Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 20:41:46

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 11 grudnia 2010 18:48:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 11 czerwca 2006 13:17:43
Posty: 1988
Skąd: 7 malinowych pool
to była staroć... kilkanaście lat temu zagrany... Dziubek na basie i w składzie 2 Norwegów... Mocno wtedy promowali materiał z "3 Potocki", znowu po wielu latach w kraju, była nawet jeden utwór do poezji Norwida... W międzyczasie fajny wywiad Piotrka Klatta z Andrzejem... Raczej dla koneserów twórczości górala z Jabłonki...

_________________
II.OP.OP


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 12 grudnia 2010 05:38:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
można było zgadnąć po agencji DNA - wydawcy "3 potocków". Wywiad z roku 1992, koncert prawdopodobnie też. Dość słaba jakość dźwięku, kawałki głównie ze wspomnianej płyty i starsze.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:07:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
napisałem recenzję nowej płyty. Ponieważ nie wiem jeszcze, gdzie ją opublikuję, więc na początek podzielę się nią tutaj...

Cytat:
Nowa płyta De Press różni się zdecydowanie od poprzedniej, poświęconej żołnierzom NSZ, "Myśmy rebelianci". Tam De Press zaatakowało najbardziej punkową płytą w swojej historii, tutaj stawia raczej na tworzenie nastroju. Choć, na szczęście, od punk rocka nie odchodzi, a jeśli już - to na ogół niezbyt daleko.

Płyta zaczyna się od niepokojącego "Od anioła do szatana", utworu będącego dość blisko do starszych produkcji Dziubka, czy to z okresu Holy Toy, czy też norweskiej odsłony De Press. Takiego klimatu jest na płycie więcej, jednak dwa kolejne utwory są bliższe stylistyce ostatnich, polskich produkcji zespołu. "Tymczasem" rozpoczyna się klawiszami w stylu starych The Stranglers, by w refrenie przejść do punka w stylu "Myśmy rebelianci". Podobnie jest w "Do wroga", gdzie do tych składników znów dochodzi nowa fala, refren zaś, choć motoryczny, pobrzmiewa pewnym norweskim chłodem. Ciekawie dzieje się też zaraz później - na wiodącą, niepojkojącą melodię, nakłada się druga - pochód prostych, lecz powodujących ciarki na plecach, dźwięków. Kolejna pozycja na płycie to wiersz, po który Dziubek sięgnął już w czasac h Holy Toy - "Buntowniki". Nowa wersja, choć inna od starej, potęguje wrażenie chłodu i niepokoju. A i aktualność słów poety nie daje przejść obok utworu obojętnie. "Siła ich" zostało potraktowane bardziej jako przerywnik, ale możemy złapać trochę oddechu. "Święty-pokój" to, w zgodzie z tytułem i tekstem (często chce się napisać właśnie "tekstem", bowiem słowa Norwida po dodaniu muzyki nie sprawiają wrażenia napisanych w innym celu, niż na potrzeby walczącej muzyki postpunkowej), dość spokojny, choć oparty na mocnym riffie hard rock. "Czemu nie w chórze" i "Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj" można potraktować jako intro i utwór właściwy - pierwszy w konwencji kościelno-kolędowej, drugi, oparty na basowym pochodzie, przełamany krótkimi wybuchami gitarowo-perkusyjnego zgiełku w refrenie. Znów mistrzowskie połączenie nastroju muzyki i słów."Syberie" to ballada z echami nowej fali, z zakończeniem w którym niektóre dźwięki delikatnie przywodzą mi na myśl Kult. "My już tak przed się patrzymy wygnani" przewijało się już w twórczości De Press. I w nawiązaniu w anglojęzycznym "Men at work" na płycie "3 potocki" i po polsku, w ostrzejszej wersji, którą usłyszeć mogliśmy choćby na koncercie z 1992 roku, powtarzanym niedawno w TV Polonia. Singlowa "Moja piosnka 2" (oryginalnie pojawiła się na drugiej polskiej płycie De Press "Groj skrzypko graj", w zupełnie innej wersji) przypomina o Dziubkowej fascynacji Joy Division i ta stylistyka, w wydaniu z najbardziej przebowych utworów Curtisa i kolegów, jak "Love will tear us apart" sprawdza się bardzo dobrze. Później robi się znów hard rockowo, ale już trochę mniej porywająco, choć oczywiście nie schodzimy poniżej pewnego poziomu. Tak jest w "Marionetkach", tak jest w połamanym i, celowo, monotonnym "Coś Ty Atenom zrobił Sokratesie". I znów porażajaca aktualność tekstu. "Po balu" to dość smutna ballada, "Trzy strofki zaś" zaskakują - niemile - automatem perkusyjnym (lub specyficzną realizacją żywej perkusji - na jedno wychodzi) i choć ogólnie sie bronią, na tle płyty nie robią specjalnego wrażenia. Na szczęście "Czy podam się o amnestię?" to już taki De Press, na jaki zawsze czeka się nabardziej. A będzie jeszcze lepiej. "Krzyż i dziecko", kolejny utwór, który jest dziś równie - a może bardziej jeszcze - aktualny, jak w czasach swego powstania. Muzyka - prosty, gitarowy motyw. Brzmiący czysto, a jednak elektryzujący na równi z tekstem. Do tego niski zaśpiew w refrenie - wszystko to razem składa się na najlepszy i najbardziej poruszający, moim zdaniem, utwór tej płyty. I żal tylko, że trwa on niecałe dwie i pół minuty. I to już w zasadzie koniec, nie licząc "Psalmu Wigilii", idealnie utrzymanego w konwencji muzycznej tego typu utworów. I idealnie domykającego całość "Do spółczesnych" - niestety, zepsutych w ten sam sposób, co "Trzy strofki". Jednak udało się nie zepsuć wrażenia.

