Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 14:07:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 08 maja 2017 19:33:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 21:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
Ja się nie zgadzam, że to jest boczny nurt. "Nocny lotnik" zajmuje ważne miejsce na jednej z najlepszych płyt Armii. Jako zakończenie "Ultima thule" spełnia swoją funkcjęn Nie mogę tylko zdecydować, jaką bardziej: wytchnienia po długiej jeździe czy ponownego uderzenia całym pięknem tego, co było wcześniej, ale maksymalnie skondensowanym.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 maja 2017 20:54:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 21:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
arasek pisze:
Skróciłbym tylko trochę końcówkę o zbyt przeciągniętą elektronikę. I tylko to obniża ocenę.


A ja po ponownym przesłuchaniu właśnie za te kosmiczne szumy, ale też za cudowną wersję Budzego solo (dzięki Pablak!) podnoszę ocenę do 10/10!

Mikosz pisze:
Ja się nie zgadzam, że to jest boczny nurt. "Nocny lotnik" zajmuje ważne miejsce na jednej z najlepszych płyt Armii.


Cieszę się, że ktoś myśli tak dobrze o tej płycie, jak ja:)

Niepokojąco ten utwór wypada z obrazem w Podróży na wschód, bardzo mnie cieszy, że znalazł tam swoje miejsce...

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 09:54:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Cóż, zaniżę średnią. Oczywiście, jest to znakomicie zaśpiewane i zrealizowane, bo te wszystkie echa świetnie podkreślają moc głosu Budzego, wokalnie zaliczyłbym pewnie Nocnego Lotnika do czołówki armijnych utworów. Ale daleko posunięty minimalizm formy muzycznej nie trafia jednak w moje gusta. Może nie sam minimalizm, bo ten ma różne oblicza i czasem dwa dźwięki mogą się ciągnąć długo, a mi się to podoba, ale akurat nie te dwa. W efekcie bardziej cenię, niż lubię. 4/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 12:32:09 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
Bogus pisze:
Cóż, zaniżę średnią. Oczywiście, jest to znakomicie zaśpiewane i zrealizowane, bo te wszystkie echa świetnie podkreślają moc głosu Budzego, wokalnie zaliczyłbym pewnie Nocnego Lotnika do czołówki armijnych utworów. Ale daleko posunięty minimalizm formy muzycznej nie trafia jednak w moje gusta. Może nie sam minimalizm, bo ten ma różne oblicza i czasem dwa dźwięki mogą się ciągnąć długo, a mi się to podoba, ale akurat nie te dwa. W efekcie bardziej cenię, niż lubię. 4/10.


Mam podobnie do Bogusa (Bogusia ?). Odpowiednio przerobione, mogłoby wejść do repertuaru jakiejś trip-hopowej kapeli z przełomu wieków.
Starałem się zrozumieć tekst, ale po 3 razach poszedłem za rekomendacją podmiotu lirycznego, aby nie wsłuchiwać się za bardzo.
4/10

Im dłużej słucham, tym bardziej mi się podoba, więc na wszelki wypadek przestanę ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 12:35:26 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
arasek pisze:
Kojarzy mi się mocno ze spływami. Czasem siedzieliśmy na jakiejś wysokiej skarpie nad jeziorem, paliło się małe ognisko, za północnym zachodzie jeszcze dogasała wąska smuga wieczoru. Brałem gitarę i zaczynałem "Nocnego lotnika", pierwsze słowa "czekając na noc" niosły się po wodzie w ciszy a i czasem wracały odbite od ściany lasu na drugim brzegu.


Pięknie napisane. Gdyby dane mi było choć raz wysłuchania tego utworu w takim właśnie kontekście, to punkty poleciałyby w górę.

Pytanie do forumowiczów: Co to znaczy animus ? Anima to po łacinie dusza ? Chciałem napisać "po naszemu dusza" ale chyba już nie jesteśmy łacinnikami ... szkoda.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 12:39:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 21:33:11
Posty: 1970
Skąd: Sulejówek
anima i animus - dusza i serce


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 12:45:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 17:16:54
Posty: 1329
Skąd: Kraków
niedosyt jest czasem potrzebny ale tu go za dużo...

ale dobre to jest!

