Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:04:10

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 października 2008 23:02:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Obrazek
Nico (Christa Paffgen) urodzona 16.10.1938. W wieku 14 lat została modelką, występowała też w reklamach. Próbowała aktorstwa i muzyki - zagrała kilka ról epizodycznych (m. in. u Felliniego w "La dolce vita"), piosenki dla niej pisali Bob Dylan, Serge Gainsbourg i Jimmy Page. Podkochiwał się w niej Cohen, miała dziacko z Alanem Delonem. Przełomem okazała się przeprowadzka do Ameryki.

W Nowym Jorku szybko zadomowiła się w otoczeniu Warhola.
ObrazekNico jako Batman, Andy Warhol jako Robin
Ten obsadził ja w kilku swoich filmach i wkręcił do The Velvet Underground. Biorąc udział w nagraniu ich debiutu. Przeszła do historii.
Bycie tylko dodatkiem nie wystarczyło Nico. Opuściła zespół i nagrała płytę solową.
Obrazek Chelsea Girl (1967) ***3/4
W sesji brali udział Cale, Morrison i Reed. Ten ostatni podrzucił jej jeszcze kilka kompozycji. Album wypełniają folkowe piosenki. Gitara akustyczna, smyczki, flet itd. The Fairest of the Seasons, These Days (obydwie piosenki Wes Anderson wykorzystał w "Genialnym klanie"), Chelsea Girl, I'll Keep It With Mine (napisana dla Nico przez Dylana). Wyjątkiem jest "It Was a Pleasure Then" - zaczyna sie normalnie by zmienić się w kombinacje hałaśliwej altówki i dronujących wokaliz. Piosenki sa ładne, ale mam wrażenie, jakby były nagrywana trochę bez przekonania. Głos Nico też nie zawsze do nich pasuje - czasami rozchodzą się w różnych kierunkach.

Nico miała szansę na karierę, ale heroina zmieniła wszystko. Wcześniej łaknęła sławy, teraz postanowiła ja odrzucić. Wraz z Johnem Cale nagrała serię świetnych, choć trudnych płyt. Nico śpiewała i grała na fisharmonii, Cale na wszystkich innych instrumentach (dopiero na "The End" pojawiają się dodatkowi muzycy).

Obrazek The Marble Index (1969) *****
Album ponury i hipnotyczny. Niepokojące połączenie folku, muzyki klasycznej i awangardy. Zupełne zerwanie z kanonem. Aranżacje są ascetyczne - często tylko fisharmonia, altówka i głos Nico. Płyta jest zimna i przygnębiająca jak październikowy poranek, szary i deszczowy. Jest jednak w tej muzyce elegancje i pewne piękno.
No One is There, Facing the Wind, Frozen Warnings, Evening of Light

Obrazek Desertshore ****1/2

Kontynuacja kierunku obranego na "The Marble Index". Mniej jest chłodu choć wciąż czuć pustkę. Ta płyta nie jest tak ponura i niepokojąca, raczej smutna i spokojna. Atmosfera zdecydowanie grobowa. Utwory jeszcze ascetyczniej zaaranżowane, ale brzmią jakby pełniej.
My Only Child i All That Is My Own (fragment filmu "La cicatrice intérieure" Philippe Garrela), Abscheid, Mutterlein.

Niedawno "The Marble Index" i "Desertshore" zostały wznowione wraz z mnóstwem dodatków jako dwupłytowe wydawnictwo "The Frozen Borderline".

Obrazek The End (1974) ****1/2
Więcej tu dźwięków, pojawiają się syntezatory i różne elektroniczne hałasy (autorstwa Briana Eno). Znów piosenki stały się niepokojące.
You Forgot to Answer, Innocent and Vain, We've Got the Gold.
Tytuł płyty wziął się od coveru The Doors The End. Jest to hołd Nico dla Jima Morrisona, którego znała osobiście. Całkiem ciekawa wersja.
Płytę zamyka Das Lied der Deutschen - zaśpiewany przez Nico hymn Niemiec.
W ramach trasy promującej album 13.12.1974 Nico wraz z Tangerine Dream zagrała niesławny koncert w katedrze w Reims.
Po tak zatytułowanej płycie mogło się wydawać, że to faktycznie koniec. Nico zamilkła, jedynym śladem jej aktywności były role w filmach Philippe Garrela. Uciekła od świata pogrążając się w nałogu.

