Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 17 października 2018 21:16:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 350 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 21:41:23 
Awatar użytkownika

Joon, ale super :!:

PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 22:03:14 
Awatar użytkownika

U mnie podobnie jak u Araska - początek ledwie ledwie, ale w miarę upływu czasu coraz lepiej.

PostWysłany: pt, 03 sierpnia 2018 12:59:15 
Awatar użytkownika

Warto jeszcze w tych dniach popatrzeć na Marsa. Dzięki Wielkiej Opozycji (pozdro Kasia Lubnauer) świeci teraz imponująco!

świat, który nie jest światem!

PostWysłany: sob, 04 sierpnia 2018 18:05:24 
Awatar użytkownika

Wczoraj wieczorem po raz pierwszy w życiu zobaczyłem fazę Wenu (zbliźa się do kwadry) i pierścienie Saturna. Wzruszłem się.

PostWysłany: wt, 25 września 2018 22:21:54 
Awatar użytkownika

Kiedyś to dużo patrzyłem w niebo i rozpoznawałem konstelacje. Potem się uwsteczniłem. Zresztą te obserwacje z dużego miasta są problematyczne. Tego lata postanowiłem jednak zapolować na parę mniej oczywistych gwiazd.
W sierpniu udało mi się dojrzeć pierwszy raz Antaresa w Skropionie. To trudny zawodnik, Skorpion jest co prawda gwiazdozbiorem zodiakalnym ale zawsze znajduje się blisko horyzontu. Gdy byłem nad jeziorem Rudno i mialem do dyspozycji bezchmurną noc, niezanieczyszczone światłem niebo i odkryty dookolnie horyzont - udało się! Są tylko dwa tak jasne i tak czerwone obiekty: Mars (grecki Ares) i jego anti- czyli Antares. Szczęśliwie Mars był również wówczas widoczny (nieco wyżej i bardziej na wschód) więc o pomyłce nie było mowy. Piękny Antares! :)

Wczoraj zaś będąc wieczorem w Puszczykowie znalazłem dobry punkt obserwacyjny. Rozpogodziło się, skierowałem wzrok na południe i znalazłem żółtobiałego Fomalhauta - najjaśniejszą gwiazdę Ryby Południowej. Też pierwszy raz się mi udało (choć uczciwie mówiąc, mimo mapki obrotowej nieba, którą miałem daję 10% że pomyliłem z czymś innym). Gwiazdozbiór ten jest widoczny w Polsce właściwie tylko we wrześniu, a Fomalhaut góruje najwyżej 10-12 stopni nad horyzontem. Efektowna, jasna gwiazda, należąca do dwudziestki najjaśniejszych (tylko 25 lat świetlnych od nas). Fajnie znaleźć coś takiego!

świat, który nie jest światem!

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 350 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]