Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 19:46:29

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 225 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 08:08:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Trochę to pokrywa się z tematem "najlepsi 2000", więc jak mod uzna, to można połączyć... ale chcę rozszerzyć perspektywę.

Otóż dziś długą rozmowę prowadziłem głównie z moim Tatą na temat powiedzmy sztuki we współczesnym świecie. Tym najbardziej współczesnym. Padło mniej więcej to samo pytanie, które niedawno zadał Leniwiec - czy w ciągu ostatnich 10- 15 lat pojawiło się coś naprawdę nowego?
Ale nie tylko w muzyce rockowej - w muzyce w ogóle, a więc w rocku, ale i w jazzie, i w muzyce poważnej. I w filmie. Może ktoś się zna na teatrze, bo my z Tatą na pewno nie ;-)

Ponoć Tata z kolegą niedawno przewałkowali ten temat przy butelce jakiejś i wyszło im, że zupełnie nic ni ma, ale trzeba uczciwie przyznać, że mój Tata nie ma zbyt dużej orientacji w tym, co się dzieje obecnymi czasy w kulturze, a i on uczciwie przyznał, że może to tylko narzekania starców, więc chce się dowiedzieć ;-)

Ale trzeba też uczciwie przyznać, że na pytanie Leniwca w "dziwnych pytaniach" nikt chyba nie udzielił przekonywającej odpowiedzi, a i w innych dziedzinach wcale nic mi nie przychodzi do głowy.

Więc powiedzcie Wy, którzy w wielu przypadkach na pewno znacie się na tym, co współcześnie w trawie piszczy o wiele lepiej ode mnie, nie mówiąc o pokoleniu moich rodziców: czy jest coś NOWEGO?

Bo nie chodzi o to, co kręcili w ostatnich latach bracia Coen, Scorsese, Eastwood, Tim Burton, Woody Allen czy Lars von Trier - ale o to, jacy są NOWI twórcy, którzy mają szansę na to, że za ileś lat będzie się ich postrzegać jako twórców, którzy naprawdę wnieśli coś do sztuki filmowej.

Ani nie chodzi o to jakie płyty nagrali Metallica, Nick Cave, Depeche Mode, Pearl Jam czy Armia, ale znów - gdzie są jacyś nowi?

A w jazzie albo muzyce klasycznej? Czy ktoś słyszał o nowych, którzy kogoś olśnili?

Najgorsze w tym temacie jest to, że nie wiadomo jak zdefiniować "nowy", przyjmijmy jednak, że muszą to być twórcy, którzy zaprezentowali się szerszej publiczności dopiero w drugiej połowie lat 90. albo później.

Mam jakieś swoje pomysły, ale wcale mnie one nie przekonują. Mam wrażenie, że i w filmie, i w muzyce od tych nastu lat występuje odgrzewanie patentów. Czasem na bardzo wysokim poziomie. Np. takie System of a Down albo Queens of the Stone Age to znakomite zespoły, które od biedy spełniają warunek bycia "nowymi". Ale nie widzę w nich nowej jakości na miarę (żeby nie szukać daleko w czasie) Faith no More, Nirvany, czy Nine Inch Nails.

No to gdzie są ci nowi?... :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 08:43:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
Ja bym zaryzykował:

Rafał Blechacz

Co do polskiego rocka - to ciągle mam nadzieję, że zespół Triquetra się rozwinie. Podol ma niezły głos. Na każdym koncercie widać wielką energię - szkoda, że ten zespół jest tak słabo znany.

Nikki Yanofsky - jestem pod wrażeniem jej głosu. Ale patrząc na to, że w ostatnim czasie wystąpiła prawie we wszystkich możliwych amerykańskich tokszołach to nie wiem co z tym dalej będzie? Nie za ciekawie to wygląda. Czekam na następną płytę. Dla mnie to odkrycie większe niż te wszystkie Meluy i Nory Dżons.

