Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:50:39

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: ZŁA KREW
PostWysłany: sob, 04 marca 2017 21:31:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Rękę w urnie zanurzył tym razem Paweł Dampc - mój kolega z boiska a przy okazji klawiszowiec grupy De Mono. Oto co wylosował: ZŁA KREW.
Zapraszam do wypowiedzi!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 05 marca 2017 18:27:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
A cóż tu tak cicho tym razem?
No dobra, ktoś musi być pierwszy. :wink:

Ultima Thule jako całość trochę się rozmija z tym, co w muzyce lubię najbardziej, więc jest u mnie gdzieś tam w dole w rankingu armijnych płyt. Z drugiej strony, jak się przyjrzeć tym utworom z osobna, to jednak coś w nich jest. :)
Zła Krew to ciekawy numer, niby kładzie się na duszy pewnym ciężarem, a jednak zgodnie z zawołaniem 'pobiegnij razem ze mną' muzyka podrywa do biegu, daje siłę, chęć, lekkość wbrew owemu ciężarowi. Tekst, niby nie wygląda na szczególnie trudny, a jednak nie do końca czuję o czym jest, nie odnajduję się w nim za bardzo. Niemniej jednak sama dramaturgia wokalu nie pozostawia obojętnym, wyciska na słuchaczu swoje piętno.
Daję 6/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 05 marca 2017 19:50:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
Zła krew - bez wahania 10/10, za muzykę, za tekst, za wokal, za wszystko. Tyle na razie.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 05 marca 2017 19:59:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Na płycie "Ultima Thule" były trzy utwory stanowiące dla mnie słabo rozróżnialną masę - "Przemiany", "Zła krew" i "Sygnały". Nie lubiłem ich zbytnio i rzadko słuchałem. Po dość długim czasie "Sygnały" wybiły się na niepodległość i były dla mnie wręcz odkryciem ubiegłego roku (więcej- przy okazji omawiania tego utworu).
Teraz odtworzyłem sobie kilka razy "Złą krew". Cóż... nadal nie mam po drodze z tym utworem. Ale z pozytywów - ładna galopada i piękna waltornia w tle "biegnij razem ze mną". Ciekawa wyciszająca końcówka. Dramatyzm tekstu i wokalu.
Ale całość jest dla mnie jakaś ciężkostrawna. Instrumentalny refren hmmm - jest na to jakiś pomysł, nie porywa mnie jednak. Krótkie wyciszenie w środku jakby na siłę. Nawet te smyczki, które bardzo lubię w Armii, tu brzmią mi obco.
Nie jest to utwór-porażka, tak go nie oceniam. Niemniej jakoś się nie zaprzyjaźniliśmy. 4/10.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 05 marca 2017 22:12:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
za wolne obroty. słaby czad :(
ewentualny odsłuch jednie na magnetofonie Grundig MK 2500 na którym przy pomocy śrubokręta można samodzielnie przyspieszać prędkość ;)
ocena: 2/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 05 marca 2017 22:21:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
stanowiące dla mnie słabo rozróżnialną masę - "Przemiany", "Zła krew"

W czasie gdy połykałem Ultimę jako nową Armię w okresie najgorętszego forumowego zaangażowania zapamiętałem akurat te dwa utwory jako jedne ze zdecydowanie lepszych, i - z Echem pośrodku - jako zdecydowany best moment płyty. Tak więc to zapamiętałem i wiele świeżego spojrzenia nie mam, bo też i w późniejszych latach nie słuchałem tej płyty zbyt często... tzn. suity bardzo często a reszty nie. Po prawdzie już wtedy, choć z ogromnym entuzjazmem przyjąłem nowe nagrania, nie miałem wątpliwości, że wolę Pocałunek i zagrałbym po jego stronie w meczu dwóch najnowszych płyt Armii (pamiętam taką rozmowę w szatni czy pod prysznicami w Poznaniu po meczu!).

Pamiętam, że w pewnym momencie Zła krew zagościła w repertuarze koncertowym, czego nie da się powiedzieć o czasach bezpośrednio ultimowych (wtedy jeszcze rządził set post-prl-owy a forum wołało trio-dan-te! trio-dan-te!). Nadal bazując na wspomnieniach, a nie na świeżym spojrzeniu, pamiętam, że o ile początkowo porywała mnie Zła krew tym dość szaleńczym galopem (zapach potu i krwi!), refren oparty o waltornię bardzo mi się podobał, o tyle z czasem jakoś we mnie krew stygła. Nawet nie wiem czemu. Przecież nie da się odmówić temu numerowi pasji i żaru. Dlaczego przestaly mnie w pewnym momencie przekonywać? Nie wiem. Zobaczymy, co będzie z nowego przesłuchania, może i całej płyty.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 08:18:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Crazy pisze:
Zobaczymy, co będzie z nowego przesłuchania, może i całej płyty

No właśnie. Na razie dla mnie w stanach niskich, choć nie najniższych. Tak gdzieś pomiędzy 2 a 4. Zobaczymy, czym się zakończy odsłuch. Choć nie przewiduję tu jakichś wielkich przebłysków. Największy problem ( w sumie dotyczy to całej płyty) mam tu z wokalem Toma, takim "siekierowym". Niepotrzebne to mi się zawsze wydawało i trochę sztuczne/na siłę.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 08:22:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Dla mnie to jeden z najlepszych i najmocniej dających nadzieję utworów Armii. 8/10.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 08:40:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
arasek pisze:
Na płycie "Ultima Thule" były trzy utwory stanowiące dla mnie słabo rozróżnialną masę - "Przemiany", "Zła krew" i "Sygnały".

