Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:16:33

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 15 lutego 2017 13:04:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
10/10

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 lutego 2017 13:09:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Mój ulubiony utwór z "Drogi". Kiedyś był jednym z moich ulubionych w ogóle, a teraz nadal jest dosyć wysoko, choć już nie tak bardzo.
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 lutego 2017 16:57:16 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Miki pisze:
zdecydowanie "Najduchy i ćmy" nie tylko się wynurzyły, ale i wyszły na ląd,

Najduchy i ćmy spoko numer.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 lutego 2017 19:16:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Toć mówię!

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 lutego 2017 21:30:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Miki brzmisz jakbyś miał depresję albo coś.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 15 lutego 2017 22:48:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Tytuł 'Buraki, kapusta i sól' sam w sobie w niczym mi nie przeszkadza, ale zawsze mnie myli, bo nigdy nie pozwala mi przypomnieć sobie tego utworu i tego, co w nim najlepsze. Ostatni śpiewany wers tak zupełnie odcina mi się muzycznie od wcześniejszego kontekstu, że aż muszę posłuchać kawałka* albo chociaż zajrzeć w tekst, żeby sobie przypomnieć, co to. A jest to świetny numer, wolność, wyrwanie się ze wszystkiego, co mniej ważne, żeby szukać tego, co najważniejsze, klimat lata, łąk i pól, ten numer wywołuje u mnie dziką tęsknotę za tymi polami, trochę takimi znanymi z natury, trochę takimi z obrazów Budzego, dla mnie dziś to jedyne miejsce, w którym potrafię doświadczyć Nieba.
W tekście tego utworu nie ma dla mnie przenośni, tylko nazwane po imieniu doswiadczenia które znam - tak, to wszystko jest na łakach! I tylko żałuję, że praca nie szkoła - nie można uciec na wagary a już na pewno nie 140 raz, a chciałoby się tak, że hej...
Porywająca muzyka a na koniec czarujący flet.

8/10

*oczywiście, że na potrzeby niniejszego wątku i tak zawsze słucham!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 17 lutego 2017 12:06:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Fengari pisze:
A jest to świetny numer, wolność, wyrwanie się ze wszystkiego, co mniej ważne, żeby szukać tego, co najważniejsze, klimat lata, łąk i pól, ten numer wywołuje u mnie dziką tęsknotę za tymi polami, trochę takimi znanymi z natury, trochę takimi z obrazów Budzego, dla mnie dziś to jedyne miejsce, w którym potrafię doświadczyć Nieba.
W tekście tego utworu nie ma dla mnie przenośni, tylko nazwane po imieniu doswiadczenia które znam - tak, to wszystko jest na łakach! I tylko żałuję, że praca nie szkoła - nie można uciec na wagary a już na pewno nie 140 raz, a chciałoby się tak, że hej...
Porywająca muzyka a na koniec czarujący flet.


Fengari, sam bym lepiej tego nie ujął, dokładnie tak, jak myślę!:)

A wczoraj, jadąc pociągiem na trasie Warszawa Wschodnia (po południu), Puławy, Nałęczów, Lublin, Kraśnik, Rzeszów, Przemyśl słuchałem Drogi i utwierdziłem się w przekonaniu, że to jest bardzo ważny numer, traki trafiający prosto w serce, prosta ostra strzała.

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 01:18:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Jest upalne lato, zaczyna zachodzić słońce. Trochę nudy, kolejny dzień wakacji się kończy. Tata wybiera się do lasu, na naszą łąkę żeby skosić trochę trawy dla krów. Pyta, czy z nim pojadę. Dobra. Jak dojeżdżamy to już jest szarówka, kończymy pracę w ciemnościach. Las okala łąkę z trzech stron, jest dziwnie o takiej porze tu, zastanawiam się czy byłam tu kiedykolwiek o tej godzinie. Tajemniczo. Tata jeszcze coś robi na polu, ja leżę na wozie z trawą, patrzę na rozgwieżdżone niebo. I wtedy następuje jeden z tych MOMENTÓW. Chwila, która zapada w pamięć na resztę życia, jakieś zbliżenie do czegoś nienazwanego i bardzo pięknego. Milion gwiazd, ten tajemniczy spokój, zawieszenie i pęd do tych gwiazd. Wyrwanie się z ram.


Ta piosenka przenosi mnie na tamtą letnią nocną łąkę w lesie wiele lat temu.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 09:44:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Joon piękny obraz :soczek:
chyba mi się przyklei do piosenki na amen

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 09:55:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ale to fajne!

Ja lubię Buraki, choć na początku dziwiłem się ich prostocie w porównaniu z innymi numerami Armii z tamtych czasów. Niektóre zakręty w piosence były dla mnie urzekające, ale się zastanawiałem czy to nie zbyt łatwo, jak ten flet. I jest tu jeszcze ten kontrast, że z jednej strony lekkość/organiczność tematu - że zapachy są - a z drugiej ta rockowo-metalowa masywność i brzmienia bębnów czy gitar, co nie zawsze mi leży na Drodze. Na przykład partia gitary po pierwszej zwrotce: jak gra to później waltornia - jest cudownie, ale w wydaniu Popkorna, trochę jednak za rokowo.

