Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:54:05

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

minimal czy barok?
minimal 60%  60%  [ 26 ]
barok 40%  40%  [ 17 ]
Liczba głosów : 43
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 27 marca 2006 15:51:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 801
Skąd: Marshes
Hmm...
Przyznam, że spór jest typowo akademicki :).
Flet to bardziej saksofon - gdyż oba instrumenty należą do grupy instrumentów dętych drewnianych, a trąbka do blaszanych.
Czy chorał to barok?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 28 marca 2006 08:06:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
antiwitek pisze:
że najpierw wymyślił fajne kategorie, potem nakręcił je przeciw sobie, a na koniec (?) stwierdził, że to bzdura

Jak mawiał były premier Leszek M. "prawdziwego mężczyznę..." :-)

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 31 marca 2006 17:59:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
może zabrzmi to dziwnie z ust człowieka, który ma koszulkę Ciemnej strony Księżyca i grał w drużynie Triodante, ale



MINIMAL !


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 31 marca 2006 19:22:27 
A jeszcze do niedawna Cie lubiłem...
Niezły był z Ciebie herbatnik...
Cóż to za alkohol z okresu studenckiego czyni z człowieka, jak mu mózg wyjada :cry:

:lol: :lol: :lol:


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 20:34:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Powstanie warszawskie - minimal
Gusła - barok

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 21:49:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Ależ to to samo. :D :) :( .


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 kwietnia 2006 10:53:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
w sensie, że nie widzisz różnicy między PW a G? ja na przykład widzę ogromną i właśnie ta różnica mnie sprowokowała do tego wpisu co wyżej. nie chce mi się rozpracowywać tego analitycznie, ale z jeszcze większym naciskiem upieram sie, że tak włąsnie jest i koniec :wink:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 18 kwietnia 2006 13:04:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
...............NIE!!!!!!!!!!!!!1 :D 8)


Po prostu obydwie płyty to wręcz przedstawienia, tony ornamentyki, bogactwo piątych planów etc. - więc niewiem gdzie tu minimal :). Minimalowy to może być tylko ostatni utwór z "PW" - wyróżnia się zgrabnością i oszczędnością formy.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 kwietnia 2006 11:40:46 
Minimal obie płyty i słabe :lol:


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 06 maja 2006 23:21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 801
Skąd: Marshes
W innym wątku ( http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?p=78657#p78657 ) pojawiła się kwestia gotyckiego sklepienia.
panek pisze:
czy takie coś, to ze względu na fraktalną kompresję przepisu - minimal, czy ze względu na końcowy efekt - barok?


Boskey pisze:
stworzenie sytuacji "minimal kontra barok" to bzdura. Mówimy o mega subiektywnych odczuciach, gdzie argumenty nie grają żadnej roli. Gust


Ja jednak pokusiłbym się o pewne zdefiniowanie. To wcale nie musi być tak, że pojęcie minimalu i baroku bazuje jedynie na subiektywnych wrażeniach. Niżej przedstawię 9 punktów połączonych lub nie na różne sposoby (ze względu na ograniczenia komputerowe przyjmijmy, że połączenia mogą być tylko między sąsiednimi punktami i tylko pionowe lub poziome, bez ukośnych).

Kod:
1)

*   *   *

*   *   *

*   *   *

2)

* - *   *

*   * - *
    |   |
*   *   *

3)


*   * - *
|   |   |
* - *   *
|         
* - * - *



4)



* - * - *
|   |   |
* - * - *
|   |   |
* - * - *



Obrazki te są uporządkowane w kolejności od najmniejszej liczby połączeń, do największej. Pierwszą myślą może być to, że obrazek 1) jest minimalem, obrazek 4) barokiem, a 2) i 3) czymś pośrednim.
Tymczasem kiedy zabierzemy się za opis tych obrazków, to obrazek 1) można opisać "żaden punkt nie jest połączony z innym", obrazek 4) "wszystkie punkty są połączone", natomiast obrazki 2) i 3) wymagają długiego opisu, który punkt jest połączony z którym. Obrazek 1) i 4) można opisać kilkoma słowami (używając kwantyfikatorów "nic" lub "wszystko"), a obrazki 2) i 3) wymagają długich i szczegółowych opisów. Tak więc obrazek 1) i 4) są proste, a obrazek 2) i 3) złożone. Prostota i złożoność mogą być synonimami minimalu i baroku. Zatem dzieło może być monumentalne, ale jeśli jest bardzo uporządkowane, może być proste. Tak jest z fraktalami. Tak jest z gotyckimi sklepieniami. Minimalem może być dzieło ciągnące się w nieskończoność, jeżeli tylko można przewidzieć, jaki będzie następny element. Jeżeli zaś kolejne elementy są nieprzewidywalne - jest to barok.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 maja 2006 11:03:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 02 maja 2006 12:52:46
Posty: 36
Skąd: Poznań/Warszawa
hmmm... mądre! :)

Sęk w tym, że ja bardzo lubię i minimal i barok, neizaleznie od definicji --- tzn. moje preferencje sa selektorem dla wszelkich możliwych zaprezentowanych tu podziałów.

