Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:26:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 11 maja 2018 17:43:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Też nie słyszałem płyty, a jeno jej fragmenty. Wczorajszemu zawsze mi się podobało, ale nie wracałem za często do tego utworu, przyznaję. Za to teraz go sobie słucham...

Znajduję tu bardzo trafiony TON, który brzmi mi przede wszystkim w wokalu (choć nie tylko). Jest on skuteczny jak ostrze miecza. I, owszem, bardzo mocny, ale też przy tym śpiewny. Zwłaszcza zwrotki mi się bardzo, bardzo podobają - z tym wznoszeniem i opadaniem, wspieranym czasem przez waltornię. I, oczywista, tekst - z zaskakującymi, co rusz, pięknymi słowami, długimi frazami i tym potwornym dramatyzmem.

Chętnie posłuchałbym samej ścieżki wokalnej.

Zapewne, to co jest grane pomaga przekazowi, ale nie wiem czy też trochę nie przeszkadza. Czasem mam wrażenie, że bardziej słychać tu założone realizowanie "armijnego stylu" niż "muzykę płynącą z trzewi" grających. Choć oczywiście też słychać to drugie. Zwłaszcza jeśli chodzi o sekcję. Bo muszę powiedzieć, że rozumiem trochę zarzuty Bogusa odnośnie gitar. Wiadomo, kocham tę ścianę Brylewskiego, ale nie jestem pewien czy akurat tu ta ściana nie jest właśnie tylko elementem stylu - bardziej celofanowa, wirtualna niż prawdziwie chropawa i posępna. Choć gra ją dwóch gitarzystów :) . Za to, choć nieraz nie podobała mi się gra Kmiety, to tu muszę przyznać, że jest on bardzo wyrazisty - tak gdy chodzi o sam bas, jak i te efekty. W połączeniu z tym co robi Krzyżyk - na przykład te przyspieszenia - daje to spory czad.

O! Chyba chciałbym usłyszeć też jak brzmi wokal z samymi bębnami!

Może też z waltornią? Sporo dają utworowi jej dźwięki, choć muszę powiedzieć, że jawią mi się jakieś chłodne, odległe - wzbogacają utwór, ale chyba też trochę obniżają jego temperaturę. To może być potraktowane jako zaleta, ale... Banan tak nie robił :) .


Chyba za dużo mi tu weszło krytykanctwa, ale chciałem wyraźnie zaznaczyć swoje stanowisko, odróżnić się trochę od entuzjastów, którym jednakowoż też jestem.
Bo jednak TON całości, o którym wspomniałem na początku, przeważa. On zostawia tę zadrę w sercu, które boli, ale ten ból otwiera jakieś niezwykłe przestrzenie...

Tak że te zastrzeżenia tracą sporo znaczenia - i dla mnie Wczorajszemu, to bardzo udany utwór.

8

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 11 maja 2018 22:09:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
8,3/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 maja 2018 10:14:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
7,375/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 maja 2018 14:00:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Znalazłem chwilę, więc trochę napiszę...
Bardzo procesowy kawałek, do tego stopnia, że od bardzo dawna plik mam w katalogu z tym albumem, jako track 8. Tak sobie dziś pomyślałem, że to chyba najlepszy z utworów "patriotycznych" - chociaż... czy można brać pod uwagę "Jeszcze raz, jeszcze dziś"? Tutaj chyba jednak ten optymistyczny utwór też będzie wysoko... Nie wiem jeszcze tego. Dla mnie siłą tego utworu jest (oprócz wokalu i tekstu - co oczywiste) ta obłędna, psychoadrenalinowa perkusja. Co do gitar - to są jednak z tyłu, taki wówczas Armia miała pomysł na granie - i słychać to w utworach patriotycznych spod znaku Trupiej Czaszki, ale także i w Procesie (który nie wiemy jak brzmieć powinien naprawdę)... tak sobie puściłem dla kontrastu - "Puste okno" - tam już z gitarami jest słyszalne, zupełnie inne podejście... w moim odczuciu dużo przyjemniejsze...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 maja 2018 15:18:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
mocne 7

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 maja 2018 17:20:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 maja 2018 19:20:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
2.5

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 12 maja 2018 22:27:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"Wczorajszemu" wzbudził niewielkie zainteresowanie - glosowało 19 osób. Natomiast wywołał skrajne oceny - były 1 i 2, ale też cztery 10. Ostatecznie utwór ląduje tuż za "Zostaw to" z oceną łączną 7,04.
Dziękuję za głosy i posty!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group