Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest sob, 17 listopada 2018 01:35:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 243 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 05 listopada 2014 11:09:39 
Awatar użytkownika

fajowa płyta!

Tytuł:
PostWysłany: sob, 08 listopada 2014 23:28:32 
Awatar użytkownika

Posłuchałem i sam nie wiem.

Tytuł:
PostWysłany: ndz, 09 listopada 2014 09:18:55 
Awatar użytkownika

Cytat:
Posłuchałem i sam nie wiem.

Ale żenada? Jedzenie własnego ogona? Teksty "nie Twoje"? Nijakość?

Tytuł:
PostWysłany: ndz, 09 listopada 2014 11:51:13 
Awatar użytkownika

Kłopot w tym, że jakoś nie umiem tego sprecyzować na razie. To nie jest zła płyta, ale mam wrażenie, że jest strasznie prosta muzycznie (i w tym przypadku mi to brzmi aż ciut nienaturalnie), że tekstowo jest mocno ogólnikowa, co z jednej strony jest plusem, bo gdyby Grabowski zaczął wchodzić w szczegóły pewnie bym znów miał wrażenie, że wydaje stereotypowe opinie o rzeczach/ludziach, o których niewiele tak naprawdę wie (co zdarzało mu się na płycie poprzedniej), ale z drugiej... Cholera, mam takie wrażenie, że gdyby była to debiutancka płyta jakiejś kapeli, wydana powiedzmy w okolicach 95, albo i 2005 roku, to byłby dla mnie debiut na 5 gwiazdek. Ale jako któraś tam płyta Dezertera to jednak tak nie działa. Jako muzyk zrozumiałbym, gdyby na przykład była to płyta wydana po jakichś zmianach w składzie, taka próba odświeżenia formuły z tym związana, ale niczego takiego przecież nie było.

Ale na pewno jeszcze tej płyty posłucham, bo to nie znaczy, że jest bardzo źle. Na razie jedna rzecz mi się rzuciła w uszy. Kolaboranci przez pierwsze lata odbierani byli jako zespół mocno zapatrzony w Dezertera i pozostający trochę w jego cieniu, tymczasem mam wrażenie, że Kolaboranci jakoś lepiej radzą sobie jako dorosły zespół z długim stażem. Co więcej, na tej płycie Dezertera jest taki kawałek "Na bruk", który dla mnie brzmi, jakby się role odwróciły i Dezerter szukał w Kolaborantach inspiracji.

Tytuł:
PostWysłany: czw, 11 czerwca 2015 09:39:30 

Kawałek "nie pytaj co ten kraj może zrobić dla ciebie" trochę taki Armia.
Nie wiem jak to opisać, bo nie znam nazewnictwa muzycznego, brzmienie oczywiście inne, ale riffy Triodantowe i wstawka melodyczna jak Trzy Bajki.

PostWysłany: sob, 02 lipca 2016 11:27:06 
Awatar użytkownika

Ciekawostka: Spytaj milicjanta w wersji Gogol Bordello - fragment :) .

Nie wybrałem się, bo mi się ostatnio Gogol podobał mniej, no i miejsce uznaję za trudne do nagłośnienia... Tymczasem tu można odnieść wrażenie, że dźwięk był w porządku. Trochę żałuję więc :) .

PostWysłany: wt, 13 czerwca 2017 18:57:58 
Awatar użytkownika

Niby znam wczesne płyty Dezertera na pamięć, ale jak wróciłem do nich teraz to uderzyło mnie jak SROGO POPIEPRZONE rzeczy gra tam Robal na gitarze :shock:

PostWysłany: wt, 13 czerwca 2017 19:45:00 
Awatar użytkownika

Daj jakiś przykład, to posłucham cotogdzieto...

PostWysłany: wt, 13 czerwca 2017 20:08:39 
Awatar użytkownika

No to takie dość oczywiste miejsca, wszystkie te utwory z drugiej połowy lat 80. gdzie on odchodzi od punkowego grania powerchordów i zaczyna jechać na przekór klasycznego pojmowania harmonii chromatyczne rzeczy na granicy kakofonii. "Kolaboracja", "Jutro" (!), twoje ulubione "A Wieczorami", "Polska Złota Młodzież" na początku...Ale w ogóle to był wtedy świetny gitarzysta, łamiący gatunkowe schematy i bardzo kreatywny - uwielbiam jego gryzące, ale na swój sposób melodyjne antysolówki z "Pałacu" albo "Nie Ma Nas" albo to jak poukładane są takie numery jak "Uległość" czy "Pokój i Krew" czy wspomniana "Kolaboracja" (to jest majstersztyk z tym długim intrem, klangującym basem i później dziwnymi harmoniami). W duecie z Pawłem Piotrowskim oni robili muzycznie naprawdę świetne rzeczy, a że jeszcze wtedy Grabowski miewał czasem różne odloty w tekstach, że obok "Zmian" czy innych publicystycznych tekstów, pisał też rzeczy w stylu "Apokalipsy wg. św. mnie", to ten skład Dezertera na zawsze pozostanie dla mnie najlepszym.

PostWysłany: wt, 13 czerwca 2017 20:45:17 
Awatar użytkownika

No tak, racja.
"Polska złota młodzież" - faktycznie! :)

Prazeo pisze:
to ten skład Dezertera na zawsze pozostanie dla mnie najlepszym

I dla mnie!

PostWysłany: śr, 14 czerwca 2017 06:32:01 
Awatar użytkownika

Prazeodym pisze:
W duecie z Pawłem Piotrowskim oni robili muzycznie naprawdę świetne rzeczy, a że jeszcze wtedy Grabowski miewał czasem różne odloty w tekstach, że obok "Zmian" czy innych publicystycznych tekstów, pisał też rzeczy w stylu "Apokalipsy wg. św. mnie", to ten skład Dezertera na zawsze pozostanie dla mnie najlepszym.

Podpisuję się. Miałem okazję widzieć ich w tym składzie kilka razy na żywca i to była petarda przez duże Pe.

PostWysłany: śr, 19 lipca 2017 19:24:41 
Awatar użytkownika

Jest tu kilka słów o koncercie Dezertera w Jarocinie 8-).

https://wmigthegig.com/2017/07/19/dobry-start/

PostWysłany: śr, 19 lipca 2017 19:51:44 
Awatar użytkownika

Ej, cieszy mnie ta opinia! :)

PostWysłany: śr, 11 kwietnia 2018 13:42:38 
Awatar użytkownika

Niech ktoś mi da reedycje "Kolaboracji II" na CD w takiej wersji (i z taką okładką) jak w 1988, a nie wersję z lat 90 z brzydkimi gitarami, brzydkim logiem i nudniejszą wersją "Budujesz faszyzm przez nietolerancję" :wink:

PostWysłany: śr, 18 kwietnia 2018 14:08:39 
Awatar użytkownika

Pena zgoda. To już nawet nie tylko kwestia brzydszych gitar w sensie brzmienia, kilka utworów (najbardziej chyba "Nowe wiadomości") ewidentnie padło ofiarą zabaw z nowymi akordami. Efekt jest niemal wszędzie zły.
Gorzej spieprzono chyba tylko "Biada, biada, biada"...

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 243 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.