Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 09:46:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 24 kwietnia 2009 10:53:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
http://wiadomosci.onet.pl/1958145,11,item.html

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 24 kwietnia 2009 18:44:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Cytat:
Twój problem z Gwiazdą Polarną jest równie dziwny, co problem z dosłyszeniem luna de marija

:lol:
Ale ja ją prawdopodobnie widzę bez problemu, tylko po prostu nie mogę dojść, która to. ;)

Crazy pisze:
Plejady?

No właśnie nie jestem pewna, czy to są Plejady. Ale
Cytat:
http://wiadomosci.onet.pl/1958145,11,item.html

to powinno być widoczne z mojego okna, więc, o ile nie będzie chmur (ostatnio nawet niewielkie zachmurzenie/zamglenie kasuje mi widok większości gwiazd), to zobaczę i się przekonam. :)
Edit: Dupa! Nie zobaczę, bo za nisko będzie. :evil:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 kwietnia 2009 21:55:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Igor pisze:
Warto by w tym przypadku jak najwyżej, na najwyższym piętrze jakiego to tam dość wysokiego budynku, najlepiej wieżowca, mieszkać !

No i to zdaje się, mi pomogło. :) Wprawdzie nie na ostatnim piętrze, ale okazuje się, że jednak dość wysokim mieszkam, żeby zobaczyć owo zjawisko.
Księżyc i Merkurego widziałam bez problemu, gorzej z Plejadami. Nie widziałam ich w ogóle, dopiero na zdjęciach, które zrobiłam, zobaczyłam, że były - bo rozumiem, że to te gwiazdki na górze? I wciąż nie wiem, czy to to zbiorowisko, o które mi wcześniej chodziło, ale jest to całkiem możliwe.
A to moje fotki zjawiska:
stan z godz. ok. 21:
Obrazek

i tak ok. godz.21.30:
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 kwietnia 2009 06:31:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17230
Skąd: Poznań
Super fotki! Nie miałem szczęścia, w Poznaniu niedzielny wieczór był zachmurzony (cienkie cirrusy ale i tak zakryły gwiazdy).
Obejrzeć Merkurego w takich dobrych warunkach - rzadka gratka!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 kwietnia 2009 15:58:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Rety, nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego że oglądam zjawisko aż tak rzadkie i niezwykłe! :D Tym bardziej jestem szczęśliwa z faktu, że jednak okazało się nie być za nisko.
A na obserwację Plejad będę sobie jednak musiała zaczekać, aż będą wyżej nad horyzontem, bo żeby je dostrzec gołym okiem było jednak za jasno/za daleko. Niestety, lornetki jakimś dziwnym trafem nie posiadam, zresztą gdybym miała niebo podziwiać nie bezpośrednio, tylko przy pomocy jakichś urządzeń, to zadowoliłby mnie chyba tylko porządny teleskop, czyli coś, czego w domu mieć nie sposób! ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 kwietnia 2009 16:52:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...no Pjady to w zimie ...od Oriona trochę w górę i w prawo ... za Aldebaranem... czy dobrze mówię Igor ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 kwietnia 2009 17:55:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
no to w takim razie czym jest to co Fengari nazywa Plejadami?
Fengari pisze:
A na obserwację Plejad będę sobie jednak musiała zaczekać, aż będą wyżej nad horyzontem

:?:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 kwietnia 2009 18:13:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
natalia pisze:
no to w takim razie czym jest to co Fengari nazywa Plejadami?

To akurat naprawdę są Plejady! :)
One są w gwiazdozbiorze Byka, który teraz pojawia mi się za oknem na horyzoncie, kiedy jest jeszcze dość wcześnie i nie dość ciemno, żebym je mogła zobaczyć gołym okiem. Ale aparat uchwycił i widać je trochę na górze tych zdjęć, co zamieściłam. A choćby z artykułu zamieszczonego przez Peta wynika, że to są Plejady właśnie. A z kolei w programie Stellarium, z którego korzystam, Plejady wprawdzie jako takie nie są podpisane, ale gwiazdozbiór Byka owszem, więc nie mam wątpliwości, co mam za oknem.

Igor pisze:
wcale niekonieczny jest w przypadku oglądania, podziwiania Plejad teleskop ! Tu rzeczywiście wystarczy tylko lornetka o niezbyt wielkim, przesadnym powiększeniu !


