Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 10:55:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 562 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 20:08:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
Czy Arka Noego jest zespołem, który się może podobać tylko ludziom, którzy mają dzieci?

Czasem tak się zdaje, ale myślę, że jednak nie o to chodzi, a raczej o to, że ludzie bez dzieci rzadko zadadzą sobie trud wsłuchania się w tę muzykę. Na pierwszy rzut oka - ot, zwykłe dziecięce śpiewanie, a jeżeli nawet nie zwykłe, to i tak nie warto się zajmować.

Problem w tym, że jest to (w każdym razie była, bo wypadłem z obiegu) muzyka na niezwykle wysokim poziomie. W końcu jej twórcami są muzycy nie byle jacy. I stworzyli oni piosenki najzwyczajniej w świecie dobre.

Na pewno barierą mogą być dziecięce głosy, zresztą również dla posiadaczy potomstwa własnego. Wiele osób nie jest w stanie słuchać śpiewających dzieci. Rozumiem to.

Jednak równocześnie widzę w radosnym, spontanicznym śpiewie Arkowców-takich-małych zupełnie nową jakość w porównaniu do tradycyjnie rozumianego śpiewu dziecięcego a la Fasolki. I bardzo mi ta specyfika odpowiada. Nie przeszkadzają mi (a czesto nawet bawią) seplenione bez kompleksów szcz-głoski, zasmarkane nosy itp., bo jest w tym wszystkim świeżość i prawda.
Ale czy się Arkę lubi czy nie, nie wolno traktować ich wykonawstwa z dobrotliwym pobłażaniem. Chłopiec (młody Pospieszalski?), który śpiewa Jezusa Ratownika daje czadu jak Janis Joplin :shock: i w ogóle nie raz cały ten śpiew ma autentyczną porywającą siłę!

Inspiracją do tego wątku była odkopana dzisiaj przeze mnie płyta Hip Hip Hura Alleluja, moja ulubiona w dorobku Arki - aby więc mieć okazję do drobnej apologii ;-), poslużę się znaną i lubianą (?) metodą gwiazdkowania....

przyp. metodolog.: nie będą to wyjątkowo gwiazdki w skali w pelni zuniwersalizowanej, np. pierwsza płyta normalnie powinna dostać 4-4,5 gwiazdki, co plasowałyby ją nieco poniżej Pocałunku i Tańca, a powyżej Drogi i Ultimy, ale ponieważ mamy święta i w ogóle... ;-)

Obrazek

A GU GU * * * * *

best song: Jezus Ratownik
best moment: pierwsze wejście wokalu chłopca w tejże piosence. WOW.

Absolutny klasyk, nagrody chyba nawet dostawał w towarzystwie płyt "dorosłych", od których założę się, że A gu gu była zdecydowanie lepsza. Właściwie ta płyta wystarcza, żeby dowiedzieć się, na czym poległ fenomen Arki - jest tu wszystko, znakomite kompozycje, hity i momenty muzycznie bardziej subtelne, chwytliwe melodie i gorące rytmy, dziecięca wiara i ogromna energia, szeroki wachlarz młodych wokalistów, od tych sepleniących po autentycznie śpiewających przez duże EŚ.
Zaczyna się dawką niesmiertelnych (by nie rzec Niezwyciężonych hitów), ale naprawdę ciekawie zaczyna się robić przy Przebaczonych długach, gdzie Arka prezentuje jedną ze swoich koronnych umiejętności: czerpanie ze wzorów muzyki dawniejszej, ludowej czy nie wiem jak to nazwać... w każdym razie w tym utworze słychać wyraźnie coś bardzo starego... Piękny jest również trąbkowy wstęp do Ona powiedziała tak, ale zdecydowanym topem płyty sa dwie ostatnie piosenki. Leniwie lejące się z wielkim wdziękiem Sieje je no i oczywiście kipiący energią Ratownik.


