Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:14:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 25 maja 2018 16:44:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Może masz rację. Ale dla mnie w piosence Legenda już coś migocze - choć może nie w tekście - i już zaczyna się pogoń.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 25 maja 2018 21:49:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 07:34:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
I znów Fen upoważniła mnie do ujawnienia jej oceny:
9/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 08:12:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
arasek pisze:
dla mnie to odgłosy skondensowanego świata. Są tam i wojny i radość i miłość i rozpacz i wielkie liczby i sex wars i wszystko w ogóle


Zgadzam się! Choć samo dudnienie na początku kojarzy mi się bardziej z jakąś maszyną czy silnikiem niż karabinem. Ciekawe, że podobny pomysł pojawił się na płycie 1991 Izraela, w I Don't Wanna Ger Stuck. Też są dźwięki w podkładzie - najczęściej słychać jakiś wzburzony tłum - przy czym nieco więcej z nimi się dzieje. Wiadomo, że oba nagrania realizowała prawie ta sama ekipa, w tej samej epoce, tak że tego - jest ten link między płytami :) .

Muzycznie Zemsta to majstersztyk. Nie wiem czy jest ją do czego porównywać? Ciekawe z czego wyrosła. Może gdzieś z nowofalowego, łączonego z regowym - bo przecież tak było u początków stylu - korzenia? Ta specyficzna rytmika, ta pewna jednostajność... - choć oczywiście wszystko oddane jest dźwiękami charakterystycznymi dla Armii. Może nawet fascynacja Bryla Kraftwerkiem miała tu coś do rzeczy - za słabo znam Kraftwerk jednak. Uwielbiam te mikrozmiany, jak w 1:21. Posępna waltornia, ale jaka przy tym plastyczna - jakby podwójna. Sprzężenia Roberta. I pogłosy pod koniec.... A bas rozpoczynający Legendę brzmi jak ciąg dalszy tej samej historii.

Ale czy jest w ogóle bas w samej Zemście? Poza uderzeniami? :D

W wersjach koncertowych Malejonek coś tam jednak wściubiał, dokładał jakieś dźwięki do stopy Stopy. I mam zagwozdkę, bo nie wiem co wolę: Zemstę z Legendy czy zemstę z Exodusu... W obu przypadkach jest to niezwykła jazda, w obu też utwór fantastycznie wpisuje się w całość. I też nie wiem czy na koncertówce nie lepiej: między Nic już nie przeszkodzi, a Jeżeli. Total :) .

9.75

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 08:42:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
za późno się zabrałem za słuchanie, czytanie i pisanie
zmagam się zarówno z tekstem utworu jak i tekstem Pietruszki oraz powyższymi wpisami
nie jest to na pewno mój manifest

na tę chwilę więc tylko zapunktuję 6/10

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 08:58:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
5,1/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 09:08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
7/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 09:46:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Mi te mocne i szybkie ciosy kojarzą się z Fugazi.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 10:17:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
9

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 12:36:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
10.

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 13:31:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Ze względu na hulaszczy tryb życia prowadzony dziś wieczorem przez żiri, ogłoszenie wyników odbędzie się jutro!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 21:10:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Jest to utwór w zasadzie doskonały. Może nie ma takiej całościowej potęgi, jak różne inne utwory, i zresztą z tego powodu nie będzie miał dziesiątki. Może nawet zgadzam się z Bogusem, że zyskuje w kontekście całości a sama w sobie Zemsta ma mniejszą siłę wyrazu. No ale zaraz. Jest to utwór w zasadzie doskonały.

Pamiętam czasy, gdy wypadał z repertuaru koncertowego. Nie załapałem się na koncerty z Brylem, ale początkowo za moich czasów jeszcze był, w nieśmiertelnym czteropaku, który - jako całość wzięty - był i jest jednym z najwybitnijeszych osiągnięć Armii, co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. I best momentem tego setu pozostaje dla mnie "jeżeli nam zabraknie sił..." - ale jeszcze to do muzyki Zemsty. Zawsze mi tego brakuje, gdy słucham samej Zemsty. Świetne są te "elektrochóry" na końcu i waltorniowe odgłosy i wszystko, ale czekam, aż z tej muzycznej jazdy wyłoni się "jeżeli nam!...". Więc choćby z racji tego braku z punkcik musi spaść.
Poza tym jednak wolę wersję z Legendy niż z Exodusu, na pewno, przede wszystkim z powodu gitary. Jednostajne i mniej rwane du-ru-du-ru z płyty odpowiada mi znacznie bardziej niż ostre dźwięki z koncertówki (acz zgodzę się z Tylerem, że wokalnie zdecydowanie wygrywa Exodus!).
Pamiętam więc czasy, gdy jeszcze ten cudowny set grali, ale potem pamiętam też gdy zaczynał się zmieniać tekst i pojawiało się "prawdziwa miłość jest możliwa" albo "... istnieje". Ale to jednak nie pasowało, uwierało widocznie i śpiewającego, bo potem - i aż do dzisiaj - zaczynali już od Jeżeli.

W sumie mnie akurat nic w tekście nigdy nie uwierało. Nie jest to chyba też mój manifest, ale jako manifest podmiotu lirycznego, kimkolwiek by nie był, robi na mnie wielkie wrażenie. No i jest to po prostu REWELACYJNIE na napisany tekst!

A muzycznie - już dużo tu napisano. Gitara i odglosy przetwarzane różnego autoramentu tworzą tu coś nieprawdopodobnego. I jeszcze to nieustające cykanie hi-hata, piękne to.

Ale co z tą oceną. Roboczo miała być dziewiątka i pasuje niby. Ale też mam ciągłe wrażenie, że ogólny poziom ocen się podniósł, i mi, i ogólnie, i że powoduje to czasem nierówności społeczne. Piszę tego posta z Maca i nie wiem, co mam zrobić, żeby zajrzeć do innych swoich postów - przed chwilą próbowałem i prawie sobie skasowałem wszystko, co napisałem ;-) Pamiętam jednak, że chyba 8.5 dostała ode mnie Śmierć w Wenecji i Nic już nie przeszkodzi. Czy wolę Zemstę od tych utworów? Chyba nie. Trzy bajki z kolei chyba dostały 9 i nie wiem, czy wolę je od Zemsty, ale nie wykluczam...

Jak postawię 8.5, zapewne znajdę coś, czemu dałem 9 i porównanie wypadnie słabo. Ale co zrobić. Tak to widzę.

8.5/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 21:14:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Zemsta to detektor kryptognostyków - dają 10 lub prawie dziesięć i nic ich nie uwiera :wink: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 maja 2018 22:48:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Jednak zdążyłem dziś 8-) Słuchajcie więc: "To moja zemsta" wzbudziła znaczne zainteresowanie - głosowało 29 osób. Utwór otrzymał aż 12 ocen "10". Najniższa nota to "4" (ale zaraz zaraz, od kogo?... :taaaaa: zapomniałem).
Ostatecznie utwór osiągnął wynik 8,48 i z tą mocną notą wchodzi obecnie do dziesiątki ex aequo z "Jeżeli" (a tylko o 0,01 pkt. przed "Statkiem burz" - ciekawa zresztą sprawa... dla mnie te utwory dzieli o wiele więcej z korzyścią dla "Zemsty").

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group