Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 28 kwietnia 2024 07:04:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 07 września 2005 21:28:06 
Parę dni temu pierwszy raz spotkałem się z tym nazwiskiem.
Chodzi o Mertona-katolickiego duchownego, a nie Mertona-badacza z dziedziny nauk społecznych (tego akurat kojarzę).

I czy strona http://www.palys.interq.pl/strona_glowna.htm
jest na temat i coś o nim mówi?



Offtop: ni chuja nie przypadkowy: Miki: jeśli krytykujesz to że posługuję się wiedzą zaczerpiętą z materiałów wtórnych, bądź żesz łaskaw się z tymi materiałami zapoznać. Jeśli krykujesz mnie za moją ignorancję, która ma usprawiedliwać Twoją ignorancję, to to jest chujowa jazda.


a dopóki nie przeczytam całego (większości?) Pisma Świętego, nie mam zamiaru poświęcać pismom tego czy innego interpretatora Biblii swego czasu. No i pisma Augstyna w tym względzie przedkładam nad inne


Ostatnio zmieniony czw, 08 września 2005 09:25:57 przez 3bajki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 07 września 2005 22:56:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Mogę publicznie wyrazić swe ubolewanie z powodu zbyt nerwowej reakcji na link do strony dominikanina, który rzeczywiście wiele pracy włożył w jej przygotowanie. Jak już gdzieś zaznaczyłem, obecnie nie posiadam żadnej z jego książek. Polecam udać się do Butchera w tej sprawie. Chcesz wyruszyć na jeszcze jedną osobistą wycieczkę? :roll:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 09:24:58 
Żem się wkórwił tą uwagą i nie wytrzymałem w końcu (choć się starałem).

A temat nie jest zły, sam w sobie.
Dla Ciebie znajomość Mertona była oczywista, ja pierwszę o nim usłyszałem. Może więcej osób ta osoba zainteresuje, bądź interesują się nią na bieżąco? Wprowadzam lekką korektę tematu.

Ja jak napisałem (tymi maluteńkimi literami) prędko sie z nim nie zapoznam.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 14:08:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
3 bajki -ja może nie o Mertonie a o Piśmie Św.
Zamiast czytać Biblię po kolei, jak leci, spróbuj czytać ją krzyżowo tzn. bierzesz czytania z dnia (jakie jest czytane na Mszy św.) i sprawdzaj odnośniki jakie są w Biblii.
Następnie czytaj do jakiego cytatu cię odesłali i sprawdź jakie tam są odnośniki. I w tym następnym kawałku sprawdzaj następne.

I tak można naprawdę długo czytać ale efekty tego są powalające.
Poznajesz Pismo Św i to jest raz.

Dwa- Twoja dusza dostaje odpowiedź na to, co jej ciążyło. Pan Bóg może naprawdę zaskoczyć. A najlepsze jest to, że nie masz miejsca na swobodną interpretację, bo idziesz scieżką ściśle zgodnie z doktryną równocześnie w pełni obcujesz ze Słowem Boga, które karmi duszę jak chleb ciało.

Szczerze powiem,że mi się jeszcze nigdy nie udało dokładnie przeczytać wszystkich odnośników do danego czytania z dnia.
Ale to co dostałem nie da się porównać z niczym, co wcześniej myślałem czy oczekiwałem od Pisma Św.

Godzina dziennie "stracona" na to, daje Ci przeżyć resztę dnia naprawdę inaczej, lepiej, pełniej. Z tym,że to cholernie ciężkie jest siadać codziennie- codziennie trzeba przejść ciężkie zmagania, żeby się zmusić (bo to jest naprawdę duży wysiłek, a i zły działa)... nie zawsze jest to zakończone sukcesem :(
To Słowo jest jak manna- leży wręcz na ziemi ale nie można Go zgromadzić na następny dzień, bo gnije. Trzeba codziennie się po nie schylić i zebrać najwyżej tylko tyle, ile potrzeba.

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 14:33:56 
Z twoja koncepcją poważny problem jest taki, ze ja bliżej ewangelicko-augsburskiego. Swego czasu czytałem na bieżąco publikowane tam fragmenty i komentarze (naprawdę dużo komantarzy) ale się duchowo rozleniwiłem.

