Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 22:23:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 16 października 2017 18:26:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Może to przez triodantyczność niektórych fragmentów Sygnałów? :)

Trochę zgadzam się z tym, że bardziej tło niż front. Bo dla mnie każdy numer Ultimy zyskuje tym, że ma tę specyficzną aurę, która tu pojawia się zwłaszcza na początku, a i potem czasem powraca. I jest trochę tak, że właśnie z początku podoba mi się bardziej, a potem trochę zaczyna mi się dłużyć ta mozaika rzeczy fajnych i nieco męczących. Dlatego pewnie często mam ochotę skipnąć już od początku.

Jeśli chodzi o tekst, to rzadko zwracałem uwagę na te momenty publicystyczne, które podkreślił Crazy. Zawsze za to zastanawiały mnie blizny i szczeliny w eterycznym ciele, zawsze też przejmowały słowa o dziecku i psie. Mimo to nie powstawała w mojej głowie taka całość o jakiej napisał Arasek (super apologia!).

Wydaje mi się, że rozumiem potencjał tego numeru, dostrzegam zarysy konstrukcji - jakieś podcienia, przebicia - ale wciąż pozostaję na te uroki obojętny.

3.5

:(

Proszę kotka, żeby w sobotę wylosował jakiegoś kilera!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 16 października 2017 19:18:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Czuję, że prawem serii tym razem będzie Święto rewolucji albo Wołanie o pomoc ;-)

anastazja pisze:
Crazy, tam leci inaczej.

Anastazjo, dziękuję za zwrócenie uwagi, kiedy krytykuję powinienem zapewne bardziej dbać o to, jak cytuję - oczywiście wiem jak tam leci, a napisałem tak z rozpędu. Być może podświadomie miało to oddać, że wszystko jedno, jak tam leci, i tak to mnie nie przekonuje.
Swoją drogą jest też jedna fraza w tekście Sygnałów, którą uważam za znakomitą i żeby wszystko takie tam było! Litery uciekły z księgarni - o, to są trzy słowa, które mówią o wiele więcej niż wiele innych i w kontekście takich słów piękny post araska znacznie bardziej mógłby do mnie trafić.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 16 października 2017 21:09:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Ja osobiście uważam ten tekst za jeden z dramatycznie ważnych dla mnie tekstów Armii. Takich tekstów jest w sumie kilkanaście, on jest gdzieś w okolicy końca pierwszej dziesiątki, no ale jest. No i niezła muzyka. Początkowo miało być 5/10, ale po namyśle, ostatecznie wystawiam 7/10.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 17 października 2017 16:59:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
3,5/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 18 października 2017 07:46:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
3/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 19 października 2017 08:38:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Tyler Durden pisze:
również to, że nie jest to coś do słuchania mimochodem


Racja. Tam się zbyt dużo i zbyt szybko dzieje na mimochód.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 19 października 2017 12:20:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
początek i koniec primusowy. w środku też słyszę echo triodantowe. ogólnie solidna porcja armijnego łomotu. tekst bardzo mnie sie podoba.
ocena: 7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 19 października 2017 12:24:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
antiwitek pisze:
Proszę kotka, żeby w sobotę wylosował jakiegoś kilera!

widzisz arasek, no to mam przerąbane :okolata:

