Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 18 kwietnia 2024 05:03:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 kwietnia 2005 16:05:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 22 grudnia 2004 00:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Przyznam, że jak zobaczyłem tytuł topiku, to moją pierwszą myślą było: "No proszę, ktoś chce porozmawiać o hodowli marihuany" :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 kwietnia 2005 16:12:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Ogromnie lubię drzewa.
Kiedyś to w ogóle chodziłem po Warszawie i jedyna rzecz, na która patrzyłem, to były korony drzew. Potem mi trochę przeszło, ale stara miłość nie rdzewieje ;-)
Na botanice się nie znam, więc wszystko całkowicie amatorsko i kiepsko u mnie z nazwami .. np. co do tych różnych rodzajów klonów, to pewnie wiem, jakie to są, ale nie jestem pewien o których w danej chwili mówicie ...

Zresztą nie przepadam za klonami. Przyznam, że ordynarnie i po prostacku najbardziej lubię ... sosny. To chyba efekt jeżdżenia na obozy harcerskie w Bory Tucholskie. Suche lasy sosnowe ... dobrze się tam mieszkało :-)
W ogóle to najbardziej UWIELBIAM kosodrzewinę - też sosna przecież - ale to takie drzewo-niedrzewo.

Dęby zawsze mnie ujmują swoją szlachetną dostojnością i rozłożystością.
Buki sa piękne, ale w sumie nieczęsto się je widuje w porównaniu do innych. Podobnie modrzewie. Te dwa gatunki (rodzaje?) to na pewno jedne z piękniejszych.
Mam słabość do lip, których dużo było w Wilanowie, gdzie kiedys mieszkaliśmy, teraz jakoś mniej ich widzę.
I kasztanowce - są autentycznie piękne i to w każdej porze roku. Mają taką, czy ja wiem, krągłość konarów, co sprawia że nawet bez liści nie sprawiają wrażenia gołych patyków. Krągłości to ja lubię ... ;-) I są przepiękne kiedy kwitną oczywiście, a potem kiedy rosną kasztany; i dają fajny cień, bo te liście takie duże.
U mojej babci w ogródku rośnie od kilku dziesięcioleci kasztan - jest już naprawdę ogromny!

A co panstwo sądzą o topolach, poza tym, że ida tam, gdzie warto żyć?
Ja jakoś bez zachwytu. Ale też są różne odmiany onych topoli i ja je rozróżniam, ale które są które?! Może jakiś piotrpanek jakieś zdjęcia by zamieścił, np. liścia czy czegokolwiek charakterystycznego + nazwa koniecznie (ale polska raczej ;-))
Bym się z chęcią czegoś nauczył, skoro taki miły wątek się trafił :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 kwietnia 2005 16:17:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Ja bardzo lubię choinki i nie wyobrazam sobei bez nich zycia. Hehehehehe


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 kwietnia 2005 17:25:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:38:13
Posty: 2109
Najbardziej lubie klon północnoamerykański....mam z nim kontakt na co dzień....z niego zrobione są najwyższej jakości instrumenty muzyczne :D


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 15 kwietnia 2005 17:33:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:10:43
Posty: 3722
zanurzenie gałęzi świerkowych w niektórych zatokach przy północnych rejonach zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, daje bardzo pozytywne efekty w postaci kawioru. Chyba. :lol:

Moje ukochane drzewo to sosna zwyczajna (chyba tak się to zwie?). Taka ... zwyczajna. Prosta i wysoka, ta z borów. Zapewne ma to coś wspólnego z pomieszkiwaniem pomiędzy.
Ale lubię też takie sosny (tez chyba zwyczajne, choć inne) nadmorskie, krzywe, garbate.
Nie przepadam za brzozami, wydają mi się podejrzane, ta białość.
Lubię świerki, zwłaszcza zimą.
W ogóle preferuję iglaki.
I jeszcze widzieliśmy z Crazy'm takie czaderskie drzewa w Reading, takie "japońskie" ośmiornice... może Jasiek będzie wiedział, bo on też widział ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 kwietnia 2005 08:42:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
chcałbym mieszkać w dziupli, a do drzew mam czasem stosunek wręcz pogański, przyglądanie się im jest bardzo... wciągające. i stwierdziłem kiedyś, że koncepcja iż gotycka katedra jest odwzorowaniem lasu jest bardzo przekonywująca. szczególnie w lesie bukowym, wyrośniętym (mamy tu opodal taki rezerwat) - najłatwiej stwierdzić to patrząc ..odwrotnie. te prześwity między drzewami to nic innego jak witraże. nawet sobie próbowałem to rysować, ale wiadomo - trudno w takim przypadku o satysfakcje.
poza tym te pozrastane pnie buków, kryją w sobie głębokie prawdy psychologiczne... :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 kwietnia 2005 09:25:32 

