Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 09:15:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 06 kwietnia 2009 22:58:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Dziś w Teatrze TV obejrzałem "Kwaterę bożych pomyleńców" Władysława Zambrzyckiego w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Przyznam, że jest to jedna z lepszych sztuk, jakie widziałem w TV - no i obsada była wyśmienita. Nawet Daniel Olbrychski mi nie przeszkadzał, a którego nie bardzo lubię za jego wystąpienia nieaktorskie na forum publicznym. Obok niego wystąpili - niezastąpiony Trela, Radziwiłowicz i Peszek. Panowie głównie w sztuce zastanawiali się nad kondycją duchową świata w czasie Powstania Warszawskiego - w którym nie mogli uczestniczyć z powodu swego wieku.

Sztuka, książki jeszcze nie czytałem, ujęła mnie swym klimatem, który owi panowie podtrzymywali pośród walczącej i wykrwawiającej się Warszawy. Przez pierwsze minuty zastanawiałem się, jak można? jak można napisać książkę, wyreżyserować sztukę o czymś zupełnie oderwanym na pozór od walki powstańczej obierając ją sobie za tło? :shock:

Jest to bodaj jeden z nielicznych utworów, który pokazuje ludność cywilną w czasie Powstania, która próbuje sobie w jakiś sposób wytłumaczyć zaistniałą sytuację. Próbuje wspomnieniami z lat sprzed wojny odtworzyć na czas zły przeszłość, więcej, próbuje zaprojektować na przyszłość sobie życie.

Scena, która mnie urzekła i przekonała do takiego sposobu opowieści to były słowa, które wypowiedział Olbrychski - "kobieta, nawet podczas powstania potrzebuje zostać kobietą". Uświadomiłem sobie, że ludzie którzy ginęli, bronili innych, kochali, potrzebowali tej normalności, która pozwalała im z dnia na dzień ufać w normalność w tym piekle. Przyznać muszę ze wstydem, że dopiero niedawno odwiedziłem Muzeum Powstania Warszawskiego. Wcześniej nie lubiłem bardzo stolicy, ale teraz, kiedy zobaczyłem Muzeum zrozumiałem coś więcej. Tego miasta nie da się nie lubić. Muzeum, pokazane bez jakiejkolwiek pretensjonalności, jest pięknym hołdem złożonym powstańcom. Ta sztuka jeszcze tylko we mnie to odczucie wzmocniła. Polecam wszystkim. Nie będzie to czas stracony.

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 06:27:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17983
A czy sztuka teatralna może byc śmieszna? Pewno...... :!:
Od razu przypomina mi się sztuka czeskiego pisarza Jana Drdy "Igraszki z diabłem".
A jaka obsada...hmmmmm....
Marian Kociniak (Marcin), Krzysztof Kowalewski (Sarka), Marek Kondrat (Lucjusz), Jerzy Kamas (Solfernus), Zdzisław Wardejn (Beliai), Tadeusz Kondrat (Belzebub), Janusz Gajos (Imnimor), Jan Prochyra (Karborund), Wojciech Pokora (Scholastyk), Barbara Wrzesińska (Disperanda), Magdalena Zawadzka (Kasia), Jan Kociniak (Teofil), Andrzej Federowicz (Hubert)...
Normalnie nic dodac nic ując....."Komedyja" ale za to jaka mądra...

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 07:11:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Igraszki z diabłem można już sobie kupić na DVD

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 08:34:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
WUKA70 pisze:
Krzysztof Kowalewski (Sarka)