Obrazek

PIOSENKI I KOLĘDY NA ŻYWO * * * 1/2

best song: Gore gwiazda Jezusowi

Czy ja wiem. Sęk w tym, że wszystkie piosenki z debiutu brzmią chyba lepiej w wykonaniu oryginalnym. Co gorsza tzw. "goście" nie robią tam wiele dobrego - Ratownik traci swój genialny wokal, i cóż... ani Mietek Szcześniak ani tym bardziej Beata Kozidrak nie należą do moich ulubieńców.
Zdecydowanie lepiej bronią się tu "kolędy" od "piosenek". Zwłaszcza rozbudowana wersja Przybieżeli do Betlejem, ale jeszcze bardziej zwłaszcza - Hojka i Gore gwiazda - okazuje się nie tylko, że góralska krzepa dobrze idzie w parze z dziecięca świeżością, ale również (po raz nie pierwszy w historii polskiej muzyki) - że muzyka spod Tatr doskonale nadaje się do mariażów z przeróżnymi muzycznymi stylami.


Obrazek

ZNÓW SIĘ RODZI - MOC TRUCHLEJE * * *

nie mam jasnego kandydata na best song, musiałbym specjalnie posłuchać, ale to nie te święta tymczasem ;-)

Jako alternatywne wykonanie kolęd - bardzo interesujące i wolę od wielu innych. Do słuchania w domu dla przyjemności za bardzo tego nie widzę. I tyle :-)


Obrazek

MAMATATA MAM DWA LATA * * * 1/2

best song: Mamy czas

Nie wytrzymuje porównania z debiutem, ale też i nie przynosi mu ujmy. Podejrzewam, że gdybym zawzięcie słuchał Arki w domu, to po pewnym czasie debiut by mi się zaczął nudzić, a ta płyta by rosła. No ale takiej sytuacji nie mam ;-)
Nierówno trochę. Najlepszymi momentami są Mamy czas zaśpiewany na totalnym, wywołującym nieuchrony uśmiech na twarzy LUZIE, takim wakacyjnym :D (jakże to pasuje do tekstu!), tęskne Niebo niebieskie oraz Wakacje cały rok, kolejny wokalowy majstersztyk, zaśpiewany z żarliwością a zarazem nutą smutku. Dobre są momenty energetyzujące, jak 8 błogosławieństw (made by Tom swoją drogą!) czy Olej do głowy, ale nie ma to dla mnie tego "czegoś", co na A gu gu...


Obrazek

HIPHIP HURA ALLELUJA * * * * *

best song: Dobre dobre bardzo dobre :!:
best moment: zaśpiewane po raz ostatni i solo a nie chórem ... Jezuuusa... SPOTYKAM!
wyróżnienie specjalne: allelujowy refren Chrystus zmartwychwstan jest

Oooo! Coś na czasie, ale coś w ogóle bezcennego. Jest to dla mnie prawie płyta na uniwersalne pięć gwiazdek.
Bo płyta jest prawie koncept albumem! :D Widzę ja tu echa liturgii Wielkiej Soboty, gdzie czyta się te kolejne etapy historii ludzkości - mamy na początek stwarzanie świata, a potem Abrahama, a potem o egipskiej niewoli, wreszcie o przejściu przez Morze Czerwone i wskazanie, że jest to ta sama noc Paschy, którą obchodziliśmy dziś... no i wreszcie stare tradycyjne pieśni wielkanocne, przy czym ze starutkiego Chrystus zmartwychwstan jest zrobiono kipiące świeżością arcydzieło, w zasadzie przy pomocy drobnego tylko dodatku, ale jak wiele wnoszącego (bo pieśń jest piękna, ale czemu taka.. hmm.. mollowa, skoro ma głosić radość? wersja Arki przekonuje mnie bardziej niż jakakolwiek inna!)