Rejestracja:
pn, 14 marca 2005 20:31:45
Posty: 12
Skąd: Kraków/Jaworzno
Muszę przyznać,że piękny ten temat.Dla mnie najbardziej kultowym drzewem jest zdecydowanie zwykla brzoza.Dla mnie jest najpiękniejsza.A jeśli chodzi o lasy,to nade wszystko zachwycają mnie tajemnicze,ciemne tzw.starodrzewy i puszcze.Uwielbiam stare wielkie buki,dęby i wszelkiego rodzaju iglaki.W ich otoczeniu czuć niesamowitą atmosferę i czas się zatrzymuje.A marzeniem moim jest zobaczyć z bliska olbrzymie sekwoje...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 kwietnia 2005 10:35:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Cytat:
W ogóle preferuję iglaki.


To tak samo jak ja! Mimo, ze w sumie mieszkam w lisciastym lesie...
Dla mnie wielkie (sosny? takie wysokie cos :-) ) iglaste drzewa, to zawsze przypomnienie jakiegos odpoczynku, niesamowitego klimatu...
I w ogole kojarza mi sie z palmami :-) Kiedys po glowie chodzil mi pewien nie znany obraz, obraz czegos przy czym czulem sie dobrze, do czego czulem nostalgie, choc tego nie znalem- po jakims roku okazalo sie, ze to las iglasty. Heh.... (jestem chory psychicznie? :-) )

Z drzewami z reszta kojarza mi sie Twin Peaks i Przystanek Alaska...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 16 kwietnia 2005 15:24:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
antiwitek pisze:
a do drzew mam czasem stosunek wręcz pogański


Kamik pisze:
jedno z dziewcząt (...) od dłuższego czasu prowadzi rozmowy przyciskając do policzka brzozowe polano... "Brzoza jest ponoć bardzo zdrowa" powiedziała...


No właśnie miałam to napisać - że jeśli pogaństwo - to przytulanie się do brzóz przecież!!! Na zdrowie właśnie. Ale tylko do żywych - o przytulaniu zwłok brzozowych jeszcze jako żywo nie słyszałam ;-).
Brzozy lubię, bo są wdzięczne, no i... zdrowe ;-)
Sosny też - za rześkość ich.
Świerki - za majestatyczność... w zimowym lesie ach !....(się rozmarzam, choć zimy nie lubię)
Wierzby - melancholia, polski spleen...
Buki - gdy jest ich więcej, robi się bardzo tajemniczo... a zainteresowaniem nimi zaraziłam się od Piotrka, który bardzo buki lubi tropić tu i ówdzie ;-) Np. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym podziwiamy buki latem - od paru lat regularnie...(ech... Boski - Gdańsk to jest NAPRAWDĘ FAJNE MIASTO! - nic dziwnego, że patriotyzm lokalny taki tam silny ;-))

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 11:51:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
Buki sa piękne, ale w sumie nieczęsto się je widuje w porównaniu do innych


Jak się mieszka na Mazowszu, w Prusach albo Wielkopolsce, to rzeczywiście, mniej więcej tak samo często, jak jodłę ;-)

Gdybyś mieszkał na Pomorzu (ale oczywiście Bory Tucholskie, to nie do końca to, o co mi chodzi) albo w Małopolsce, to byś miał inne doświadczenia :-)

O, przypomniało mi się, w Borach Tucholskich jest parę naprawdę wyjątkowych cisów.

