Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 11:04:26

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 421 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 01 listopada 2011 22:15:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 10:03:24
Posty: 17991
anastazja pisze:
Księżyc wygląda dzisiaj jak na obrazku w bajce dla dzieci - żółty rogalik z noskiem

..a księżyc patrzy w stronę Wisły :)

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 02 listopada 2011 17:27:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 6965
:D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 02 listopada 2011 20:33:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Zmagam się z dobrem - czym jest? Skąd wiadomo co jest co? Jak to uzasadnić? Niby proste, a trudne. Czytałem u św. Tomasza, że wzorem dobra jest Bóg - samo Dobro. I on to tak pięknie i jasno rozpisuje, a gdy się zastanowić, to nic nie jest takie jasne. Bo przecież szczytem poznania Boga jest poznanie Go jako niepoznawalnego. Więc skoro wzór jest niepoznawalny, to co z całą resztą? Oczywista wiadomo na ogół co jest co - ale na ogół wiadomo po fakcie, po czynie. Przed działaniem lub w trakcie wszystko wydaje się takie zamazane...

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 02 listopada 2011 21:38:27 
gravi pisze:
Bo przecież szczytem poznania Boga jest poznanie Go jako niepoznawalnego. Więc skoro wzór jest niepoznawalny, to co z całą resztą?

Może rzecz w tym, że nie jest niepoznawalny w 100%? Raczej trudno w takich kwestiach stosować matematykę niemniej choćby fakt, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga daje jakieś wskazówki. Z tym się wiąże też ciekawa sprawa - w uproszczeniu to wygląda na rozdźwięk między protestancą transcendencją Boga a katolicką immanencją(?) - czy raczej powiedziałabym sakramentalnością, która dostrzega i uwielbia Boga w dziele stworzenia i podkreśla, że omnia gratia est.
Zatem można chyba przyjąć, że jeśli Bóg jest Dobrem a człowiek jest stworzony na Jego podobieństwo, to jest w nim jakieś intuicyjne dążenie i pragnienie doświadczania i czynienia dobra?


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 02 listopada 2011 21:39:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 10:03:24
Posty: 17991
Zmagam się Gravi z Twoim pytaniem od kilkunastu minut i nic logicznego i rozsądnego nie umiem napisac. Zresztą na wiele pytań (moich) nie znajduję odpowiedzi...zastanawiam się i przyjmuje coś za pewnik , tak jak uczenie się czegoś na pamięc.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 02 listopada 2011 22:41:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Karolina pisze:
Zatem można chyba przyjąć, że jeśli Bóg jest Dobrem a człowiek jest stworzony na Jego podobieństwo, to jest w nim jakieś intuicyjne dążenie i pragnienie doświadczania i czynienia dobra?


Ładnie to ujęte. Ja się z tym zgadzam, tylko co z tego. "Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę." Ot i cały pies pogrzebany!

wuka pisze:
Zmagam się Gravi z Twoim pytaniem od kilkunastu minut i nic logicznego i rozsądnego nie umiem napisac.


Ja naprawdę zmagam się z tym od dawna. Przynajmniej od czasu dyskusji o paleniu. :faja: Chyba się sztachnę.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 listopada 2011 05:28:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7627
Skąd: Kraków
gravi pisze:
"Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę."

Może o to chodzi, że liczy się intencja - "chcę dobra" - Pan Bóg też zawsze chce dobra, w tym jesteśmy do Niego podobni... ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 listopada 2011 09:41:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14022
Skąd: ze wsi
gravi pisze:
Przynajmniej od czasu dyskusji o paleniu.

a co to za dyskusja? tutaj?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 listopada 2011 09:49:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17252
Skąd: Poznań
No... była kiedyś. Przerodziło się to później w dyskurs o uczynkach, predestynacji i herezji pelagiańskiej. :-)

Ps.
http://www.ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?t=2086

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 03 listopada 2011 10:01:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Oczywiście Pietruszka też tam był :P .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 05 listopada 2011 18:19:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14022
Skąd: ze wsi
arasek pisze:
No... była kiedyś. Przerodziło się to później w dyskurs o uczynkach, predestynacji i herezji pelagiańskiej. Smile

Ps.
http://www.ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?t=2086

dzienki
poczytam sobie
antiwitek pisze:
Oczywiście Pietruszka też tam był

:shock: :|

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 listopada 2011 11:01:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14864
Skąd: wieś
Uświadomiłem sobie wczoraj na urodzinach naszej drogiej cioci Joli, która jest formalnie Elą, że mam wiek, jaki miała ciocia i wujek gdy poznałem się z Kasią i zaczęliśmy ze sobą chodzić. Rodzi to we mnie dziwne poczucie czasu i przemijania.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 06 listopada 2011 14:49:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Tak sobie dziś pomyślałem, kiedy w drodze do kościoła patrzyłem chwilę na konia, który przechadzał się po kawałku ogrodzonej łąki, o dzikich koniach i o tym, że dla mnie to że człowiek kiedyś dogadał się z koniem jest większym osiągnięciem niż skonstruowanie jakiegoś silnika.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 listopada 2011 04:29:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7627
Skąd: Kraków
antiwitek pisze:
Tak sobie dziś pomyślałem, kiedy w drodze do kościoła patrzyłem chwilę na konia, który przechadzał się po kawałku ogrodzonej łąki, o dzikich koniach i o tym, że dla mnie to że człowiek kiedyś dogadał się z koniem jest większym osiągnięciem niż skonstruowanie jakiegoś silnika.

O, dobrze powiedziane... a tak w ogóle... gdzie miało miesjce owo spotkanie? :D

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 07 listopada 2011 10:01:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 6965
Do mojej biblioteki przychodzą dwaj mali chłopcy z tornistrami, brunecik i blondynek, grzebią w komiksach i gadamy sobie trochę. Myślę sobie jaki w tym jest kosmos ze oni dopiero zaczynają życie i nie wiadomo co z tego wyniknie, a to już są całkiem fajni ludzie. Oni są z innej generacji, wejdą w coś nowego czego ja już nie ogarnę. A gdyby to były lata siedemdziesiąte to ten bystrzak z błyszczącymi oczami mógłby być przyszłym malarzem albo muzykiem rockowym i liderem jakiejś Siekiery. :D A ta dziewczyna co mu książkę wypożycza nie ma o tym pojęcia i patrzy na niego z góry. Tak sobie wyobrażam że mam wehikuł czasu, tylko ze miejsce się nie zgadza. Książki były wtedy pewnie obłożone szarym papierem, a zamiast komputera stała staroświecka papierowa kartoteka...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 421 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 29  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group