Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 08:13:51

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 28 marca 2017 04:14:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
antiwitek pisze:
Ciekawe, że melorecytacji Budzego nie znajduję tu niezbędną, choć też nie przeszkadza.

Tak, ja też traktuję ten utwór jako w zasadzie instrumentalny. Tzn. wiem, że pojawia się tam głos, ale właściwie ma on też charakter instrumentu... tak to w każdym razie pamiętam, jeszcze nie odświeżyłem.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 28 marca 2017 08:58:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Freak nie należy, przynajmniej póki co, do tak osłuchanych płyt, bym znał je na pamięć, a ta podpowiadała mi pierwotnie ocenę "You Know I Am" w okolicy 4.
Posłuchałem jednak kilkukrotnie utworu wyjętego z kontekstu i wypada mi się zgodzić z
Miszu, który pisze:
You know... wyizolowane z płyty brzmi tak na 3.

Nie wiem wprawdzie, czy taka była intencja Miszu, ale ja odnoszę wrażenie po tych kilku odsłuchach, że kawałek ten traci nieco po odłączeniu go od pozostałych. A może to kwestia tego, że tym razem słuchałem, żeby posłuchać i usłyszeć, a zwykle Freak stanowi mniej lub bardziej przykuwające uwagę tło do czynności dnia codziennego, a w tej roli You Know I Am czuje się jak ryba w wodzie? W każdym razie, odsłuch skupiony wykazał, co w sumie dość naturalne, większą amplitudę ocen między momentami zaliczanymi na plus, a tymi zaliczanymi na minus. Wśród tych pierwszych wskazać wypada waltornię we wstępie, do pewnego stopnia także saksofonowo-bębnową młóckę and, last but not least, a nawet wprost przeciwnie, wietrzną końcówkę z niezwykle miłymi memu uchu refleksyjnymi gitarami i najlepszym momentem utworu, nadchodzącym wraz z waltornią. Skoro wymieniłem ze 2/3 elementów układanki, to pewnie ktoś, gdyby to kogokolwiek interesowało, mógłby spytać, dlaczego na wstępie zasugerowałem, że ocena nie będzie wysoka? Ano dlatego, że wolna część stanowiącej trzon "You know" przeplatanki wywołuje u mnie niestety silniejsze negatywne reakcje, niż wcześniej wymienione fragmenty - wśród których tylko końcówka ciągnie ocenę w górę z zauważalną siłą - pozytywne.

3/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 28 marca 2017 20:06:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
Już trzeci raz podchodzę do oceny i nijak nie mogę tego zrobić, bo po nawet dość wnikliwym każdorazowym przesłuchaniu "You know I am" płyta leci sobie dalej i sprawia mi tyle przyjemności, że zapominam w jakim celu ją w ogóle włączyłam. Przypominam sobie o tym pod koniec Breakoutu, ale wtedy jest już za późno na jakiekolwiek oceny :D

Do kiedy mamy czas? :mrgreen:

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 marca 2017 08:29:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7608
Skąd: Kraków
Pewnie tradycyjnie tydzień. ;)

Ja tymczasem wystawiam 7/10. Między innymi za końcówkę w której wieje Duch, jak na początku "Skończyłem, rozpoczynaj". ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 marca 2017 16:12:15 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
antiwitek pisze:
Krótka historia, najpierw pełna kontrastów, ale potem prowadząca ku jakimś wietrznym pustkowiom z kamiennymi pozostałościami cywilizacji, która znika wraz z ostatnim przechodniem tego popołudnia.

Zaczyna waltornia, która na Friku jest wielką rzadkością. Bardzo ją lubię w tym utworze. Uwielbiam też kontrast między świetnymi elementami: doskonałym, dynamicznym młóceniem, z pokrzykującymi saksami, a uspokojeniami, gdzie bas i bębny zakreślają przestrzeń, a wypełniają ją pięknie zharmonizowane saksofony. Z czasem wszędzie zakrada się ta przestrzeń, wiatr gwiżdże między resztkami murów. Robi się refleksyjnie, medytacyjnie, tajemniczo... Cudownie płyną dźwięki saksofonów, potem gitary Bryla gadają ze sobą, wreszcie waltornia rysuje jakieś zorze, a pod spodem gadają doły, które kojarzę z Gołaszewskim, choć nie jestem pewien czy to na pewno on. Bajkowe popołudnie z długimi cieniami tęsknoty.

