Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 12:35:59

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 17 sierpnia 2017 14:57:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Właśnie widziałem w toptenie, że Ci Urkoloseum znacząco spadło. Ciekawym, dlaczego?

W moich raczej nieudanych próbach zaprzyjaźnienia się z Tonią Urkoloseum zawsze było jednym z tych momentów, które bardziej przykuwały uwagę. Co prawda uwaga panka bardzo dobrze wpisuje się i w moje doświadczenia. Ale faktycznie dobry to jest utwór i trzyma armijny poziom. Posłuchany tu, na wsi, brzmiał też bardzo dobrze, oba razy. Ale jeszcze bym utrwalił, zanim dam jakieś oceny.

Tak się tylko dopytam, "refren", o którym pisze tu sporo osób, to jest ten fragment instrumentalny, do którego potem dochodzi "o-oo"?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 sierpnia 2017 19:27:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Nie wiem, jak inni, ale ja, pisząc o refrenie, miałem na myśli właśnie to.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 sierpnia 2017 19:31:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Ja również.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 sierpnia 2017 20:45:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Początkowo Urkoloseum było u mnie znacznie niżej; po otwierającym płytę Cudzie, który robił na mnie duże wrażenie, następował spadek emocji i raczej rozczarowanie. Z czasem jednak Urkoloseum urosło i stało się jednym z faworytów na tym albumie.
Ma ten utwór w sobie cięzar, który nie pozostawia obojętnym, przetacza się po duszy jak bezlitosny walec.
Dużo tu się dzieje i w tym również tkwi siła tego utworu.
Rozdzierające 'oooo' z waltornią w tle robi największe wrażenie, ale i wokal w zwrotkach (na całej tej płycie tak dramatyczny, jakby to była istotnie 'ostatnia chwila', ostatnia szansa żeby przekazać coś bardzo ważnego przed katastrofą), i z echem, różne niesamowite efekty dźwiękowe...
Mocny niepokój budzi wołanie na koniec:
Żałobny głos - pamiętaj!
Żałobny głos - zapomnij!
O czym mam pamiętać? O czym zapomnieć?

8/10

P.S. Tam na końcu to chyba coś od tyłu, dodatkowo zniekształcone, nie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 sierpnia 2017 20:53:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 18 czerwca 2009 22:35:36
Posty: 327
Skąd: wawa
mocna gitara i bas to na plus...
waltornia - chciało by się mocniej by Kuba poszalał- w ogóle mało mi go na płytach może nie jest tak mocno osobowościowo wobec Budzego, ale umiejętności ma :)

ale jednak cały utwór nie porywa mnie tak bardzo.
petarda poszła ale chciało by się, by urwała jeszcze rękę... :twisted:

6/10

_________________
_______________________________
Wołaj na cały głos...!!!

http://www.flickr.com/photos/41289643@N05/sets/


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 sierpnia 2017 08:34:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Nie jestem wielkim fanem płyty Toń. Tekstu Urkoloseum nie rozumiem, choć uważam, że jest to jeden z lepszych utworów na płycie.

7/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 sierpnia 2017 09:22:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
7

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 sierpnia 2017 10:17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
6/10

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 sierpnia 2017 10:54:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Urkoloseum... 7/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 sierpnia 2017 07:18:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
6.5/10

numer zaczyna podobać mi się od drugiej zwrotki, kiedy to melodia zmienia się na wyższą a akcenty w tekście przesuwają się z "publicystyki" w sferę ducha - także wołanie w tle bardzo mocne

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 sierpnia 2017 08:49:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
arasek pisze:
Dużą zaletą jest plastyczny obraz, malowany przez utwór. "Urkoloseum" pasuje mi bardzo do płyty "Ultima Thule" i obrazów de Chirico. W tekście wyczuwam chwile niedługo przed końcem świata, wers "hołota na placach/wieloryb na niebie" jest wręcz wstrząsający pod tym względem! A sam szum końcówkowy odbieram jako dźwięk kwantowej piany, z której powstanie może kiedyś (bo niby czemu nie?) nowy świat, ale stary już został porwany w inną czasoprzestrzeń i już nic niego nie wróci.


