Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 22:44:29

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: śr, 27 stycznia 2016 09:06:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Mimo, że nie jestem jakimś szczególnym fanem - właściwie w ogóle nie jestem fanem - pani Katarzyny Groniec, to gdy jakiś czas temu wpadła mi w uszy jej wersja "Króliczka" Skaldów pomyślałem sobie - to jest to. Bardzo podoba mi się ta wersja i to dzięki niej doceniłem tę piosenkę, odkryłem ją, a na pewno bardziej poczułem. Szczególnie ostatnia zwrotka, w wersji oryginalnej praktycznie dla mnie nie istniała, a tutaj nagle zupełnie inaczej ustawia całą piosenkę. Do tego dość minimalistyczne instrumentarium, a taki klimat, taki czad na końcu - perkusja super. Świetna wersja, właściwie inna piosenka, jeden z moich ulubionych coverów na chwilę obecną.

phpBB [video]

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: ndz, 07 kwietnia 2019 09:19:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Warto rzucić okiem na ten artykuł BBC:

http://www.bbc.com/culture/story/20190313-eight-rules-to-make-a-cover-version-better-than-the-original

Eight rules to make a cover version better than the original w podziale na takie oto możliwości (do każdego po 2-3 przykłady i opis):

- Reveal true… or new… meaning
- Take the melody to another dimension
- Subvert the song altogether
- Cover someone people will least expect
- Sound so good you think it’s the original
- Push the performance beyond anyone else’s reach
- Uncover an obscure track
- Add an iconic extra

Polecam!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: pn, 08 kwietnia 2019 12:02:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
I tak powstaje "Come As You Are". :rabbit:

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: pn, 08 kwietnia 2019 12:32:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Pet pisze:
I tak powstaje "Come As You Are".


Ale że co? Myślisz, że Krist celowo wykorzystał motyw z "Eighties" Killing Joke? Z tego co czytałem, to dowiedziawszy się o podobieństwach w linii basowej, Kurt sam rozważał wstrzymanie się przed wypuszczeniem "Come As You Are" na singlu, a zespól przekonała do tego wytwórnia.

Jako praktyk (hehehehe) basu powiem tylko, że większość linii które mi wychodzą spod palców okazuje się jakimś (kompletnym, częściowym) zapożyczeniem, ale zapewniam Cię, że nie jest to zabieg celowy. Nie wykluczałbym, że Novoselic zagrał to, brzmiało fajnie, zrobili numer, a potem ktoś dosłyszał w tym Killing Joke (jak Budyń "Nic już nie przeszkodzi" w utworze "Hungover Soberdrive" zespołu The D.N.A. ;) ).

...niezależnie od wszystkiego podpada to co najwyżej pod kategorię "Take the melody to another dimension".


PS. nota bene na takiej samej zasadzie działa kościelna pieśń "Jezu, miłości Twej". Czyż to nie to samo co "God Save the Queen" (hymn, a nie numer Sex Pistols" ;) ). Co było pierwsze...?

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: pn, 08 kwietnia 2019 13:22:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Celowo, niecelowo, ale Dżołki zrezygnowali z dochodzenia praw przed sądem podobno tylko dlatego, że Kurt zmarł.
Co ciekawe w filmie o Killing Joke pojawia się wypowiedź o tym, że Grohl za nagranie bębnów na płytę z 2003 nie dostał od zespołu ani grosza :wink: .

Tyler Durden pisze:
kościelna pieśń "Jezu, miłości Twej"

:wink:

Sporo na temat God Save The Queen jest po prostu na polskiej wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Wielkiej_Brytanii (Wisełko, wygraj mecz :wink: ).

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: wt, 09 kwietnia 2019 06:54:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Tyler Durden pisze:
Ale że co? Myślisz, że Krist celowo wykorzystał motyw z "Eighties" Killing Joke?


"Maciek ja tylko żartowałem" :)

Ale skoro już mówimy serio...

Tyler Durden pisze:
Z tego co czytałem, to dowiedziawszy się o podobieństwach w linii basowej, Kurt sam rozważał wstrzymanie się przed wypuszczeniem "Come As You Are" na singlu, a zespól przekonała do tego wytwórnia.


Ja czytałem, że było to w pełni świadome, ale zabij mnie - nie powiem Ci teraz gdzie i źródła nie podam niestety. :(

Tyler Durden pisze:
...niezależnie od wszystkiego podpada to co najwyżej pod kategorię "Take the melody to another dimension".


A "Add an iconic extra" i "Sound so good you think it’s the original" to niby już nie? ;)

Zresztą pod "Cover someone people will least expect" też można by podciągnąć.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Ostatnio zmieniony wt, 09 kwietnia 2019 09:55:51 przez Pet, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: wt, 09 kwietnia 2019 09:45:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Pet pisze:
A "Add an iconic extra" i "Sound so good you think it’s the original" to niby już nie?

Zresztą pod "Cover someone people will least expect" też można by podciągnąć.


To prawda!

