Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 28 kwietnia 2024 11:20:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 362 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 15:42:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7630
Skąd: Kraków
natalia pisze:
hehe, w Wielki Piątek, tak około pory obiadowej, miałam taką refleksię: jak mam kurcze myśleć o Bogu w czasie postu ścisłego, kiedy ja tylko żarcie mam na myśli?

A może to nie chodzi o to, by myśleć o Bogu, tylko własnie o sobie? Albo raczej "nad sobą"? :wink: Na ile jesteśmy w stanie się poświęcić, na ile nad sobą potrafimy panować ? Dla mnie taki jest sens postu - uczyć się poprawiania siebie, panowania nad soba. :wink:
Miki pisze:
Przydałby się na UT jakiś odpowiednik oślich uszu lub oślej czapki, bo to się kwalifikuje.

Ja osobiście prawnikiem nie jestem, ale przydałoby się coś takiego, może nie jako klasyczne warnowanie ( wersja z "czerwonym paskiem"postępu"") ale np jakaś specjalna grupa Oślich Uszu, z ograniczeniami dostępu, albo coś w tym stylu. ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 20:27:21 
jpl pisze:
A może to nie chodzi o to, by myśleć o Bogu, tylko własnie o sobie? Albo raczej "nad sobą"? Wink Na ile jesteśmy w stanie się poświęcić, na ile nad sobą potrafimy panować ? Dla mnie taki jest sens postu - uczyć się poprawiania siebie, panowania nad soba. Wink

:shock:
ja, ja, ja, i jeszcze raz moje wielkie ego. co tam Pan Bóg...
jak "siebie poprawię" i zobaczę jaka to ja jestem święta i co nie tylko, to po co wtedy Pascha? Bóg, który zbawia? mocarzom Pan Bóg nie jest potrzebny.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 21:30:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7630
Skąd: Kraków
Ależ skąd. Dokładnie na odwrót - żeby zobaczyć, co we mnie jest nie tak, a nie, jaki jestem wspaniały. Teraz to zrozumiałe ?
Aha, no i fakt, że bez Boga NIC nie możemy uczynić, to też jest dla mnie oczywiste, jakby ktoś miał wątpliwości. A moje ego... no cóż... mam nadzieję, że nie jest nadmiernie rozdęte... :roll:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 21:41:09 
moje ego jest mega rozdęte i o swoim pisałam, to tak celem doprecyzowania.
Cytat:
Ależ skąd. Dokładnie na odwrót - żeby zobaczyć, co we mnie jest nie tak, a nie, jaki jestem wspaniały. Teraz to zrozumiałe ?

nie


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 21:59:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7630
Skąd: Kraków
OK, jeszcze raz od początku, o co mi chodziło.

Ja tak traktuję post, właśnie jako czas, w którym mogę zastanowić się na ile potrafię być dobry, jak potrafię panować na sobą, czy umiem powstrzymać się przed czymś, czegoś sobie odmówić, czy nie, czy potrafię panować nad sobą, i na ile, czy nie. Albo jeszcze prościej - zobaczyć, ile jest we mnie dobra, a ile trzeba we mnie poprawić. (Taki edit po pewnym czasie: to co napisałem to w pewnym sensie i do pewnego stopnia "pobożne życzenie" i chyba Karolina miała sporo racji w poprzednim poście, przynajmniej, jeśli chodzi o mnie...) Oczywiście, pracować nad sobą trzeba cały czas, ale wtedy można mocniej się nad tym zastanowić. Poza tym - i to dla mnie jest taka bardziej "odczuwalna" funkcja Wielkiego Postu - jest on genialnym "kumulatorem napięcia" przed Wielkanocą - ta cała atmosfera możne nawet w pewnym sensie grozy zostaje potem gwałtownie rozładowana- i to jest dla mnie najwspanialsze. :D

