Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 13:04:15

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 29 grudnia 2015 15:26:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Właśnie 25.12. usłyszałem wersję durową "Mizernej cichej" i aż się zdziwiłem, że to akurat ta kolęda ma również taką odsłonę. Wyobraźmy sobie "Jezus malusieńki" na podobną, radosną nutę.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 grudnia 2015 22:41:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Jeśli chodzi o Mizerną Cichą, to i ja uznaję jedynie wersję molową. Ta druga to jakieś nieporozumienie dla mnie, co to w ogóle jest? Bo mówicie o tym czymś na melodię podobną do 'wysokie płoty tato grodził, żeby do Kasi nikt nie chodził'? :zena

A radość, którą dostrzegam w wersji molowej, jest taka spokojna, nie wybuchowa, nie skoczna, najlepiej byłoby zaprezentować o co mi chodzi, ale chyba nie umim. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 16 stycznia 2016 20:09:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Otworzyłem i ten wątek, żeby zobaczyć, co się to w nim dzieje, tym bardziej, że właśnie znajdujemy się w silnej fazie kolędycznej. Marcin po raz pierwszy kojarzy, co to Święta, mikołaj i te wszystkie, no i wie, że pasterze, Betlejem i stajenka. Troszkę kolęd śpiewamy, trochę słuchamy, trochę oglądamy, byliśmy na kolędowaniu na żywo... Marcinowy best moment to: pasterze strzelają, cuda cuuuuuda oooogłaaszaaaają!

Jeżeli zaś chodzi o Państwa dyskusje:
Mizerna cicha w wersji durowej to zaiste jakaś pomyłka, mogę tylko przyklasnąć. I zgadzam się z Fengari, że ona nie jest taka po prostu smutna. Na pewno nie jest wesoła, ale raczej jest taka szlachetnie przejmująca, niż smutna...
I nie zgadzam się z Fengari w kwestii Anioł pasterzom móWIŁ. Arasek bardzo ładnie podkreślił łamańce melodii i to jest ciekawe. bardzo podobała mi się orientalizująca wersja, którą nagrał Zespół w składzie swojego czasu. Na ogół nie przepadam za wydziwianiem z kolędami, ale tutaj nadanie nietypowego rysu stylistycznego zadziałało świetnie.

Fengari pisze:
1. O Gwiazdo Betlejemska
2. Jakaż to gwiazda
3. Witaj gwiazdko złota

widać, jaki masz ulubiony motyw w kolędach ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 17 stycznia 2016 00:04:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Crazy pisze:
widać, jaki masz ulubiony motyw w kolędach

Sama nie wiem, czemu tak wyszło. :) Mam wrażenie, że to jednak przypadek, bo w tych kolędach zawsze kręciła mnie przede wszystkim muzyka. Przy czym dwie ostatnie z tej trójki są u mnie w czołówce od zarania dziejów, natomiast nr 1 pokochałam jako jednak już trochę starszy człowiek, i za tekst i za muzykę, ale akurat motyw gwiazdki jako takiej nie jest tu dla mnie najważniejszy. ;)

Odnośnie orientalizujących wersji, to w Trzech Króli u mnie w parafii zagrali instrumentalnie Mędrców Świata w takiej wersji właśnie i to były ciary wręcz - rewelka! A co dziwniejsze, w sumie była to niezwykle wierna wersja i nie mogłam się nadziwić i rozkminić tego - że można tak bardzo, diametralnie zmienić charakter utworu, nie zmieniając w jego melodii właściwie nic...


Natomiast niedawno, w mojej drugiej parafii usłyszałam po raz pierwszy w życiu zupełnie nie znaną mi wcześniej kolędę 'Zaśnij dziecino'. Fragment melodii przywołał mi z odmętów niepamięci jakieś silne wzruszenia, których nie umiałam jednak zidentyfikować. A jak już sobie w końcu uświadomiłam skojarzenie, to ech..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 grudnia 2020 15:23:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dzisiaj dzieci słuchały kolęd i pastorałek w wykonaniu Arki Noego, ale to jednak ma pięknego kopa :D
Świeć gwiazdeczko.., Gore gwiazda..., Chojka... - te ludowe przyśpiewki to była wręcz dla nich nie ryba w wodzie, lecz arka na wodzie. Ale również tradycyjnym kolędom Arka potrafiła dodać życia, jak nikt inny, ba - nawet sztywne zwykle Tryjumfy dostały skrzydeł.

