Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 16:47:43

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 19 maja 2005 23:16:10 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:16:30
Posty: 1280
Finrodzie, ja badania naukowe nie dzielę na rasistowskie i nierasistowskie tylko na rzetelne i nierzetelne.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 maja 2005 07:58:03 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
Finrodzie, a jakieś argumenty za tym, że to rasizm?? Czy po prostu: to rasizm bo tak?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 20 maja 2005 22:18:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
Jurku: oczywiscie. Chodzi tylko o to, ze nierzetelne badania latwo wykorzystywac rasistowsko. Owszem, przyznaje, mozna popasc w argument kolowy: jak wynik resistowski, to badanie nierzetelne. Ale i bez takiego absurdu mozna wykazac, ze np. badania przytoczone przez pako to bzdura.
IQ jest glupim wymyslem. Nie ma dobrego sposobu badania IQ. Wiem, bo mialem robione rozne badania (profesjonalne, a nie takie z gazeta) i wiem jak roznia sie wyniki. Moja kolezanka, ktora studiuje teraz na mojej uczelni i jest wybitna, byla jako dziecko poslana do szkoly specjalnej na podstawie takich badan... Kazde badanie ma jakis 'bias' (skrzywienie). Badania na IQ pokazuje TYLKO i wylacznie jak dobrym sie jest w rozwiazywaniu testow na inteligencje.
Wniosek: aby formolowac jakiekolwiek 'prawdy' na podstawie takich badan odnosnie ras trzeba byc albo troche glupim, albo troche rasista...

Podobnie aby powiedziec takie zdanie:
Cytat:
biorąc pod uwagę dzisiejszy rozwój gospodarczy w niektórych krajach Azji, oraz regres cywilizacyjny i gospodarczy Afryki, badania wspomniane przeze dają do myślenia.


Przeciez to NIC nie daje do myslenia! Roznice w rozwoju Afryki i Azji mozna wyjasnic na tyle sposobow, ze wprpwadzanie to jakiegos watpliwego czynnika IQ jest absurdem na skale swiatowa.

Mysle, ze sie pako nie zastanowiles, bo jezeli po zastanowieniu dalej tak sadzisz, to juz nie wiem co o tym myslec....


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 09:01:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
jak dobrze, że Finrod jest mądrzejszy ode mnie i lepiej umie formułować mysli. Ufff.

OT
Testy "na inteligencję" NAPRAWDĘ pokazują nam tylko to, jak dana osoba umie rozwiązywać testy "na inteligencję".
A ponieważ wyniki tych testów są często brane jako dowód na "sensowność" (mądrość? rozgarnięcie? ) człowieka, tworzy się wokół nich naprawdę niezdrowa atmosfera.
Poza tym słowo inteligencja ma tyle różnych znaczeń, ze najpierw wypadałoby skonkretyzować, co dokładnie się ma na myśli.

PS Miki - czy możesz mi powiedzieć jakiego Ty tekstu tak szukasz? Bo sie pogubiłam.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 09:19:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Cytat:
Testy "na inteligencję" NAPRAWDĘ pokazują nam tylko to, jak dana osoba umie rozwiązywać testy "na inteligencję".


Buuu... W sumie szkoda, bo zawsze miałem bardzo wysokie noty :wink: 8)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 10:02:00 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:40:03
Posty: 834
Skąd: Białystok
Ależ finrodzie, ja zadałem tylko pytanie czy wspomniane badania to rasizm, czy nie, nigdzie nie twierdziłem, że badania IQ mają sens. Być może powinienem zapytać, czy badanie różnic między rasami, również intelektualnych już jest rasizmem, ale nasunął mi sie jako przykład akuarat wspomniany atykuł. Piotrpanek podał odpowiedź na pytanie, natomiast parę postów dalej piszesz, że to rasizm bez uzasadnienia swojego poglądu, stąd moje pytanie. A argumenty za zasadnością czy też przeciw badaniu IQ mniej więcej znam, między innymi z NCz!, gdzie po ukazaniu się rzeczonego artykułu temat ten był wałkowany przez czyteników i innych polemistów .


