Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 05:07:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Piiiikabuuu!
PostWysłany: śr, 21 czerwca 2006 08:01:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21317
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Obrazek

The Scream (1978) * * * * *

Siouxsie And The Banshees jest najlepszym przykładem zespołu, który powstał niesiony punkowa zasada, że "śpiewać każdy może". Założyli go ludzie wchodzący w skład Bromley Contingent – czyli grupy skupiającej najwierniejszych fanów Sex Pistols (w pierwszym składzie za perkusją zasiadał nawet sam Sid Vicious). Ta płyta jest najlepszym dowodem na to, ze gatunek nazywany obecnie "punk 77" należy rozumieć szerzej, niż przyjęło się go traktować obecnie (melodyjne kawałki, z chóralnie śpiewanymi kawałkami itp.). Siuouxsie i jej zespół bez dwóch zdań można zaliczyć do grona zespołów pierwszej fali punka, ale daremne będzie szukanie wspólnych płaszczyzn z ich wielkimi idolami – Sex Pistols, czy innymi tuzami gatunku, jak choćby Damned czy The Clash. SATB nie opierało swojej muzyki na sile riffu gitarowego wywodzącego się z tradycyjnego rock'n'rolla, jak czyniły to inne zespoły. U nich znacznie ważniejszy był klimat. Mroczny, przygnębiający, klaustrofobiczny. Już pierwszy utwór na płycie zatytułowany "Pure", doskonale wprowadza nas w ten ponury nastrój podkreślany dodatkowo przez brudne, szorstkie brzmienie instrumentów. Z tą przytłaczająca atmosfera tworzoną przez muzykę, korespondują teksty, dotyczące takich niewesołych tematów jak alienacja w społeczeństwie, schizofrenia i dezintegracja osobowości. Wszystko to jednak, nie decydowało by o niezwykłości zespołu, gdyby nie charakterystyczny, niski i przejmujący wokal Siouxsie Sioux. To dzięki niej nawet pozornie przeciętne numery nabierały głębi i mocy. W zasadzie jedyne co mam do zarzucenia tej płycie, to to, że jest za krótka. Kończy się ledwie człowiek da się uwieść temu nastrojowi i zanim zdąży się w nim rozsmakować.

Obrazek

Join Hands (1979) * * * * *

Ocena równie wysoka jak w przypadku poprzedniej płyty... nie oznacza to jednak, że zespół pojechał na tym samym patencie i nagrał "The Scream 2". Nic z tego. Ta płyta jest znacznie bardziej mroczna i zakręcona niż poprzedniczka. "Join Hands" jest raczej rozwinięciem, niż powtórzeniem debiutu. Wymaga jednak od słuchacza więcej uwagi i skupienia. Nie twierdze, że trzeba mieć ukończone konserwatorium muzyczne w klasie muzyka awangardowa i eksperymentalna, aby w pełni delektować się tą muzyka, ale nie docenicie w pełni tej płyty, jeśli potraktujecie ją jako "muzykę tła" i będziecie przy niej sprzątać czy czytać książkę. O tym, że zespół nagrywając ten materiał pozwolił sobie na więcej swobody i poczuł się odważniej świadczy umieszczenie na płycie legendarnego utworu "Lords Prayer". Przypomnę, że utwór ten jest niczym innym niż modlitwą "Ojcze Nasz" recytowaną przez Siouxsie przy chorym, schizofrenicznym akompaniamencie. To właśnie ten utwór grał zespół podczas swojego scenicznego debiutu, z zamiarem wykonywania go tak długo, aż publiczność nie wytrzyma i zrzuci ich ze sceny. I faktycznie po jakiś 20 minutach nastąpiło "zmęczenie materiału"... ale nie po stronie publiczności, a zespołu... publiczność była podobno zachwycona. Wracając jednak do samej płyty, to moim skromnym, subiektywnym zdaniem zasłużyła na pięć gwiazdek nawet wtedy gdyby znalazł się na niej tylko jeden utwór. Mowa o numerze "Icon", który jest moim ukochanym numerem SATB w ogóle. Rozkręca się powoli, aż do nabrania pędu i iście transowego klimatu... No i ten wokal Zuźki. Cudo!


Obrazek

Kaleidoscope (1980) * * 1/2

Ups... Pierwsza wpadka. Płyta nagrywana była w czasie, kiedy większość ówczesnych zespołów szukała swojej tożsamości. Formuła punka według powszechnej opinii już się wyczerpała i jedyną alternatywa był new romantic. Całe szczęście, aż takiej wolty tutaj nie mamy, ale faktem jest, że pojawiają się tu elementy popu, których próżno szukać na wcześniejszych płytach. Nie to jednak nawet jest najgorsze (wszak dobry popik nie jest zły ;)). Największa wadą płyty jest to, że jest dość monotonna, a przez to nużąca. Jeśli dodamy do tego chybione, "płaskie" brzmienie, (robione, jak się domyślam, pod kątem "upopowienia" muzyki), które stępiło największy atut zespołu, czyli głos Siouxsie, to w sumie otrzymujemy płytę, która trudno zaliczyć do udanych. Żeby jednak być sprawiedliwym, trzeba dodać, że na płycie znalazły się co najmniej trzy dobre utwory, które warto poznać. Są to "Happy House", "Christine" i zamykający płytę "Skin".


