Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 12 maja 2024 13:13:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 785 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 53  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 stycznia 2014 23:18:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 10:03:24
Posty: 17996
Powsinoga pisze:
anastazja napisał:
gdzie się podział Crazy?

no właśnie

..no właśnie.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 stycznia 2014 12:04:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Pewnie woli gdzieś dyskutować i wymieniać się przemyśleniami, a nie chichotami.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 stycznia 2014 12:57:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
:(

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 stycznia 2014 14:11:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 6971
:(


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 09 stycznia 2014 19:55:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
panek pisze:
Pewnie woli gdzieś dyskutować i wymieniać się przemyśleniami,

no właśnie chciałbym o Dąsalu porozmawiać z Crazym i Elseą
a tu...
z Tobą natomiast o tym, że życie wśród pięknego otoczenia upiększa również psychikę :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 10 stycznia 2014 16:13:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Powsinoga pisze:
z Tobą natomiast o tym, że życie wśród pięknego otoczenia upiększa również psychikę Wink

Złożona sprawa. Co do zasady zgadzam się, z tą tezą, ale da się niestety znaleźć przykłady jej przeczące. Więc może bardziej ta teza mi się podoba niż się z nią zgadzam na podstawie faktów. Zresztą, po szyku słów, których użyłeś do zagajenia tematu, domyślam się, że pewne moje przemyślenia na ten temat znasz już skądinąd.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 10 stycznia 2014 18:01:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
panek pisze:
Zresztą, po szyku słów, których użyłeś do zagajenia tematu, domyślam się, że pewne moje przemyślenia na ten temat znasz już skądinąd.

bingo :D
już pół posta napisałem...
jak to się pisze?
coming soon... :wyciera:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 stycznia 2014 12:09:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
dotyczy http://naukowy.blog.polityka.pl/2013/03 ... -obyczaje/

Piotrze!

Oczywiście możemy mówić o pewnych tendencjach, a nie kategorycznych twierdzeniach. W rozważaniach odróżniłbym jednak społeczność miasta od wsi. To co napisałem wynika z obserwacji Polski. Wydaje się, że uwarunkowania geograficzne i historyczne /makabryczny okres komuny/ mają decydujący wpływ na kształtowanie się relacji człowiek - środowisko.

1/ Miasto, miasteczko – tu faktycznie ład, estetyka może wpłynąć na postawę ludzi, to że żyje się lepiej i piękniej. Pewno Toruń, Kraków i Wrocław jest dobrym przykładem. Parki, bulwary, skwery, fontanny, ładna zabytkowa architektura wpływa pozytywnie na dumę i dobre samopoczucie mieszkańców. Nie wstydzą się przyznawać, że są mieszkańcami.

2/ Wieś. Tu problem jest złożony. Piękne otoczenie wynikające z przyrody jest traktowane jako coś oczywistego nad czym nie przeprowadza się refleksji. /przykładowo górale dopiero przyjeżdżając na niziny dostrzegają, że jest monotonnie, nudno i te góry to jednak fajne są/.

Najważniejsze są względy praktyczne związane z codziennym życiem. Dlaczego kiedyś stawiano drewniane domy ze skośnymi dachami, kryte strzechą czy gontem, grodzone sztachetowymi drewnianymi płotami? Otóż były to najtańsze dostępne materiały, które determinowały też architekturę – którą się zachwycamy.
Płaskie dachy, żużlobetonowe klocki, papa, eternit – to przyniosła współczesność i brak mądrości w kierowaniu działaniami /plany zagospodarowania i wytyczne architektoniczne/. Tanio, praktycznie i obrzydliwie. I nie jest to wina ludzkiej psychiki.

Czy ten praktycyzm wyklucza piękno? Oczywiście nie. Ludzie chcą mieszkać w miejscu, które jest dobrze postrzegane.

Obserwuję to na przykładzie wsi w której mieszkam. Zdegenerowana przez PGR. Eternity na dachach, obrzydliwy nie otynkowany spichlerz klocek , smutna pętla z kioskiem spożywczym, porzucony spychacz jak pomnik itp. itd.

Od kilku lat zaczęło się zmieniać. Zaczął nowy ksiądz przywracając świetność drewnianemu 16 w. kościółkowi. Jak myślisz kto najwięcej dał? Urzędy, konserwator? Nie - prości ludzie, którzy chcą by ich świątynia była piękna!
Przy głównej ulicy ustawiliśmy kilkanaście drewnianych skrzyń-kwietników. Nie było problemu aby obsadzić sadzonkami i całe lato dbać. Piękne kwiaty cieszyły oko. Efekt – w sąsiedniej wsi powielono pomysł.
Na nasz plac zabaw przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, bo pod lasem, zadbany.
Dwór popadał w ruinę? Odnowiony przez osobę z zewnątrz, która doceniła starania wsi i zechciała zainwestować.
Gdyby spojrzeć na co wydawane są fundusze sołeckie to pewnie ze zdumieniem odkrylibyśmy, że nie na zabawy i festyny, ale upiększanie wsi.

Teraz powstała wiata turystyczna w lesie i zostaje wytyczony szlak spacerowy. Okazuje się, że w niedzielę ludzie zaczęli chodzić tam na spacery.

Zapomniana przez urzędników wieś może być ładna i znana. Czy ludzie stali się lepsi, piękniejsi? Nie wiem. Wydaje się, że bardziej uśmiechnięci i bardziej troszczący się o otoczenie. Nawet spychacz pomnik zniknął.

Chodzi mi o to, że przy pewnych, stosunkowo niewielkich działaniach można wyzwolić tę prawidłowość, że piękne otoczenie upiększa człowieka.
Tylko to piękno nieraz trzeba pokazać i uświadomić je. Że ta śródpolna droga to nie miejsce na wyrzucanie śmieci ale na spacer z kijkami. Gdy wywieźliśmy przyczepę śmieci właśnie taka przemiana nastąpiła. Ze śmieciarza w spacerowicza.

Przyznam się natomiast, że nie wiem jak to jest z miejscami brzydkimi bo takich po prostu unikam i dlatego prawie 20 lat temu przeprowadziłem się.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 18 stycznia 2014 20:31:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 07 listopada 2010 10:40:04
Posty: 306
Wielka, wielka szkoda, że nie ma poczciwego Crayzego :(


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 19 stycznia 2014 02:17:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 10:03:24
Posty: 17996
..ja apeluje i pytam..
Crazy..co się stało? Przecież Ty i Witek to jak braty!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 19 stycznia 2014 16:34:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
Tylera też brak
a mam do niego kilka pytań o wspinaczy po lekturze "Ucieczka na szczyt" :|
ech


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 stycznia 2014 22:07:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
Tosisława zaginiona w łaźni :wink:
Fen
co z wami :?:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 24 stycznia 2014 21:31:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 10006
Ech... ;)
Ładny masz awatar, przyciągnął mnie z powrotem. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 26 stycznia 2014 23:12:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 17:48:09
Posty: 6421
Fengari pisze:
Ładny masz awatar, przyciągnął mnie z powrotem.

fajnie witaj

a awatar to czajnik z relacji elsei przypominający Niemcową
szkoda, że Jej też nie przyciągnie :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 lutego 2014 07:22:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 10:03:24
Posty: 17996
..Crazy już wogóle się nie pojawi?

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 785 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 53  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 120 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group