Nadal też w kategorii kolędy-najbardziej-klasyczne-ale-z-klasą wygrywa Stanisław Sojka.

Nadal też wyróżniającą się interpretacją jest Anioł pasterzom... w wykonaniu Zespołu w Składzie. Ale tego Zespołu to ja bym posłuchał na żywo, bo poza tym Aniołem nie mogłem się nigdy przekonać do wykonań studyjnych. Zresztą w sumie kolędy chyba po to są, żeby były na żywo, no nie?...

Nie będę natomiast rozwijał wątku traumy, jaką wczoraj przeżyłem w kościele w związku z lokalnymi wykonaniami kolęd, mogę tylko wzmiankować (jako że to wątek listowy), że od wczoraj Lulajże... jest u mnie chyba na samym dnie kolędowego bottoma :x

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 26 grudnia 2020 16:22:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Crazy pisze:
ale to jednak ma pięknego kopa
pełna zgoda

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 27 grudnia 2020 21:05:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Ciekawe, bo ja też włączyłem tę Arkę ( w sumie jak co roku) i spasowałem po kilku minutach. Tym razem wręcz mnie to drażniło.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 03 stycznia 2024 11:01:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Współczesna kolęda, bardzo ładna. Warto posłuchać:

phpBB [video]

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 04 stycznia 2024 21:45:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Ładna, sympatyczna kolęda, ale coś mi w niej nie podchodzi. Może mam po prostu problem z głosem wokalistki? Też w sumie nie wiem, czemu, bo ładny jest, miły, ale coś mi w nim nie pasi, nie wiem co. Może zbyt ciepła barwa (a ja wolę chłodniejsze)? Nie wiem... Za to instrumentarium w tle - super! :)


Natomiast patrzę, co tam wyżej jest w postach na tej stronie i zadziwiła mnie ta uwaga:
Crazy pisze:
ba - nawet sztywne zwykle Tryjumfy dostały skrzydeł.

Aż mnie ciekawi, jakie Ty wykony Tryumfów do tej pory znałeś, że są dla Ciebie zwykle sztywne...
Dla mnie to zawsze była jedna z absolutnie najbardziej radosnych, żywiołowych i zakręconych kolęd, taka petarda wręcz! :hopsa

Kolęd w wykonaniu Arki natomiast nie znam, ale że ja w ogóle nie lubię Arki, to i nie płaczę z tego powodu. ;)

Płaczę natomiast z innego, i to już od lat. Kiedy byłam mała, miałam kilka płyt winylowych z kolędami - i jak ja za nimi dziś tęsknię!!! Jak ja bym chciała znów je mieć! Ileż z tamtych wersji jest dla mnie kanonicznych, zapadły mi na zawsze w uszy i serce jako 'jedynie słuszne'! :wink: Nagrywane z wyczuciem i z głębokim zrozumieniem indywidualnego charakteru każdej z nich... Kto dziś tak nagrywa? Ktokolwiek bierze się teraz za nagrywanie płyty z kolędami, nagrywa wszystkie w jednym stylu, na jedno kopyto. Czasem to wychodzi lepiej, czasem gorzej, niektóre płyty brzmią nawet pięknie, ale to wszystko nie to... :(
A najbardziej tęsknię za przepięknym, mega poruszającym wykonem 'O Gwiazdo Betlejemska' którejś z ówczesnych wielkich dam polskiej piosenki. Ale której? Już nawet nie pamiętam... :(


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 04 stycznia 2024 22:57:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Fengari pisze:
Może mam po prostu problem z głosem wokalistki?


Tej, mi właśnie ten głos bardzo podchodzi! To taka cicha wersja głosu białego - bez żadnych wibracji, ozdóbek. Tak jakby sobie siedzieli na ulicy i grali.

No, instrumentarium gites.
W ogóle posłuchałem sobie wczoraj więcej tej WOS - bardzo ciekawy projekt, taką Kapelę Ze Wsi Warszawa zjada na śniadanie jeśli chodzi o pomysły i kreatywność.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 stycznia 2024 23:37:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 802
Skąd: Marshes
phpBB [video]

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group