Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 16:22:30

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Kiślu czy Kisielu
Kiślu 28%  28%  [ 9 ]
Kisielu 72%  72%  [ 23 ]
Liczba głosów : 32
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 11:08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
błahahahaha sorry :wink:(ale co mi się stało że to napisałem???)
A swoją drogą Pippin wraca do formy :wink: :piwo:

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 11:12:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Gravi pisze:
Nagroda też jest Kisiela, a nie Kiśla.


Odmiana nazwisk różnych panów Gołąbów i panów Koziołów niekoniecznie odpowiada odmianie różnych gołębi i kozłów. ;)

W każdym razie, o ile forma "kiślu" to dopuszczalny przeze mnie żart językowy, o tyle słowniki jej nie rejestrują.



elrond pisze:
jak pomyślę o kiślu to nie mam ochoty go jesć...ale jak mi ktoś kisiel podstawi pod nos to zjem



Jak pomyślę o kiślu, to rzeczywiście robi się jakoś obślizgle, jak się nie robi, gdy myślę o kisielu. ;-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 11:22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
panek pisze:
Odmiana nazwisk różnych panów Gołąbów i panów Koziołów niekoniecznie odpowiada odmianie różnych gołębi i kozłów.
A to prawda. W podstawówce w moim mieście (acz nie w mojej podstawówce) był matematyk Cukier. I zawsze się zżymał gdy słyszał odmianę "Cukra, Cukrowi", poprawiając na "Cukiera, Cukierowi". Inna sprawa że nikt go nie słuchał. :wink:
Na studiach też kazano nam oddawać prace profesorowi Kotowi a nie Kotu...
Ale mimo wszystko - "Kisiel" to nie nazwisko! :!: Bardziej ksywa! Czyli taki przypadek jak nasz forumowy kolega Kot. I jak go odmieniamy, hę? :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 15:33:15 
Peregrin Took pisze:
le mimo wszystko - "Kisiel" to nie nazwisko! Exclamation Bardziej ksywa!


? a tego stwierdzenia to ja już raczej nie rozumiem...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 15:36:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Już tłumaczę:
Nazwiska typu Kot, Pies, Kozioł odmienia się inaczej niż identycznie brzmiące rzeczowniki pospolite (czyli: Kotowi, Piesowi, Koziołowi, a nie: Kotu, Psu, Kozłu). Jednakże pseudonimów ta reguła gramatyczna nie dotyczy, ja bym je odmieniał "zwyczajnie".

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 16:04:39 
hehehe no to jest dla mnie jasne ale mi chodziło o to, że jednak nazwizko Kisiel ISTNIEJE (a nie tylko jest to ksywa od Kisielewskiego)
pa to np

http://kisiel-racing.pl/

i tu odmieniajo indeed Kiśla :shock:

jak tutaj:

jam ci to za opisem do stronki pisze:
Wszystko o teamie wyścigowym Roberta Kiśla i wyścigach samochodowych


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 16:05:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Hmmm... moim zdaniem co do ksywy można się spierać, co do potrawy (nawet!) się można spierać, ale nazwisko - w życiu! Wyłącznie Kisiela!

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 16:07:10 
no ale samżeś napisał:

Peregrin Took pisze:
Nazwiska typu Kot, Pies, Kozioł odmienia się inaczej niż identycznie brzmiące rzeczowniki pospolite


to czemu Kisiel inły niż Kot i nie może się też odmienić inaczej niż rzeczownik pospolity?


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 16:10:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Bo to nie chodzi o to że koniecznie nazwisko odmienia się inaczej niż rzeczownik pospolity, tylko stricte o to że nie ma oboczności w temacie przy odmianie. Więc nawet gdyby "kisiel" odmieniał się "kiśla" (co jest oczywiście bzdurą :D ) to nazwisko i tak musiałoby "Kisiela". A tak - i kisiel, i Kisiel się odmieniają idencztynie, ot co. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 16:34:01 
jakaś strona o 'języku polskim' pisze:
* Noszę nazwisko Kisiel. W województwie lubelskim, skąd pochodzi mój mąż, mówi się Kiśla, Kiślowi, z Kiślami, a mnie wydaje się, że powinno być Kisiela, Kisielowi, z Kisielami... (Katarzyna Kisiel z Poznania)

Ma Pani rację. Nazwiska rodzime kończące się na "-el" i brzmiące tak samo jak rzeczowniki pospolite odmieniają się według ich wzorca fleksyjnego. Skoro mówimy: kisielu, kisielowi, z kisielem, o kisielu, nie ma powodu, by nazwisko Kisiel odmieniało się inaczej. Poprawne są więc formy: pana Kisiela, panu Kisielowi, z panem Kisielem, z państwem Kisielami.

