Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 14 maja 2024 06:13:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 46  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 19 lipca 2006 15:35:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 17:00:25
Posty: 22902
mnie to nie przeszkadza

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 19 lipca 2006 15:44:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21423
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Bandyta pisze:
Kiedyś Kazik w jednym z felietonów, które miał w Gazecie Telewizyjnej, piątkowym dodatku do Gazety Wyborczej, pisał, że strasznie drażni go, gdy ludzie mówią, że "mnie się wydaje". Że "mnie", to się wydaje np. policji. A jeśli nie jestem pewien, to "mi" się wydaje. Ostatnio zauważyłem, że faktycznie ludzie często mylą, ale nie tylko w przypadku "wydawania (się)", ale także w przypadku wielu innych czasowników! Np. "mnie się podoba".
Podobnie jak Kazika - drażni mnie to.


Ciekawe czy purysta językowy Kazik już sie dowiedział co oznacza słowo "onegdaj", którego miał w zwyczaju używać w odniesieniu do dalekiej przeszłości. To dopiero było irytujące ;)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 19 lipca 2006 17:20:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7699
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Pet pisze:
Ciekawe czy purysta językowy Kazik


Dlaczego nazywasz go purystą? Przecież to, że kogoś irytuje jakieś zjawisko językowe jeszcze nie czyni go purystą. Zwłaszcza, że w podanym przykładzie Kazika drażni wersja poprawna, a propaguje wersję uznaną za purystów za niepoprawną.


Bandyta pisze:
Podobnie jak Kazika - drażni mnie to.


Oczywiście - ma prawo cię drażnić coś takiego. Ciebie, podobnie jak Kazika. Jednak na razie stanowisko tych, którzy dekretują poprawność języka polskiego jest w stosunku do Kazikowego przeciwne. A w zasadzie - nie tyle przeciwne, tylko nakazujące stosowanie wersji "mnie się coś-tam-dzieje" w sytuacji, gdy chce się podkreślić osobę, a wersji "mi się coś-tam-dzieje", gdy chce się podkreślić to dzianie. Dlatego prawie zawsze według tych reguł poprawne jest zaczynanie zdania od "mnie", a niepoprawne od "mi" (bo to, co jest na początku zdania jest właśnie akcentowane). Podobnie jako jedyne poprawne jest stosowanie "mnie" w przeciwstawieniach, np. "Kazikowi nie podoba się ta struktura, a mnie się właśnie podoba" (bo akcentuję że to ja różnię się od Kazika.
Analogicznie jest z "tobie" i "ci". Coś się może wydawać "tobie" lub "ci" w zależności od kontekstu.

Jeśli kogoś obchodzi stanowisko poprawnościowców, może przeczytać np. to, to i bardziej skomplikowane tamto.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 19 lipca 2006 17:32:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 15:46:47
Posty: 21423
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
panek pisze:
Dlaczego nazywasz go purystą?


Nazywam go w ten sposób prawem ironii i sarkazmu.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 19 lipca 2006 22:29:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25418
myślę, Kamik, że na wczesnych płytach Pink Floyd jest dużo smaczków produkcyjnych i w ogóle... no... mi to aż tak nie wzrusza, ale są tam one ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 lipca 2006 10:02:25 
Moim zdaniem też 'mnie' brzmi słabo. Co dla mnie ważne, to dla mnie ważne. Ale nie mnie się wydaje że masz rację. Mi się wydaje że właśnie się zaplątałeś bo naród używa 'mnie' zawsze, i broniłeś to czego bronić nie chciałeś i Kazior też nie chciał.

A z kazikiem i onegdaj innymi, wieloma słówkami to licencja poetica, wydaje mi! się że całkiem świadoma. Inaczej niż gdy mówi Kaczyński, Lepper czy Wałęsa (choć Wałęsy jeżyk dziś i 15 lat temu to dwa różne języki).