Sarka-Farka! :evil:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 09:45:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Właśnie wczoraj stwierdziłem, że nie będę oglądał tego teatru TV... doszedłem do wniosku, że albo teatr albo telewizja... teatr telewizji to taki dziwny twór... środki wyrazu nie pasują do przekaźnika że się tak wyrażę... to co w teatrze naturalne (ta cała teatralność) w TV robi się sztuczne... wolę iść na słaby spektakl do teatru niż oglądać dobry teatr w TV...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 10:40:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
KoT pisze:
wolę iść na słaby spektakl do teatru niż oglądać dobry teatr w TV...
...a ja nie.....powiem wprost ,że kiedyś w dawnych czasach uwielbiałem teatr telewizji .Przede wszystkim obecność kapitalnych aktorów (chyba nie ma co wyliczać),reżyseria a także repertuar......dziś niestety badrzo rzadko zdaża mi się obejrzeć jakiś teatr ..dlaczego ? - nie bardzo interesuje mnie ilość włosów w nosie głównego bohatera ...albo pryszcz pod lewym uchem aktorki...ordynarne "nowoczesne"aktorstwo mnie nie kręci , nie bawią mnie też zupełnie "nowoczesne monologi waginy" czy coś w tym rodzaju no i jeszcze można niechcąco trafić na jakiegoś Klatę.....to już nawet nie jest słabe...to jest tragiczne :cry: ...bardzo chętnie poszedł bym do teatru ale się boję...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 10:55:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
ja do teatru mam mocno ograniczony dostęp i korzystam z tego co jest, czyli Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu... i bardzo się z tego powodu cieszę, bo uważam, że poziom artystyczny mamy bardzo wysoki... takie Czekając na Godota, 3 Siostry, Makbet czy Matka Joanna od Aniołów jakie miałem okazję w ciągu kilku ostatnich lat oglądać to rzeczy wybitne...

elrond pisze:
można niechcąco trafić na jakiegoś Klatę

miałem okazję widzieć tylko dwie sztuki przez niego reżyserowane i obie bardzo mi się podobały - Lochy Watykanu i Mechaniczna pomarańcza... z tego co czytałem to im nowsze jego rzeczy tym słabsze recenzje, ale ten reżyser mnie akurat interesuje jak najbardziej...

w teatrze wiele zależy od zespołu aktorskiego... w Opolu mamy świetny i chociaż co roku ktoś się wykrusza a to do Warszawy, a to do Wrocławia, to wciąż jest bardzo dobrze...

ale magia teatru dla mnie to nie tylko reżyser i aktorzy... to miejsce, scenografia... publiczność, oklaski, ukłony na końcu spektaklu...

teatr TV to trochę jak koncert na video...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 10:58:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..dla mnie Klata prezentuje poziom bliski "Wiedźmina"

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:03:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
a co Klaty widziałeś ?

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:06:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
O, ja widziałem kiedyś! Był to "Fanta$y" w jakimś gdańskim teatrze. Złe nie było, ale daleki też jestem od powiedzenia że jakoś bardzo mi się to podobało.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:22:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
KoT pisze:
a co Klaty widziałeś ?
...jakąś sztukę w telewizji ,w której ,przez cały czas darł się i bluzgał jakiś skinhed do księdza....było to tak okropnie żenujące ,że wyłączyłem po 10 minutach

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:33:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
no to to nie była sztuka Jana Klaty tylko Przemysława Wojcieszka... nazywała się Made in Poland (swoją drogą mi się ona nawet podobała)...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:34:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...myslałem ,że to Klata... a sztuką czegoś takiego nazwać nie mogę...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:40:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
KoT pisze:
teatr telewizji to taki dziwny twór...


A według mnie to unikatowe polskie zjawisko!
A Scena Faktu Teatru TV w ostatnich latach sprawiła, że znów zacząłem oglądać Teatr TV!
Z jednym moge się zgodzić - źle "zrobiona" sztuka w teatrze nudzi, ale ta sama w Teatrze TV nudzi straszliwie. No ale wtedy można iść na grzyby...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 kwietnia 2009 11:48:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
elrond pisze:
..myslałem ,że to Klata... a sztuką czegoś takiego nazwać nie mogę...

bo to publicystyka :)

arasek pisze:
A według mnie to unikatowe polskie zjawisko!
A Scena Faktu Teatru TV w ostatnich latach sprawiła, że znów zacząłem oglądać Teatr TV!

ale ja nie miałem zamiaru deprecjonować tego zjawiska jako takiego... i tez uważam, że to jet wyjątkowa sprawa tak samo jak teatr w radio...

a scena faktu zdaje się wypełniać lukę w polskiej filmografii... i sama w sobie jest świetna...
mi szło o to, że wiele bym dał, żeby zobaczyć Frączewskiego jako Stroppa na deskach teatru i móc mu zgotować owację na stojąco... a w TV dla mnie wiele traci, co nie znaczy, że nie jest dobry... od dłuższego czasu teatrem jestem zafascynowany, ale takim na żywo... bardzo chciałbym mieć możliwość zobaczenia w teatrze aktorów których znam i lubię z ekranu... miałem okazję oglądać Franciszka Pieczkę i byłem zachwycony...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group