Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 19 kwietnia 2024 09:45:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 14:20:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4698
O Aguirre szerzej napiszę jeszcze, natomiast powiem to po raz setny: UWIELBIAM Rołta w tych starych numerach Armii.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 15:27:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Żródło kody znam od pewnego czasu, ale zupełnie nie przeszkadza mi to w odbiorze Aguirre w wersji z "Czasu i Bytu". Wersja singlowa jest spoko pamiątką, ale w porównaniu z tym co dostajemy na Cz&B, to są to dwa światy, dwie epoki.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 15:49:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
phpBB [video]


Robert Brylewski pisze:
Melodię Helokania zamieściłem w kilku swoich utworach, można się nią bawić w bardzo różnych tonacjach. Przewija się w Centrali Brygady Kryzys. W War Dub z pierwszej płyty Izraela. A w Aguirre Armii jest w partii waltorni.


Dodam, że ta waltornia na Czasie i bycie oczywiście powtarza melodię za partią gitary z singla.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 19:00:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19447
Skąd: z prowincji
(pre)Przebłysk
w wersji przenośnej z oczyszczonym początkiem


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 19:35:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ale ta melodia z Helokania, to jest ta sama, co u Davida Bowie?

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 19:42:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Nie znam żadnej płyty Bowiego, więc nie umiem powiedzieć :wink: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 19:49:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24318
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
"Warszawa" z płyty "Low" - słynna historia o spacerze Davida po Warszawie, zakupie płyty z muzyką ludową i wstawieniu zainspirowanej wokalizy do tejże "Warszawy", nie kojarzysz?
Wiesiek Weiss twierdził, że właśnie o "Helokanie" chodziło. Moje ucho nie rozstrzyga.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 29 kwietnia 2019 19:52:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Historię znam, ale płyty nie słuchałem :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 10:20:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 09 kwietnia 2007 00:42:39
Posty: 341
Skąd: Warszawa
8/10

_________________
www.polake.art.pl
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 10:25:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17254
Skąd: Poznań
"Motywy z "Helokanie" - nie miałem pojęcia! :shock: Dzięki, antiwitku!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 13:08:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:36:56
Posty: 7694
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
8

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 13:59:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
arasek pisze:
"Motywy z "Helokanie"


Nie wiem czemu, ale jak sobie tego słuchałem wczoraj, to miałem łzy w oczach...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 14:08:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Przepiękna jest ta muzyka! Od czasów wczesnego dzieciństwa nie miałem żadnego kontaktu ze "Śląskiem" (jak przez mgłę pamiętam koncert - chyba w Kongresowej, musiał to być jakiś 1980, może 81 rok) i teraz ich twórczość kojarzyła mi się z jakąś cepelię - a tu takie coś! Uważam, że to jest *obiektywnie* dobre, zupełnie poza kontekstem Goldrockerowym.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 16:01:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4698
"Aguirre", już w takiej opcji podstawowej, bez żadnego singlowego intra, dodanego outra, takiej jak była grana na koncertach na przełomie lat 80 i 90, jest dla mnie utworem nieco innym niż <tu wstaw tytuł swojego ulubionego CZYSTEGO CZADU z debiutu Armii>. Już sam początek jest w gruncie rzeczy dość ekstrwagancki: w głównym riffie elementem, który zwraca największą uwagę jest zjazd Bryla kostką po strunach, ktsóry brzmi jakby już on sam nie panował nad energią jaką generuje i jakby następowała po prostu jakaś erupcja. W singlowej wersji świetnie rozgrywa ten moment Rołt, przy trzecim i czwartym szurnięcia on robi super rzeczy w podkładzie! A druga moja ulubiona rzecz, to oczywiście motyw Śląska, który jest w tym kontekście jak z innego świata i pięknie wybrzmiewa w czasie gdy reszta zespołu dalej ciśnie na wszystkich cylindrach do przodu! Wersja singlowa to zresztą piękny manifest, taka pigułka, która zawiera odpowiedź na pytanie "czemu zespół Armia był wtedy czymś wyjątkowym": niby przez większość utworu chłopaki tną hardkora jak się patrzy, a stopy rwą się do pogo, ale ten gitarzysta czasem zasprzęgnie, czasem zaszura, czasem coś sobie zagra na drugim planie, a tu nagle wplecie melodię z zespołu ludowego...I jeszcze to zupełnie nietypowe intro! I tekst nawiązujący do wspaniałego reżysera i wspaniałego filmu - też dośc nietypowa inspiracja jak na polski punk rock z lat 80...