Obrazek

ju ju (1981) * * * * * *

O matulu, o święty Jacku z pierogami (moja babcia zwykła tak mawiać). Jeśli "Kaleidoscope" miało być "okresem przejściowym" mającym doprowadzić ostatecznie do nagrania TEJ płyty, to wybaczam mu wszystkie jego uchybienia! "ju ju" (tak, tak - pisane małymi literami), to bez dwóch zdań najlepsza płyta Siouxsie and the Banshees". Jednocześnie jest to płyta zaliczona już w chwili powstania do klasyki nowego stylu, który się wówczas kształtował, a który ostatecznie został nazwany gotykiem. I tutaj wszystko już gra jak należy. Brzmienie płyty jest głębokie, "mięsiste", nie brakuje fajnych pomysłów muzycznych sprawiających, ze każdy utwór od razu zapada w pamięć, ale co najważniejsze Zuźka znowu uwodzi, czaruje i porywa swoim wokalem. Wymienianie najlepszego utworu mija się z celem, bo w zasadzie każdy numer to hit (ale oczywiście nie w rozumieniu list przebojów), a krótki czas trwania płyty, drażni jeszcze bardziej niż to miało miejsce w przypadku "The Scream".


Obrazek

Once Upon a Time: The Singles (1981) * * * *

Pierwsza składanka, a mówiąc precyzyjniej, zbiór singli z pierwszego okresu funkcjonowania SATB. Płyta ta, jest o tyle ciekawa, że pojawiły się tu utwory, dość ważne dla grupy, ale takie, które ukazały się tylko na singlu (chodzi tu głównie o pierwszy duży przebój "Honk Kong Garden"). "Once Upon A Time" daje dość dobre rozeznanie w pierwszym, według mnie, najciekawszym, okresie działalności kapeli. Dlatego jeśli nie wiecie czy SATB jest zespołem, który utrafi w wasze gusta, to radzę zacząć od tej płyty... jeśli natomiast po jej przesłuchaniu stwierdzicie, że Wam się podoba, to powiadam – nie poprzestawajcie na tylko na tym wydawnictwie.

C.D.N.

Zdrowka zycze

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Ostatnio zmieniony pt, 23 maja 2008 11:41:51 przez Pet, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 czerwca 2006 00:19:52 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:31:23
Posty: 3407
Bardzo lubię Sjuzi. Zaprowadził mnie do niej w dawnych czasach pewien natapirowany i wyszminkowany Robert. Jak żem usłyszał, że grał on sobie z Siuksą odrobinkę, to od razu żem poszedł do nagrywalni płyt, coby na legalu (wtedy) ukraść dźwięk z płyty "The Scream". No i mnie wessało. Wszystkie wczesne płyty po kolei zakupiłem i słucham ich do dziś obdarzając w myślach następującą gwiazdek liczebnością:
"The Scream" 6 x * (za świeżość oraz totalne nafaszerowanie punkowo nowofalowymi hiciorami)
"Join Hands" 4,5 x * (za Icon - Pet dobrze prawi o tem kawałku)
"Kaleidoscope" 4 x * (za Christine, przy której bawił się ja na imprezach, jak młody źrebak)
"Ju Ju" 5 x * (za to, że taka spójna to płyta i w sam raz dojrzała)
"Once Upon a Time" 3,5 x * (za Honkong Garden, czyli punk z dzwoneczkami).

A... Jeszcze jedno. Jakby nie było Sjuzi, to by nie było Kory.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 czerwca 2006 12:47:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Siouxie znam słabiej niz powinienem. Mam tylko jakąś składankę.
Są na niej m.in. "Happy House" i "Christine", czyli wymienine jako najlepsze na płycie najgorszej. Hm...

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 czerwca 2006 13:24:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
a ja znam w ogóle że nie znam :oops:
ale przeczytałem sobie wpis Peta dokładnie i bardzo mi się to spodobało. Czyli kolejna rzecz do odrobienia w polu...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 23 czerwca 2006 13:38:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
ja z kolei znam tylko płyty późniejsze niż te opisane przez Peta (tak, tak tez wpływ Roberta S. :wink:) więc na razie nie mogę polemizować. Z resztą mam je gdzieś na starych kasetach i nie słuchałem już pare lat więc przed polemiką wartałoby odświeżyć. A te opisy wyglądają bardzo zachęcająco...

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 czerwca 2006 09:05:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..Siouxie słuchałem kiedys dość często....po latach przetrwała bardzo fajna koncertówka "Nocturne"......ale i tej skladanki z wczesnymi utworami ( once upon a time ) chętnie bym posłuchał....

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 czerwca 2006 09:30:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Erkej pisze:
Jeszcze jedno. Jakby nie było Sjuzi, to by nie było Kory.

