Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:12:08

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: SALUTO
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 18:29:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Przy omawianiu "The Other Side" pojawił się dramatyczny wpis Bogusa:
Bogus pisze:
Aras, zróbże coś z tym losowaniem, bo znowu wychodzę na czołowego malkontenta...


Poprosiłem więc Bogusa by zdalnie wylosował utwór. To nic prostszego wylosować coś na "10", nie? :wink:
Bogus ma w mojej opinii szczęśliwą rękę - wylosował "SALUTO".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 18:32:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
o kurwa


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 20:25:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bogus będzie miał pełne pole do popisu jeżeli chodzi o czołowe malkontenctwo :dancer

Ja zaś niewielkie; na pewno będzie to najniższa z moich dotychczasowych ocen. Nigdy jakoś szczególnie mnie ten czad nie porywał, nie mam też osobistych wspomnień. Owszem, była to może pierwsza piosenka Armii, z którą się zetknąłem (lista Trójki), ale w ogóle mi się nie podobała. Owszem, kiedyś na imprezie sylwestrowej przy jej pomocy odstraszaliśmy innych imprezowiczów od wchodzenia do pokoju, gdzie uprawialiśmy pogo, ale w tym charakterze lepiej mi pasowała Hejszarawiara, zresztą w obu przypadkach były to, pamiętam, wersje z Exodusu, gdzie piosenki te są jedna po drugiej.
Chętnie sobie posłucham różnych wersji. Stosunkowo najbardziej na świeżo mam trzy: z koncertu w studio Trójki odsłuchiwanego dopiero co, z Podróży na wschód (filmu) oraz chyba najstarsza wersja, ta którą mam na składance Polish Punk Menu. Każda z tych wersji całkiem inna, trzeba przyznać, ale też przy żadnej uniesień nie miałem. Czuję jednak, że mogą się tu pojawić niebagatelne opowieści...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 18 lutego 2017 23:07:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
ja zareagowałem jak Anastazja :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 00:08:41 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 17:01:35
Posty: 227
ahhh dawny hit ;)
na razie bez oceny, chętnie posłucham sobie różnych wersji.
póki co napiszę tylko, że uwielbiam ten utwór w wykonaniu Moskwy z Parku Sowińskiego na XXV-leciu :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 02:00:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 02:25:03
Posty: 878
Skąd: toruń
heja ho heja ho! klasyk.
ocena: 8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 05:02:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7606
Skąd: Kraków
Klasyk, choć przez długi czas nie mogłem się przyzwyczaić do utworów z "AntiArmii". No ale OK. Niech będzie 8/10.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 11:22:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
diglator pisze:
chętnie posłucham sobie różnych wersji


Mi utkwiła w pamięci wersja z Trójki. Pamiętam jak była transmisja, poszedłem do auta, żeby spokojnie posłuchać - no i czad był taki, że myślałem, że przerobię pojazd na samochód Flinstonów! mimo że gitary prawie nie było słychać.

