Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:56:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: RADIO NRD
PostWysłany: sob, 07 października 2017 18:18:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Uwaga, mamy kolejny utwór - nadchodzi RADIO NRD! :faja:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 07 października 2017 20:30:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
U, z mojej strony poziom entuzjazmu będzie podobny, co powyżej. Mocny kandydat do rozmaitych zestawień bottomowych, podobnie jak większość strony B Drogi (dwa kilery - cztery botomy ;-)).

Ale posłucham, to się wypowiem szerzej. Niejedne dziwne rozstrzygnięcia tu miały już miejsce.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 07 października 2017 21:25:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Powiem Ci jedno. Jesteś krejzi :P

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 08 października 2017 18:18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Niech zatem będę pierwszy. Radio to jeden z najweselszych utworów Armii zarówno w warstwie słownej, jak i muzycznej. Kapitalny riff zwrotki, świetne "enerde, całe niebooo, enerdeeeee" i waltornia potem. Super przyśpieszenie... "Ubogi na duchu i smutny ja kulawy pies, spragniony wszystkiego, bezradny jak dziecko we mgle" - bardzo lubię ten moment. Bardzo ważny punkt Drogi. Nie mogło by zabraknąć tego kawałka w moim topowym zestawieniu.

10/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 08 października 2017 19:20:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 22 czerwca 2012 17:32:35
Posty: 444
cianu pisze:
Kapitalny riff zwrotki..., Super przyśpieszenie...


Z ust mi to wyjąłeś. 8/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 08 października 2017 21:43:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Obrazek

..Nieopodal Katowic słychać że 10 :)

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 02:59:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Ależ bym się przeniósł w czasie i znowu poszedł na koncert z okresu "Drogi", żeby poczuć to pogo w połowie "Radia" :D

Bardzo fajny, mega pozytywny i radosny numer - jakkolwiek nigdy nie kumałem tego "NRD" w tytule i tekście, to utwór jest wyjątkowo przebojowy i porywający do zabawy. Słucham z przyjemnością.

8/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 05:36:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Dla mnie nie był to utwór okazały; ale ponieważ fajnie się rozpędza, po namyśle, dostanie 7/10. :wink:

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 11:54:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Tyler Durden pisze:
jakkolwiek nigdy nie kumałem tego "NRD" w tytule i tekście,


Budzy chyba kiedyś to tłumaczył (albo nawet napisał?) - NRD oznacza podróbę, lichotę, marność, tak jak NRD była podróbą wobec RFN. W kontekście takim, że bez Boga nasze życie to właśnie takie NRD.

Crazy pisze:
Niejedne dziwne rozstrzygnięcia tu miały już miejsce.


Hehe, póki co oceny "Radia NRD" to potwierdzają. No ale jeszcze posłucham, dam kolejną szansę i się wypowiem :P

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 12:08:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
arasek pisze:
NRD oznacza podróbę, lichotę, marność, tak jak NRD była podróbą wobec RFN. W kontekście takim, że bez Boga nasze życie to właśnie takie NRD.


ja to trochę inaczej pamiętam (z wywiadu w Radiu Afera): owszem, NRD oznacza to co napisałeś, ale - choć wszyscy chcieli(by) być RFN, to Bóg przychodzi i mówi: "(w tej słabości), NRD, kocham Cię"

więcej napiszę o kawałku innym razem, na razie tylko wspomnę, że przez długi czas śpiewałem sobie pod nosem: GDR - all the Heavens i jakoś dobrze mi to brzmiało i po jakimś czasie, gdzieś tak pod koniec roku 2002, zadałem sobie pytanie: "a może by tak CAŁY TEKST przetłumaczyć?... a może... KILKA TEKSTÓW?" :D

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 12:22:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Gero pisze:
a może... KILKA TEKSTÓW?"


A, więc to stąd? :)

A co do wyjaśnień Tomasza - pewnie masz rację, ja to pamiętam jak przez mgłę.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 12:28:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
arasek pisze:
A, więc to stąd?


Stąd :)

Cudownym zrządzeniem losu zbiegło się z ogłoszonym na stronie Badury konkursem (do dziś chyba nierozstrzygniętym ;)) na najlepsze tłumaczenie tekstów z "Tańca szkieletów". Ja wprawdzie na tej samej stronie przeczytałem o pomyśle nagrania tej płyty po ang. i to mnie zmobilizowało do przesłania kilku tekstów Tomkowi (w lutym 2003), ale o samym konkursie nie wiedziałem

Tom myślał, że mój zaczepny e-mail (przesyłam Panu kilka moich tłumaczeń, jak się spodobają to świetnie, jak nie - to do rowu!) to moja odpowiedź na konkurs i się mocno zdziwił, że nie - a adres Toma miałem z polskiego wydania księgi Who Is Who, w której był i Tom, i mój tata :)

a w tym konkursie na tłumaczenie to też nieznany mi wtedy Bartek Z. startował, niefrasobliwie tłumacząc teksty na podstawie słownika ;)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 15:39:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Co do NRD - oto fragment wywiadu z Budzym z 1999 roku:

Cytat:
Utwór opowiada o miłości Boga do grzesznika. NRD jest dla mnie symbolem wszystkiego co najgorsze, złego smaku, bezguścia... Czegoś, co ludzie od razu odtrącają. W każdym człowieku tkwi takie NRD, którego on się wstydzi i ukrywa je przed innymi przybierając różne nieprawdziwe pozy. Bóg kocha człowieka takim, jakim jest, kocha w nim to jego NRD, brzydzi się sztucznymi maskami. A Jezus Chrystus właśnie za takiego wieśniaka jak ja oddał życie - stąd "NRD kocham cię". Coś co się tak beznadziejnie kojarzy, zostało zbawione przez miłość.