Ciekawe, że melorecytacji Budzego nie znajduję tu niezbędną, choć też nie przeszkadza. Jest ten dodatek treści, choć utwór bez niego też byłby ciekawy w tej swojej przestrzennej linearności. Ile tu świetnych szczegółów, wybrzmień, współbrzmień, różnych mocy instrumentalnych, które uśmiechają się do siebie, mimo odległości.

9/10


Ciekawe to uczucie gdy ktoś inny opisuje DOKŁADNIE to, co się samemu czuje i słyszy, tylko że nigdy by się nie umiało tak zgrabnie ułożyć tego w słowa. Dzięki, antiwitek! Pozostaje mi się tylko podpisać obiema ręcami. :) I nie ukrywam, że zazdroszczę daru przelewania myśli w słowo pisane. Świetnie opisałeś wszystko co sprawia, że ten niepozorny wydawało by się kawałek jest wielki.
Nawet ocena mi się dziś wyklarowała taka sama - 9/10, choć wcześniej miało być ciutke mniej.

A od siebie dodam już tak na koniec opinię pewnie dla niektórych kontrowersyjną - jak dla mnie to co wyczyniają w tym krótkim kawałku Kmieta z Krzyżykiem spokojnie zamiata ich cały dorobek w Luxtorpedzie.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 29 marca 2017 16:23:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
otomo pisze:
Nawet ocena mi się dziś wyklarowała taka sama - 9/10, choć wcześniej miało być ciutke mniej.


Się właśnie zastanawiałem czy lekko nie obniżyć, nie wrócić do oceny sprzed odsłuchiwania. Ale uznałem, że cóż, niech zostanie :) .

Dzięki za miłe słowa. Prawda jest taka, że jak się dużo próbuje, to potem czasem coś wyjdzie. A ja próbowałem opisywać swe muzyczne wrażenia już w listach do dziewczyn w liceum :wink: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 marca 2017 09:00:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
To jeden z tych kawałków z Freak'a - w których właśnie treść dochodzi do mnie zarówno na poziomie rozumu - jak i serca. Być może padają tam te najważniejsze, z mojego punktu widzenia, słowa na tej płycie... a może nawet w Armii po 2009 r.? To może trudno tak jednoznacznie teraz wyrokować, ale na pewno ten mantrowy kawałek trafia bardzo mocno... Muzyka? Rzadko zapuszczam się w te rejony, ale właśnie dzięki Budzemu wchodzę w to i jestem zupełnie zaskoczony - jak bardzo mi się to podoba...
ocena: 8,5

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 marca 2017 09:25:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Nie jest to być może obiektywnie najlepszy utwór na płycie, najbardziej bogaty, zaskakujący itp., ale co z tego - jest to mój ulubiony utwór na Freaku. Ale ponieważ i sama płyta do mnie mocno nie trafia, to tylko 7/10.

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 30 marca 2017 19:13:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Mało jest chyba tak tzw. niearmijnych utworów Armii jak ten. Gdyby nie te motywy z waltornią, gdyby nie głos Budzego, mógłbym spokojnie przyjąć przy pierwszym odsłuchu, że to jakaś np: Jazzpospolita.
Owa waltornia bardzo ładnie tu brzmi. Fajne są te fragmenty galopad. Przyjemny motyw gitarowy przy końcu, a w tle umiejętne budowanie przestrzeni.
Doceniam też zwartą formę. Jest to typowa przywara zespołów, które nagle chcą grać o wiele bardziej ambitnąmuzykę niż dotąd. I ciągną te swoje niby-suity i ciągną... wyciągnąć nie mogą... :twisted: A tu te 4 minuty z hakiem nie dłuży mi się.
No i tyle z miłych rzeczy co mogę napisać. Nie przeszkadza mi ten utwór w ogóle, ale gdyby nie WFO nie chciałoby mi się po niego sięgnąć. Nie chcę się powtarzać, ale nie tym podbiła (-ja) mnie Armia. No taki frik po prostu. Starczy na 3/10.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 marca 2017 08:33:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
1/10 nie mój klimat

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 marca 2017 09:35:52 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Freak jest płytą, której nie znam na pamięć. Ale ten utwór "I know I am I will" zdecydowanie rozpoznaję po tytule i umiem zaśpiewać główną linię.
Słucham teraz na mp3 i analizuję.