- zgadzam się! Gdy pierwszy raz usłyszałem Siouxie to właśnie przyszło mi do głowy. Że pierwszy raz słyszę kobietę, która śpiewa podobnie do Kory.

Lubię Siouxsie And The Banshees.
Ale znam niestety słabo. Kiedyś dawno słuchałem tego longpleja z którego pochodzi tytułowe "piiikabuuu" (nie mylić z kazikowym) - i nie wiem czy to nie podobało mi się najbardziej. Potem "Hjena" - fajna płyta z kowerem "Dear Prudence". No i single, ale to akurat podoba mi się nieco mniej, nie wiem czemu. Może przez tę wersję "Pasażera" z dęciakami - ona mi się po prostu nie podoba.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 czerwca 2006 14:43:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
antiwitek pisze:
- ona mi się po prostu nie podoba.
...mi też nie........

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 30 czerwca 2006 15:00:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
aaaaaaaaaaaa! siouxie bardzo mi się podobała, ale prawdą jest, że kiedyś bardziej. miałam dłuższą przerwę i kiedy teraz słucham to się tak trochę zastanawiam o co tyle kiedyś krzyku. w każdym razie płyt na razie nie ogwiazdkuję, ale za imidż ma ******!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 27 lipca 2006 12:06:09 

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:31:23
Posty: 3407
Tutaj podaję adres do stronki współtwórcy SATB, basisty Steve'a Severine'a.
Zmienił swój image na bardziej diabolo i tworzy teraz oryginalną, mroczną muzykę, którą słychać w tle na stronie.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 września 2006 09:24:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Właśnie wylicytowałem na allegro Once Upon A Time :) więc zgodnie z sugestią zaczynam od składaka. A potem zobaczymy. Przyjdzie, posłucham trochę to się wypowiem.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 31 października 2006 23:36:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Prawie dwa miesiące minęły i Once Upon A Time już dość solidnie przesłuchane. Bardzo dobre. Dzięki za wątek i podpowiedź!
W międzyczasie, bardzo ostatnio :wink: w domu pojawiło się jeszcze Twice Upon A Time i tez jest fajne.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 stycznia 2007 19:55:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
The Scream ****1/2 Bardzo dobra płyta. Niby 1978 ale to już postpunk taki i nowa fala i w ogóle moje klimaty zdecydowanie. Tak jak pisałem wcześniej znałem tylko rzeczy troche późniejsze i tam tego jest mniej. Tu dużo dobrego. Mniej mi się podoba Helter Skelter ale takie Mirage, Carcass czy Nicotine Stain rewelacyjne!

Join Hands ***1/4 Mocno słabsze jednak. W zasadzie mogłaby byc z tego EP-ka z sześcioma utworami bo dwa ostatnie trudno liczyc pełnoprawnie. Może jako ciekawostka i bonus się to sprawdza ale na płycie? OK raz można przesłuchać ale potem to juz nuda!!!
Natomiast ta EP-ka to taka czwóreczka by była. Rzeczywiście Icon bardzo dobre, singlowe Playground Twist też. Ale reszta też ciekawa. Płyta zdecydowanie do dłuższego słuchania, nie łapie tak szybko jak pierwsza. Ale dam jej jeszcze szansę. :)

Once Upon A Time/The Singles ***** Najlepsze z zestawu. Zdecydowanie. Bardzo dobre momenty z regularnych płyt (przynajmniej z tych które znam) plus single spoza nich. Hong Kong Garden - piękna rzecz, mi się teraz dodatkowo ze sceną z Marii Antoniny będzie pewnie jeszcze długo kojarzyć. No i w ogóle nie ma tu słabego utworu!!! Polecam wszystkim niezdecydowanym.

z wyzej recenzowanych jestem jescze ogromnie ciekaw Ju Ju ale i na to przyjdzie czas.

Pet czekam na recenzje płyt kolejnych!

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 stycznia 2007 00:25:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
marecki pisze:
Polecam wszystkim niezdecydowanym.


Już jakiś czas temu zacząłem zaprzyjaźniać się z tą płytą, odczucia BARDZO pozytywne. Coż za świeżość.. sprzed ponad 25 lat :-).
Hmmm, podzielacie moje skojarzenia: PJ - Siouxsie, na zasadzie Tori Amos - Kate Bush? Choć tu zdecydowanie bardziej mrocznie i mniej przebojowo...
No, a Hong Kong Garden w "Marii" - mocne! :-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 15 stycznia 2007 01:46:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Tori Amos - Kate Bush chyba tak ale za mało znam, zwłaszcza Tori Amos

PJ Harvey - Siouxsie, też choć PJ mi się tu bardziej całościowo kojarzy, sama pisze, gra, śpiewa, solistka pełną gębą, wobec niej Siouxsie to taka wokalistka z przypadku, na początku fanka, potem lekki performance (Lord's Prayer) a w końcu regularny zespół, choć wokalne naśladownictwo pewnie jest tu obecne.

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group