Ale przyznam, że taka wykładnia - choć mocna i piękna - nie do końca wyjaśniała mi cały tekst. Nie zgadzało mi się to, że to NRD istotowo tam zrasta się z fajnymi rzeczami. Bo przecież to radio z zielonym okiem takie spoko! I włos koleżanki - no ful fajnych rzeczy tam jest! Myślałem, że to taka niefrasobliwość twórcy, którą przecież lubię, że nie wszystko musi się zgadzać, że nie musi być wprost. Ale tu to wyjaśnienie w ogóle idzie raczej poza tekstem, mimo że ten wyjaśniony sens stanowi jego jądro.

Dziś się nad tym zastanowiłem i przypomniały mi się cytat z Bubera, z wstępu do Opowieści chasydów, które już nieraz przytaczałem. I zrobię to znów:
Martin Buber pisze:
Świat w którym żyjemy, taki jaki jest, on właśnie, a nie cokolwiek innego, zapewnia nam obcowanie z Bogiem, które wyzwala zarówno nas, jak obecność Bożą w świecie w takiej mierze, w jakiej została nam udzielona. A to zaś czym się zajmujemy, jacy jesteśmy, stanowi o naszym własnym dostępie do Boga, o naszej odrębnej możliwości dotarcia do niego

Wszystko zaczyna mi się zgadzać: mogę być skażony enerdowskim syfem, ale to jest ten mój los, to jest właśnie moja droga do Boga - najlepsza dla mnie. A tu pojawiają się jeszcze inne rzeczy, o znamionach cudowności: zielone oko, Bromba, zaczarowany ołówek, koleżanka anielska, nieznajomy kierowca i tak dalej. I tu można - też nie pierwszy raz - przywołać Schulza:
Bruno pisze:
Jakieś zdarzenie może być co do swej proweniencji i swoich własnych środków małe i ubogie, a jednak, zbliżone do oka, może otwierać w swym wnętrzu nieskończoną i promienną perspektywę


Nie chcę tu przytaczać rzeczy, które można znaleźć tu. Okazuje się bowiem, że do Radia NRD pasuje to co kiedyś napisałem o całym Tańcu szkieletów.
Ale zadowolony jestem, bo właśnie ogarnąłem ten tekst bardziej niż dotychczas i jeszcze zyskał w moich oczach :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 października 2017 21:16:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Jeden z utworów który jako pierwszy zapadł mi w pamięć gdy poznawałem Armie.
Nie wiem gdzie ja się uchowałem, ale o Armii dowiedziałem się parę lat temu, więc zachwycony odkryciem starałem się posłuchać obejrzeć i przeczytać wszystko co wpadło w ręce. Postać Tomka Budzyńskiego zrobiła na mnie wieelkie wrażenie co bardzo kontrastowało z tym wersem "głupek taki jak ja, topolowy liść". Kurde, taki kumaty gość nazywa się głupkiem :) Do dziś mi się podoba cały ten fragment o dobrej nowinie, strasznie jest pozytywny.

Jeszcze kontynuując ten wątek, to po koncercie jubileuszowym forum TB szedł sobie i się witał z każdym po kolei zamieniał parę słów itd., co stresowało mnie niezmiernie, bo szedł w moim kierunku a co "głupek taki jak ja" miałby niby powiedzieć wielkiemu artyście:) Stary ze mnie koń a głupi no ale nic nie poradzę. Odetchnąłem, jak odbił w inną stronę :lol:

A tak zwyczajnie po ludzku, to przykro mi, że już się tu nie udziela, choć pewnie nie tak jak Wam.

7/10 za ten fragment o którym pisze

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 października 2017 09:15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Bardzo lubię Drogę, ale - jak to często z drogami w Polsce bywa - jest nierówna. Obok utworów genialnych, trafiają się numery wyraźnie słabsze i Radio NRD jest jednym z nich. Nie mogę powiedzieć, że nie lubię (od wszelkich bottomów jesteśmy tu bardzo daleko), bo im dalej w las, tym więcej w nim dobrego, ale jednak jest to jeden z przejawów kryzysu, w jaki wpada płyta w połowie swego trwania.
Piszecie tu o radości - no, tak, utwór ewidentnie ma być radosny, tylko żeby taki był, powinien być w moim odczuciu zagrany bardziej con brio. Riff, sam w sobie może i nawet niezły (choć niezbyt porywający i przy dużej liczbie powtórzeń, zwyczajnie nużący), krępuje tę radość jak jakiś kisiel. Więcej życia jest w części środkowej, ale co to za życie? Dopiero z wejściem solówki zaczyna się coś ciekawego i to jest najlepszy moment utworu - na pierwszym planie wyrazista melodia, w tle energiczny galop. Potem następuje udany powrót do motywu głównego (riff + waltornia, było to już wcześniej, ale po tej przerwie brzmi świeżo) i wreszcie bardzo armijne mocne akordy wsparte waltornią na (pierwsze) zakończenie. Do plusów zaliczam także do pikanie w końcówce i jego zwieńczenie.

W sumie tak w sam raz na 4/10.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group