arasek pisze:
Pamiętam już to niezbyt dobrze, ale zaskoczył mnie ten rodzaj grania. Bardzo pozytywnie.


...normalnie jakby zespół mówił "Hej! Możecie przy nas wskoczyć w pogo i uwalić sobie skórę w kurzu, gwarantujemy wam ostrą jazdę, ale mimo to, musicie wiedzieć, że jednak NIE DO KOŃCA gramy w takiej konwencji jak Abbadon czy Dezerter czy Rejestracja" :wink: Ciekawi mnie Arasku - tak to wtedy odbierałeś czy jednak trochę inaczej?

Wersja z "Czasu i Bytu": bardziej zwarta i opływowa (dośc abstrakcyjne określenia, ale tak to odczuwam), co nie znaczy, że w podstawowej części dla mnie jakoś lepsza od oryginału...natomiast jest jeszcze to outro. Po latach dopiero się dowiedziałem, że zespół skorzystał tu po prostu z rady, którą zawarał zespół Budka Suflera w tytule utworu "Ratujmy co się da" i po prostu przeszczepił najbardziej udany fragment utworu, którego nie zamierzał wykorzystywać w przyszłości, natomiast wyszło to tak naturalnie, że nawet jak już to wiem i jak znam oryginalny kontekst tego fragmentu, to w ogóle o tym nie myślę, kiedy słucham Aguirre '92. Bardzo trafna decyzja! Utwor protoŚwiatło :) miałby pewnie u mnie tu jakieś, 6,5-7/10, gdybysmy go oceniali, a Aguirre z Czasu i Bytu jako całość cenię jednak wyżej.

Inne wersje? Podstawowy dla mnie był oczywiście "Exodus" - to jest to Aguirre, którego słuchałem najwięcej. Kochany jazgot Bryla z tej koncertówki - dla mnie sama ścieżka jego gitary robi ten album (co nie znaczy, ze to jedyny fajny element tam, Exodus okej). Jest tu tez moje ulubione płytowe podejście do motywu Śląska - czysta magia. Bardzo podobało mi się też jak zagrali ten utwór na bis podczas tego krótkiego, telewizyjnego setu w Jarocinie '91. Tak umowa stoi, że tylko jeden utwór, okej? Ale za to Aguirre, okej? YEEEAAAA. W dwie minuty absolutnie pozmiatane, dzięki, do zobaczenia, cześć i punkowcy krzyczący dziękujemy! dziękujemy!. Wiem, że to był taki dziwny, krótki występ, nietypowy dla Armii, a ten bis był tak naprawdę nieplanowany, ale spodobała mi się ta idea, żeby na koniec koncertu dopieprzyć czadem i do widzenia. Nawet, hehe, inspirowałem się tym czasem przy układaniu setlist jak sam grałem :)

Aaa: Popcorn, szacun za "Ducha" i w ogóle, ale te solówę w wersji z Soul Side Story, to ja bym sobie darował jednak :mrgreen: Zęby mnie bolą od niej.


Ogólna ocena: 9/10

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 kwietnia 2019 16:17:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
Prazeodym pisze:
w głównym riffie elementem, który zwraca największą uwagę jest zjazd Bryla kostką po strunach


Obrazek


Oczywiście zaraz musiałem obejrzeć AGUIRRE z Jarocina 1991! :peace:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group