Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:48:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 10 października 2017 20:43:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Fajny kawałek, pełen pozytywnej energii, faktycznie jest w nim mnóstwo radości, nawet waltornia jest wesoła, co jej się rzadko zdarza.
Podoba mi się też lekko orientalna gitarka gdzieś w środku - lubię takie.
Ale też ogólnie nie jest ten numer jakiś nadzwyczajny. Dobrze, ze jest, cieszy mnie bardzo, ale nie brakuje lepszych od niego.
6/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 października 2017 00:30:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
dobry radiowy przebój :)
powinno być 7 ale solówka 2:40-3:00 ze znanym motywem podlinkowanej pieśni religijnej podwyższa ocenę o oczko ;)
https://www.youtube.com/watch?v=QtsO-viWVjU
ocena: 8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 października 2017 19:48:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
OLD SENIORHAND pisze:
solówka 2:40-3:00 ze znanym motywem


O! :) Ale na Drodze to chyba nie jedyny przypadek?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 października 2017 22:40:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
OLD SENIORHAND pisze:
solówka 2:40-3:00 ze znanym motywem podlinkowanej pieśni religijnej


Czego się człek nie dowie w tym wątku! :shock: :) Dzięki za link.

"Radio NRD" był dla mnie przez bardzo długi czas najbardziej "przezroczystym" utworem Armii. W tym sensie, że zupełnie mi nie przeszkadzał, natomiast mogłoby go w ogóle nie być bez żadnej szkody. Tak mam np: z budyniem waniliowym - jak mnie ktoś poczęstuje to zjem i nawet ze smakiem, ale sam z siebie mogę go nie oglądać przez lata całe. Jeśli już coś mnie wyrywało z tej letniości to na lekki minus - zwrotki, które uważałem za tak lajtowe że aż zahaczające o jakiś pop a`la Blenders. Z kolei na plus - ten szybki fragment z zajmującą mnie frazą Patryk, moja wiśnio czy wiesz?.
No i tak to trwało przez lata i pewne symptomy dźwignięcia się z tego stanu wystąpiły jakoś może rok temu. Wielkiej rewolucji tu nie będzie - nadal uważam ten utwór za raczej mdławy, trochę bez kręgosłupa. Ale przyznaję Fen, że waltornia brzmi tu bardzo świetliście, w ogóle nie groźnie! Owa solówka, dzięki Old Seniorhandowi też nabrała teraz dla mnie fajnego wydźwięku.
Ale chyba najmocniejszym punktem jest tu tym razem tekst - wcale nie jakiś bardzo udany czy wysublimowany. Ale bardzo malarski w odczuciu i bardzo szczery.
Trochę na zachętę dla siebie samego daję 4,5 (gdy wylosowałem poważnie myślałem o dwói).

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 października 2017 23:02:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Hmm... ale Radio NRD czy budyń waniliowy??

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 12 października 2017 06:59:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Obawiam się, że jednak budyń waniliowy (zwłaszcza taki gorący), a nie letnie "Radio NRD".

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony wt, 24 października 2017 17:24:00 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 12 października 2017 08:04:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Gero pisze:
a w tym konkursie na tłumaczenie to też nieznany mi wtedy Bartek Z. startował, niefrasobliwie tłumacząc teksty na podstawie słownika ;)

Tak było :oops:

Utwór świetny, ode mnie ma 10/10.

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 12 października 2017 09:21:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Ja bym powiedział tak: jednym ze stylistycznych wyróżników zespołu Armia są nieszablonowe progresje akordowe, dość często acz nie zawsze oparte na przebiegach półtonowych. Równocześnie jednak istnieje w dyskografii dość nieliczna podgrupa utworów opartych na bardziej konwencjonalnych, można by rzec "przebojowych" progresjach - zaliczyłbym do nich przede wszystkim Niezwyciężonego, Braci bum i Radio NRD, a poza tym także Zostaw to, (She Is a Punk Rocker) oraz Underground. Oczywiście są to niezwyczajne "przeboje", w których nie ma ani jednej łopatologicznej nuty, natomiast w porównaniu z pierwszym z brzegu "klasycznym kawałkiem Armii" wydają się stosunkowo proste.

Pierwsze trzy a zwłaszcza drugie dwa (hłe hłe) są najbardziej do siebie podobne, bo są grane w tej samej tonacji G i podobnym tempie i można z nich bez trudu zrobić całkiem spoisty medley. I tutaj wychodzi mój największy zarzut co do Radia - jego zwrotka jest dla mnie zbyt podobna do zwrotki Braci bum i do tego mniej wyrafinowana melodycznie. I do tego jeszcze ciężka realizacja nie pasuje mi do wspomnianej lekkości harmonicznej w zwrotce. Mój schemat patrzenia na ten utwór będzie zatem bardzo prosty - podoba mi się w nim wszystko co nie pasowałoby do Braci bum :)

A zatem - oczywiście refren, w tonacji o jeden stopień wyższej. To podniesienie świetnie koresponduje z całą "teologią" tekstu - tak jakby miłość Boża wyciągała to całe NRD z mielizny tonacji G ;) - zresztą w samym refrenie występuje kolejne podwyższenie - tym razem nie w tonacji, tylko w melodii - drugą część Budzy śpiewa w wyższym przewrocie harmonicznym, taki "drugi głos bez pierwszego". To zresztą chętnie używany przez Budzego trick, ale tutaj - przy takim a nie innym tekście - pasuje niebywale.