Niektórzy, z braku wiedzy lub dobrej woli, oskarżają Andrzeja Dziubka o koniunkturalizm. Tymczasem w każdym dźwięku na tej płycie słychać, ile serca wkłada on w te utwory. To oddanie hołdu i deklaracja wiary i patriotyzmu, a nie muzyczny odpowiednik kolejnej ekranizacji lektury szkolnej.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:12:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Muszę posłuchać. Dzięki Budyń!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:19:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
nooo... ładnie żeś to rozpisał :) podkreśliłeś ważną rzecz - aktualność tych tekstów. momentami - jak dla mnie - porażającą aktualność. `Buntowniki` - jest bardziej mroczny i zimny, niż gdy usłyszałem go pierwszy raz [przełom 80/90] ...choć swoją drogą akurat ta wersja chyba najmniej się różni od tamtego właśnie pierwowzoru.

brakuje mi w tych znanych już z innych płyt utworach np. Dziubkowych harmonii wokalnych, tych rozmaitych nakładek, które dawały efekt potężnego chóru... szkoda też, że `Święty Pokój` nie pozostał tak zimnofalowy jak na `Product`. ale mniejsza ;) świetnie, że Dziubek kombinuje, że pozostając w pewnym znanym obszarze - wciąż ma nowe pomysły. sporo tych klimatów na tej płycie uzbierał... `Pokolenia` - to w pozytywnym sensie tego słowa - taki radiowy utwór... swoją drogą, aż sobie musiałem przypomnieć, że tekst powstał w XIX wieku :) myślałem też, że `Czemu nie w chórze` wersji a`capella nic nie przebije. a tu proszsz... są organy, organki, a śpiew i tekst... wciąż mrozi...

pzdr

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:33:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
o, dzięki za tę wzmiankę o "Świętym Pokoju", przegapiłem ten szczegół, a w recenzji wypadąłoby ująć :piwo:

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:34:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
wypadałoby jak wypadało, ale.... można ;) :piwo: kefirem

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:35:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
wiadomo, ja piwa nie piję :)

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:37:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
aaaa.... to nie wiedziałem :) frakcja nabiałowa...? :D

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:41:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
w sumie to kefiru też nie piję :lol: niemniej piwa z przyczyn niezależnych też unikam. Ostatnio głównie kakao :mrgreen:

