Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 11 maja 2024 14:25:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 kwietnia 2005 18:24:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 22 grudnia 2004 00:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Bururum!


:wink:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 28 kwietnia 2005 09:19:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
elsea pisze:
Mężu mój - to te czarne wypuszczały najwiecej na Sobieskiego, wiem, na 100% (nie mówię, że inne nie



Nie wiem, skąd się to bierze, ale żony z irytujacą częstością mają rację :twisted: - tak więc Crazy, przyjmij, że to chodzi o topolę czarną...

Faktem jest, że wszystkie wierzbowate mają owoce w postaci kotków, ale u wierzb są to bazie, więc nie wchodzą w grę. Być może któryś z gatunków topoli produkuje tej waty więcej niż pozostałe. Tak, czy inaczej - w Warszawie prawdopodobieństwo, że lecący z wiatrem kot jest produktem topoli czarnej jest największe. Choćby dlatego, że topól białych (nie mówiąc o osikach) jest w mieście mniej. Ostatnio byliśmy w Lesie Bielańskim ze względu na porę łanowego kwitnienia geofitów i tam wzdłuż Wisłostrady, a nawet wzdłuż Marymonckiej parę topól białych było, poza tym mam niedaleko od domu białą topolę, ale ogólnie im dalej od wody (w tym drugim przypadku od glinianki szczęśliwickiej), tym trudniej o topolę białą. No i jak ktoś się zabiera za obsadzanie poboczy, to obsadzi lipą albo topolą czarną, ewentualnie klonem, więc te rodzaje/gatunki są najczęstsze w miejscach "cywilizowanych"...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 28 kwietnia 2005 10:39:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
piotrpanek pisze:
Ostatnio byliśmy w Lesie Bielańskim ze względu na porę łanowego kwitnienia geofitów

O :shock: ! A ja myślałam, że byliśmy tam, aby sobie kwiatki pooglądać...
Obrazek

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 28 kwietnia 2005 10:41:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:10:43
Posty: 3722
Monika - dzięki za tę uwagę! Poczułam się jakos lepiej.
:lol:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 01 maja 2005 22:49:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25410
kurde, musimy razem się wybrać do Wilanowa i wam pokażę o co mi chodzi
ja tam nie wiem, czarna biała czy sraczkowata w kratkę, wiem, że inaczej wygląda taka topola, co ją Budzy rysuje zawsze, ta długa i wąska do góry smukle idąca, sadzą je na ogół wzdłuż chodników i ulic - natomiast u nas na środku podwórka (i zresztą na innych okolicznych podwórkach też) stały takie dupne, rozłożyste, szybko rosnące drzewa, które jak nie były topolami, to ja się podaję do dymisji!!! Zresztą leciało z nich to i owo późną wiosną, a z niektórych mocniej niż z innych; i kształty liści też nie były identyczne. Nie moge z wami, dlaczego wy nie wiecie o co mi chodzi???? ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 05 maja 2005 00:02:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
do okna i balkonu wchodzi mi lipa, zaraz zacznie wydzielać ten piękny zapach - jest pięknie. Z łatwością można sobie wyobrazić, że mieszkanie moje nie jest wcale w bloku tylko na wsi jakiejś. zaraz za lipą niedługo zacznie kwitnąć czarny bez, w okresie jego owocowania świrgot ptaków mi zapewnia. jest super.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 05 maja 2005 11:41:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17277
Skąd: Poznań
Ja tak jak Bogus - iglaki śródziemnomorskie. Jedną pinię mamy w domu. Na razie malutka - 10 cm.
A z liściastych lubię ginkgo biloba czyli miłorzęby dwuklapowe. Ładnie wyglądają i taki... szacunek dla prehistorii mam przy nich. Jest ich trochę w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 05 maja 2005 19:11:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
W długi weekend byliśmy z Piotrkiem w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, gdzie zrobiłam w arboretum zdjęcie magnolii, które dzisiaj umieściłam na awatarze mym. Muszę jednak przyznać, że - poza drzewami - oglądanie większości tamtejszych roślinek raczej mnie nie fascynuje...Ale magnolie są super!...(I film pod tym tytułem też był w porządku ;-))