Potem oczywiście przyspieszenie i solówka - super zagrane, świetnie ożywia (znowu dobre słowo w kontekście wymowy całości) stojące zwrotki i refreny, no i ta orientalizująca solówka to ewenement na skalę całej dyskografii Armii. Przy tym to zagadkowe Patryk, moja wiśnio... Nie wiem oczywiście skąd się tu wzięło, wygląda mi na jakiś żarcik wyłapany w rozmowie czy czymś podobnym, ale to również rzecz na Armię niebywała.

W ogóle, świetny tekst. Dziwaczny, ale dla mnie niezwykle klarowny w wymowie (może dlatego, że ja nigdy i w niczym nie byłem RFN), podnoszący na duchu i dający rzecz dla mnie najważniejszą w muzyce (vide Moody Blues i Soundrops) czyli wielokrotnie wspominaną przeze mnie nadzieję.

No i na koniec oczywiście niesamowita etiuda Popkorna, rzecz wspaniała i wzruszająca.

Chciałem zwrócić jeszcze uwagę na małą, ale bardzo istotną rzecz w trzeciej zwrotce. Pod słowami (nomen omen) - jest nadzieja dla ciebie Popkorn zaczyna grać znany sprzed pierwszej zwrotki temacik, który nabiera tutaj rangi kontrmelodii. Supertrafna rzecz, grana na tym fajnym efekcie rozpryskującym dźwięk (to zwykły fazer czy co?) - może szkoda, że nie występuje od pierwszej zwrotki, bo szalenie to wzbogaca niezbyt lubianą przeze mnie melodykę zwrotki, ale oczywiście rozumiem - zabieg wprowadzony dopiero w trzeciej zwrotce jest emfatyczny i nadaje tym słowom większej rangi, super.

Całkiem dużo tutaj elementów nowatorskich jak na młodszego brata Braci bum, więc już się przestaje czepiać i daję - nieco ze zdziwieniem - aż 8/10.

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 12 października 2017 09:58:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Masz zbyt zboczone ucho, tej! JA nie widzę podobieństw w muzyce zwrotki pomiędzy BB a Radio NRD - oczywiście wiem, że oba grane są w tonacji G ale dla mnie to dwie osobne rzeczy, zresztą obydwie świetne. Nigdy nie łączyłem tych dwóch piosenek w kontekście podobieństwa, i nie będę :)

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 12 października 2017 10:06:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
no i dobrze! :) :piwo:

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 października 2017 10:14:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
BartZ pisze:
JA nie widzę podobieństw w muzyce zwrotki pomiędzy BB a Radio NRD


O kurde, ja też zupełnie nie! W BB nacisk położony jest zupełnie inaczej, tam w ogóle nie ma luzu raczej niepokój, a tu takie prawie słońce Kanarów, ana których mieszkał wtedy Paweł Piotrowski.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 października 2017 10:17:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
9/10
Fajny numer. Kojarzy mi się z niedzielą. Była w Radiostacji Pawła Sity audycja o tym samym tytule (pewnie z resztą pożyczonym z piosenki) zaczynająca się tym kawałkiem. A były to piękne czasy gdy nie miałem telewizora, a komputera nie umiałem nawet włączyć.
Uśmiech, słońce, świetny tekst. Świetna to była Armia, świetne koncerty, najlepsze czasy. Byłem wtedy jak ci szewcy co wędrowali przez zielony las. I o tym przypomina mi ta ładna piosenka :D

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 października 2017 15:17:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Dla takich postów jak ten Gero warto na bieżąco śledzić ten wątek i całą zabawę! :)

Radio NRD to dla mnie jeden z flagowych utworów tamtego okresu, a jednocześnie długo go miałem za przebój. Potem jakoś zniknął z koncertów i spadł w mojej hierarchii.

Nie jest to mój ulubiony utwór, nie do końca mój klimat, ale jako że pochodzi z okresu, w którym odkrywałem Armię i jeden z pierwszych, które kojarzyłem na zasadzie "o, to ten utwór", a nie "jakiś utwór Armii", dostanie ocenę wyżej, z sentymentu :)

7/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 października 2017 18:51:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Cytat:
jako włos koleżanki, która jest aniołem
zaczarowany ołówek, na wojnie ze złem
lepiej mieszkać na dachu niż w domu zamętu

total
Cytat:
Usłyszałem dziś dobrą wiadomość
głupek taki jak ja, topolowy liść
jest nadzieja dla ciebie, ratunek dla mnie
jest ratunek dla ciebie, zbawienie za darmo


tak jak buraki 8/88/

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 14 października 2017 10:15:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Jeden z fajniejszych kawałków na "Drodze" - choć na pewno miał u mnie momenty, gdy wolałem go przeskoczyć...
Ale na dzień dzisiejszy niech będzie 7,5/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group