Mam nadzieję, że nie piszę jakichś herezji, ale jeśli jest tu jakiś teolog i tak uzna, to niech bije na alarm :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Ostatnio zmieniony sob, 25 września 2010 01:54:15 przez jpl, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 22:06:38 
zupełnie inny jest więc sposób pojmowania pewnych rzeczy.
ja zwykle skupiam się na sobie wystarczająco porządnie toteż czas wielkiego postu rozumiem bardziej jako zwrócenie uwagi na Boga, tak dla odmiany... na siebie o tyle, że jestem zero plus grzech i bardzo, bardzo potrzebuję Boga.
jpl pisze:
ta cała atmosfera możne nawet w pewnym sensie grozy zostaje potem gwałtownie rozładowana

no i spoko. tyle, że jak ktoś powiedział życie to nie teatr a chrześcijaństwo to nie rurki z kremem i dopiero teraz wszystko się zaczyna :)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 marca 2010 22:17:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7630
Skąd: Kraków
To znaczy zwrócenie uwagi na siebie, oczywiście w odniesieniu do Boga, naszych relacji z Nim, to zrozumiałe. ;)
Karolina pisze:
tyle, że jak ktoś powiedział życie to nie teatr a chrześcijaństwo to nie rurki z kremem i dopiero teraz wszystko się zaczyna
Oczywiście, że tak, pisałem o tym, co czuję, po prostu. ;)


Karolina pisze:
zero plus grzech

Ja myślę raczej że jeden plus grzech :D - człowiek ma wartość, i między innymi dlatego może "stanąć do walki". ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 marca 2010 01:18:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Karolina, nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że nie próbujesz zrozumieć... widzisz hasło "praca nad sobą" i od razu włącza Ci się kontrhasło "to kto zbawia, Bóg czy ja sam"... nie jest tak?

a jak się rozmawia hasłami, to się nie dochodzi do porozumienia, wiesz?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 marca 2010 09:01:09 
Cytat:
Karolina, nie wiem czemu, ale odnoszę wrażenie, że nie próbujesz zrozumieć... widzisz hasło "praca nad sobą" i od razu włącza Ci się kontrhasło "to kto zbawia, Bóg czy ja sam"... nie jest tak?

próbuję zrozumieć ale kompletnie się z tym nie zgadzam. zresztą przerabialiśmy to już milion razy w różnych miejscach :wink:


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 marca 2010 11:14:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Masz rację oczywiście :-)

Dzięki za trzeźwość spojrzenia, nie wiem po co znowu zacząłem prowokować tę samą dyskusję ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 marca 2010 11:23:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14865
Skąd: wieś
Ja w Poście staram się zawsze z czegoś zrezygnować - z czegoś akurat na moją miarę. W tym roku w piątki nie gram w nic na komputerze. I to wystarczy - nagle zrobiło się miejsce na to, co przychodzi z poza mnie. Jestem tym absolutnie zadziwiony.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 marca 2010 11:43:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ja wypiłem jak dotąd w Poście trzy i pół piwa, z czego półtora przypadkiem. :)
No i wódkę raz piłem, na balu, ale była dyspensa od biskupa.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 marca 2010 11:58:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Gravi pisze:
I to wystarczy - nagle zrobiło się miejsce na to, co przychodzi z poza mnie. Jestem tym absolutnie zadziwiony.

chyba dokładnie wiem, o czym mówisz!

dlatego m.in. nie widzę sprzeczności między opcją "praca nad sobą" i tą drugą opcją - chodzi o to, że kiedy się podejmuje jakiś wysiłek, kiedy robi się coś inaczej, to bardzo często dzieje się właśnie to, o czym pisze Gravi - przychodzi coś, czego wcale nie zaplanowaliśmy, ale czemu otworzyliśmy drzwi.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 marca 2010 01:21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 15 października 2006 09:21:55
Posty: 651
Skąd: Gdańsk / Bydgoszcz
Peregrin Took pisze:
z czego półtora przypadkiem.
To brzmi intrygująco! :)
Crazy pisze:
przychodzi coś, czego wcale nie zaplanowaliśmy, ale czemu otworzyliśmy drzwi
I o to chyba chodzi.

A z wyrzeczeniami, z pracą nad sobą... Jak ktoś sobie coś narzucił i męczy się z tym, liczy dni i w ogóle kicha, to chyba lepiej tego nie robić.
Raczej zrezygnować z czegoś, gdy się czuje, że coś się "zyska". Na coś się otworzy drzwi ;).

_________________
wstanę jeszcze raz
raz jeszcze będę biec
tam gdzie czekasz Ty


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 marca 2010 09:18:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
veida pisze:
To brzmi intrygująco!

A bo najpierw mi nalali, wypiłem, a dopiero potem skojarzyłem, że przecież nie powinienem. Nieuświadomione to było. :wink:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 362 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 300 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group