Mi chodzi o to, że ja po prostu nie lubię niczego oglądać przez lornetkę.
A przez teleskop to bym chciała sobie pooglądać jakieś galaktyki tudzież mgławice. :)
A jeśli chodzi o to zbiorowisko gwiazd, co do którego mam wątpliwości, czy było Plejadami, czy nie, to je obserwowałam o innej porze roku, w pozycji znacznie wyższej na niebie i wtedy je widziałam bardzo dobrze gołym okiem. Ale wtedy nie wiedziałam, w jakim gwiazdozbiorze są Plejady i korzystanie z planetarium nie było mi w stanie pomóc w stwierdzeniu, czy to one, czy nie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 kwietnia 2009 20:24:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
wczoraj po raz pierwszy zobaczyłem cały trójkąt letni :-)

lato idzie!!!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 maja 2009 10:31:24 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
troszkę o projekcie "Galileoskop" http://www.polskieradio.pl/nauka/artykul.aspx?id=97319 dla tych co chcieliby sobie sprawić jakiś teleskop


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 14 maja 2009 23:08:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dzisiejsze moje obserwacje gwiazdowe nie przyniosły żadnych efektów. Widzę dość wyraźnie spore ilości gwiazd tak powiedzmy na południe z odchyłem na wschód... tak jakby w dół i/lub na lewo od Arktura i Spiki. Teoretcyznie powinny tam być jakieś Wagi i Skorpiony, nieco niżej Centaur, jeszcze jakieś inne... ale nic mi się nie chce ułożyć w żadną całość :-(

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 maja 2009 07:39:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Teraz jest taka pora roku, kiedy nie ma nocy z astronomicznego punktu widzenia (jest za jasno). Bardzo lubię te długie wieczory i tylko pojedyncze gwiazdy na niebie. Dopiero bardzo późno jest ich znacznie więcej, ale i tak to szybko się kończy.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 maja 2009 09:46:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Właśnie tak kojarzyłem, że gdzieś w okolicach tych dni to się stanie.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 25 maja 2009 21:01:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17230
Skąd: Poznań
Tak dr Konrad Rudnicki pisał w 1955 roku o Marsie. Zadziwiające, jak szybko zdezaktualizowała się ta wiedza!

- - -

[...] Na Marsie powietrze jest o wiele suchsze, chmury pojawiają się bardzo rzadko a deszcze są taką rzadkością jak na Ziemi trąby powietrzne. Jeżeli zaś spadnie czasem deszcz, to natychmiast wsiąka w glebę i nie pozostaje po nim śladu. Między pustyniami marsjańskimi znajdują się jednak tu i ówdzie niziny pokryte roślinnością. Naukowych dowodów istnienia tej roślinności dostarczył w ostatnich latach uczony radziecki Tichow.
Na biegunach Marsa, podobnie jak na Ziemi, znajdują się wielkie masy lodu. Wiosną lody te tają. W suchym marsyjskim powietrzu woda powstająca z topniejącego lodu natychmiast paruje i przenosi się z wiatrem na niziny, gdzie chciwie wypijają ją rośliny bądź jako rosę, bądź wprost z powietrza. Dlatego dopiero na wiosnę zaczyna się na Marsie rozkwit życia. Wielkie nizinne połacie pokrywają się wtedy szatą roślinną i stają się zielone, co można zaobserwować przez teleskopy. Lecz lodów na Marsie jest mało, mniej niż na Ziemi. Do połowy lata topnieją one zupełnie i wiatry nie przynoszą już więcej wilgoci. Rośliny nie mają skąd czerpać wody i liście od połowy lata żółkną. Następuje wczesna marsyjska jesień [...]

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 29 maja 2009 18:56:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
przeczytałem dziś, że w gwiazdozbiorze Lwa można zobaczyć Saturna... to może ja go już wiele razy widziałem, i nawet o tym nie wiem?!

czy ktoś wie może w jakim mniej więcej punkcie tegoż Lwa? bo to konstelacja wyjątkowo rozległa. mi się jakiś czas temu podejrzanie jasny wydawał punkt świecący temu Lwu w okolicach tylnej łapy... dość nisko. nie bardzo mogłem znaleźć niby czemu tam się coś jasno świeci, skoro nie powinno. przestałem się potem nad tym zastanawiać, ale może to był Saturn?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: zasada i 32 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group