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 maja 2005 11:40:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25410
Kasztany rozkwitły... PRZEPIĘKNE drzewa - i jak pisałem, na każdą porę roku maja coś specjalnego do zaoferowania. Miejsce w pierwszej trójce moich ulubionych drzew zapewnione 8)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 maja 2005 23:48:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25410
kwitną kasztanowce! bez wątpienia jedne z moich ulubionych drzew - mają coś specjalnego do zaoferowania i to na każdą porę roku :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 maja 2005 12:17:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Kasztanowce są w porządku, ale na swoim miejscu, tj. w parkach. Kasztanowiec nie jest naturalnym polskim drzewem, więc widząc je z rzadka w lesie czuję się, jakbym zobaczył tuję albo metasekwoję ;-)

A wracając do topól, to już jest czas, gdy oznaczenie gaunku jest banalnie proste, tj, czas, gdy liście już są normalne.

Topola biała ma liście o kształcie różnym, w zależności od odmiany, ale cechą charakterystyczną jest biały kutner na spodniej stronie. (Generalnie ten gatunek bywa najbardziej rozłożysty, ale na sylwetkę drzew ma wpływ tyle czynników środowiskowych, że trudno się tylko tym sugerować).

Topola czarna ma liście rombowate błyszczące. (Pokrój drzewa może być bardzo różny - od kolumnowej odmiany włoskiej, do rozłożystych jak wierzby.)

Osika ma liście stosunkowo drobne, prawie okrągłe (karbowane), lekko błyszczące, trzęsące się przy najdrobniejszym podmuchu (nazwa Populus tremula i powiedzenie o trzesieniu się jak osika nie wzięły się znikąd). Zdaje się, że (pomijając topolę włoską) ma najmniejsze tendencje do rozłożystości. O ile pozostałe topole naturalnie rosną najczęściej nad wodami płynącymi, o tyle osika woli tereny zabagnione. W W-wie ostatnio odkryłem osikę na rogu Nowowiejskiej i Krzywickiego.

Zajrzyj jeszcze pod linki, które podałem na pierwszej stronie tego wątku.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 maja 2005 12:54:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25410
prowadzę ostatnio szczegółową obserwację topoli w okolicy i jestem wciąż mocno pogubiony!!!

z czarną nie problema, to co zawsze uważałem za topolę czarną jest nią nadal i OK ;-)

Natomiast osika i topola biała mi się zlewają w jedno. Czy cechą ewidentnie rozróżniającą jest ten biały kutner? I jaki on dokładnie jest, w sensie dotykowym? Taki zamszopodobny meszek? I osika tego nie ma?
Bo ze zdjęć pod podanym przez ciebie linkiem wynika, że liście osiki też mają jasny spód (ale może bez meszku?)

Natomiast trochę mnie myli, bo piszesz, że osiki są raczej rzadkie w Warszawie, natomiast znaczna część drzew, którym się przyglądałem dzisiaj rano, przypominała raczej osiki (np. to pierwsze zdjęcie liści, na pierwszej stronie wątku wklejone) - dokładnie tak wyglądało wiele widzianych przeze mnie drzew. Z drugiej strony piszesz, że topola biała ma różne kształty liści, a ze zdjęć pod linkiem wynika, że jeden z tych kształtów nie różni się zbytnio od kształtu liści osiki; może tylko osika jest gęściej karbowana (ale właśnie obserwowane przez mnie drzewa miały mocno karbowane liście!)
To możliwe, żeby na Imielinie rosło tak dużo tych osik?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 maja 2005 13:07:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7698
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Kurde - no nie wiem - nie jestem dendrologiem :-) Ogólnie osiki nie są rzadkie w podmokłych miejscach, a Imielina nie znam...

Jakoś jednak nie wydaje mi się, żeby osika miała meszek (ale pewności stuprocentowej nie mam).


Aha, dla utrudnienia jeszcze jest coś takiego jak topola szara - Populus x canescens, która jest mieszańcem osiki i topoli białej :-(

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 maja 2005 15:31:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:10:43
Posty: 3722
piotrpanek pisze:
Aha, dla utrudnienia jeszcze jest coś takiego jak topola szara - Populus x canescens, która jest mieszańcem osiki i topoli białej
masz ci los!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 maja 2005 20:33:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
elsea pisze:
masz ci los!

:lol: :piwo:

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group