Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 25 kwietnia 2024 22:41:28

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 42, 43, 44, 45, 46  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 07 kwietnia 2023 10:45:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21401
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Ja tam w koropo nie pracuje, ale z tym "do brzegu" zetknąłem się właśnie w pracy. Z tym, że u nas to już od paru ładnych lat jest w użyciu. I mnie nie wkurwia. Więcej powiem. Na zebraniach roboczych, mających na celu opracowanie konkretnego tematu, albo rozwiązanie postawionego problemu, takie "do brzegu" pięknie resetuje wszystkie jednostki, które kompletnie nie mają nic rzeczowego do powiedzenia, ale twardo utrzymują się przy głosie, zabierając go przy każdej możliwej okazji, urzeczone szczerze jego tembrem i brzmieniem. Tak więc właściwie to lubię, chociaż sam nie używam, preferując klasyczne "do meritum", względnie "czy można prosić konkretniej". :rabbit:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 09 kwietnia 2023 20:15:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 stycznia 2023 02:53:35
Posty: 137
Hä!

W języku niemieckim nie ma słowa „w niebowstąpienie”

Jest za to

(Christi Himmelfahrt)

Dosłownie Chrystus pojechał do nieba


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 06 maja 2023 11:11:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25390
kto co? McGONAGALL

komu czemu? McGONIEGALL

gramatyka dziecięca ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 26 lipca 2023 21:41:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9989
Co znaczy słowo Metallica? Poza nazwą zespołu, rzecz jasna.
Dziś dowiedziałam się o istnieniu dzieła (z pewnością znacznie starszego niż rzeczony zespół) pt. 'De Re Metallica Libri XII'. Ma to związek z górnictwem.

Niestety Google tłumacz nie potrafi pomóc.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 26 lipca 2023 21:56:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 19:55:19
Posty: 3133
Skąd: Poznań
Forma żeńska liczby pojedynczej przymiotnika metallicus.
https://www.online-latin-dictionary.com ... ALLICUS200
O rzeczy metalicznej?

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 27 lipca 2023 00:00:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9989
Dzięki!
Powinnam była pamiętać, że do łaciny trzeba używać dedykowanych słowników, bo Google translator w łacinę po prostu nie umi...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 marca 2024 14:16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 15:07:18
Posty: 809
Skąd: Marshes
Zawsze chciałem to napisać: jakiśjakichś.
Jakiś błąd. Jakichś błędów.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 marca 2024 14:41:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7695
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Puddleglum pisze:
Zawsze chciałem to napisać: jakiś ≠ jakichś.
Jakiś błąd. Jakichś błędów.


Dokładnie tak! (U. Eco).

Bardzo mnie wkÓ tego rodzaju błędy, ze szczególnym uwzględnieniem straszliwie niechlujnego traktowania słówka "także" w znaczeniu "tak, że" (tak więc, zatem, toteż, etc.). Jest to gorsze od synonimizacji przynajmniej/bynajmniej (ta jest przynajmniej zabawna dla słuchacza, bynajmniej nieintencjonalnie ze strony użytkownika).

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 marca 2024 15:45:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21401
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Tyler Durden pisze:
Bardzo mnie wkÓ tego rodzaju błędy


A mnie już nic nie wkurwia. Nawet jak ktoś mówi "półtorej roku" to już nie zgrzytam zębem tak jak ongiś (szczególnie odkąd mi się ukruszył). Ogólnie rzecz biorąc yebye mię to. Zwłaszcza kiedy myślę o tym jak więdłyby uszy przedwojennym pokoleniom, gdyby słyszały polszczyznę w naszym wydaniu 8-)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 marca 2024 16:20:27 

Rejestracja:
ndz, 18 czerwca 2006 14:42:20
Posty: 3186
Skąd: dalekie krainy
Zauważyłam tendencję do kopiowania ortografii amerykańskiej, co się przejawia zapisywaniem każdego słowa z wielkiej litery w nagłówku tudzież tytule. Generalnie jest to po prostu nadużywanie wielkich liter tam, gdzie to nie jest konieczne (a może to ja czegoś nie wiem?). Spotkałam się z tym przeglądając polskie gazety z USA, co jeszcze jest zrozumiałe, ale u nas, teraz?