Come as you are to nirvanowy top, nice talk ze względu na swą niezwyciężoność; zostawia numer Killing Joke daaaaaaaalekoooooo w tyle

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: śr, 10 kwietnia 2019 09:14:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Nie wykluczałbym, że Novoselic zagrał to, brzmiało fajnie, zrobili numer, a potem ktoś dosłyszał w tym Killing Joke


Chyba raczej nie, bo większość numerów powstawała tak, że Cobain sam je opracowywał, przynosił na próbę, a Grohl i Novoselic dogrywali swoje (zwykle bez jakichś specjalnych odlotów) i voila. Natomiast faktem jest, że też nie wierzę, żeby to był celowy plagiat, tak jak chyba nikt nie wierzy, że Molly's Lips (czy w wersji Nirvany czy Vaselines) celowo ma coś wspolnego z Niezwyciężonym :faja:

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: pt, 10 maja 2019 12:44:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Nie wiem czy polake zagląda do tego wątku, ale nie chciałem ciągnąć dyskusji w WFO...

polake pisze:
Covery co do zasady mają u mnie 1 lub 2.


U mnie ta zasada ma 1/10 :-)

Ale tak na serio, to ciekaw jestem - czy jest to zasada, którą ukułeś specjalnie na potrzeby WFO? Czy w ogóle nie szanujesz coverów jakichkolwiek jako takich? Czyli że przysłowiowe Hey Joe to też szmelc? No i jak to się ma do np. muzyki poważnej, czy taka Martha Argerich grająca Czajkowskiego czy Chopina też by miała 2/10, bo jak by nie patrzeć, nie jest to jej utwór, lecz swoiście pojmowany cover?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: ndz, 12 stycznia 2020 23:42:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
O, taka ciekawostka (i zaskoczenie, przynajmniej dla mnie):

phpBB [video]

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: pn, 03 lutego 2020 08:51:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
phpBB [video]

Napadło mnie przed weekendem.
Na plus: bas chodzi jak dziki. Na minus: przetworzone chórki.
Generalnie bardziej granie na kanwie, niż odtwórcze. Nie kupuje mnie w 100%.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: pn, 03 lutego 2020 19:46:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
Tyler Durden pisze:
Sound so good you think it’s the original

Akurat ten pomysł wydaje mi się niezbyt dobry. Jeszcze nawet nawet sprawdzi się, jeżeli ktoś naśladuje artystę bardzo trudnego do naśladowania, np. Janis Joplin, ale tego rodzaju występy bardziej przypominają pokaz akrobacji niż granie muzyki.

W przypadku pozostałych artystów, którzy nie są tak trudni do naśladowania, to nie wiem, co myśleć. Słuchałem na przykład takiej płyty "Celtic Emotions" (właściwie tylko jednej płyty z zestawu) i przez lata myślałem, że to jest składanka, zanim załapałem, że przy tytułach nie ma wykonawców, bo wszystko gra nie wiadomo kto. I teraz: "The Sound of Silence" zasługuje na taką samą ocenę jak oryginał, bo brzmi tak samo? Czy wręcz przeciwnie? Na pewno nie udało się Niemcom

Tyler Durden pisze:
make a cover version better than the original

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: wt, 04 lutego 2020 00:30:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Mikosz pisze:
Akurat ten pomysł wydaje mi się niezbyt dobry. Jeszcze nawet nawet sprawdzi się, jeżeli ktoś naśladuje artystę bardzo trudnego do naśladowania, np. Janis Joplin, ale tego rodzaju występy bardziej przypominają pokaz akrobacji niż granie muzyki.


Myślę, że to nie o to chodzi, a raczej że rzecz w tym, że znasz doskonale jakąś piosenkę, lubisz/uwielbiasz i po prostu uważasz ją za dzieło konkretnego wykonawcy, aż tu nagle znienacka okazuje się, że to jednak cover.

Najlepszy przypadek to przywołana przez Ciebie ...Janis Joplin :D Czy wiedziałeś, że "Piece of my Heart" to w oryginalnie numer Ermy Franklin (siostry Arethy)? Słyszałeś w ogóle o Ermie Franklin (bo ja nie) :) "Me & Bobby McGee" też jest coverem.

A kojarzysz taki zespół jak The Leaves? Ja też nie. A nagrali numer pt. "Hey Joe". Przed Heńkiem.

Dobra, wszyscy wiedzą, że "Nothing Compares 2U" jest Prince'a. Ale wiedzą od kiedy? Od "zawsze"? Ja byłem przez wiele WIELE lat pewien, że to oryginał Sinead i nagle usłyszałem jakiś cover :) Nienajgorszy, ale oryginał Sinead przeca lepszy :D

zasada pisze:
bas chodzi jak dziki


Tłuściutko!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: ndz, 20 września 2020 02:12:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 15:42:53
Posty: 1026
Skąd: z pomieszania win ...
Fletwood Mac spoko, ich oryginalna piosenka jest ok, ale ten cover bardziej mi wchodzi:
phpBB [video]

A to tez bardzo lubie, choc drugi utwor jest lepszy w wersji coveru the Temptations:
phpBB [video]

Who let the dogs out? :faja:
phpBB [video]

Ten profil ma nastepne czesci i wychodzi na to, ze najwieksze hity Whitney Houston, to covery :shock: . Wiedzialam tylko o I will always love you.

_________________

Kiedy tylko w moich snach
Ktoś podnosi na mnie głos
Jak wytresowany pies
Kuląc się czekam na cios


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: covery
PostWysłany: ndz, 20 września 2020 20:27:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Nie wiem, na pewno przez to, że rano przeglądnąłem ten wątek, teraz musiałem sobie włączyć Me And Bobby McGee :) . Mało tego, chyba Kerouaca poczytam!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group