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 20 października 2017 12:47:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Moja ocena Sygnałów zmienia się nieustannie i dość znacząco. O ile zwykle na UT odnosiłem wrażenie, że oderwane od całości kawałki tracą nieco na sile, to z Sygnałami dzieje się coś przeciwnego - chyba po prostu, słuchając płyty w całości, jestem już na tym etapie (jak by nie patrzeć, jednak końcowym) zmęczony, zwłaszcza świeżo po przebrnięciu przez nieciekawe Echo. Tytułowe sygnały, które w różnych wariantach - czy to gitarowych, czy waltorniowych - wypełniają pierwszą minutę utworu, rwąc ją na strzępy (lubię to, może pominąwszy sam basowy początek), ale powracające co i raz do samego końca, przykrywają trochę pewną nijakość reszty, ale w końcu to one są tu, jak podejrzewam, głównym pomysłem, wokół którego ta reszta została utkana. Mówiąc o nijakości mam przede wszystkim na myśli zwrotkę - gitara, kiedy ma stanowić tło dla wokalu, przestaje być interesująca, a dzieła zniszczenia dopełnia "suche" brzmienie jednostajnie pędzącej perkusji, mocno wysuniętej do przodu. Zdecydowanie lepiej wypadają instrumentalne fragmenty, występujące po każdej ze zwrotek. Jeśli dobrze rozumiem, właśnie je miał na myśli Arasek, pisząc o połączeniu mollowego smutku i punkowej agresji. No właśnie, gitara wcale nie zaczyna tu wywijać nie wiadomo czego (choć coś się tam momentami ładnie komplikuje), nadal bardziej generuje hałas, niż gra jakiś wyrazisty riff, ale może właśnie przez tę mollowość te części bardzo mi odpowiadają, tym bardziej, że w obu przypadkach kończą się mocnymi akcentami. Do najlepszych momentów numeru zaliczam oba przejścia między wstępem do części instrumentalnej (to te kilka sekund z sygnałami waltornii), a jej rozwinięciem - za pierwszym razem łącznikiem jest waltornia, która nie przerywa ostatniego sygnału, tylko schodzi niżej i wybrzmiewa jeszcze dłuższą chwilę, w czasie gdy gitara pędzi ze zdwojoną energią naprzód, za drugim z kolei efektowny perkusyjny mostek, który raz już cieszył me uszy pod koniec pierwszej minuty.

Zaczynałem pisać wahając się co do oceny, ale im dłużej myślałem o tych fragmentach, które mi się zdecydowanie podobają, tym bardziej jasne stawało się to, że skończy się to szóstką.
6/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 20 października 2017 12:56:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Bogus pisze:
nieciekawe Echo


Bogi jak zwykle żartuje :P .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 20 października 2017 15:29:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
Ja mam podobnie jak Bogus - słuchając UT od początku jestem już przy Sygnałach mocno zmęczony i wyczekuję już wytchnienia w utworze tytułowym.

Słuchając zaś Sygnałów w oderwaniu od reszty lub zaczynając od nich odsłuch płyty, słyszę bogactwo tego utworu, zaś ocena leci do góry.

8/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 20 października 2017 18:39:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Muzycznie prosto, choć momentami też dość kanciasto, z jednej strony nic specjalnego, ale ogólnie nie jest źle, jest to podszyte niespokojnym klimatem w tle, takim charakterystycznym dla Armii, który sprawia, że nawet proste utwory nabierają dodatkowej wartości.
Ogólnikowość tekstu mi nie przeszkadza, może ze względu na moje zamiłowanie do enigmatycznych znaczeń i lata ćwiczeń w tym... I ta symboliczność i tajemniczość trafia do mnie.
Jeśli mam z czymś problem, to z fragmentem 'przez te modne blizny, szczeliny w eterycznym ciele, odbieram kosmiczne sygnały, kosmiczne sygnały od Ciebie'.
Zaczyna się nie wróżącym nic dobrego słówkiem 'modne', potem następuje sekwencja słów kojarząca sie z newageowskim bełkotem, wiec można by się spodziewać, że z tej strony przyjdzie jakies samo Zło, a tu nagle pojawia się 'od Ciebie' - inwokacja używana przez Budzego w odniesieniu do Boga. Dziwny zestaw, który mnie gryzie w ucho i nie daje spokoju - jaki jest tego sens, jakie znaczenie?, ale to jedyny problem.


5/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 20 października 2017 21:00:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
To jeden z tych utworów, których nie puściłbym sobie poza płytą. Na "Ultima Thule" mi nie przeszkadza, ale w oderwaniu od reszty słaby.
3/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 21 października 2017 09:26:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Chciałbym napisać coś więcej, ale nie mam - niestety - wystarczająco dużo czasu, a i warunki niezbyt sprzyjające. Wypada przynajmniej dokonać oceny, choć zaznaczę, że poczucie zmęczenia na tym etapie płyty również i mnie niekiedy dopada, ale przynajmniej nie dopada mnie chęć wyłączenia jak przy "Biesach". Proponuję 6,75 (za waltornię głównie, którą odtwarzam sobie w głowie bez dostępu do nagrania).

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony sob, 21 października 2017 16:21:29 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 21 października 2017 13:20:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
4,5

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group