Innymi słowy: albo mam jeszcze inne kryterium doboru, albo w ogóle go nie mam. Z drugiej strony potrzfię na ogół powiedzieć, co mi się podoba, a co nie.

Mój znajomy, którypotrafi zmusić algorytmy genetyczne do pisania muzyki załatwia to w ten sposób: wyewoluowuje kawałki i je ocenia. Nie sprawdza JAK zostały stworzone bo tego nawet nie za bardzo moze prześledzić. Sprawdza tylko wynik i ocenia. Następnie dokonuje selekcji --- te kawałki, które mu sie spodobały wracją znowu do rekombinacji.

Na końcu takiego procesu dostajemy zbiór, którego nijak nie da się łatwo określić. W szczególności: nei wiemy jak powstał, ani dlaczego akurat takie kawałki dostajemy na końcu. Jedno jest pewne --- wynik jest po prostu skutkiemewolucji naszych gustów. Na każdym etapie dokonywaliśmy selekcji... MY dokonywaliśmy selekcji...

Nie staram się doszukiwać w moich gustach regularności. A ściślej: wiem, że to prawie beznadziejnie. Szufladkowanie jakiejś muzyki jest neistety bardzo trudne. Moim skromnym zdaniem JEDYNĄ metodą na określeni, czy coś jest dobre, czy nie to KILKUKROTNE odsłuchanie.

Inaczej zawsze coś musimy zgubić...

hint: w ten spsób znalazłem Armię... :D

_________________
+ A.M.D.G. +


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 07 maja 2006 11:13:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
oba Wasze posty bardzo ciekawe!

co do kropek Puddlegluma - moją pierwszą myśla było, że typowym barokiem jest rys. 3. Chyba bardzo słuszna uwaga, że minimalem może być zarówno całkowita prostota (rys. 1), jak i pełnia, ale taka jak na rys.4, a więc regularna.
Natomiast barok to koncept. Nie wiadomo co i czemu akurat tak artyście szczeliło do głowy ;-)

To tak jak Gero tworzy swoje piosenki: dajmy jakiś akord taki, żeby było nietypowo, najlepiej żeby nie pasował, to się będą zastanawiać, o co chodzi ;-)
Np. GIS.
Hehe.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 08 maja 2006 22:45:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 02 maja 2006 12:52:46
Posty: 36
Skąd: Poznań/Warszawa
I to jest ciekawe...

Bo czasem to Gis przychodzi z nikąd... strzela do głowy jako fajerwerk artyzmu... a czasem jest wystudiowaną, zaplanowaną dogłębnie harmonią.

Myślę, że to, co od rocka progresywnego odrzuca wielu ludzi to jego chłód. Czasem też mam takie wrażenie słuchając Yesów np. ale dla mnie jest to jakaś wartość nawet...

To jest chyba stara dyskusja: Mozart, czy Bach???

Czy tworzymy z serca, czy z głowy?

Prostota często jest synonimem serca. Z drugiej strony, jak pokazuje przykłąd z kropkami (genialny!!! moge dostać copyright do szkoły dla uczennic? pliiiz!) czasem owa prostota może być koszmarnie długo i w pocie czoła studiowana....

Autentyk: znanego kompozytora polskiego (muzyka nowoczesna, filharmoniczna) poprosili Dominikanie OP (czy jakiś zakon ma skrót TM??? :D) o skomponowanie muzyki chorałowej. Monodia? --- odpowiedział --- Nieee! To za trudne!!!

_________________
+ A.M.D.G. +


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 09 maja 2006 20:14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 801
Skąd: Marshes
hexenhammer pisze:
przykłąd z kropkami (genialny!!! moge dostać copyright do szkoły dla uczennic? pliiiz!)


Zważywszy na to, że sam tego przykładu nie wymyśliłem, nie mogę też rościć sobie do niego praw autorskich :).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 26 maja 2006 10:00:42 
Puddleglum pisze:
Zatem dzieło może być monumentalne, ale jeśli jest bardzo uporządkowane, może być proste. Tak jest z fraktalami. Tak jest z gotyckimi sklepieniami. Minimalem może być dzieło ciągnące się w nieskończoność, jeżeli tylko można przewidzieć, jaki będzie następny element. Jeżeli zaś kolejne elementy są nieprzewidywalne - jest to barok.

Zastanawiające, choć dla mnie tajemnica tkwi w ornamentach :faja:

hexenhammer pisze:
Myślę, że to, co od rocka progresywnego odrzuca wielu ludzi to jego chłód



Trzeba Satellite słuchać, albo Collage :faja:


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group