Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 22:32:18

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 11 listopada 2017 15:22:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Zrobiliśmy przedwczorajszym wieczorem rodzinny odsłuch 2 pierwszych płyt (Juniorka podrygiwała sobie do rytmu). Jako całości lepiej mi się "Cacy" słucha, ale tak zawsze chyba było. Jednocześnie jest tam wiele numerów, które lubię, ale których nie chce mi się wyszczególniać, które w oczywisty sposób do topu nie należą. Jednakowoż wyróżniam następujące:

1. Peralolo [to jest faworyt zdecydowany od lat]

2. Łabądzie
3. Magnetyzm

4. Grzyb/robak

Poza tym tego "Oplutego" wolę od poprzedniego.

Pierwsza płyta jest przereklamowana :P. Ale jednocześnie sporo tytułów, w szczególności:

1/2. Pogo/Nieprzysiadalność (jednak wciąż)
3. Pobojowisko
4/5. Pod wulkanem/...ska

Świerszcze i Olifant w sumie też.

To dziwne niby, że w tym kontekście wolę słuchać "Cacy", ale na debiucie za dużo numerów po prostu jest. Powycinać to i owo, i od razu byłoby lepiej.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 listopada 2017 15:46:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
monika pisze:
Peralolo


No tak. Umrzeć, wyjechać, nie zareagować?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 11 listopada 2017 18:05:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
"Perły" dziś na szybko: Ładnie, Czary Mary, Odciski, 79 i Jonasz.

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 12 listopada 2017 13:00:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Moja preselekcja:

Ogród Koncentracyjny - Pogo, Opluty (44), Świerszcze, Olifant, Wilgoć, M - morderstwo, Nieprzysiadalność, Słoniodarność, Pod wulkanem,
Listopad,
Cacy Cacy Fleischmaschine - Pies, Chmurka, McDonald's, Anioł/Trup, Henryk Kwiatek, Bronek Bączkiewicz, Grzyb/Robak, Korespondencja pośmiertna,
Perły Przed Wieprze - Ładnie, Czary Mary (Wonder Schponder), Odciski, 79,
Złe Misie - Elektra, Delikatnienie
Las Putas Melancolicas - Znowu się kłócą, Filandia, Czwartek, D#, Ochroniarz, K4, Incipit
Sromota - Bałwan, Gotham, O., Pinokio,

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 15 lutego 2018 12:43:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Nowe. "Sierpień w mieście"

phpBB [video]

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 25 kwietnia 2021 16:39:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Garść myśli o płycie zespołu Morświn:

Cytat:
Pamiętam, że w czasach kiedy o Świetlikach zaczynało być głośno, pojawiały się głosy, że zespół nawiązuje do praktyk bitników, którzy prezentowali swoją poezję w klubach, z towarzyszeniem muzyki. I o ile w odniesieniu do wiekowego już dziś (hyhy) zespołu wydawało mi się to średnio trafne, o tyle w przypadku Morświna porównanie takie może okazać się bardziej uzasadnione. Przy czym od razu zaznaczam: rola muzyki na Rewolucjiii jest dalece bardziej istotna. Nie da się jej sprowadzić do rangi samego akompaniamentu.

Morświn komunikuje sprawy ze swojej perspektywy. Jest szorstki, wcale się nie stara żeby było miło i ładnie. Dźwiękami emanuje szczodrze, ale na swoich zasadach i w tempie własnego, spokojnego i głębokiego, oddechu. Może dlatego mam wrażenie, że R-aaa nie do końca zalicza się do efektów owej „wzmożonej aktywności przed końcem wszelkiej aktywności” - „miliona płyt, miliona książek”, o których mowa w utworze Tyk, tyk. Kontakt z taką muzyką, na którą składają się naturalne, niewymuszone, w pewnym sensie osobne wypowiedzi grających, jest czymś niebywale odświeżającym. Nie staramy się za bardzo, ale wychodzi nam głębia – to jest naprawdę super.

Paleta barw na płycie jest określona, lecz mimo to powstaje niezwykle bogata w faktury i niuanse rzeczywistość. Morświn operuje dźwiękiem subtelnie, w sposób bardzo wyrafinowany. Szczególnie piękne momenty pojawiają się na chwilę, by prędko ulecieć, tak jak partia olkuskich garnków czy głos RB. Nie ma męczących powtórzeń czy irytujących pętli. Są za to skojarzenia i obrazy: m.in. sąsiad z wiertarką, hinduskie Love Supreme (kiedyś wszystko kojarzyło mi się z Summertime, ostatnio wszystko z A Love Supreme), ustaw stery wprost na serce słońca... Słysząc muzykę Mowy nienawiści od razu przenoszę się w Dolinę Issy Konwickiego. Z drugiej strony „baba” w tym utworze przemawia dla mnie tonem PADa!

