Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 20 kwietnia 2024 00:03:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 10:57:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17256
Skąd: Poznań
Fengari pisze:
'mój głos jest słaby, proszę odpowiednio nagłośnić!' zawsze pozostawało i pozostaje zagadką. Kto woła? Ktoś, kto chce ostrzec przed piekłem, i woła, żeby zawrócić póki jest czas? Czy może ktoś, kto jest w piekle, chce się wydostać i woła o pomoc? (wołanie o pomoc, beznadziejnie ciche, czyje nie wiadomo?)

otomo pisze:
mój głos jest słaby (jeden z najbardziej intrygujących momentów Armii ever!)


Właśnie. Pamiętam, że intrygowało mnie to do tego stopnia, że przewijałem taśmę i puszczałem sobie to po kilka razy. Wysnułem wtedy teorię, że po prostu wykorzystali jakiś "techniczny" komunikat wokalisty podczas nagrywania materiału, bo dobrze podpasował do utworu. Teoria wydaje mi się dziś bardzo głupia, ale właściwie do dziś nie wiem jak to było - podpytam Budzego!


Miki pisze:
Polecam przeprowadzenie eksperymentu, "Triodante" zdaje się wtedy intensywniejsze.


Dla mnie "wersja 7" jest absolutnie podstawowa, a "wariant 11" właśnie jest eksperymentem - zbędnym moim zdaniem.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 10:58:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
cianu pisze:
Ten utwór to magia, to łamaniec na miarę dokonań King Crimson (Thrak z tego okresu nie dorasta Trio do pięt...) z najlepszych płyt

Nie, tak nie jest pomimo tego że może się komuś tak wydawać podczas słuchania...
Ten utwór to kombinacja metrum na 3 i na 4 - nic skomplikowanego
wstęp na 3
zwrtotka na 4
refren na 3
fragment zaczynający się sekcją (najpierw perk, potem bas potem gity) na 3
żadne na 7, na 9 czy na 11 które w KC jest chlebem powszednim. (pomijam już sytuacje w których Fripp i Belew grają to samo na powiedzmy 7 w odległości 8ki od siebie)
Z wyższością Trio nad Thrakiem nie dyskutuje bo to jak zawsze kwestia gustu ale gdyby zastosować kryterium obiektywne czyli np "% muzyki na więcej niż 4" czyli np 7,9,13 to Trio przegrywa z większością płyt KC. Więc po co to robić - muzyka to nie sport. Gdyby tak było to jednym z obiektywnie najlepszych zespołów byłoby Meshuggah
cianu pisze:
to bardzo trudna rzecz na miarę dokonań muzyki klasycznej

A Mozart to zdaje sie muzyka klasyczna - dość banalna w treści i formie ale genialna zarazem. Muzyka klasyczna była pisana "dla ludzi" a nie koneserów dlatego z definicji skomplikowana być nie mogła. Może chodziło o poważną autorstwa np. Pendereckiego czy Lutosławskiego... ale to z kolei ja podobieństwa nie widzę - ani w formie ani w treści.
ps - ale Ty to wiesz Aras ;)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 10:59:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:20:04
Posty: 14521
Skąd: nieruchome Piaski
Arasku, dla mnie wersja kanoniczna też jest podstawową, od niej zacząłem. Eksperyment polecałem tym, którzy poznali materiał w czasach reedycji.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 11:04:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17256
Skąd: Poznań
Frantz pisze:
ale Ty to wiesz Aras


No to już nie pamiętam, powaga!

Miki, jasne :soczek:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 11:23:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 15:07:18
Posty: 807
Skąd: Marshes
viewtopic.php?p=407363#p407363

A to ciągłe wracanie do rzekomej wyższości wersji "kanonicznej" - no, wygląda to trochę jak takie rozpaczliwe próby przekonania samych siebie, hehe...

_________________
[.. :muuu .]


Ostatnio zmieniony czw, 02 marca 2017 11:26:18 przez Puddleglum, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 11:25:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17256
Skąd: Poznań
Dzięki! :shock:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 12:33:51 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 18:01:35
Posty: 227
Hah, od zawsze byłem przekonany, że to po prostu wpleciony tekst z 'kuchni' Triodante :)


Pierwszy kontakt z Wyludniaczem to był jednak spory zawód, no bo jak to: tak wyczekana kaseta o którą wypytywałem w sklepie dzień w dzień, a tu ani armijnej 'jazdy bez trzymanki', ani ściany dźwięku, ani nawet Afy na gitarze? Całkiem szybko przekonałem się do Triodante, jednak Wyludniacz jest w moim rankingu z tyłu kanonicznej stawki. Nie dlatego że jest słaby - po prostu inne utwory są lepsze.
Ode mnie 8/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 12:34:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 21:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Frantz pisze:
cianu pisze:
Ten utwór to magia, to łamaniec na miarę dokonań King Crimson (Thrak z tego okresu nie dorasta Trio do pięt...) z najlepszych płyt