Mój faworyt zaś to to puszcza Romincka - forpoczta tajgi w Polsce. Świerkowy bór bagienny - podmokłe podłoże i płytkość systemu korzeniowego skutkuje tym, że co chwila trafia się wielki wykrot. Zreszta, ja właśnie lubię dynamikę lasów. Stare, majestatyczne puszcze takie, jak kilkusetmetrowy pas pokazowy wzdłuż szosy Hajnówka-Białowieża (to, co dzieje się za tym pasem w tzw. Leśnym Komplekies Promocyjnym "Puszcza Białowieska" musi cieszyć oko prl-owskich miłośników rozwijania przemysłu - w tym przypadku celulozowego :| ) i rezerwat przy Białowieży, są piękne, ale statyczne. "Prawdziwa" ekologia zaczyna się, gdy jest dynamika (pożary i wiatrołomy więc nie zawsze są złe)...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 15:57:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Crazy pisze:
Ale też są różne odmiany onych topoli i ja je rozróżniam, ale które są które?! Może jakiś piotrpanek jakieś zdjęcia by zamieścił, np. liścia czy czegokolwiek charakterystycznego



Przeceniasz moje zasoby (czas do przeszukiwania sieci, książki na półce z odpowiednimi ilustracjami itd.) :-)

O topolach powiem tyle, że w zasadzie są w Polsce trzy gatunki:
- osika
Obrazek
młode drzewa maja gładką korę, lekko przypominającą brzozę (wygląda to jak jasnozielona brzoza), starsze przyjmują karbowanie charakterystyczne dla całej rodziny wierzbowatych.
Obrazek

więcej http://images.google.pl/images?svnum=100&hl=pl&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl-PL%3Aofficial&q=populus+tremula&btnG=Szukaj

- topola biała
Obrazek
Obrazek
Dorasta do większych niż osika rozmiarów. Kolor kory podobny - jasnoszary, na starość karbowana
i http://images.google.pl/images?svnum=100&hl=pl&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl-PL%3Aofficial&q=populus+alba&btnG=Szukaj


- topola czarna
Najczęstsza. Drzewo może być podobne pokrojem do topoli białej, ale często sadzona odmiana włoska, o kolumnowym kształcie.
Obrazek
Obrazek
No i http://images.google.pl/images?q=populus+nigra&svnum=100&hl=pl&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl-PL:official&start=0&sa=N

Można zajrzeć też tu:
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Populus.htm
- to mój ulubiony polski atlas on-line

Liście z Soul Side Story to jakaś wierzba.
Chyba, że amerykańska topola bez ustalonej polskiej nazwy (standardowo można by jeje nazwę łacińską przetłumaczyć, jako topola wąskolistna lub topola wierzbolistna) Obrazek Wierzby są z topolami spokrewnione, a i niekwykluczone, że jest jakaś odmiana rodzimych topoli o takim kształcie liści, ale nie znam jej.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 17:46:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
piotrpanek pisze:
Mój faworyt zaś to to puszcza Romincka - forpoczta tajgi w Polsce.
- wybieram sie tam od jakiegoś czasu!
A rezerwat ścisły Puszczy Białowieskiej to jest czad jakich mało!!! Trafiliśmy tam z przyjacielem trochę przypadkiem - jadąc z Narewki do Białowieży rowerkami zapytaliśmy o najkrutszą drogę i usłyszeliśmy: w lewo w prawo koło mogiłki przez mostek i tam zaczyna się ścieżka leśniczego przez rezerwat... bo tam niby nie wolno bez zezwoleń lub biletów. Ale wrażenie niesłychane - co za las, co za bór, co za knieja! Oczom nie mogłem uwierzyć w to co widzę. I tylko trzeba się było jakoś wymknąć przez oficjalne wejście. Na pewno zabawilibyśmy dłużej, ale zbliżała się burza, wg. ostrzeżeń w lesie rosnącym, rozwijającym się, trwającym, gnijącym i butwiejącym na dziko... może być niebezpiecznie.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 22:43:17 
palmy palmy na tle jaskrawoniebieskiego nieba


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 22:44:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..topole w rządku ...

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 18 kwietnia 2005 22:45:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
rzędy świerków w Górach Bystrzyckich

(z daleka)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 211 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group