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 20 lipca 2006 10:22:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7699
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
3bajki pisze:
właśnie się zaplątałeś bo naród używa 'mnie' zawsze, i broniłeś to czego bronić nie chciałeś


Po pierwsze, nie broniłem stanowiska ani swojego, ani narodu, tylko "językoustawodawców". :wink:

Po drugie, chyba nie zrozumiałeś przykładów. ;-) Tak mi się wydaje. Choć możliwe, że to wydaje się mnie, a nie tobie. Nie wydaje ci się tak?

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 08:55:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 16:42:53
Posty: 1026
Skąd: z pomieszania win ...
K.T.W.S.G. pisze:
Takrze proshę o trochę shacunkoo dla innych...

Żeby było do końca "poprawnie", to jeszcze powinnno być "troshę" :lol: .
Ale tak na poważnie...Jeśli chodzi o te wszystkie pokemońskie konfiguracje, to najbardziej pod słońcem wnerwia mnie coś w stylu : "Co tam u Ciebie w SQl?", "kotQ", "słonQ"
i jeszcze np. "Qjon" itd...
Jeżeli ktoś tak do mnie pisze (np. na gg) podczas poważnej rozmowy, to myślę, że bardziej interesuje go to, czy wszędzie udało mu się wcisnąć "Q" i "sh" niż rozmowa ze mną...

_________________

Kiedy tylko w moich snach
Ktoś podnosi na mnie głos
Jak wytresowany pies
Kuląc się czekam na cios


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 12:59:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Od dłuższego czasu zastanawiam się, CzY Tym CybORgOm taKie PiS4Ni3 nIe sPR4wiA trudności? Napisanie tej frazy sprawiło mi troszkę trudności...

A tak a propos niczego - ostatnio kupowałem komórkę na allegro... JASNA ANIELKO! Co tam się dzieje...! Doświadczeni sprzedawcy (200 komentarzy) i takie kwiatki: "KOMURKA - Kąplet dokumentów" etc. Przyznam, iż po kilku takich pierwotnych opisach przedmiotu od razu wiedziałem która jest kradziona a która nie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 13:51:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:53:29
Posty: 14866
Skąd: wieś
Skłaniam się ku wnioskowi, że poprawność języka jest miarą wykształcenia człowieka. Od razu widać, z kim ma się do czynienia.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 20:01:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Gravi to wydaje się oczywiste, CHOĆ ostatnio przejawiam skłonność do żartobliwego oczywiście używania sformułowania "narazka" zamiast "do zobaczenia", "na razie". :oops:
jeśli ktoś to ode mnie usłyszy, niech sobie dopisze cudzysłów: ja tylko cytuję pewną młodą damę z pewnego amerykańskiego kabaretu dla dzieci. :oops:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 20:06:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:10:43
Posty: 3722
Gravi pisze:
poprawność języka jest miarą wykształcenia człowieka
a jakże inaczej :-)
Boskey pisze:
Napisanie tej frazy sprawiło mi troszkę trudności...
Bosskey! Jakiś upgrade by się przydał...? ;-) ;-)

Natomiast ja się oczywiście nie do końca zgadzam, bo czymże "maua uonka" "jest ich tu peuno" (ujawniam prywatną korespondencję ;-) Witt poda mnie do sądu ;))... Zapis tego typu pojawił się dokładnie z tych samych powodów, co emotikony - coraz częściej piszemy do siebie zamiast mówić. I NIE są to listy!! Brakuje machnięcia ręką, grymasu, intonacji... Zauważyłam, że "pokemonowy" zapis pojawia się jednak przede wszystkim tam, gdzie nie mówi się niczego poważnego - kiedy przychodzi do spraw istotnych, "jushe" znikają.
A dodam jeszcze, że każdy (KAŻDY! ja też!) tu robi błędy, żeby nie szukać daleko (a złośliwie ;-) )
K.T.W.S.G. pisze:
w podanym wyżej przykładzie poprawne zdanie brzmiałoby więc "musiałem zrobić coś pilnego - tak, że nie miałem wczoraj wolnego czasu"
Wg słownika interpunkcyjnego Jerzego Podrackiego (a autorytetu tego pana podważyć się nie da), "przecinek stawia się przed całym zestawieniem, a nie przed aby, żeby, że, jak