Bardzo to do mnie przemawia!
Nie uświadamiałam sobie wcześniej, że w obrazach Chirico można zobaczyć Urkoloseum. W oryginale ono jest w sepii, w polerowanym brązie.
Czołówka płyty Toń, a może i Ultima Thule? Właściwie od pierwszego akordu - jak to się robi, że od razu tak uderza?
Był czas, że przeżywałam Urkoloseum tak mocno, że potem już nie mogłam go słuchać. Bałam się, że mnie przygniecie ten monument.
Gdyby to było zaśpiewane a capella, brzmiałoby jak kołysanka, a tak jest kołysanką która nie pozwala spać. Byłoby wołaniem szczurołapa, hipnotyzującym fletem, a tak jest operą w wersji hard.
Żałobne pamiętaj - zapomnij. Chodź ze mną, przyśnij mi to. Jak kiedyś wcześniej - pobiegnij razem ze mną, światło zapiera mi dech. Przejścia jak kadry w filmie grozy.
Ono na koniec tonie w jakimś apokaliptycznym bagnie, przepada w niebycie jak malezyjski samolot. Stamtąd się nie wraca.

O ile można punktować coś, czego nie można znieść 10/20

Edit: są takie utwory muzyczne które dotykają tego, co nienazwane.
Ledwo, ledwo, ale sięgają i nagle muśnięciem odpalają ten guzik. Zmieniają światopogląd , bo są czystym uczuciem ; nadal nie wiem co czuję, nadal nie wiem czy to prawda czy kicz, ale czuję, nareszcie po całych dniach i nocach nieczucia. Albo przychodzi to tak gwałtownie, że łeb pod kołdrę trzeba ładować. To jeden z nich, co pozwala nazwać swój kiepski stan.


Ostatnio zmieniony sob, 19 sierpnia 2017 10:20:20 przez anastazja, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 sierpnia 2017 09:23:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
nieoczekiwanie dla samego siebie aż 7

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 sierpnia 2017 09:53:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 05 grudnia 2015 20:53:40
Posty: 236
Skąd: Kraina Deszczowców
7/10

Urkoloseum bardzo lubię. Lubię ten basowy slide i w ogóle sam bas (na Tam Gdzie Kończy Się Kraj bardziej, bo sama Toń brzmi dla mnie płasko, instrumenty dopiero fajnie słychać na TGKSK), lubię perkusję.

Toń jest dla mnie płytą szczególną, zjawiskiem. Niekoniecznie zjawiskiem w muzycznym tego słowa znaczeniu, jest zjawiskiem w moim życiu i zawsze będzie w nim miała miejsce szczególne. Każdy omawiany numer z Toni wywołuje u mnie uczucia wyższe niż by się wydawało, że powinien :serducho

_________________
wiatr jest szary, a księżyc zielony


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 sierpnia 2017 10:12:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
6/10

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 sierpnia 2017 10:37:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nie zdążyłem w końcu z dłuższym wpisem, ale też nie wiem, co miałbym wpisać. Wyraźnie mi się to Urkoloseum podoba, ale nie umiem tego jakoś wysłowić. Ze zwrotką pisał coś arasek na rzeczy, ta mglistość podobna jak w Animie (bardzo podobna! - aż sobie komparatystycznie odsłuchałem też Animę, za którą niby nie przepadam, ale jednak wypadła mocniej), chyba lekko nadużywana, ale sama w sobie dobrze brzmiąca. "Refren" (przepraszam, zupełnie mi nie pasuje to słowo w odniesieniu do tego fragmentu, no ale skoro się przyjęło, niech będzie) z bardzo dobrą waltornią, coś a la Zła krew, i świetna wokaliza, to na pewno najlepszy dla mnie moment piosenki. W ogóle podoba mi się, jak Budzy tu śpiewa, i wokaliza, i te dalekie okrzyki (część przypomina trochę te Lamentacyjne nawet... żałobny głos, zapomniiij...), ale też "ogniu i żarze", dobre!
Na temat tekstu nic nie powiem, bo jest trudny, a za słabo mam poznaną muzykę, żebym jeszcze ze słowami mógł się teraz zmierzyć.
Ogólnie widzę, że to utwór, który znakomicie broni honoru Toni, może kiedyś to być jakiś punkt wyjścia do mojego dogadania się z tą płytą.

Nie wiem, jaką mam dać ocenę, myślę, że co najmniej 6,5.
Ale że sporo się nasłuchałem, to podniosę do 7/10.
Możliwe, że obok Hejszarywiary będzie to najbardziej naciągnięta siódemka, ale mi pasuje :)

(swoją drogą trudno o dwa bardziej różne utwory, isn't it?)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group