Być może niepoprawne postacie Kiśla, Kiślowi, z Kiślem, z Kiślami tworzone są na Lubelszczyźnie pod wpływem odmiany Wróbla, Wróblowi, z Wróblem, o Wróblu, z Wróblami.


hm... mi się jakoś nie podoba takie mówienie że 'na lubelszczyźnie forma niepoprawna stosowana jest' tylko raczej że są inne tradycje językowe i powinno się je szanować. wielogłosowość! wolność w języku! języki polskie a nie język polski! i że jednak nie wszystko się w języku "musi" :D


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 18:37:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
Morella pisze:

http://kisiel-racing.pl/

i tu odmieniajo indeed Kiśla

Obrazek
a Jasio Kisiel wygląda jak młody Anakin Skywalker :twisted: Może forma "kiślu" pochodzi z ciemnej strony Mocy?
Kibicuję Kiślowi! 8)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 22:20:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 listopada 2006 18:35:34
Posty: 104
Myślę że pierwszy obrazek na twoim wpisie wyobraża Kisiela po zjedzeniu kisielu, zaś drugi pingwina spacerującego po zjedzeniu kiślu. Być może kiśl jest rodzajem skiśniętego kisielu?

_________________
Nie ma mnie i ciebie też nie ma. Jesteśmy snem motyla.


Ostatnio zmieniony śr, 21 listopada 2007 22:57:23 przez Komendant, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 21 listopada 2007 22:55:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 04 listopada 2006 18:35:34
Posty: 104
Co ciekawe nigdy nie próbowaliśmy z Kacprem zdefiniować czym właściwie jest "kiśl" a czym jest "kisiel". Zapewne zakładaliśmy że skoro jemy cos z jednej menażki to jemy to samo. Tymczasem w tym co jadłem nie było niczego co kazało by mi tak jak Kacprowi przez dziesięć lat upierać się przy z gruntu fałszywym twierdzeniu. Być moze miedzy ustami a brzegiem menazki następowała jakaś tajemnicza przemiana która sprawiała że ja jadłem kisiel a Gradoń - kiśl, natomiast sama zawartość menazki pozostawała nieznana?
Znalazłem następujacą definicje pojecia "kisiel":

"Kisiel,potrawa składająca się z wody, owoców, cukru i mąki ziemniaczanej jako zagęstnika. Jest to typowy deser studzony. Tradycyjnie kisiel przygotowuje się następująco:

przygotowanie przecieru z owoców
wymieszanie zimnej mieszaniny wody i mąki ziemniaczanej z gorącym przecierem
dodanie cukru i zagotowanie
wylanie do naczyń i ostudzenie
W sprzedaży dostępny jest także przygotowany wcześniej kisiel w formie proszku do którego dodaje się tylko wody."
Chłe chłe oczywiście znalazłem to na tej wrednej wikipedii :D

Poza tym po wklepaniu sława "kiśl" odkryłem że nie jesteśmy sami. Na innych forach toczą się podobne dyskusje. Może to jakiś proces socjologiczny i każde forum musi przejsc fazę "kisielową" vel "kiślową":


http://www.nauczanie.net/forum/viewtopi ... b961d3b649


http://nightfor.vipserv.org/forum/viewt ... 852011ae74[b]

_________________
Nie ma mnie i ciebie też nie ma. Jesteśmy snem motyla.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 26 listopada 2007 10:47:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Peregrin Took pisze:
ednakże pseudonimów ta reguła gramatyczna nie dotyczy, ja bym je odmieniał "zwyczajnie".


jakiś językodawca, za Morella pisze:
Skoro mówimy: kisielu, kisielowi, z kisielem, o kisielu, nie ma powodu, by nazwisko Kisiel odmieniało się inaczej.



Zaraz zaraz - to wg dosłownego rozumienia tych zasad powinna być Nagroda Kisielu? ;-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 26 listopada 2007 10:50:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
panek pisze:
Nagroda Kisielu

Faktycznie! :D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group