Mam dziś dwa zebrania, tak że przyjdę dopiero wieczorem
Wyjechali po wczesnym obiedzie, tak żeby na drugą być w mieście.
Był prawym i rozsądnym człowiekiem, tak że na jego zdaniu można było polegać.
Mógł okrążyć miasto, tak jak my okrążamy je w tej chwili.
"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 20:32:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
dzięki, bo ja bym napisała tak jak kacper. eee, tak, jak? no właśnie, czyli: tak jak kacper.
:|

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 20:58:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:10:43
Posty: 3722
Bardzo dziwnie wygląda ;)
Ostatnio robiłam korektę tekstu, w którym było mnóstwo włoskich nazwisk i dopiero sie okazało jaki to cyrk! ;) Po konsultacji z autorką tekstu postanowiłyśmy nie zastosować niektórych zasad, bo tak dziwnie to wyglądało ;DD
( "(...)Za pośrednika wzięli sobie znanego powszechnie gangstera Lucky'ego Luciana", "Wykorzystując stosunki Luciana, alianci mianowali kilku mafiosów burmistrzami", "przestepstwa Vita Genovesego", "zamordowanie w roku 1984 Cira Nuvoletty", "kamora Cutola", "Ta sama partia straciła trzy lata wcześniej innego członka, Alda Mora" :D)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 30 sierpnia 2006 21:44:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7699
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
elsea pisze:
Wg słownika interpunkcyjnego Jerzego Podrackiego (a autorytetu tego pana podważyć się nie da), "przecinek stawia się przed całym zestawieniem, a nie przed aby, żeby, że, jak


Hehe, trzeba jeszcze umieć rozróżnić zestawienie od niezestawienia ;-)
W miarę prosto jest, gdy chodzi o "tak że" w znaczeniu "więc/zatem" - np. Mam dziś dwa zebrania, tak że przyjdę dopiero wieczorem.
Jednak, gdy chodzi o to, że coś się zrobiło tak, że stało się coś, sprawa nie jest oczywista.
W istocie - sformułowano przywołaną przez ciebie regułę, ale jej się nie stosuje. ;-)
Wszedł tak, że nikt go nie zauważył.
Bywa i tak, że z początku nic nie wychodzi.

Jak na razie - wszystkie przykłady podałem z http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=61619 (niektóre tam trafiły z Doroszewskiego).
Doroszewski chcąc jakoś to usystematyzować twierdzi, że jedne "że" są spójnikami i przed nimi stawia się przecinek, a inne partykułami (i podaje wyrażenia: jako że, mimo że, tyle że, tylko że - ale nie daje tak że). Oczywiście takie reguły są bezużyteczne, gdy w systematyce części mowy nie uznaje się istnienia takiej części jak partykuła (np. Jodłowski) ;-)

Kiedyś szukając reguł wstawiania przecinka w wyrażeniach typu" "tak jak" i "taki jak" wyszperałem zasadę mówiącą, że to zależy od tego, na co chce się kłaść nacisk. Gdzie w mowie zrobiłoby się pauzę, tam trzeba postawić przecinek.
I że gdy ma się na myśli, że coś jest podobne do czegoś, to raczej "Motyle takie, jak kwiaty", a gdy się wymienia po kolei, to raczej "Motyle, takie jak: bielinek, rusałka i cytrynek."

O - coś podobnego jest tu: http://slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?id=1921
"Jeśli akcent pada na słowo tak, należy po nim umieścić przecinek; w przeciwnym razie przecinkiem poprzedza się całe tak aby lub tak żeby. Na przykład: „Powiedział to GŁOŚNO, tak aby wszyscy usłyszeli”, ale: „Powiedział to TAK, aby wszyscy usłyszeli”.
"
Szczerze mówiąc, zwykle nie wiem, na co chcę położyć akcent (czy znaczy to, że nie wiem, co chcę powiedzieć ? ;-) ), więc wybieram miejsce dla przecinka dosyć przypadkowo. :roll:

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 678 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 46  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 146 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group