Szkoda, że koncepcja się trochę potem rozbija. Niby jeszcze Nowe przykazanie się w niej mieści, ale jest to piosenka ewidentnie słabsza od poprzednich, natomiast następnej już w ogóle nie rozumiem. Ogromnie przeze mnie lubiane Ja nie umieram (jaki super tekst! jak super zaśpiewane! jakie rymy nie muszę się smucić/ mogę się przewrócić :D) - w zasadzie też do konceptu nie przystaje.

Ale początek... jest dobry, dobry a nawet BARDZO DOBRY!



ObrazekObrazekObrazek

nie znam! :-(
proszę o opinie i rekomendacje :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 20:15:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Crazy pisze:
Czy Arka Noego jest zespołem, który się może podobać tylko ludziom, którzy mają dzieci?

nie nie nie!
Znam płyty do "Daj na zgodę" i wszystkie uwielbiam i nie nudzą mi się!!!Mało czasu na dokładne recenzje, ale na pewno Ziemia Święta i Przebaczone... i te flagi powiewające świetne! Poza tym jakoś tak też wyszło, że moje najkochańsze utwory to te napisane przez Elę Malejonek.
Płyty dobre na wszystko. Nie mam dzieci, ale jak będę miała, będziemy je sobie podkradać (hope!) :lol:

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 20:18:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14856
Skąd: wieś
Fajny temat zwłaszcza, że dziś zapuściłem przy święcie HipHip Hurra Alleluja. Cokolwiek się nie napisze o tym zespole zabrzmi sztampowo. Dobre i bardzo dobre piosenki z dobrymi i bardzo dobrymi tekstami. Wbrew dziecięcym pozorom.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 21:57:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 24 lutego 2005 14:26:17
Posty: 372
Skąd: z ciemności do światła
A MOŻE BY TAK ZROBIĆ LINK ZE STRONY ARKI NOEGO DO TEGO WĄTKU? ARKA NIE MA FORUM, A TO CO NAPIAL CRAZY MOŻE SIĘ PRZYDAĆ...?

MOJA LISTA:
1. A GU GU *****
2. MAMATATA ***
3. HIP HIP HURRA ****
4. DAJ NA ZGODE ****1/2 ( 1/2 GWIAZDKI ZA - NIE LĘKAJ SIĘ)
5. NIE MA TO TAMTO ***** ( OSTATNIA GWIAZDKA ZA TELEFON)

POMIJAM INNE "DODATKOWE" PLYTY

P.S. MODLITWA ZA 2TM2,3 - OD WTORKU NAGRYWA NOWĄ PŁYTĘ !!!

_________________
Lepiej się dobrze ponudzić niż kiepsko zainteresować.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 22:03:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
Gravi pisze:
dziś zapuściłem przy święcie HipHip Hurra Alleluja

ja to samo, ja to samo!!!
nie mam dziś sił na gwiazdkowanie :wink:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 22:04:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 24 lutego 2005 14:26:17
Posty: 372
Skąd: z ciemności do światła
Zastanawiam się tylko dlaczego "Ja nie umieram" nie przystaje do konceptu Zmartwychwstania? jak napisał Crazy. :???:

_________________
Lepiej się dobrze ponudzić niż kiepsko zainteresować.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 22:17:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
ROBERTINO PELLEGRINO pisze:
"Ja nie umieram"
...to jest genialna piosenka ....!........no i pasuje ,pasuje....

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 22:35:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Gravi pisze:
że dziś zapuściłem przy święcie HipHip Hurra Alleluja

natalia pisze:
ja to samo, ja to samo!!!


u nas o 8 rano...

------------
ponieważ Crazy śpi, to dokonam małej interpretacji tego, co napisał ;) choć oczywiscie mogę się mylić...

Crazy pisze:
natomiast następnej już w ogóle nie rozumiem
- cały czas miałam wrażenie, że chodzi Crazy'emu nie o przesłanie, tylko o hmmm koncepcję artystyczną? o "ładność" i "perfekcyjność" "moich oczu"? - tak to zrozumiałam, podobnie ze "zwycięzcą"... Późno już, trudno mi sie wysłowić... *
Sam zainteresowany na pewno jutro powie, o co chodzi.

