Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:38:59

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 17 czerwca 2017 19:47:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
A oto Miki wylosował kolejny utwór - wracamy do "Triodante" a konkretnie do "Święta jaskółki"!
Zapraszam do dyskusji. :)

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 17 czerwca 2017 19:48:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Oo! :aniolek:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 17 czerwca 2017 20:36:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Lubię ten wykorzystany motyw z Namysłowskiego, dlatego zostawię tutaj oryginał. Ocena później.
phpBB [video]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 17 czerwca 2017 21:46:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Odpowiem już tu, bo to uwaga ogólna:

Fengari pisze:
No ale zaraz, pojawiły się też oceny wyższe niż 10.
Co się z nimi stało? Nie zostały policzone? Zostały zredukowane do 10?


Oczywiście. Wszystkie dwunastki czy pięćdziesiątki ulegają bezwzględnej redukcji do 10.
Dobrze świadczą oczywiście o poziomie fanostwa u danej osoby :faja: ale uwzględnianie takich ocen spowodowałoby niemiarodajność ocen łącznych. No bo co - takiemu "Kochaj mnie" chętnie dałbym 26337 i jaka wyszła by średnia?

I jeszcze jedna rzecz - w przyszły weekend będę na pierwszym wakacyjnym epizodzie, zatem podsumowanie i losowanie pojawi się w pod koniec niedzieli. Jest dużo czasu na przypomnienie sobie "Święta jaskółki"...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 17 czerwca 2017 22:05:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O, dzięki Emilian! Od zawsze zamierzałem to namierzyć, ale nie zrobiłem tego do dziś :) . A teraz wreszcie WIEM :D .

Święto jaskółki dobrze poznałem kiedy kupiłem koledze kompakt Triodante. Zanim wręczyłem ów prezent pozwoliłem sobie oglądnąć go niezliczoną ilość razy, z wielkim przejęciem! Strasznie podobała mi się tamta edycja. Ale że nie miałem jeszcze odtwarzacza ani komputera - było lato 1995 roku - to na zapoznanie się z rozszerzoną wersją albumu musiałem zaczekać. Najpierw posłuchaliśmy razem, a następnie dostałem całość przegraną (wygraną!) na kasetę. Może błąd, że całość, bo dużo było przewijania, a może dobrze, bo jednak mi się te 3 dodatkowe numery zintegrowały z resztą i dla mnie obie wersje Triodante są kanoniczne 8-) .

Coś początkowo miałem do pierwszej części Święta jaskółki, coś mi chyba nie grało w tej waltorni, ale po latach nawet nie pamiętam co takiego było. Dziś bardzo mi się podoba! Właściwie jest to cała opowieść, w której też można wyróżnić trzy części. Pierwsza jasna, z frazami wznoszącymi się jak drzewa - druga, która zagłębia się w cieniach i zakamarkach (bliżej chóru), by wyskoczyć - jako część trzecia - i odbijać się lekko jak świtezianka od powierzchni wód... A potem WRRRUM! I zaczyna się jazda!

Fantastyczna dla mnie w tej właściwej części utworu jest składanie i rozkładanie mechanizmu. Bo najpierw każdy instrument ma swoją ścieżkę, którą kroczy - a nad wszystkimi frunie waltornia. Dla mnie zawsze było mnóstwo cudownej radości w tym wspólnym choć osobnym pędzie! Potem zaczyna się punktowanie gitary: dyg - dyg - dyg - dyg - dyg :jak to wzmaga ciekawość tego, co tam wydarzy się dalej! Podobne dźwięki, choć inne: tam - tam - tam - tam :znalazłem potem - pod teatrem Bagatela w Krakowie - w Tell Me About the Forest Dead Can Dance. I jakoś zostało mi to skojarzenie do dziś. I co? I RYP! Nagle wszystkie instrumenty zazębiają się i dostają spida - jaki cudowny jest to czad! Jaka gitara zajebista! A potem znów swobodny pęd - zwłaszcza Stopa mi się tu podoba, no ale przecież wszystko, z odrębnym brzmieniem basu, tamburynem, gitarą - znów: dyg - dyg - dyg :i znów czad! Tak to się splata i rozplata.

Aż do 4:10, kiedy waltornia zwiastuje otwarcie nowych horyzontów, dół w basie i gitarach przekonuje mnie, że przekraczamy jakąś bramę, a za nią znów jazda! Ale waltornie (!) to już tu w ogóle dostają do głowy, aż z początku było to dla mnie za dużo. Teraz jednak uważam, że to może najbardziej lwie i triumfalne (tryumfalne? trio-mfalne!) waltornie w historii Armii! Aaaa!!!! :D I jeszcze ta wydająca z siebie trrrruuu, gdy znów wchodzimy w fazę mechanizmu, kosmicznego wiru, dynamicznej konstrukcji sklepienia świata, którą oglądamy w kilku kolejnych ujęciach. Uwielbiam te z połamanym krzyżowo-żebrowym rytmem, bo on nie jest połamany, tylko fundamentalny, a każda repetowana fraza kończy innym akordem... Ten finał zawsze przywodził mi na myśl Lark's Tongues in Aspic part 2 - przez tę swą bujną i płodną matematyczność :) . U King Crimson jest ona jednak trochę przerażająca, a tu... nie! Ten dreszcz ma inny charakter! :D

A słowa na koniec wprowadzają tajemnicze przestrzenie, nie wiadomo o jakie ujęcie rzeczywistości w nich chodzi! Ale i w nich jest ten cudowny dreszcz, powiew nie wiadomo skąd, malutki punkt wobec kosmosu, jak mgnienie zagubione.