7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 14:14:55 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
Emilian pisze:
anima i animus - dusza i serce


gratias agimo tibi


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 14:44:03 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 18:01:35
Posty: 227
cianu pisze:

Niepokojąco ten utwór wypada z obrazem w Podróży na wschód, bardzo mnie cieszy, że znalazł tam swoje miejsce...


świetny moment filmu, bardzo do mnie przemawia i podwyższa ocenę utworu

7.5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 09 maja 2017 22:42:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
Fajne jest to, że zaczęły wyłazić z kątów takie mniej oczywiste utwory.
Ten bonus niestety mnie ominął, nad czym bardzo ubolewam. Myślałam, że w ogóle nie znam, ale znalazłam na jutubie, posłuchałam i jednak skąś znam, skoro mówicie, że był w filmie, to pewnie z filmu.

Piękna ukryta perła, niesamowite dźwięki, tajemnicza podróż, echa, magia...

Z tego, co wiem, Armia ma jeszcze jeden utwór, o bratnim tytule Nocny Lot, ale tego to już założę się, że na pewno nie znam. Czy istnieje szansa posłuchania go gdziekolwiek? Czy mi się zdaje, czy któryś z nich był inspirowany książką A. de Saint-Exupery'rego 'Nocny lot'? Jeśli mi pamięć nie płata figli, to chyba była gdzieś kiedyś o tym mowa.
W każdym razie to właśnie w Nocnym Lotniku główny motyw przewijający się przez cały utwór sprawia, że staje mi przed oczyma mój ulubiony obraz z książki - samolot przepływający nocą nad rozświetlonymi światłem księżyca chmurami, i świadomość, że to już ostatni lot, bez możliwości powrotu na ziemię... Najpiękniejsze przejście do wieczności, jakie można sobie wyobrazić...

9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 10 maja 2017 09:17:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 11:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Fengari pisze:
Z tego, co wiem, Armia ma jeszcze jeden utwór, o bratnim tytule Nocny Lot, ale tego to już założę się, że na pewno nie znam. Czy istnieje szansa posłuchania go gdziekolwiek? Czy mi się zdaje, czy któryś z nich był inspirowany książką A. de Saint-Exupery'rego 'Nocny lot'? Jeśli mi pamięć nie płata figli, to chyba była gdzieś kiedyś o tym mowa.

Proszę bardzo Nocny lot do posłuchania


...i o nim właśnie pomyślałem, gdy zobaczyłem wynik losowania, a to nie to, tylko ta miniatura z Ultima Thule, która ma może i swoją dramaturgię i tajemniczość, ale jak ma zachwycać jak nie zachwyca. Może rzeczywiście, gdzieś nad jeziorem przy gasnącym ognisku...
A tu i teraz 4/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 10 maja 2017 09:34:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
strunowiec pisze:
Mam podobnie do Bogusa (Bogusia ?)

Z Bogusem jest jak z kaktusem.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 10 maja 2017 13:53:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
5/10. Nie mam osobistego stosunku do tego utworu, a obiektywnie, to nie jest on ani mocny ani słaby. Jeśli już przywołaliście analogię z "Dla każdej samotnej godziny", to tamto podoba mi się dość nawet bardzo. [Pauza - poleciał sprawdzić, ile dał punktów - koniec pauzy]: tak, gdybym wtedy zagłosował, to dałbym mocne 7,5-8 może nawet, ale tu pionteczka.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 10 maja 2017 17:04:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 21:54:20
Posty: 6846
9/10

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 10 maja 2017 20:29:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 17:38:41
Posty: 9979
wokr pisze:
Proszę bardzo Nocny lot do posłuchania


Ooo, dzięki! :D Nie zniknie do jutra, prawda?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group