Tak czy siak "Arka Noego" to dla mnie swego czasu było odkrycie roku i strasznie się cieszę, że powstała!
Dzięki!


*jest całkiem możliwe, że wszystko poplątałam, w razie czego, przepraszam...


Ostatnio zmieniony ndz, 16 kwietnia 2006 22:40:28 przez elsea, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 16 kwietnia 2006 22:35:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
....A GU GU ***** wiadomo....najlepszy utwór: Ja jestem, Siejeje...
MAMATATA ***** rewelacyjna okładka !!! ( na nastepnych płytach straszny upadek w tym względzie) najlepszy utwór : Mamy czas ,Wakacje cały rok...
KOLĘDY **** najlepszy utwór : Zaprowadz mnie prosto do Betlejem..!!
HIP HIP HURA ***** najlepszy utwór :Ja nie umieram. Niezwykła noc , Dobre .dobre bardzo dobre..
DAJ NA ZGODĘ ***** najlepszy utwór : Moje serce śpi, Nie lekaj się, Wojna jest zła
NIE MA TO TAMTO **** ( ale jeszcze sie do końca nie wgryzłem) najlepszy utwór: Mama królowa...( niestety rysunki barnabusa...... :oops: :cry: )............. a tak w ogóle to :panie Robercie taki dorobek.. taki dorobek....... :D

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony pn, 17 kwietnia 2006 10:37:55 przez elrond, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 07:31:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14856
Skąd: wieś
elsea pisze:
Gravi napisał:
że dziś zapuściłem przy święcie HipHip Hurra Alleluja

natalia napisał:
ja to samo, ja to samo!!!


u nas o 8 rano...


Nowa tradycja... :P :soczek:

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 09:12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
o, ja tez na święta słucham dużo Hip Hip Hura :)

Arka rządzi ! 8)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 10:41:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
hehe, musiałem ostro wczoraj zabełtać, bo i Twórca, i Gospodarz, i nawet własna Żona mnie nie zrozumieli :D

mea culpa! drugie podejście :-) :

Oczywiście, że i Nowe przykazanie, i Moje oczy, i Ja nie umieram doskonale pasują do płyty o Zmartwychwstaniu. To jasne! Nigdy by mi nie przyszło do głowy twierdzić inaczej, ani nawet, że ktoś mógłby pomysleć, że ja tak pomyślałem ;-)

Natomiast co do całości HipHipHura - ja widzę w niej zalążek bardziej jeszcze wyrafinowanego konceptu, który dla mnie podnosi wartość artystyczną płyty - opowieści niejako historycznej, czerpiącej z historii zbawienia.
Zaczyna się od piosenki o stwarzaniu (pierwsze czytanie Wielkiej Soboty),
potem jest o Abrahamie, a więc o początkach narodu wybranego (drugie czytanie Wielkiej Soboty jest niedokładnie o tym, ale jednak też o Abrahamie),
potem ... e, zostawmy punkt trzeci płyty na boku na razie ... ,
potem jeszcze słówko o niewoli egipskiej (tego w czytaniach nie ma, ale w koncepcji historycznej się mieści jak najbardziej),
wreszcie centralny punkt płyty: utwór Niezwykła noc, który zaczyna się wręcz dokładnie od słów czytanych z Księgi Wyjścia, a więc przejście przez Morze Czerwone - no i sama noc Zmartwychwstania, która przecież jest tą samą nocą... (takie słowa też padają w liturgicznym śpiewie).
Na podsumowanie pieśń tradycyjna, wieńcząca koncept historyczny, pieśń kojarząca mi się - podobnie jak Zwycięzca śmierci, z niedzielą wielkanocną. Mogło by tu być równie dobrze np. Wesoły nam dzień dziś nastał...

