Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 30 kwietnia 2024 18:32:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 kwietnia 2005 23:07:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
Ja się nie do końca zgadzam z subiektywistycznymi poglądami Elsei na sztukę. Ale tak naprawdę to nie wiem. Wydaje mi się że z jednej strony taki postmodernistyczny miszmasz wcale się nie broni, bo na jego podstawie można dojść do absurdalnych wniosków i uznać za sztukę dosłownie wszystko. Z drugiej strony bardzo mi się podoba koncepcja araska, że coś może być sztuka dla jednej osoby a nie byc nia dla drugiej - i wcale nie ma w tym sprzeczności.

Intuicyjnie mam takie poczucie, że sztuka - a może szerzej: działalność artystyczna - jest wtedy, kiedy twórca tworzy coś po to, żeby odwołując się do zmysłu estetycznego odbiorcy wywołać szeroko pojęte wzruszenie. Wzruszenie czy poruszenie.
A dodaję do tego ten zmysł estetyczny, ponieważ wzruszenie odbiorcy można wywołać np. esejem filozoficznym albo felietonem w gazecie też, ale tu brakuje tego elementu ekspresji właśnie odwołującej się do estetyki, i dlatego felieton i esej nie są sztuką, natomiast gdyby ten felieton wyspiewać albo wydeklamować, albo napisać wierszem, to może by się nią stał...


PS. Cytat "to wszystko prawda, nawet jeżeli nie miało miejsca" - oczywiście ze wiem skąd! to jeden z moich ulubionych cytatów z jednej z moch ulubionych książek!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 08:05:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
Żeby nie wchodzić w szczegóły, to z logicznego punktu widzenia nie ma szans na zdefiniowanie, co jest, a co nie jest sztuką. Ale można pojęcie to rozjaśnić. No i każdy coś tu dodał i chyba się rozjaśnia. :wink:

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 10:12:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 08 lutego 2005 23:30:02
Posty: 205
Gravi sprytnie to napisałeś :]

_________________
" Pożądasz nie tego, co widzisz, lecz tego, co sobie wyobrażasz "


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 14:07:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
co do twórczości osób niepełnosprawnych - dlaczego nie? widziałem wystawę prac warsztatów terapii zajęciowej z Krakowa, prace schizofreników i robiły one wrażenie... czy oni nie wyrażają swej duszy? czy piękno nie pozostaje pięknem? czy każdy z nas nie jest trochę... tego... normalny inaczej...? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 14:16:21 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 15:16:01
Posty: 2647
a moze niech sie odezwa artysci?
wielu z nas gra, fotorgafuje, niektorzy pewnie pisza, maluja, moze ktos rzezbi, albo cos innego tworzy. niech ktos zajmie glos z pozycji autora, artysty.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 14:40:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:05:18
Posty: 3786
nie wiem kto to powiedzial, moze i budzy (jesli jestem w bledzie to prosze mnie poprawic) ze artysta nie tworzy, a tylko odtwarza.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 14:59:50 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 15:16:01
Posty: 2647
ceigrektezet, tez tak uwazasz?
bo tu zalezy na wlasnym zdaniu.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 15:09:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:38:13
Posty: 2109
q51 pisze:
a moze niech sie odezwa artysci?
wielu z nas gra, fotorgafuje, niektorzy pewnie pisza, maluja, moze ktos rzezbi, albo cos innego tworzy. niech ktos zajmie glos z pozycji autora, artysty.


A dlaczego odrazu artysty??..."Artysta" - słowo dziś nadużywane uważam...Czy bracia Mroczkowie ze znanego chyba wszystkim serialu są artystami (wogóle aktorami?)?...według mnie nie...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 02 kwietnia 2005 21:13:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:05:18
Posty: 3786
ja mysle ze artysta nie ma zdolnosci kreacjonistycznych


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 kwietnia 2005 10:10:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 15 listopada 2004 20:59:17
Posty: 206
Skąd: Sandomierz nad Wisłą
q51 pisze:
a moze niech sie odezwa artysci?
wielu z nas gra, fotorgafuje, niektorzy pewnie pisza, maluja, moze ktos rzezbi, albo cos innego tworzy. niech ktos zajmie glos z pozycji autora, artysty.


Myślę, że artysta to duże słowo... Ale skoro niedługo ma wyjść tomik moich poezji, to się wypowiem.

Sztuka jest dziełem świadomego działania, tak uważam. Ktoś, kto robi kleksa na paierze, a okazuje się, że klaeks jest, powiedzmy, "ciekawy artystycznie", nie ozanacza, że to sztuka. Bo sztuka musi mieć przesłanie. Kleks na papierze to tylko forma, do której teoretycy postmoderny mogą dorabiać sto tysięcy ideologii. W związku z tym, że sztuka musi mnieć przesłanie, nie uznaję za sztukę "Piramidy zwierząt". Inna sprawa jest na przykład z Pollockiem- tej jego "numery" wyrażają coś. Piramida zwierząt nic nie wyraża.

