Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 02:26:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 362 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 marca 2010 11:58:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Peregrin Took pisze:
dopiero potem skojarzyłem, że przecież nie powinienem

ja tak miałam w tym roku ze słodyczami. Poczęstowano mnie i dopiero jak miałam w ustach, to mi się przypomniało moje postanowienie. Nie było sensu wypluwać.

A poważniej. Dla mnie słodycze (czekolada!) są taką przyjemnością, że jakakolwiek rezygnacja z nich jest dla mnie wyzwaniem. Generalnie - nie rezygnuję z nich :) . I jak już, to TYLKO w Wielkim Poście udawało się to, i - okazywało się nietrudne. I też mnie to zadziwiało.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 16 marca 2010 14:32:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Dla mnie też sprawia to pewne trudności, ale podjąłem postanowienie nie jedzenia ich w piątki Wielkiego Postu. I też się udaje, właśnie z taką dziwną łatwością.
Joon pisze:
Poczęstowano mnie i dopiero jak miałam w ustach, to mi się przypomniało moje postanowienie. Nie było sensu wypluwać.

;) Oczywiście że tak, przecież nie na tym to polega, by popadać w "faryzeizm". :wink:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 24 marca 2010 21:31:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 11 czerwca 2006 13:17:43
Posty: 1988
Skąd: 7 malinowych pool
Ostatnio byłem na rekolekcjach, które prowadził charyzmatyk - czułem się trochę jak na modlitwach prowadzonych przez Odnowę w DŚ... Ale dochodzę trochę do siebie... Dobrze, że te święta niebawem...Święta będące pamiątka śmierci i zmartwychwstania Chrystusa...

_________________
II.OP.OP


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 24 marca 2010 23:02:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
A u mnie dziś w parafii skończyły się zwykłe, tradycyjne rekolekcje wielkopostne. Po dzisiejszym kazaniu wróciłam do domu z jednym zdaniem: "Bądź wola Twoja." Kurczę, wiadomo, że tak chrześcijanin modlić się powinien i wiadomo równie dobrze, że to cholernie trudne. Ale tym razem po raz pierwszy w życiu - tak po prostu - bez żadnego przekonywania siebie na siłę - mam poczucie, że to najlepsza i jedyna możliwa modlitwa, jaka ma sens w mojej sytuacji, jedyna, która może mnie ocalić... Po nie-mam-pojęcia-ilu-już miesiącach bezskutecznych modlitw i zastanawiania się jak właściwie powinnam się modlić i o co...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 24 lutego 2012 16:39:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Obrazek
dzięki wujaszkowi trafiłem tutaj http://www.jamna.dominikanie.pl/wspomnienie/rekolekcje/rekolekcje.html
tak na dobry początek
może ktoś ma inne ciekawe linki - mogą być stare rekolekcje godne polecenia


Pietruszka Obrazekwiem, że adwentowe ale za rok zapomnę http://www.jamna.dominikanie.pl/wspomnienie/rekolekcjedwa/rekolekcjedwa.html


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 marca 2012 19:44:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
dla Wielkopolan zaproszenie ponawiam jak co roku
w niedzielę palmową o 15 w Kicinie k/Poznania
Misterium Męki Pańskiej

tu artykuł http://www.przk.pl/nr/wiara_i_kosciol/mistyka_nie_teatr.html
złym łotrem jest jest prezes Towarzystwa Tatrzańskiego
kilka lat temu był Jezusem :shock:
prawdziwe uczestnictwo nie spektakl
kto może niech przyjedzie

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 kwietnia 2012 20:29:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
To był bardzo dobry Wielki Post, jeżeli o mnie chodzi.

Jednak jedna rzecz bardzo mnie zdziwiła in minus, a mianowicie ani razu (ANI RAZU!) nie rozebrzmiała w nim w mojej obecności pieśń "Ogrodzie Oliwny". A to niedobrze :evil: (bardzo lubię tę pieśń!)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 kwietnia 2012 23:45:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
O popatrz, ja chyba też jej nie słyszałem, a może raz w radiu słyszałem... :taaaaa: Ale na szczęście w samą Wielką Sobotę, tuż przed Mszą Świętą Wigilii Paschalnej usłyszałem "Rozpięty na ramionach", a to jest pieśń, którą potrzebuję koniecznie usłyszeć w Wielkim Poście, najlepiej przy okazji rekolekcji, najlepiej w wersji na gitarę klasyczną/akustyczną, ale w ostateczności mogę sobie sam ją zaśpiewać. :wink:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: czw, 18 lutego 2016 19:01:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Ja się w dwóch czy trzech podpunktach odnalazłam i w ogóle ten tekst do mnie trafia :)
Jak zmarnować i przegrać Wielki Post

Ale sądzę, że to nie jest "dobra rada dla każdego" i wcale nie jest to artykuł skierowany do wszystkich. Tylko do tych, którzy mają akurat ten rodzaj kłopotów.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: czw, 18 lutego 2016 19:23:08 
(-)


Ostatnio zmieniony pt, 22 lipca 2016 17:36:38 przez chewbacca, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: pt, 19 lutego 2016 22:20:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Miejscami prawdziwe, a miejscami nie. Jeden z komentarzy poniżej bardzo oddaje mój problem z tym tekstem:
Cytat:
Dla mnie manipulacja. Trudność naszych wyrzeczeń nie wpływa na to, jak je znosimy, Jeśli ktoś jest marudny i złośliwy, to świadczy źle o nim, a nie o samych wyrzeczeniach.