Po pierwsze: To co lubię we Freaku, to zderzenie tie-breakowego czy graalowego ludyzmu z dostojnością wokalu Tomasza i z jakimś takim klimatem rocka lat 70-tych.
To zderzenie wypada bardzo dobrze. I nie wiem, czy znam inne takie płyty. Bo ani Voo Voo takiego czegoś nie nagrało, ani żadni yassowcy, ani tie break.

Nie wiem jak u innych, ale poświęcenie jednemu kawałkowi dużej porcji czasu - ja słucham zapętlonego - już kilka razy - powoduje, że słyszę to, czego nigdy, nigdy nie słyszałem, traktuję kompozycję i słowa poważniej, w ogóle uważam, że to niezły kawałek i szkoda mi dać mało punktów.

Są rzeczy, które chciałbym, aby były tutaj nagrane inaczej. Nie mnie je nagrywać i nie wiem, jaki byłby efekt ale:
- dialog wokalu z sekcją dętą: "I know, I am" z tym ta da taa tam. Powtórzyłbym więcej razy. Ale nie w pętli jeszcze raz to samo, tylko złamałbym te 4-krotności trąbek i z czasem bym je przyspieszał.
- dlaczego to nie jest po polsku ? "Wiem, jestem, chcę. Jestem grzesznikiem". Śpiewane przez Tomasza miało by mega cios. Kto jak kto ale on to umie.
- przejścia między trąbkami a gitarami nieraz trochę sztuczne.

A momenty były:
- jak wchodzi taka jakaś dmuchana fujarka (nie wiem, co to jest), jak się gra na flecie odrywając usta dalej od ustnika, coś takiego wychodzi.
- tuż przed 3-cią minutą, jak po "I am a sinner" wchodzi taka gitarka i dołącza druga a potem waltornia.

Czytałem na tym forum wątek Freakowców vs. Der Processowców. Po takiej sesji słuchania jak teraz, zdecydowanie bliżej mi do tych pierwszych.

6/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 marca 2017 09:56:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 02 sierpnia 2011 12:48:04
Posty: 1936
Skąd: Warszawa
Ja akurat jest "procesowcem" :). Ale "You know I am" to jeden z najlepszych utworów na "Freaku", 6/10.

_________________
Mam w sobie dzikość żółtej pantery...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 marca 2017 10:31:07 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
otomo pisze:
Cudownie płyną dźwięki saksofonów, potem gitary Bryla gadają ze sobą

Zaskoczenie. Nie brzmi jak Bryl.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 marca 2017 10:32:59 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Bogus pisze:
wykle Freak stanowi mniej lub bardziej przykuwające uwagę tło do czynności dnia codziennego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzak_(muzyka)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 31 marca 2017 12:00:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 14 grudnia 2009 10:09:19
Posty: 284
Skąd: Kraków
Pozwolę sobie włączyć się do głosowania...

Smok pisze:
To jeden z tych kawałków z Freak'a - w których właśnie treść dochodzi do mnie zarówno na poziomie rozumu - jak i serca.

Mogę się pod tym podpisać.
Był taki moment, kiedy uważałem ten utwór, za najważniejszy na płycie.
Dzisiaj to się zmieniło, ale ślad po tamtym wrażeniu pozostał,
dlatego daję mu aż 9/10.

_________________
Armia - od 1986 roku czyli od "Jeżeli" na LP3.
Tymochowicz - od początku.
http://radio-orbit.pl/index.php/lista-p ... -top-orbit


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group