ObrazekObrazek Drama of Exile (1981) ****1/2
Nico powróciła w znakomitym stylu. Producentem płyty został pochodzący z Korsyki, specjalizujący sie w reggae Philippe Quilichini. Powstała niezwykła płyta. Postpunkowe, lekko gotyckie granie połączone z wpływami reggae i muzyką bliskowschodnią. Mieszanka tyleż egzotyczna i niezwykła, co niezwykle udana. Najprzystępniejsza płyta Nico.
Na płycie są dwa covery: "Heroes" Davida Bowie oraz "I'm Waiting For My Man" The Velvet Underground.
W nie do końca jasnych okolicznościach ta płyta została nagrana dwa razy. Mimo, ze nagrane w tym samym czasie i składzie różnią się wyraźnie. Charakter jest ten sam, ale późniejsza wersja jest zagrana prościej i ma bardziej basowe brzmienie. trudno powiedzieć która wersja lepsza. Rekonstrukcja bardziej wpada w ucho, ale pozbawiona jest pewnych smaczków oryginału. Jednak obie sa świetne.
Sixty Forty, Orly Flight.

Obrazek Camera Obscura ****
Kolejna twarz Nico i kolejna płyta nagrana z Johnem Cale. Silnie zrytmizowane elektroniczne brzmienie. Rytmy kojarzą mi się trochę z Einsturzende Neubauten. My Heart is Empty.
Znalazło sie też miejsce dla bardziej tradycyjnego dla niej materiału m.in. jazzowego standardu "My Funny Valentine".
Obrazek
W latach osiemdziesiątych zarejestrowane zostało wiele jej koncertów. Najbardziej znane to: "Do or Die!", "janitor of Lunacy", "Heroine", "Live in Tokyo", "Hanging Gardens" i "Fata Morgana".

Mimo, ze nie odniosła sukcesu, jej muzyka nie przeszła bez echa. Inspirowali się nią liczni artyści. M. in. Bjork, Coil, Dead Can Dance. Miała tez duży wpływ na powstanie neofolku.
Nico udało się w końcu wyzwolić z nałogu. Na Ibizie w czasie wycieczki rowerowej dostała ataku serca spadając z roweru uderzyła sie w głowę co spowodowało wylew. Zmarła 18.07.1988.
Obrazek

Dla tych których brzydzi Youtube, ale chcieliby poznać szarpiące nerwy zawodzenie Nico, przygotowałem podcast:
http://rapidshare.com/files/154247812/Nico.mp3. Jeden plik, 27:42, 25,3MB.
Lista piosenek:
1. Strip-Tease (nagrana razem z Sergem Gainsbourgiem, 1962)
2. I'll Be Your Mirror (z płyty "The Velvet Underground & Nico", 1966)
3. Wrap Your Troubles in Dreams (z płyty "Chelsea Girl", 1967)
4. Lawns of Dawn (z płyty "The Marble Index", 1968)
5. Janitor of Lunacy (z płyty "Desertshore", 1970)
6. Innocent and Vain (z płyty "The End", 1973)
7. The Sphinx (z płyty "Drama of Exile", 1981)
8. Tananore (z płyty "Camera Obscura", 1985)

W temacie bootlegowym koncert Nico z Londynu, 19.01.1983.

_________________
Obrazek


Ostatnio zmieniony śr, 25 marca 2009 23:15:19 przez poprzednio jako azbest23, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 października 2008 23:07:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..o ! :brawa: dzieki za Nico ! chyba też napiszę coś....bo lubię bardzo Drama on exile

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 listopada 2008 11:47:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
azbest23 pisze:
Dla tych których brzydzi Youtube, ale chcieliby poznać szarpiące nerwy zawodzenie Nico, przygotowałem podcast:
http://rapidshare.com/files/154247812/Nico.mp3. Jeden plik, 27:42, 25,3MB.
Minął ponad miesiąc i ściągnęło go 5 osób. Może ktoś chciałby podzielić się wrażeniami? Nawet "Wyłączyłem po 5 sekundach po słuchać się nie dało" to tez jakaś opinia.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 listopada 2008 18:04:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
azbest23 pisze:
Może ktoś chciałby podzielić się wrażeniami? Nawet "Wyłączyłem po 5 sekundach po słuchać się nie dało" to tez jakaś opinia.

hehe w pełni rozumiem co chcesz powiedzieć :wink: Też mam coś podobnego w jednym wątku :mrgreen: W związku z czym ściągam, zobaczymy i opiszemy.

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 23 listopada 2008 20:43:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Hmm, ja ściągłem ten koncert ale zapomniałem o nim :) . Wybacz Azbest!
Natomiast znam płytę Hanging Gardens. Zawiera ona muzykę, która robi na mnie duże wrażenie, trochę można się jej bać. Oczywiście nie jest to płyta - całość, niektóre utwory - o ile pamiętam - gryzą się z innymi, ale też rzecz została wydana już po śmierci Nico... Na pewno warto się zapoznać.

A w ogóle to czemu Manool jeszcze tu nic nie napisała????

