Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 16 kwietnia 2024 18:28:31

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Czy artykuł zachęca Cię do bliższego poznania twórczości Czesława Niemena?
Tak 76%  76%  [ 22 ]
Nie 24%  24%  [ 7 ]
Liczba głosów : 29
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 12:19:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...szczególnie nieprzychylny jest SBB.....a to ,że obstawił się syntezatorami a nie muzykami to bardzo wielka szkoda i...kompletna pomyłka

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 12:23:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
elrond pisze:
szczególnie nieprzychylny jest SBB


I zdaje się vice versa, ale tu może Maq napisze coś więcej.

Ale z tymi muzykami to rzeczywiście ciekawa sprawa, bo nie dość że miał do nich ucho, to jeszcze umiał ich wykorzystać. Maq kiedyś stwierdził, że jego zdaniem esbebiaki najlepsi byli właśnie z Niemenem, który potrafił ich okiełznać i ukierunkować. Oczywiście do czasu.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 16:40:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Ciekawy wątek Panowie poruszyli!
Co prawda miałem nań plan na za kilka miesięcy, ale nic to :)

Cytat:
Czy muzycy angażowani przez Niemena byli szerzej znani na 'rynku', mieli już ugruntowaną pozycję, czy raczej pan Czesław wyciągał jak z kapelusza młode talenty?


Nie mam pojęcia jak sytuacja wyglądała w przypadku muzyków grających z Niemenem przed rokiem '72, ale jeśli chodzi o skład Grupy Niemen i Aerolitu to zdecydowanie ta druga opcja.
Silesian Blues Band dopiero co się urodzili (1971), a Krzak na podstawie którego Niemen zbudował Aerolit stał się rozpoznawalny dopiero na początku lat '80.

Cytat:
...tylko ,ze w pewnym momencie w ogóle przestał sobie dobierać jakichkolwiek muzyków i to było strasznie słabe


Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem żadnej jego płyty bez zespołu i jako fan przede wszystkim grania nie mam zamiaru próbować :wink: .
Nie mniej, jak na relatywnie krótki czas (1970-75) przewinął przez swoje projekty 80% moich ulubionych polskich muzyków!

Cytat:
Z punktu widzenia miłośnika jego muzyki: wielka szkoda.


wiadomo..., choć na szczęście i tak jest jego muzyki dość sporo :).
Z drugiej strony, znacznej części dyskografii, albo nie można kupić, albo jej nie ma, bo Niemen zmarł i nie zdążył jej wydać :x

Cytat:
...szczególnie nieprzychylny jest SBB.....


Ten temat ciągnie się już jakieś 40 lat :D
Choć wcale wesoły nie jest.
Dziś są dwa fronty, które rozprawiają na ten temat w wywiadach.
Pierwszym jest Józef Skrzek, który powtarza, że główną przyczyną ich wojen byli menadżerowie którzy traktowali SBB po macoszemu (gorsze hotele na trasie, brak umowy, małe pieniądze).
W każdym aktualnym wywiadzie podkreśla, że jest mu głupio za wojnę którą toczył w prasie z Niemenem (warto podkreślić - wyrównaną) i, że po latach stosunki uległy poprawie "kumplami zostaliśmy do końca".

Inna sprawa, że zarówno Anthimos i Józef niespecjalnie o współpracy z Niemnem lubią mówić.
Trochę jakby mieli za złe, że ludzie wciąż tak bardzo kojarzą ich właśnie z grupy Niemen.
Na szczęście o początkach i dalszych losach SBB mówią chętnie :)

Jeszcze inna, że Józef zaczął się zdaje się mocno rozpychać kompozycyjnie w okolicach '73 co wprowadziło Grupę Niemen na nieco inne tory i co zdaje się Czesławowi nie bardzo odpowiadało.
Choć rok później podkreślał wkład Józefa szczególnie w płyty nagrane dla CBSu i wypowiadał się o tej pracy z szacunkiem.

Drugą stroną sporu jest żona Niemena, która ma odmienne zdanie, ale nie będę tu o tym pisał.

Cytat:
Ale z tymi muzykami to rzeczywiście ciekawa sprawa, bo nie dość że miał do nich ucho, to jeszcze umiał ich wykorzystać. Maq kiedyś stwierdził, że jego zdaniem esbebiaki najlepsi byli właśnie z Niemenem, który potrafił ich okiełznać i ukierunkować. Oczywiście do czasu.


I zdania nie zmieniłem!!

Uważam, że jako wokalista i, nie wiem czy nie przede wszystkim, lider Niemen był zjawiskiem wręcz nie z tej ziemi!
Twierdzę, że to właśnie dzięki niemu utwory z Marionetek i np. Strange Is This World miały swoisty kręgosłup, którego próżno szukać na wczesnych nagraniach SBB, choć też je bardzo lubię.