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 21 grudnia 2010 22:44:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
hmmm.... żeby całkowity off-top nie wyszedł, to warto by zamienić parę słów o żentycy !!! [cholera, nigdy nie pamiętam jak się to poprawnie pisze ;)

ha, kiedy ja kakao ostatni raz piłem... trzeba nadrobic ;) i kończąc wątek - zacytuję klasyka: `piję tylko kwaśne mleko i nikomu nic do tego` :D

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 22 grudnia 2010 19:08:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 11 czerwca 2006 13:17:43
Posty: 1988
Skąd: 7 malinowych pool
Cytat:
to ballada z echami nowej fali, z zakończeniem w którym niektóre dźwięki delikatnie przywodzą mi na myśl Kult.
Niestety mam zupełnie inaczej :( W żadnym miejscu de Press nie kojarzy mi się z grupą staszewskiego... Wolę bardziej ten góralski koniunkturalizm niż ten drugi wybiórczo-niezależny... A muzycznie jakbym szukał podobieństw do polskich zespołów to przychodzą mi na myśl dwa bandy ze Śląska: Akurat czy Koniec Świata, choć w minimalnym stopniu... Może też i z tego powodu, że niektórzy muzycy grający z Dziubkiem grali w tych zespołach...
3 najlepsze jak dla mnie utworki to: o amnestii, o Sokratesie i o Krzyżu i dziecku... szkoda, że wszystko takie krótkie... Do utworów zagranych na nowo jakoś nie mogę się przyzwyczaić... Duży plus dla zespołu za to, że nie nagrał "Bema pamięci..."..., ale o tym było w wywiadzie prasowym...

_________________
II.OP.OP


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 grudnia 2010 17:06:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
:shock: szczątkowo znam twórczość wymienionych bendów... ech, żałuję, że po tylu latach działalności Dziubek nie dorobił się własnego stylu, a leci w klimaty Akurat czy Koniec Świata... no koniec świata... :mrgreen:

i coś jeszcze. z klimatem. ok??

http://www.youtube.com/watch?v=Bx8D9li6OMU

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 grudnia 2010 17:49:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 11 czerwca 2006 13:17:43
Posty: 1988
Skąd: 7 malinowych pool
To raczej oni lecą w jego klimaty :) ... A swoją drogą zapomniałbym, że bardzo fajne utworki też to: "Tymczasem" ( to dla mnie najbardziej aktualny tekst), "3 strofki" i nowa wersja 'Mojej piosnki" - tylko też bardzo krótkie... Fajne takie zestawienia Dziubka; na "Slebodzie" sporo było tekstów Tetmajera, tutaj Norwid, w międzyczasie pieśni religijne, kolędy, twórczość żołnierzy wyklętych, solowe rzeczy... Może jeszcze przyjdzie czas na rzeczy zbliżone do holytoy czy nebb blagism... 8-)

Bym zapomniał, że najwięcej utworów do słów Tetmajera to nagrał Dziubek na "Groj mi skrzypko groj" (1994 rok). Wtedy to skład był bardziej norweski. Z tamtej też płyty pochodzi pierwsza wersja "Mojej piosnki"...

_________________
II.OP.OP


Ostatnio zmieniony czw, 23 grudnia 2010 21:11:54 przez mathew, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 23 grudnia 2010 19:54:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
nooo.... coś takiego by się przydało. a w pewnym momencie to stracha miałem, że Dziubek zamilkł już na dobre [czyli złe...].
a Norwid to w sumie cały czas się przewija przez tę Dziubkową twórczość... pokrewieństwo emigranckie ;) przy okazji - płyta ostatnia przepięknie wydana, tekst o życiu spóźnionego Wieszcza - przemocny.

co tam jeszcze.... może szkoda tych norweskich składów DP..? bez naleciałości grali ;)
no i żal, że padła idea wznawiania krążków Holy Toy... Dokument, Warszawa... i tyle...? :( kaset z późniejszymi płytami to już nawet nie mam na czym posłuchać... :(

u mine najczęściej leci: Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj... ;)

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group