A więc bardzo precyzyjna konstrukcja jak na razie.

Pomiędzy dwoma pieśniami kościelnymi występują jednak trzy inne - Nowe przykazanie, Oczy i Ja nie umieram. Pasują one jak najbardziej do tematyki, ale nie mają swojego miejsca w koncepcie historycznym, ani w tych nawiązaniach do Liturgii, które wcześniej wypunktowywałem. No OK, Nowe przykazanie do pewnego stopnia tu pasuje, jako nawiązanie do kolejnego etapu, czyli obecności Jezusa wśród uczniów pomiędzy Zmartwychwstaniem a Wniebowstąpieniem.
Ale Moje oczy i Ja nie umieram zupełnie wypadają z ujęcia "historycznego". Są opowieściami na ten sam temat, ale nie znaczą kolejnych etapów historii zbawienia... (chyba że ja czegoś nie widzę, to mi proszę wyklarować :-)

... nie mam pewności, czy udało mi się wyjaśnić rzecz jaśniej?...

Za to jako piosenka Ja nie umieram jest oczywiście wspaniała!! Uwielbiam. Zresztą napisałem to już wcześniej. Z kolei Moje oczy podobają mi się chyba najmniej z całej płyty.
Jest jeszcze problem Na drugiego brzegu :roll: Moje dzieci mi skutecznie obrzydziły tę piosenkę, katując ją na funkcji REPEAT swojego czasu, była to ich ulubiona pozycja nie wiem czemu... znaczy wiem, to w sumie taka najbardziej typowa "ładna piosenka dla dzieci" z całego tego zestawienia, ale na mój gust od dwóch wcześniejszych i przynajmniej czterech następnych odstaje na kilometr...

Bo Dobre dobre ma w sobie taki niemal rokendrolowy czad, plus bardzo oryginalny tekst. W Abrahamie udało się wyjątkowo dobrze użyć rytm rege, a jednocześnie urzekająca brzmi prastara opowieść biblijna w ustach dzieci, i oczywiście wspaniałe "uuuuje!" w refrenie :D Niedola niewola robi rewelacyjną wycieczkę w stronę orientalnych klimatów. Niezwykła noc jest przepełniona wielką siłą i radością zmartwychwstania. Chrystus zmartwychwstan jest wychwalałem już wczoraj. No.. na tym tle Drugi brzeg wypada wybitnie płasko... Sorry Robert, głupio sie krytykuje dzieła prosto w oczy twórcy :oops: Wielki mam szacunek i sympatię do Arki a do tej płyty w szczególności (naprawdę jest moją ulubioną), ale z tą piosenką mam konkretnie na bakier ;-)

A link na stronie Arki chyba jak najbardziej! Będę zaszczycony! :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 11:44:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
Crazy pisze:
Drugi brzeg wypada wybitnie płasko



Drugi brzeg ****** !!!!

a tak z innej mańki - mam w mp3 bootleg z koncertu w Jaśle 2003, z rozbrajającym wykonaniem Drugiego brzegu - może są zainteresowani na ten koncert ? :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 13:30:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 24 lutego 2005 14:26:17
Posty: 372
Skąd: z ciemności do światła
Dzięki Crazy. Sam nawet nie wiedziałem że to aż tak... się układa. Rzeczywiście Hip Hip to koncept album. Dlatego też "Ja nie umieram" bo "moje oczy to widziały". Historia Zbawienia trwa...DZISIAJ. Jeśli chodzi o "drugi brzeg" to oczywiście wolno moić własny gust :)
Za tak głęboką interpretację Hip Hipa wygrałeś wełnianą świnkę*




*na priva podaj adres :D

_________________
Lepiej się dobrze ponudzić niż kiepsko zainteresować.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 kwietnia 2006 13:35:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
przy okazji: życia wiecznego z okazji imienin Robertino :wink: :piwo: :piwo: :piwo:

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 562 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group