Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:01:54

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 24 listopada 2018 17:54:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
antiwitek pisze:
Karaman - karaman?

...hmmm... forma mająca rozwinięcie na "Mor" i "Toń"...
5,5/10...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 24 listopada 2018 20:40:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
arasek pisze:
TUM DUM - i gitara, TUM DUM - i gitara, super rzecz! (jakie tam są chwyty to już nie ogarniam, ale licze na Gera i Franza :wink: )


TUM DUM to akordy E i D, a cztery tidi-didi idą na moje ucho tak (tylko na trzech najwyższych strunach):

a)
1-1-1-0
3-3-3-3
3-3-3-3


b)
3-3-3-1
3-3-3-3
3-3-3-3


c)
1-1-1-0
3-3-3-3
3-3-3-3


d)
5-5-3
3-3-3
3-3-3

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 24 listopada 2018 21:11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
:)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 01:46:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
4/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 09:04:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
ja w pierwszym odruchu chciałem dać nawet 10, ale gdy zacząłem analizować to jednak nie mogę tego zrobić, głównie ze względu na brzmienie bębnów i niezbyt ciekawą linię wokalu, rzeczywiście numer bardzo charakterystyczny dla płyty Ultima Thule...

nie wiem czy to otwarcie TUMDUM tiririri można nazwać riffem, chyba nie (wtedy moim ulubionym riffem armijnym będzie ten, który przewija się w Łapaczach wiatru), ale jest to jeden z moich ulubionych gitarowych motywów Armii w ogóle, ciekawy miks twardości ze słodyczą... potem jest już mniej niebiańsko, ale nadal ciekawie, poza wyżej wymienionymi aspektami

bardzo dobry tekst z jedną zagadką... o ile wszystkie pozostałe hm linijki mają wyraźnie pozytywne, mistyczno-kojąco-ulgowe, konotacje (nawet "martwica mózgowa", którą interpretuję jako odpoczynek od np. zamartwiania się), to te nieszczęsne "oddechy demona" rujnują jak dla mnie całe przesłanie (którego naturalnym dopełnieniem byłyby - świetnie zresztą połączony z Jaszczurką - kolejny numer Oddech) - chyba że to taki skrót myślowy, myślę sobie - oddechy [między atakami] demona?

trochę naciągane 9/10, ale istotnie warte takiego otwarcia, takiej progresji harmonicznej i takiego tekstu

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 09:33:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Jest kwestia tego czy mówimy o przesłaniu czy wizji świata zawartej na Ultimie. Mi wydaje się, że bardziej chodzi o to drugie, i ten świat wcale nie jest jasny i czytelny, można trafić na nim na rzeczy ujmująco piękne, albo przerażające (martwica mózgowia!). I teraz: bohater utworu odczytuje to czego doświadcza, ale czy to obiektywny obraz rzeczywistości, czy raczej stanu w jakim się znajduje, obraz jego nastawionej na metafizykę poetyckiej wyobraźni? Ulica Jaszczurki... to dobre miejsce czy złe? Myślę, że to celowo nie jest jednoznaczne, i że ten utwór mówi o trudnej sytuacji człowieka (to pomieszanie też jest przecież symptomatyczne!) i o pocieszeniach płynących skąd innąd, często za pośrednictwem sztuki. Ale czy one są przekonywujące w kontekście całości, czy przeważają?

Przesłanie pojawia się chyba dopiero na końcu suity :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 10:31:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Nie zgadzam się - matematycznie nie klapuje.

W utworze są 24 zwroty (wliczając niektóre powtórzone)

"Złe" lub "niejasne" są tylko trzy (cztery): ulica Jaszczurki (2x), martwica mózgowa, oddechy demona.

Generalnie wizja świata na UT na pewno nie jest na tyle pozytywna, że jest on w 1/8 straszny ;), tylko o wiele bardziej pesymistyczna. (taka jak śpiew wokalisty na całej płycie).

Rozumiem więc, że ten numer traktuje o pewnym wycinku rzeczywistości, który można trywialnie określić ulgą w cierpieniu, którą przynosi Łaska Boża ukryta w "pięknie co zbawia świat". W tej interpretacji Ulica Jaszczurki jest "dobrym miejscem", o martwicy pisałem, tylko te demony - jak powtarzam - mi osobiście tu nie pasują.