Dobrze rozumiejąc to stwierdzenie, spodziewałem się, że dam dość niską ocenę. Puściwszy, w pierwszych chwilach się zacząłem w tym utwierdzać (niby lubię walce, ale walec toczący się przez Ultimę jakoś mniej), ale potem jakoś te różne dodatki (choćby smyczki) zaczęły się wybijać ponad walec. Jednak na UT istnieją kawałki zasługujące na niższą ocenę.

Ostatecznie 6/10.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 08:59:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Wczoraj przesłuchałem i wolałbym pochopnie się nie wypowiadać. Na razie wyrażę tylko żal, że wspomniana partia instrumentów smyczkowych więcej by zyskała, gdyby była zagrana naprawdę (to bodaj próbka), np. przez Alinę Sikorską (jeśli nie zapomniałem nazwiska skrzypaczki koncertów udokumentowanych na "SSS"). Pasji w głosie Budzemu odmówić się nie da. Banan czaruje, a o reszcie napiszę w wolnej chwili. Coś jednak jest w myśli, że zróżnicowanie tempa w obrębie utworu nie przekonuje (w przeciwieństwie do "Strzałów znikąd" lub "Poza prawem"), takie krótkie tchnienie, gdy lepiej sprawdza się dłuższy i samodzielny "Oddech", ale generalnie mam kłopot z hałasem na "UT", takim nagim, zimnym, niczym nie otulonym. Ciosy zadane gołą pięścią, bez rękawicy.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Ostatnio zmieniony pn, 06 marca 2017 12:26:40 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 09:58:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo trafna metafora.
Ale jeżeli chodzi o Złą krew, to z pewnością wolę ją od Strzałów znikąd czy Oddechu, nie mówiąc o Sygnałach. Nie słuchałem jeszcze, ale chodzi (jeździ?) mi po głowie bardzo.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 18:04:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Tymczasem dwa odsłuchy "UT" za mną, by osadzić "Złą krew" w kontekście płyty i kilka wniosków:

1) całość w niektórych miejscach przytłacza i jest trudno przyswajalna ze względu na brzmienie gitar i to, co mają do zagrania Klymoon i Popkorn, głośno i raczej bez ciekawych motywów (zasadniczo: strzały zewsząd, ale po nic);

2) na rozpoznawalność poszczególnych utworów pracuje Banan;

3) są utwory gorsze od "Złej krwi", które notabene zasługują na miano najgorszych nie tylko tutaj, lecz w ogóle ("Echo", "Biesy" i "Ulica Jaszczurki", a potencjał ni to denny, ni mulny również niespotykany nigdy wcześniej i nigdy później);

4) dojrzała we mnie myśl, że poza "Strzałami znikąd" i "Poza prawem" wielkim zwycięzca stała się tytułowa suita rozpatrywana łącznie z "Nocnym lotnikiem" (zbierającą przy okazji wszelkie niepokojące sygnały z kosmosu i dająca możliwość dania upustu tłumionym do tej pory zdolnościom gitarzystów i sekcji rytmicznej, a dla wokalisty tworzy pretekst do przypomnienia sobie i słuchaczowi, że pozbawiony brudu śpiew też potrafi przykuć uwagę).

"Zła krew" nie jest taka zła, mogłaby się nawet znaleźć na "PMK" z uwagi na swój plastyczny potencjał, tylko wokal uwiera (a może to tekst?).

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 18:15:08 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Utwór, którego nie kojarzę zupełnie, mimo, że wysłuchałem UT ze dwa razy w życiu w całości.

Słucham na YT i wpada mi do kategorii "lubię tą trąbę + reminiscencje triodante + bujanie w połowie + powtarzane wersety + być może dobry tekst, ale musiałbym się na nim skupić", czyli typowa Armia lat zerowych.

Wariat spotyka szaleńca, gdzie jest Kain mój brat - dobrze zaśpiewane.

Jeżeli punkty ignorantów też brane są pod uwagę, to dam 4.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 18:24:46 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 11:07:34
Posty: 329
Miki pisze:
Banan czaruje
dokładnie !
Miki pisze:
zróżnicowanie tempa w obrębie utworu nie przekonuje
a mnie znowu tak, choć nie jest to godne kanonu
OLD SENIORHAND pisze:
wentualny odsłuch jednie na magnetofonie Grundig MK 2500 na którym przy pomocy śrubokręta można samodzielnie przyspieszać prędkość

Puść na 45 obrotów.
Miki pisze:
choćby smyczki)
Trochę jak w Guns and Roses.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 06 marca 2017 19:09:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Miki pisze:
są utwory gorsze od "Złej krwi", które notabene zasługują na miano najgorszych nie tylko tutaj, lecz w ogóle ("Echo", "Biesy" i "Ulica Jaszczurki", a potencjał ni to denny, ni mulny również niespotykany nigdy wcześniej i nigdy później);

Najgorszy w ogóle jest Horror Budzulli. Ale to ciekawe, co piszecie. Muszę posłuchać, bo choć nie lubiłam kiedyś tej płyty, to od jakiegoś czasu intensywnie za mną chodzi.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group