Drugi bolący punkt to nie odmienianie nazwisk, nazw. Pamiętam, jak moja koleżanka miała taki dylemat, odmieniać nazwiska w zaproszeniach czy nie? Skończyła polonistykę i wiedziała, że powinno się odmieniać. Dyrekcja jednak nie kazała... Widzę coraz więcej przypadków, gdzie aż się prosi o odmianę, a jest pozostawiona forma podstawowa.

Pojawia się też pewne rozszerzenie zasady używania wielkiej litery tak, jak tego uczono w szkole gdy mowa o pisaniu listów. Formy Mnie, Ja, Ona, Jej...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 12 marca 2024 20:07:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9989
Mnie raczej nie wk#wiają błędy popełniane przez zwykłych ludzi w zwykłych wypowiedziach, co najwyżej bawią. Wk#wiać zaczynają, kiedy się pojawiają tam, gdzie naprawdę nie powinny - np. w przygotowanych wcześniej wypowiedziach publicznych, w reklamach (pomijam tu błędy celowe), w artykułach prasowych/internetowych - a że te ostatnie bywają dziełem translatorów albo w ogóle AI - to i od błędów się w nich roi niestety...
Ogólnie jednak, o wiele bardziej od błędów, wkurza mnie hiperpoprawność i puryzm językowy. :mrgreen:

Ale nie odmienianie nazw i nazwisk to akurat faktycznie działa mi na nerwy, o ile jest dziełem świadomego człowieka. Bo jednak najczęściej jest to dzieło niezbyt inteligentnych algorytmów wypełniających automatycznie jakieś treści np. maili imieniem i nazwiskiem zaciągniętym z bazy - i pewnie większość ludzi o tym wie, ale jak widać dyrektorka koleżanki Ptaka najwyraźniej nie wie i uznaje za jakiś nowy wzorzec poprawności... :D

A macie takie błędy, które popełniacie notorycznie i z pełną świadomością? Ja np. niemal zawsze piszę łącznie 'narazie' bo pisownia oddzielna zupełnie mi nie leży i po prostu nie mogę się z nią pogodzić.
O tym, że uwielbiam zaczynać zdania od 'Ale' i 'Więc' nie wspominam, bo to wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie jest błąd. 8-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 marca 2024 09:31:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24321
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Fengari pisze:
nie odmienianie
Nieodmienianie! :twisted: :lol:

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 marca 2024 12:20:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17262
Skąd: Poznań
Ale już "nara" można pisać chyba łącznie, co? :)

Ptak ze wschodu pisze:
każdego słowa z wielkiej litery w nagłówku tudzież tytule.


Oj, wkurza mnie to bardzo.


Nieodmienianie nazwisk jest częste w przypadku korespondencji sądowej, urzędowej... I o ile czasem faktycznie ma to jakieś uzasadnienie - nie wiedzą czy wezwać pana "Gołąba" czy "Gołębia", no to z ulgą wzywają "Eustachego Gołąb" - to w przypadku "zwykłych" nazwisk, kończących się na "-ski", "icz" itp. wygląda to naprawdę sztywno i źle.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 marca 2024 17:46:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 21:33:11
Posty: 1971
Skąd: Sulejówek
Ptak ze wschodu pisze:
w nagłówku tudzież tytule.
A co to znaczy "tudzież"?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 marca 2024 20:35:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9989
Peregrin Took pisze:
Nieodmienianie! :twisted: :lol:

Ajjj! :oops:
No, przyznaję, że z tym akurat mam często problem - co się pisze łącznie a co oddzielnie. Często sprawdzam zanim napiszę, ale w tym przypadku forma łączna wygląda tak karkołomnie, że nawet nie brałam jej pod uwagę... :( :oops:

arasek pisze:
czasem faktycznie ma to jakieś uzasadnienie - nie wiedzą czy wezwać pana "Gołąba" czy "Gołębia", no to z ulgą wzywają "Eustachego Gołąb"

W sumie to masz rację, faktycznie, kiedy nie wiadomo jak odmieniać, to lepiej nie odmieniać. Ale nieodmienianie imion, nawet kiedy się ich używa samych, bez nazwisk, to już przegięcie.

Pisanie tytułów wielką literą to dla mnie nie problem, przyznam szczerze, że wręcz to lubię. :)

Emilian pisze:
A co to znaczy "tudzież"?

A czemu masz problem z tym słowem? Poprawne jest.
Odpowiedź na Twoje pytanie można znaleźć np. tu:
https://sjp.pwn.pl/slowniki/tudzież.html


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 42, 43, 44, 45, 46  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 158 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group