Ciekawe jest też to, że w Burakach ta stara Armia łamie się z nową. Bo są punkowe tempa (dobre pod pogo), są lżejsze, akustyczne brzmienia, jak z Wiatr wieje tam gdzie chce, są te ciche gitarki, lekko rastamańskie - właściwie jak na pierwszym singlu zespołu Aguirre - ale wszystko inaczej podane, z innym akcentowaniem i soundem. Zawsze też słysząc "Anioł na drzewie... na drzewie... na drzewie..." myślę o "what's going on... what's going on... what's going on..." z The Prophets Eye Bad Brains, bo to jest podobnie zrealizowane, że domyślałem się mrugnięcia okiem*.

A jednak najczęściej podczas słuchania porywa mnie ten tekst, ten pęd, ta mnogość wrażeń! Waltornia, liczne subtelności, i to jak całość się rozgrywa, aż do samego końca STRONY A. Można tam odetchnąć :) .

6.5/10



_____________________________________________________________
* Jednak jak teraz sobie to sprawdziłem, to się zdziwiłem. Wydawało mi się, że na kasecie Armii było jak u Bad Brains: środek... prawy kanał... kanał lewy (czy odwrotnie), a na sidiku Drogi to po prostu się oddala bez efektu stereo. Coś mi się wydaje, że stworzyłem własny mit :oops: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 12:33:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Zawczasu podtrzymuję 6/10 zanim się rozmyślę po tych wszystkich mini-esejach.
Zatrzymałam się w pędzie po polach kapuścianych już na samym wstępie, słuchając Drogi zaraz po Duchu, co było nietaktem wobec Drogi i samej siebie. Pierwsze skojarzenie wtedy - niestety - piknik country w Mrągowie. Nie miałam chwili mistycznej jak Joon. :( Niestety nigdy już się nie pozbierałam po tej wstrząsającej wizji. Na koncertach jest to dla mnie cigarette pauza, odkąd znów palę tj już dwa lata. Nie jest mi dany szał namiętności .. Przez te kowbojskie kapelusze w locie nad jeziorem Trzos...
Zapytałam syna bo siedzi w wannie: ile byś dał? (a chodzi on często na wagary) :shock: :D mówi że 7, że dobre bo czemu miałoby być złe? Tak mówi młody raper, co nucił o księżycu zielonym przez całe dzieciństwo. Więc zgoda! Ładny numer, jak powiedzmy Niezwyciężony. :wink: Bitelsi też nagrali nie przymierzając truskawkowe pola, i to 50 lat temu, a dalej grzeją. To też jest taki zimny buraczany blask. Za dużo wzięłam Armii naraz, żeby teraz wydobyć się z tego chaosu. Na usprawiedliwienie powiem, że dyskografii Armii bez tego numeru wogóle sobie nie wyobrażam.

Edition: jeśli mogę powiedzieć o Armii że po prostu misie podoba, to nie mogę dać więcej niż 6.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 13:09:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
anastazja pisze:
mini-esejach


mini-eseje o mini-suitach :D

anastazja pisze:
Pierwsze skojarzenie wtedy - niestety - piknik country w Mrągowie.


Ale cała Droga czy konkretnie Buraki? I dlaczego, gdzie zaczepić to skojarzenie? :) Może na tej - pierwszy raz u Armii - nazwijmy to "rockowości środka" w niektórych momentach?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 13:30:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
dla mnie najsłabszy utwór na Drodze
słuchając płyty z kasety często przewijałem i przekładałem na druga stronę, bo nie mogłem się doczekać Radia NRD

średnia wyciągnięta z ocen muzyki i tekstu daje u mnie 5,47689/10, przy czym to "Ta historia.." ciągnie ten utwór
muzycznie podoba mi się końcówka (od momentu pojawienia się fujarki) a najlepszy moment to niepokojące dźwięki na końcu

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 15:49:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Mi generalnie podoba się opinia użytkownika BOSKEY sprzed lat:

Cytat:
6. Buraki, kapusta i sól
* * * + Nigdy nie byłem wielkim fanem tego numeru. Bardzo podoba mi się tekst, oraz warstwa muzyczna (i reszta akustycznych wstawek) do metalowego jebnięcia koło 1 minuty. Wspaniała końcówka. Aaaa - no i waltornia! Ja to bym go przerobił na wersje akustyczną.


Nic od siebie nie dodam, bo mam mało czasu, ale zgadzam się całkowicie z zacytowanym tekstem. 6/10

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 17:44:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Coś w tym jest... choć zależnie od nastroju to czasem mogę również bardziej lubić to metalowe jebnięcie, niż fleciki i akustyki. Może nawet dziś trochę tak było.

Tym niemniej posłuchałem, szał się nie stał, więc: 6/10

W krainie smoków 6/10
Bóg jest miłością 9/10
Zostaw to 7/10
Sen nocy letniej 8/10
The Other Side 6/10
Buraki kapusta i sól 6/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group