_________________
Actress Clara Bow was diagnosed with schizophrenia in 1949.

za Wikipedią


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 kwietnia 2005 10:58:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
ceigrektezet pisze:
ja mysle ze artysta nie ma zdolnosci kreacjonistycznych


Pytanie - czy w sztuce pojawia się nowa jakość - np. czy zdjęcie lub obraz pokazuje coś więcej niż jest w rzeczywistości? A może muzyka, wiersz? Mi się wydaje, że tak. A tego nie można inaczej wytłumaczyć jak jednak kreacjonizmem twórcy...

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 kwietnia 2005 14:51:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 15 listopada 2004 20:59:17
Posty: 206
Skąd: Sandomierz nad Wisłą
Gravi pisze:
Pytanie - czy w sztuce pojawia się nowa jakość - np. czy zdjęcie lub obraz pokazuje coś więcej niż jest w rzeczywistości?


Czas sprecyzować pojęcie rzeczywistości 8) . Czy ją rozumiemy jako coś poddającego się zmysłowemu poznaniu? Bo jeśli tak, to nie sądzę, żeby możliwe było stworzyć nową jakość w, dajmy na to fotografii. Ale, ale, jeśli będzie to fotografia czarnobiała, to jest to nowa jakość... Tak, Gravi, masz rację!

_________________
Actress Clara Bow was diagnosed with schizophrenia in 1949.

za Wikipedią


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 kwietnia 2005 16:15:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:11:43
Posty: 531
Skąd: mistyczne getto pomordowanych ludzi
Cytat:
ja mysle ze artysta nie ma zdolnosci kreacjonistycznych


Ja ugryzę tę wypowiedź z innej strony.

Myślę, że chodzi tu o specyficzną umiejętność artysty, który, co prawda, nie tworzy niczego nowego, lecz jest zdolny do "komponowania", tworzenia z czegoś, co już jest mu dane. Tak jakby układanie nowej jakości z gotowych już klocków.
W ten sposób nie jest on twórcą lecz jakby porządkującym, układającym pewne elementy(dźwięki, barwy, litery) w jakieś całości. Całości te odpowiadają jego pojmowaniu świata, nie stają się jednak nowym światem. W ten sposób artysta może tylko opowiadać świat.

Ktoś kiedyś powiedział, że sztuka to umiejętność(choć nie wiem czy to odpowiednie słowo) opowiadania tego co wieczne, to pokazywanie wieczności, Boga. Umiejętność odmalowania tego co niewidzialne, pokazania Stwórcy.


"By this art you may contemplate the variations of the 23 letters..."
The Anatomy Of Melancholy

_________________
aniołowie stróże są bezwzględni
i trzeba przyznać mają ciężką robotę

anioły bierzta mnie


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 kwietnia 2005 17:03:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 17:05:18
Posty: 3786
butcher pisze:
Myślę, że chodzi tu o specyficzną umiejętność artysty, który, co prawda, nie tworzy niczego nowego, lecz jest zdolny do "komponowania", tworzenia z czegoś, co już jest mu dane. Tak jakby układanie nowej jakości z gotowych już klocków.
W ten sposób nie jest on twórcą lecz jakby porządkującym, układającym pewne elementy(dźwięki, barwy, litery) w jakieś całości. Całości te odpowiadają jego pojmowaniu świata, nie stają się jednak nowym światem. W ten sposób artysta może tylko opowiadać świat.


o :piwo:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 kwietnia 2005 17:35:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 15 listopada 2004 20:59:17
Posty: 206
Skąd: Sandomierz nad Wisłą
butcher pisze:
Myślę, że chodzi tu o specyficzną umiejętność artysty, który, co prawda, nie tworzy niczego nowego, lecz jest zdolny do "komponowania", tworzenia z czegoś, co już jest mu dane. Tak jakby układanie nowej jakości z gotowych już klocków.
W ten sposób nie jest on twórcą lecz jakby porządkującym, układającym pewne elementy(dźwięki, barwy, litery) w jakieś całości. Całości te odpowiadają jego pojmowaniu świata, nie stają się jednak nowym światem. W ten sposób artysta może tylko opowiadać świat.

Ktoś kiedyś powiedział, że sztuka to umiejętność(choć nie wiem czy to odpowiednie słowo) opowiadania tego co wieczne, to pokazywanie wieczności, Boga. Umiejętność odmalowania tego co niewidzialne, pokazania Stwórcy.


Argh...Dobre, dobre. Muszę przemysleć. Ale co ze sztuką, która nie prezentuje wieczności? A co na przykład z pop artem?

_________________
Actress Clara Bow was diagnosed with schizophrenia in 1949.

za Wikipedią


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 144 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group