P.S. - Mistyczny zasiłek będzie mi się już do końca życia kojarzył z Mikim na koncercie Armii (dzięki temu ujmującemu wątkowi na Forum)
viewtopic.php?f=3&t=562&hilit=mistyczny+zasi%C5%82ek

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Ostatnio zmieniony ndz, 25 listopada 2018 10:56:56 przez Gero, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 10:41:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Wasze rozważanie o tekście są dla mnie skrajnie abstrakcyjne. Ja w ogóle nie mam najzieleńszego pojęcia, o co w tym tekście chodzi!
Wiem natomiast, że nie podoba mi się on czysto językowo. Nie lubię tych budzowych wyliczanek, tylko czasami spodoba mi się jakaś fraza (najlepsze się udały w Strzałach znikąd i niektóre w Śmierci w Wenecji). Tutaj jakoś żadna mnie nie ujmuje, a jeżeli chodzi o całość wizji, to jakoś nie składa mi się to właśnie w całość - tzn. rozumiem rozumowo, co piszecie, ale tego nie cziuję.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 11:39:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
Gero pisze:
a)
1-1-1-0
3-3-3-3
3-3-3-3

b)
3-3-3-1
3-3-3-3
3-3-3-3

c)
1-1-1-0
3-3-3-3
3-3-3-3

d)
5-5-3
3-3-3
3-3-3

enigma :)

5/10

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 12:30:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gero, ja jednak inaczej do tego podchodzę, bo dla mnie to nie jest jednoznaczne, do odfajkowania, że dobre. Popatrzmy:

Okno bez firanki - skąd wiadomo, że to nie smutek opuszczonego miejsca?
Mięso i kości, serce i wątroba -mimo, że może to być odniesienie do działania Słowa Bożego, to jednak na sielankę nie wygląda, raczej jakąś szpitalną masakrę :)
Słoneczny karawan - Arasek już zwrócił uwagę na tę "dobrozłość"
Tekturowy bilet -miłe wspomnienie, ale też dojmująca nostalgia może się tu pojawić

Sama Ulica Jaszczurki - też nie wiadomo - dla mnie jaszczurki spoko, ale może też przyjść do głowy Ulica Krokodyli Schulza.

Tak że ta matematyka w ogóle mnie nie przekonuje :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 13:29:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 08 kwietnia 2007 23:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
7/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 14:41:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 801
Skąd: Marshes
No, dla mnie (bez względu na intencje autora) to jest właśnie utwór o dobrzłu owych pocieszeń, których źródło ani skutki nie zawsze są przecież oczywiste. Pierwsze dwa wersy (czy cztery obrazki) są wręcz przejawem Budzego publicystyxznego (łynk, łynk) - Schulz, Reymont i odczłowieczone okno. Potem przychodzą rozjaśnienia, a potem zaczyna się to mieszać - zamęt i dezorientacja człowieczego losu. Bo ucieczka z otaczającego syfu jest, owszem, kusząca (!), ale czy potośmy posłani?

Dla mnie tekst i (o, jak inaczej niż wszyscy) wokal to bardzo potężne składniki tego w całości zamulającego jednak utworu.

A cyprys i gwiazda pojawiają się jeszcze w "Ukamieniowaniu" (wybaczcie, jeśli już odpowiedź padła wzięłła).

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 17:46:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bliżej mi do koncepcji antiwitka i Puddleguma. Dla mnie ta wyliczanka to trochę jak obrazki z wesołego miasteczka, które (te końskie pyski, klauny i karoce z dyń) takie optymistyczne, ale przy innym skadrowaniu, przyciemnieniu - nagle potrafią przerazić. Stąd moim zdaniem waga tego ostatniego w miejscach mistycznego zasiłku.

antiwitek pisze:
Powrotowi głównych motywów towarzyszy jakiś dziwny dźwięk w tle, nie wiem czy zwróciliście uwagę.


Nie! Ale posłucham...

Puddlegum - oczywiście! Nagrodą będzie losowanie za kilka dni :)
A za chwilę jaszczurcze wyniki.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 listopada 2018 17:55:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
"ULICA JASZCZURKI" - oceniało 25 osób. Tym razem pełna paleta ocen - od 1 (wokr) do 10. Przyznano trzy najwyższe oceny, ale większość oscylowała około szóstki. I taka też nota łączna - 6,10, co daje w tej chwili 68 miejsce na liście WFO.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group