Nie, tak nie jest pomimo tego że może się komuś tak wydawać podczas słuchania...
Ten utwór to kombinacja metrum na 3 i na 4 - nic skomplikowanego
wstęp na 3
zwrtotka na 4
refren na 3
fragment zaczynający się sekcją (najpierw perk, potem bas potem gity) na 3
żadne na 7, na 9 czy na 11 które w KC jest chlebem powszednim. (pomijam już sytuacje w których Fripp i Belew grają to samo na powiedzmy 7 w odległości 8ki od siebie)
Z wyższością Trio nad Thrakiem nie dyskutuje bo to jak zawsze kwestia gustu ale gdyby zastosować kryterium obiektywne czyli np "% muzyki na więcej niż 4" czyli np 7,9,13 to Trio przegrywa z większością płyt KC. Więc po co to robić - muzyka to nie sport. Gdyby tak było to jednym z obiektywnie najlepszych zespołów byłoby Meshuggah
cianu pisze:
to bardzo trudna rzecz na miarę dokonań muzyki klasycznej

A Mozart to zdaje sie muzyka klasyczna - dość banalna w treści i formie ale genialna zarazem. Muzyka klasyczna była pisana "dla ludzi" a nie koneserów dlatego z definicji skomplikowana być nie mogła. Może chodziło o poważną autorstwa np. Pendereckiego czy Lutosławskiego... ale to z kolei ja podobieństwa nie widzę - ani w formie ani w treści.
ps - ale Ty to wiesz Aras ;)


Porównując Thrak i Trio miałem raczej na myśli moje emocje towarzyszące odsłuchowi jednej i drugiej płyty, ich klimatu i jakoś nie chciałem obrazić muzyki zawartej na Thraku (który jest płytą kapitalną), ale tak chyba niechcący wyszło...

a co do przyrównania z klasyką to w trakcie pisania postu po głowie chodził mi Górecki i Penderecki właśnie... muzyka, która powoli dociera do serca i umysłu, ale jak już dotrze, to czyni tam nieodwracalne zmiany:)

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 15:46:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
cianu pisze:
po głowie chodził mi Górecki i Penderecki właśnie...


Pamiętam taką zapowiedź płyty z Brumu, gdzie Budzy wspominał właśnie Góreckiego i Szymanowskiego. Z Szymanowskiego zresztą wzięta na Triodante została bardzo konkretna rzecz :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 16:27:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
antywitek pisze:
Z Szymanowskiego zresztą wzięta na Triodante została bardzo konkretna rzecz .

Jaka?
Ja wiem tylko o tym że wstęp do "Miejsca..." KOJARZYŁ się B. z Szymanowskim - więc chyba coś innego masz na myśli.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 18:08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Chodzi właśnie o to Miejsce :) . Motyw melodyczny "stojąc w mroku" wydaje mi się niemal identyczny, jak 4 pierwsze nuty Stabat Mater dolorosa. On pierwszy raz pojawia się na akustycznej gitarze Grymuzy, a ostatni wraz z gasnącymi po nocy na wietrze wiolonczelami :) . Nie mam żadnych zastrzeżeń co do tego, a wręcz wydaje mi się to ciekawe!

Jeśli będziesz sprawdzał, to może dasz znać? - bo ja mam ucho niewprawione i mogę konfabulować. Choć swoje wiem :wink: .


Frantz pisze:
pomijam już sytuacje w których Fripp i Belew grają to samo na powiedzmy 7 w odległości 8ki od siebie


To mnie jeszcze zaciekawiło. Czy to znaczy, że się czasem spotykają przez to przesunięcie?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 18:39:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:39:34
Posty: 2858
Skąd: bydzia
wersja z kasety Triodante, odkrytej i zakupionej w music shopie na torunskiej Starowce. Wespol w zespol z Amorphisowymi "Tales from the thousand lakes". To byl zdaje sie wczesny wrzesien 1995, gdy jeszcze trwaly jedne z najdluzszych w swiecie wakacji i mozna bylo do woli jezdzic w te i nazad pietrowymi pociagami, gonic sie z sokistami po dworcu..
Cholerka, nie pamietam od której kasety rozpoczelam wtedy przesluchiwania.

9.5/ 10

_________________
you create your hell...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 19:27:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Historia którą ja znam jest taka: siedział Michał i coś grał a B. podszedł
I mówi - zróbmy z tego numer ;) (czyli klasyk) i jeszcze - bardzo
to podobne do Szymanowskiego, podoba mi się.

A co do KC to spotkali by się tylko pod warunkiem wyłamania jednego z frazy albo tempa.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 19:30:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Frantz pisze:
A co do KC to spotkali by się tylko pod warunkiem wyłamania jednego z frazy albo tempa.


Znaczy jednak nic nie rozumiem :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 02 marca 2017 19:45:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 13:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Ale to proste. Wyobraź sobie 2 auta rajdowe które jadą ta sama mega skomplikowaną trasą, dokładnie tym samym torem i z identyczną prędkością tylko ze jedno startuje o sek później :)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group