Może jest w Święcie jaskółki coś umownego - jak wizja, jakiś szkic. Ale równocześnie jest w nim coś, co zdaje się opisywać strukturę świata, pędzić ku jego peryferiom, które okazują się samym centrum - nieuchwytnym, dynamicznym - trochę jak Primum Mobile w średniowiecznych wyobrażeniach.

Uwielbiam ten utwór! :D

9.75/10

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 17 czerwca 2017 22:08:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Jako zwolennik kanonicznej wersji "Triodante" czuję się nieco dziwnie po tym losowaniu. Pocieszam się myślą, że wylosowałem bodaj najlepszy utwór spoza kasety.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 czerwca 2017 13:17:45 

Rejestracja:
czw, 23 czerwca 2011 09:03:09
Posty: 905
Skąd: Kraków
7/10 może jak przyjdą refleksje, to edytuje i napiszę coś więcej.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 18 czerwca 2017 15:38:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
arasek pisze:
Wszystkie dwunastki czy pięćdziesiątki ulegają bezwzględnej redukcji do 10.
Dobrze świadczą oczywiście o poziomie fanostwa u danej osoby :faja: ale uwzględnianie takich ocen spowodowałoby niemiarodajność ocen łącznych. No bo co - takiemu "Kochaj mnie" chętnie dałbym 26337 i jaka wyszła by średnia?

Ech... no cóż, jak to mówią prawnicy :wink: , dura lex sed lex...

A swoja drogą odkryłam, że istotnie pojawiały się już wcześniej takie oceny, aczkolwiek nieczęsto...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 09:57:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Wstyd przyznać, ale dość często słuchając Trio, Święto Jaskółki po prostu przeskakuję. Głupio mi, szczególnie po poście Witka, ale co zrobić. Na razie bez oceny. Posłucham trochę i napiszę. Robocza tak około sześć i pół na dziesięć, ale jeszcze zobaczymy


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 17:28:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
otoKarbalcy pisze:
słuchając Trio, Święto Jaskółki po prostu przeskakuję


Może to przez ten długawy wstęp na waltorni?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 17:39:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Może, choć chyba raczej dlatego, że już bardzo mi sie spieszy do "Skończyłem rozpoczynaj" :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 17:46:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ja może w afekcie dałem trochę za dużo - to mi się zdarza - ale naprawdę podoba mi się ten utwór! Dla mnie jego treścią jest radość i entuzjazm, i to na mnie działa :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 20:21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
otoKarbalcy pisze:
dość często słuchając Trio, Święto Jaskółki po prostu przeskakuję.

Ja też, lub wręcz nie ma go tam, gdzie słucham ;-) Z drugiej strony dość często zdarzało mi się włączać same w ogóle Święto jaskółki. Niesie dla mnie mniej ładunku a czasem chcę posłuchać czegoś, co mnie nie pochłonie w całości. Za to, zwłaszcza w wersji już całozespołowej, jest to po prostu kawał świetnego grania w wykonaniu wybornego składu zespołu. Żrą jak nie wiem, innymi słowy ;-)
Teraz to dawno nie słyszałem... Roboczo będzie z sześć punktów? Nie sądzę, żeby więcej, ale kto wie.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 20:26:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Powinniśmy tego posłuchać razem!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 19 czerwca 2017 23:36:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Na razie posłuchałem sam. Wbrew pozorom - bo przecież jest to utwór waltorniowy - najbardziej mi się tu podoba ta galopada perkusji/basu/gitary. Oczywiście na ich tle waltornia konstytuuje ten utwór.
Jest to wszystko bardzo dobre, tylko że dla mnie ten utwór nie niesie ze sobą nic oprócz po prostu świetnej muzyki. Nie jest to takie nic a nawet jest to bardzo dużo, ale wbrew pozorom problemem jest właśnie umiejscowienie go na Triodantce. Na płycie, na której wszystko niesie jakieś treści, on wydaje się najprościej mówiąc niepotrzebny, a nawet zbędny. Gdybym czuł, jak Witek, że niesie radość i entuzjazm, i połączyłbym to z Niebem i Skończylem rozpoczynaj, to bym może nie miał tego problemu. Ale nie czuję. Zamierzam słuchać dalej, ale póki co samodzielnie 7 punktów, ale w kontekście całościowym 6 i tak bym na dziś postawił.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group