No i zakup Pisma, od którego tłumaczenia zacząć i jakiego wydania. A moze od Tory? To pismo co mam w domu jest fatalnie tłumaczone i nie czytam. Może Św. Jechowe - wyd Londyńskie - cholera gadałem kiedyś o tym. Zasadnczo niewłaściwe, jesli w księdze genesis nie mam pojęcia o co w ogóle chodzi :)

Póki co, ze wzgledu na pracę, mam problem z czytaniem czegokolwiek dłuższego. I męczę się z lipcową (czerwcową ?) fantastyką z zeszłego roku, a czeka mnie cały rocznik do przeczytania. Pismo i jego wybór musi dorzeć.


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 14:50:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
No szkoda, trudno, co robić...
- spróbuj kiedyś, bo naprawdę warto ;)

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 17:17:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Ja tylko w kwestii formalnej co do tematu, który zaproponowałeś. Mam nadzieję, że temat ten będzie podlegał zmianom, bo nie jestem pewien, czy nie jest to ograniczanie się do pewnego wątku w pismach tego trapisty :wink:
Nie wypróbowałem metody Merry'ego, ale może się to okazać ciekawym przedsięwzięciem. Co do tłumaczenia Pisma Świętego: ja mam cztery różne Nowego Testamentu, więc może Ci któreś podrzucić?

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 21:50:39 
Temat otwarty wokół tych dwóch pytań, jak widac po wpisach ;)

Pismo:
Jeszcze czas, jeszcze czas.
A jakie masz? (z opisikiem bym prosił, bo zanim notatki znajdę, to wieki miną)


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 22:03:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14522
Skąd: nieruchome Piaski
Jedno znajduje się w Biblii Tysiąclecia ( :D ), drugie w Biblii wydanej przez Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, trzecie to tzw. "Słowo życia" (tj. parafraza Nowego Testamentu we współczesnym języku polskim: Living Bibles International, a u nas Instytut Wydawniczy "Agape"), czwarte to Nowy Testament wydany pod auspicjami The Gideon International (jakiś tajemniczy Międzynarodowy Związek Gedeonitów - tłum. z greki), a piąte (bo jednak się jeszcze jednego doszukałem) to znów jakieś nowe tłumaczenie Dobrej Nowiny z Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Polsce.
Musiałbym mieć więcej czasu, by ustalić, czy jakieś tłumaczenie się dubluje :roll:

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony czw, 08 września 2005 23:05:13 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 września 2005 23:04:01 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:16:30
Posty: 1280
Związek Gedeonitów zajmuje się darmową dystrybucją Biblii i jej części. Zdaje się, że Biblie leżące w pokojach hotelowych to ich inicjatywa.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 marca 2006 08:59:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 15:07:18
Posty: 810
Skąd: Marshes
Myślę, że warto przbliżyć życiorys tej bliskiej mi duchowo osoby:
http://www.duch.lublin.pl/merton/zyciorys.html
A tutaj można przeczytać fragment jego książki:
http://www.republika.pl/homer_m/merton.htm

Polecam!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 marca 2006 01:14:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:30:29
Posty: 406
o kurcze, fajny temat! O Mertonie wiem mniej niz bym chcial, ale to co wiem wystarcza do glebokiego zainteresowania. Tym bardziej, ze buddyzm to to co stare elfy z Nargothrondu lubia najbardziej :)

Szkoda, ze chwilowo mam za malo czasu na dyskusje... ale jeszcze tu wroce :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 marca 2006 22:34:16 
finrod pisze:
buddyzm to to co stare elfy z Nargothrondu lubia najbardziej

!!!!!! o tak!!!!!!


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 29 marca 2006 23:37:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 19:30:29
Posty: 406
Morella - od dawna mialem pogratulowac dobrego wyboru podpisu ;)

FREE TIBET!!!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 31 marca 2006 01:52:22 
Puddleglum pisze:
Myślę, że warto przbliżyć życiorys tej bliskiej mi duchowo osoby:
http://www.duch.lublin.pl/merton/zyciorys.html
A tutaj można przeczytać fragment jego książki:
http://www.republika.pl/homer_m/merton.htm


Dzięki, fajne rzeczy, weź jeszcze kiedyś rozwiń ten temat!!!

Hę? :)


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 283 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group