Autorka artykułu stosunkowo najczęściej porusza kwestię tego, że ten poszczący jest uciążliwy dla otoczenia i tak dalej. No pewnie, że to źle, zgadzam się, że nie ma to sensu, co zresztą wynika z pierwszej Ewangelii każdego Wielkiego Postu: kiedy pościsz, rób to tak, żeby inni nie wiedzieli. Nie łaź z brudną głową i w dziurawym ubraniu, tylko wręcz przeciwnie. Zgadzamy się tu wszyscy: Pismo, ta pani, ja, pewnie wszyscy w ogóle. Ale ja się zgadzam również z autorem komentarza: nie ma to nic wspólnego z treścią samych wyrzeczeń.

Natomiast niezwykle podoba mi się z tego artykułu inny fragment:
Cytat:
Chętnie wypełniaj te uczynki pokutne, które sobie obrałeś, lekceważąc te, które zsyła ci Pan Bóg.

To wydaje mi się rzeczywiście bardzo prawdziwe. Stąd ten absurd zostawienia chorego współmałżonka z wymiotującym dzieckiem. Bo poniekąd można by tu powiedzieć rzeczywiście: to prawda, przeżyją, a może naprawdę ta "randka z Panem Bogiem" jest ważniejsza? Zapewne jest. Ale nie o to według mnie chodzi, czy jest ważniejsza, tylko o to, że właśnie pokutą staje się tu to, że chciałbyś pójść do tego kościoła, jak sobie zamierzyłeś i założyłeś (i pewnie w dodatku masz ochotę, zwłaszcza jeżeli alternatywą jest wycieranie wymiotów) - a wybierasz to, co zesłał ci Pan Bóg zamiast swojego pierwotnego planu.

Swoją drogą, poczyniłem pewne postanowienie na ten rok i już mi się chyba nie udało, chyba że się jutro zaprę, ale sam nie wiem, czy to ma sens, czy ja po prostu jestem tak strasznie leniwy...?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: sob, 20 lutego 2016 11:16:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
do mnie nie trafia
wolę słowa Jezusa z powtarzaną obietnicą
Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

wszystko jasne, proste i jakże trudne
Cytat:
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza 6,1-6.16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś gdy pościsz namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”.

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: sob, 20 lutego 2016 14:16:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Tak, ale z drugiej strony wiele razy i tu na forum dyskutowaliśmy o tym, jaki sens mają takie posty podejmowane w celach, powiedzmy, samodoskonalenia się. Ja sam nie wiem, co o tym myślę, ale byli tu tacy, którzy mieli bardzo wyrobione zdanie (zwykle przeciwne takim postom-wyzwaniom).
I wracając do fragmentu, który mnie wciąż zastanawia:
Cytat:
Jeśli obiecałeś być na Mszy codziennie – nie opuść żadnej Mszy. ŻADNEJ. Z jakiegokolwiek powodu. Nie przejmuj się chorym współmałżonkiem, który został w domu z wymiotującymi dziećmi. Przeżyją. W końcu jesteś umówiony na randkę z samym Panem Bogiem!

Bo z jednej strony stoją słowa o tym, że kto przykłada rękę do pługa, ale się ogląda, nie jest godzien. Więc kto chce iść za Bogiem, ale za chwilę, bo najpierw musi jeszcze posprzątać po tych wymiotach, to może też nie jest godzien? I tak naprawdę ciągle będzie korzystał z różnych lpszych i gorszych powodów, żeby do tego kościoła nie pójść?
Ale z drugiej strony mi się wydaje, że te słowa tyczą się sytuacji... kiedy to Bóg mnie wzywa. A nie kiedy ja sobie wymyślę, że tak będzie dla nas, dla Boga i mnie, najlepiej, kiedy będę w Post chodził codziennie na msze.
Z trzeciej strony naprawdę nie wiem, jak mam się połapać, czy wezwaniem Boga jest to chore dziecko, którym mam się zająć, czy ten głos w sercu, który popchnął mnie ku postanowieniu o codziennej mszy?
W ogóle, ale to w ogóle nie jest to dla mnie jasne.


jpl pisze:
"Rozpięty na ramionach", a to jest pieśń, którą potrzebuję koniecznie usłyszeć w Wielkim Poście

Natomiast całkiem jasne jest dla mnie, że o ile pieśń sama w sobie bardzo piękna i w ogóle, to gdybyś ją usłyszał w takiej wersji, w jakiej ja usłyszałem w tym teraz Wielkim Poście, w wykonaniu naszej pani organistki... to powinieneś jednak nie być zbyt usatysfakcjonowany :oops:

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: sob, 20 lutego 2016 17:29:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Crazy pisze:
Z trzeciej strony naprawdę nie wiem, jak mam się połapać, czy wezwaniem Boga jest to chore dziecko, którym mam się zająć, czy ten głos w sercu, który popchnął mnie ku postanowieniu o codziennej mszy?

Wierzę, że decyzja podjęta z miłości będzie dla Boga w porządku. Z miłości, a nie z wykręcenia się. Wiem, że dla mnie takei wymioty mogłyby być wykręceniem się i udawaniem, że to jednak cel wyższy.
Co do pieśni - ciekawe, jakie byłyby Wasze topteny pieśni wielkopostnych. Ja uwielbiam chyba wszystkie.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Wielki Post
PostWysłany: sob, 20 lutego 2016 19:42:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Byłem kiedyś na koncercie w kościele św. Krzyża, na którym Sojka wykonywał pieśni wielkopostne. Towarzyszył mu m.in. Stańko. Wszystkie były cudowne.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 362 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group