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 10:47:08 

Rejestracja:
pt, 06 lutego 2009 09:39:10
Posty: 1497
Crazy pisze:
jacy są NOWI twórcy, którzy mają szansę na to, że za ileś lat będzie się ich postrzegać jako twórców, którzy naprawdę wnieśli coś do sztuki filmowej.

choćby Harmony Korine
(nie mówiąc o mnie :mrgreen: )

w muzyce też by się coś znalazło - głównie w nurcie elektroniki
dubstep na przykład: Burial; Benga...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 10:57:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Contemporary Noise Quartet/Quintet/Sextet ?
Jan Klata?

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 11:13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Ja się czuję mocny w muzyce rockowej, trudno mi powiedzieć o nowych zjawiskach w innych rejonach sztuki.. Są ciekawi, nowi, ale żeby nowatorscy..? Z tym jest właśnie problem.
No i właśnie czy chodzi Ci właśnie o nowatorstwo, czy po prostu o bardzo dobrych, nowych artystów, którzy nie odkrywają nowych horyzontów, ale są bardzo charakterystyczni i robią coś bardzo ciekawego.

Jeśli chodzi o pewne nowatorstwo:
W muzyce rockowej no to zagranicą na pewno QOTSA, czy SOAD. Nie są to może rewolucje na miarę takich zespołów jak The Beatles, czy Sex Pistols, ale ja bym postawił je na półce obok takiego Nine Inch Nails.
Co do Polski to zgadzam się z tym, co (chyba) odpisałeś wtedy na pytanie Leniwca: Lao Che. To jest jakaś nowa jakość i dla mnie płyta Gospel potwierdziła, że oni mają bardzo szerokie horyzonty i sukces Powstania ich nie przerósł.
Boanerges pisze:
zespół Triquetra się rozwinie. Podol ma niezły głos. Na każdym koncercie widać wielką energię - szkoda, że ten zespół jest tak słabo znany.

Ale to co najwyżej może być bardzo dobra, znana kapela, bo o wielkie nowatorstwo bym ich nie posądzał ;) No właśnie, tylko czy dobrze zrozumiałem o co chodzi Crazy'emu?

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 12:51:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Obecnie słucham praktycznie samej NOWEJ muzyki. Tego są tony, nie wiem czemu nagle cała ta machina miałaby się zatrzymać :lol: .


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 13:18:12 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
czy Sigur Ros i Mum się łapie? SOAD też bym dorzucił to tak na początek

z polskich Lao Che, Tworzywo Sztuczne i L.U.C.

jak będę miał więcej czasu to jeszcze poszukam :]


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 15:45:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
co do lao Che jest pytanie, czy oni sa nowi? z nazwy tak, ale przecież nie są to ludzie, którzy zaczęli grać przy okazji "Guseł". Jeśli jednak nie patrzeć pod tym kątem, to Lao Che na pewno.

co do polskiej muzyki punkrockowej, czyli mojej działki, chwilę poczekam - jest bowiem kilka zespołów, które na razie wydały bardzo obiecujące pierwsze płyty, ale na wpisywanie ich na taką listę jeszcze za wcześnie. Z tych działających trochę dłużej - Bilety do Kontroli. Whitman (ale z zastrzeżeniem takim, jak Lao Che).

w innej muzyce - Ladytron, Dresden Dolls, Lifelover...

wszystko w niszach

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 15:52:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Crazy, uściślijmy - nowe czy nowatorskie?

Nowego jest na pęczki, nowatorskiego mniej, choć też zdarzają się perełki pokroju We Versus The Shark, Death From Above 1979, 31 Knots, Dorena, Dalek, Tides From Nebula, Horse the band, Mars Volty...

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 16:17:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nowe i nowatorskie.