Słowa utworów pochodzą w większości z książki Ale o co ci chodzi? Świetlickiego (choć z Nieufa został właściwie tylko tytuł). Ciekawa sprawa, bo wiersze z tego tomu zapamiętałem jako krótkie teksty o konkretnych, często nieładnych i niemiłych sprawach. Wartością całości - oprócz siły poszczególnych fraz - wydawało mi się to, jak ironicznie odnoszą się one do rzeczywistości. Tak jakby poza słowami intelektualna gra z czytelnikiem opierała się głównie na dość gorzkim humorze - co jest w gruncie rzeczy niezłą strategią i jakoś podnosi na duchu (Gowin sam w Nowym Jorku!). Ale Morświn inaczej prezentuje te teksty. Buduje dla nich inną scenerię, a być może penetruje też to, co w nich przemilczane, co kryje się w cieniu.

Szczególnie odnosi się to do utworu tytułowego. Nie wiem co prawda skąd wziął się tekst Rewolucjiii (ups!), ale ta kolażowa całość rozrasta się, kulminuje, faluje, przywołuje obrazy i skojarzenia dźwiękowe z różnych czasów i przestrzeni, a przy tym wciąga słuchacza w osobliwą grę wyobraźni. Powstaje tam przestrzeń penetrowana myślą, po której krąży się w uniesieniu, choć ze ściśniętym gardłem. Na szczęście zdarzają się też cieplejsze i jaśniejsze momenty, a „number nine, number nine” miga na końcu jak światło latarni. Chociaż…

Przyznam się na koniec, że nie spodziewałem się, że to będzie tak dobry, tak przejmujący album. Byłem niedowiarkiem. Małorzata Tekiel pokazała na co ją stać. Był to też mój pierwszy kontakt z Pauliną Owczarek. Szacunek dla pozostałych autorów dźwięków. A przy okazji kolejny raz okazuje się, że coś poznawane we fragmencie i z internetu, ma się nijak do płyty! Zwłaszcza jeśli ma ona jeszcze tak fajną okładkę (i wkładkę).


Obrazek

Tekst stąd.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 29 kwietnia 2021 10:08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
głos RB

A wiadomo, skąd on tam się wziął?

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 29 kwietnia 2021 11:07:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Z sesji Dża Ludzi, niewykorzystana na płycie ścieżka z utworu Wszystkie świata strony (tekst Gołaszewskiego). Wokale nagrywane były studio As One, tam też wmiksowano głos Goldrockera i słowa Merlina w muzykę Morświna.

PS.
Cytat:
Te wszystkie świata stony
odgłosy pól bitewnych
i to co, nieskończone
i to, co w sercu gra
i to, co niezmierzone
co miarą jest wszechrzeczy
te wszystkie świata strony
we wszystkie strony świat

Te wszystkie świata strony
głos kroków tak niepewnych
gdzieś wszystko zamierzone
gdzie to
gdzie Ty
gdzie ja
i to, co niespełnione
spełnieniem tym najpierwszym
te wszystkie świata strony
we wszystkie strony świat


Na płycie Izraela z tej całości Robert śpiewa dwa wersy, a resztę wypełnia Larry Okey Ugwu. Wygląda więc na to, że potencjalnie istnieje też wersja, w której Brylewski śpiewa cały tekst Gołaszewskiego...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 maja 2021 12:05:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Przyznam, że z ostatnich wydawnictw melorecytującego Świetlickiego Rewolucjaaa podeszła mi bardziej niż Wake Me Up Before You Fuck Me. Ta druga (choć chronologicznie pierwsza) ma fajne kawałki, ale ich zbiór okazuje się jakiś amorficzny. Nie otwieraj nikomu nie może jej uratować. Bardzo lubię też Ulicę szarlatanów, ale cała płyta jakoś się z nich rozlewa i ginie.
Na tym tle Morświn okazuje się niezłym odświeżeniem, choć przecież muzyka nie jest nijak przebojowa, nawet jak na świetlikowe standardy. Trochę podobnie było z Czarnymi ciasteczkami (muzycznie przecież też).

Swoją drogą, jeżeli chodzi o poboczne projekty, to w ogóle okazują się ostatnio całkiem interesujące, choćby Pio Szorstkien.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 02 maja 2021 13:52:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
O, a ich trzecia płyta już fizycznie jest do nabycia drogą kupna?

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group