Ale chętnie poprzypominam sobie inne wersje, mamy ich całkiem sporo :D .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 12:33:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
SALUTO... Utwór z rzędu tych, które stanowią dla mnie esencję armijności. Ma w sobie energię Big Bangu, czasów gdy wszechświat był mały i gorący...
Jest imho coś w tym, że pewne rzeczy da się nagrać w określonym tylko czasie, właśnie takich początków. I tak jak Kult nie zrobi już czegoś na kształt "Piosenki młodych wioślarzy", tak Armia - "Saluto". Ale ta baza przecież wciąż jest, ta podstawa piramidy (nawet jeśli w takim "The Other Side"
słyszę to w homeopatycznym rozcieńczeniu). To jest zasługa "Saluto" i podobnych utworów.
Sam kawałek jest piękny, skrzy się dla mnie! Głos Budzego tak charakterystyczny dla wczesnej Armii, takoż gitary, nie silące się na to czy tamto - lecz dające konkretny łomot. No i obezwładniająca końcówka! Tekstu nie starałem się rozumieć, potem doszły do mnie słuchy że wykazuje powiązania tolkienowskie... Ciekawe, że mimo "ciemności", "czarnego dymu" i rąk "ciemniejszych niż noc", tekst nie pozostawia człowieka jakoś bezradnym - to jest jednak ogień walki, to jest osmolony i okaleczony ale jednak zwycięski Frodo! Tu też widzę różnicę z późniejszymi tekstami z XXI wieku, już nieuchronnie obrosłymi życiowymi doświadczeniami poety. Chyba ogólnie to uderzenie dziewiczej armijnej energii jest tym co niezmiennie trzyma mnie przy "Saluto".
To nagranie usłyszałem bodajże w Rozgłośni Harcerskiej w maju 1988 r. Był to piąty utwór Armii, który dany mi było poznać. Spodobał mi się od razu i miałem to uczucie co przy np: "Aguirre" - że bez dyskusji ten zespół ma jakąś wartość dodaną, której nie potrafiłem jeszcze zdefiniować. Ale już wiedziałem, że żadna Rejestracja, Dezerter czy TZN XENNA - mimo że lubiłem i słuchałem wtedy - nie zdobyłaby się na taką końcówkę jak w "Saluto". Że tamci grają solidnie i fajnie, ale Armię otacza jakaś dziwna poświata tajemniczości, która mnie przyciągała.
Zajrzałem na swoją listę przebojów z tamtego czasu: "Saluto" osiągnęło zaledwie pozycję 2 (ty idioto), w swym szczycie 5.06.1988 r. przegrywając z utworem "Hoża Moyra" Kory&Pudelsów.

Moja ocena: 9 pkt.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 12:50:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
No, ale Hoża Moyra też spoko! Ważny dla mnie numer :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 16:39:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 22 czerwca 2012 17:32:35
Posty: 444
Z wczesnymi utworami Armii jest ten kłopot, że jeśli oceniamy je poza tam i wówczas to w większości tracą swój blask. Dziś postrzegane jako łomot na tle innych płyt Armii. Ale tak jak Arasek napisał - w latach 80tych utwory Armii wybijały się na tle innych punkowych kapel.
Po uwzględnieniu powyższych uwag Saluto uzyskuje u mnie 6/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 18:13:27 

Rejestracja:
sob, 28 listopada 2009 17:01:35
Posty: 227
może i łomot, ale jaki piękny i jedyny ;)
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 22:58:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Lubię ten kawałek właściwie dopiero od tego, gdy Armia zaczęła go ponownie grać - gdzieś obok trzydziestolecia zespołu...
Nie mam z nim jakiś szczególnych wspomnień, ale lubię ten zadziorny riff początkowy, ale także i refren jest ok...
4,5/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lutego 2017 23:39:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Słucham sobie różnych wersji. Większość z nich stanowi swoistą fotografię koncertowej kondycji zespołu, więc w porównaniu z dość wolną wersją studyjną są one także przejawem ambicji perkusistów (czy utrzymają tempo Stopy :wink: ). Wersja z jubileuszowego koncertu w Trójce jest dobra, ale ja zdecydowanie wolę tę z "Podróży na Wschód". Wspomnień nie mam z racji wieku (nie nadszedł wtedy mój czas na Armię). Głos Budzego z dawnych lat jest jednak zbyt bliski Siekiery, by mógł mnie porwać, choć nie odmawiam siły tekstowi, znów o nadziei na przekór zastanemu światu.

Ocena chyba niezbyt krzywdząca: 5/10.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lutego 2017 07:28:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Poznałem ten utwór z "Podróży na wschód" właśnie. Cała płyta i aranżacje utworów bardzo mi się podobają, do tego w głowie mam od razu obrazy z filmu - Aguirre grane na stacji. Ten klimat przesyca mój odbiór tego numeru, który bardzo lubię. Heja Ho! 7/10

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group