Widzę pewien szkopuł w tym, co piszecie, gdybym miał np. zreferować takiej osobie jak mój Tata:


Budyń pisze:
wszystko w niszach


Wymieniacie tu nazwy i nazwiska, które mi np. są w znacznej części nieznane nawet z nazwy, a w skali społeczeństwa to zna je pewnie 0,x % osób. OCZYWIŚCIE, że nie jest to miernikiem ich potencjalnej wybitności czy nawet genialności, ale już zasięgu oddziaływania - owszem. Niszowi twórcy nie wpływają na obraz kultury danej epoki czy choćby dekady. Bardzo możliwe, że ci, którzy w efekcie zmieniają ten obraz, w pewnym okresie stanowią awangardę czy niszę znaną nielicznym - bo to jest inspirujące i z tego mogą wyrastać prawdziwi artyści. Ale nie zrewolucjonizowaliby sztuki, gdyby w pewnym momencie nie wypłynęli na szerokie wody.

Być może więc niektórzy z tych, których wymieniacie, za kilka czy kilkanaście lat objawią się wielkiemu światu - ja się po prostu zastanawiam. Ale też niczego takiego nie widzę.


Boanerges pisze:
Ja bym zaryzykował:

Rafał Blechacz

Ja bym też chciał tak zaryzykować, ale tu na pewno musimy jeszcze poczekać. Czy stanie się kimś na miarę Zimmermana? To, co pokazał, daje mi nadzieję, że może tak być, ale czas pokaże.


. pisze:
Obecnie słucham praktycznie samej NOWEJ muzyki.

Na Twój głos bardzo liczyłem, bo właśnie wiem, że słuchasz nowej muzyki. Nawet wczoraj, po tamtej rozmowie, elsea wspomniała, że jest przecież cały muzyczny świat, którego my nie znamy, bo chyba nas nie interesuje, ale któremu nie sposób odmówić muzykalności, mimo że muzycy grają na laptopach. I powiem Ci nawet, że miała na myśli właśnie Hatti Vatti i tego typu cuda ;-)

Interesuje mnie jednak, czy widzisz, żeby w tych rejonach, w których się poruszasz, istniała jakaś prawdziwa kulturowa siła? Żeby można było powiedzieć: kiedyś był bebop, potem Miles zrobił to czy tamto, kiedyś byli Bitelsi Flojdzi czy Hendrix, potem punk rock, tu gdzieś z boku Murzyni z bluesem, tam Jamajczycy z rege, tu grunge, tam rewolucja związana z rapem, nawet jakieś Prodigy - a teraz ..... co teraz widzisz?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 16:26:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Crazy pisze:
tu grunge, tam rewolucja związana z rapem


No to chyba w ten ciąg wpasowują sie wszystkie "indi roki" jadące na patentach sprzed czterdziestu lat i - od czasu do czasu - dodające coś od siebie (Klaxons, The Knife, Crystal Castles, cały nu rave, co by o nim nie mówić).

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 17:02:58 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
Crazy, czy Tobie przypadkiem nie chodzi o coś, co jest nowe + przebiło się do mainstreamu? bo nie bardzo wiem jaki wyznacznik tutaj dać :taaaaa:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 17:56:37 

Rejestracja:
pt, 06 lutego 2009 09:39:10
Posty: 1497
Groszek pisze:
co jest nowe + przebiło się do mainstreamu

FEEL... takiego gówna dawno nie było


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 18:18:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
rajza pisze:
FEEL... takiego gówna dawno nie było

wydaje mi się, że zespół Ich Troje, a nawet jeszcze wspanialszy zespół ziemi naszej - czyli BOYS - spokojnie wyprzedza zespół Piotrusia "kopytko" Kupichy...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 maja 2009 18:22:05 
pozwolę się nie zgodzić Kolego ze wschodu :P w moim mniemaniu feel jest gorszy od krasnowłosego michala. totalne kluchy vs bardzo kiepski pop. od pierwszego od razu chce się rzygać, od drugiego wystarczy spokojnie wyłączyć radio


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 225 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group