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 25 listopada 2008 20:37:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
azbest23 w tego słucham pisze:
To chyba nie twoje klimaty, ale i tak miło

No właśnie...mimo szczerych chęci nie przemawia to do mnie ani trochę :x i nie chodzi tu o jakieś szczegóły tylko tak....po całości.
Ta muzyka to taka hmmm asceza dźwiękowa. Mam wrażenie, że słucham projektu pod hasłem muzyka minimum :wink:
Może dlatego, że jest ona głównie tłem do głosu który niestety też niespecjalnie do mnie przemawia, może nie tyle sam głos co sposób jego wykorzystania....
Dwa pozytywy wychwyciłem:
- gdzieś tam ciekawe(nawet bardzo!) partie fletu
- ponoć jest to koncert :)
I to by chyba było na tyle, mimo, że mi się nie spodobało nie czuję się zniechęcony. Chętnie zaznajomię się z jakimiś innymi wynalazkami które pojawią się w tym wątku do ściągnięcia i posłuchania, chociażby po to, żeby wątek o KISS nie był podobny do żadnego innego :wink:

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 listopada 2008 00:00:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
MAQ pisze:
że słucham projektu pod hasłem muzyka minimum


O, dobre! W sensie in plus :-).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 listopada 2008 00:31:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
No proszę jaki się ruch zrobił w wątku.
MAQ pisze:
Ta muzyka to taka hmmm asceza dźwiękowa. Mam wrażenie, że słucham projektu pod hasłem muzyka minimum Wink
Może dlatego, że jest ona głównie tłem do głosu który niestety też niespecjalnie do mnie przemawia, może nie tyle sam głos co sposób jego wykorzystania....
Bardzo zgrabnie podsumowałeś tą muzykę. Szczególnie to pasuje do jej najlepszych płyt - trylogii nagranej z Calem.
MAQ pisze:
ponoć jest to koncert
To zależy. Jeśli słuchałeś tego co wrzuciłem w wątku bootlegowym to jak najbardziej. Jeśli tej "składanki" wrzuconej parę postów wyżej to wszystko studyjne.

A jesli nie masz jeszcze dość i chcesz spróbować czegoś Velvetów to polecam bootleg do którego kiedys podawałem link: The Velvet Underground "Live at the Gymnasium" - koncert z 1967. Jest szansa, że ci przypasuje. Żadnych smutów, tylko żywiołowy rock and roll.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 listopada 2008 16:23:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
wychodzi na to, że słuchałem składaka :wink:
A to:
azbest23 pisze:
The Velvet Underground "Live at the Gymnasium" - koncert z 1967.

już się ściąga :)

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 sierpnia 2009 21:11:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
15 września do sklepów trafi zestaw singli The Velvet Underground na siedmiocalówkach i CD.

http://muzyka.onet.pl/10173,2030293,newsy.html

Kurcze, to może być naprawdę godne uwagi wydawnictwo.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 sierpnia 2009 22:57:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Wyłącznie dla nawiedzonego kolekcjonera. Oprócz reklam radiowych te nagrania są w oficjalnym obiegu od dawna (poza dwoma wyjątkami od ponad 40 lat). Żeby było smutniej/zabawniej zestaw nie obejmuje singli z okresu "Loaded" - to już inna wytwórnia, a licencja na nagrania by kosztowała i kapitalistyczne pijawki mniej kaski miałyby do przytulenia.
A własnie - pieniądze. Podejrzewam, ze cena za ten zestaw będzie zbliżona do tej za boks "Peel Slowly and See" (o tym jaki on wspaniały pisałem na pierwszej stornie).
Już sam pomysł wznawiania singli VU jest kuriozalny. Zespołowi nie udało przebić się do radia, więc w ogóle się nie sprzedawały. Jedynie najbardziej przebojowe kompozycje z "Loaded" (te pominięte) trafiły w końcu na antenę, ale i tak dopiero po sukcesie Reed'a.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 sierpnia 2009 23:21:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 stycznia 2008 22:19:30
Posty: 4159
Skąd: Wrocław
Czyli że nie?

To mi przypomniało, że nie jestem w stanie się zabrać za "White Light / White Heat", czyli płytę, która powinna mi się spodobać bardziej od debiutu, nieprawdaż ;) ?

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 26 sierpnia 2009 23:35:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Uldor pisze:
Czyli że nie?
Te same nagrania są na regularnych płytach - ja bym odpuścił.

Uldor pisze:
nieprawdaż
Wszystko na to wskazuje, ale wolałbym nie udzielać jednoznacznej odpowiedzi :D

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 27 sierpnia 2009 14:31:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
A mnie ciekawi jakie sa wrazenia MAQ-a po przesluchaniu ''Live at Gymnasium''...
Co do tego boksu - zgadzam sie z Azbestem, dla mnie raczej najlepsze nagrania VU, to te, ktorych na singlach nie wydano.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 27 sierpnia 2009 14:38:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Prazeodym pisze:
A mnie ciekawi jakie sa wrazenia MAQ-a po przesluchaniu ''Live at Gymnasium''...

niestety słabe.
Ani razu nie udało mi się tego przesłuchać w całości za jednym zamachem...

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group