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 13:48:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
sorry pako za agresywny ton polemiki (czy sa kliniki ktore z tego lecza?) I sorry za nieuzasadnianie pogladow...

Obawiam sie ze badania nad rasami sa zawsze skazone rasizmem. Tu troche nie ma dobrego wyjscia - i tak zle i tak niedobrze.
Wazna jest chyba intencja, a wiekszosc badan tego typu, mam wrazenie, stara sie wykazac na sile wyzszosc jednej rasy nad druga.
No ale z drugiej strony nie mozna popasc w skrajnosc i mowic ze wszyscy ludzie na ziemi maja taki sam kolor skory.

Problem z inteligencja polega na tym, ze owo 'fetyszystyczne' wprost slowo "intelekt" znamionuje w powszechnym (acz nieslusznym) przekonaiu nasza ludzkosc, albowiem to wlasnie intelekt odroznia nas (rzekomo) od zwierzat. Wiec powiedziec, ze murzyni maja mniej IQ jest od krok od powiedzenia: to troche takie malpy....


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 13:50:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Szukam wciąż tekstu Prokopiuka o "Legendzie", z którym polemizował Memches w jednym z numerów "bruLionu".

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 14:19:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jak to dobrze, że Miki co jakis czas wraca ten wątek na właściwe tory :mrgreen:
Nie trać nadziei! Może kiedyś sam Prokopiuk się zjawi i ci odpowie ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 17:41:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Miki właśnie taki jest..... Wątek sprowadzi na właściwe tory, nowych zaprowadzi do "przywitalni" i wszystko superkulturalnie.... taki "porządkowy anioł stróż" tego forum.
:soczek:

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 21 maja 2005 19:47:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Piło, mi, niestety, słowa "anioł stróż" kojarzą się z gospodarzem domu, który nie da zrobić krzywdy nikomu, ale dziękuję za docenienie objawianej niekiedy chęci opanowania chaosu :lol: :soczek:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony wt, 24 maja 2005 18:21:00 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 maja 2005 09:44:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
still OT
lotan pisze:
Buuu... W sumie szkoda, bo zawsze miałem bardzo wysokie noty
;-) Wiesz, to Cię stawa wysoko w sporej grupie osób rozwiazyujących testy na inteligencję ;) Nie masz się co smucić! ;)

Miki - pytałam, bo znalezienie tekstu, jeśli został opublikowany w zarejestrowanym czasopiśmie nie powinno być problemem. Jeśli zaś tekst Prokopiuka był np. efemerycznym artykułem na jakims portalu lub wypowiedzią na jakimś forum internetowym - to trzeba by przeszukać archive.net czy jak to się nazywa - straszna sprawa, nie podejmuję się, choć można podobno znaleźć WSZYSTKO. Najsłabiej sprawa przedstwaia się z zinami - o ile nie jest to "opracowany" zin, odnalezienie artykułu może być bardzo trudne - chyba, że dotrzesz do wydawcy, a on przez przypadek będzie nadal miał kopie swojego periodyku.
Teraz rozumiem, że można bez problemu znaleźć tekst polemiczny Memchesa z bruLionu (tytł jakiś?? rok??) i nie ma tam adresu do oryginalnej wypowiedzi Prokopiuka?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 maja 2005 16:24:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Prawdopodobnie Memches musi dysponować tym artykułem, ale ja nie mam do niego żadnego kontaktu. W samym tekście polemiki brak jest klasycznych przypisów (o bibliografii nie wspominając) :|

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 maja 2005 16:27:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
czy w Polsce wszystko co jest wydawane nie trafia do copyright bibliotkei? Jak sadze taka biblioteka jest na pewno Warszwska, wiec teoretycznie powinni miec tam wszystko co kiedykolwiek w Polsce wydano.

Idziesz, prosisz o egzxemplarze Brulionu powiedzmy 1990-3 i szukasz po spisach tresci. I juz!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 22 maja 2005 16:28:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:30:29
Posty: 406
wlasnie zauwazylme, ze piszesz ze w tekscie nie ma przypisow. To gorzej. No, ale pewnie pisze, wzgledem czego polemizuje :)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group