Niemen nadawał całości bardzo słowiański, mocny i zdecydowany charakter, jednocześnie nie wpadając w nadmuchany patos.
Efektem była niezwykła równowaga sił.
Po jednej stronie Niemen, który dobrze wiedział czego chce, a z drugiej banda która postanowiła podbić świat i miała o swojej sile zdanie niewzruszone.
Efekt był dla mnie, szczególnie na koncertach, porażający!

To jak na siebie wzajemnie wpływali do dziś mnie fascynuje!
Podczas występów Grupy Niemen wyzwalał się wręcz wulkan energii!
Właśnie ten moment (rok '72) mam za najwyższą formę kompozytorską, muzyczną i nie wiem jaką tam jeszcze zarówno samego Niemena jak i śląskiego tria.

Dlatego też ten skład mam za optymalny i uważam, że na jego rozpadzie każdy stracił.
SBB się rozlazło.
Ich muzyka stała się bardziej wirtuozerska i nic więcej już za tym nie poszło, a Niemena już z żadną ekipą nie łączyła tak silna muzyczna chemia, przez co magia (mimo doskonałego jak dla mnie Aerolitu) już się ulotniła. A co się potem stało to już mówiliśmy.

Zmęczyłem się :) .


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 19:00:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
MAQ pisze:
uważam, że na jego rozpadzie każdy stracił.
SBB się rozlazło.
Ich muzyka stała się bardziej wirtuozerska i nic więcej już za tym nie poszło, a Niemena już z żadną ekipą nie łączyła tak silna muzyczna chemia

słabo znam i SBB i Niemena z okresu po Czerwonym (no dobra, po Marionetkach), ale na oko mam identyczne wrażenie. SBB jako takie nie interesuje mnie W OGÓLE, a wiele rzeczy, które słyszałem (np. w rockowej trzynastce, tam bardzo to lubili), mnie wręcz odstręczało, mimo oczywistej wirtuozerii. Z kolei świetnie mogę sobie wyobrazić, jak Niemen bez tych wybitnych muzyków wokół siebie, staje się nieznośny.

Oczywiście moja dycha Niemena całkowicie inna by była (choć może jeden punkt wspólny widzę!), wiadomo, że na pierwszym Dziwny jest ten świat, a w ogóle to Płonąca stodoła, Czas jak rzeka, Nie wiem czy warto, Domek bez adresu i tak dalej ... :D No i Sariusz! według MAQ najgorszy na Marionetkach, według mnie najlepszy.

diglator pisze:
Za młody jestem żeby to pamiętać

MAQ, Ty starcu! :D

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 19:04:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
MAQ pisze:
na szczęście i tak jest jego muzyki dość sporo


wiadomczak, ja nawet przecież jeszcze nie okiełznałem tych wszystkich płyt :)


MAQ pisze:
Zmęczyłem się


Heheh, ale i tak napisałeś to, co już dawno chciałem żebyś napisał :) .

Bo mi ta teoria, którą skrótowo tak ująłeś:

Cytat:
uważam, że na jego rozpadzie każdy stracił


- z rozwinięciem, wydaje się bardzo ciekawa. Podejrzewam też, że słuszna, ale nie znam za bardzo SBB. Niemniej muszę przyznać, że takie sformułowania u fana SBB są dla mnie bardzo znaczące!


PS.
Crazy pisze:
No i Sariusz! według MAQ najgorszy na Marionetkach, według mnie najlepszy.


MAQ musi chyba wyjaśnić: Ptaszek czy Sariuszek? :P


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 19:20:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
antiwitek pisze:
MAQ musi chyba wyjaśnić: Ptaszek czy Sariuszek?

Słuchanie debilakakadu byłoby dla mnie karą, a w Sariuszu coś fajnego znajdę :), wybieram zatem jego ja.

Crazy pisze:
MAQ, Ty starcu!

8-)

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 19:26:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
no dobra, ale Ptaszek to nie jest tak naprawdę żaden utwór, tylko taki fajny przerywnik.

natomiast Sariusz u mnie chyba dość łatwo na drugim miejscu w toptenie. a może Paweł z Gawłem zrobią, ha? (ale ile osób by zagłosowało, czy by było chociaż te dziesięć?)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 maja 2013 19:27:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
ale Niemen już chyba był :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 07:50:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Crazy pisze:
no dobra, ale Ptaszek to nie jest tak naprawdę żaden utwór, tylko taki fajny przerywnik.


No zdecydowanie inaczej odbieramy te kwestię :),
nie dość, że jest dla mnie utworem, to jeszcze niefajnym.

Wszystko dlatego, że ten pseudożart, który miał rozładować powagę poprzednich utworów (tak sądzę) mnie nie śmieszy.
Co więcej, uważam, że jest tworem sztucznym, gdyż Niemen był na każdym kroku artystą poważnym i w tym utworze też to słychać, dzięki czemu efekt jest wręcz karykaturalny.
Sztywność, tej piosenki sprawia, że mimo iż trwa minutę 8, to już po 20 sekundach mam jej dość.

Poza odczuwalnym przeze mnie problemem braku autentyzmu, pozostaje pomniejszy kłopot wokalnego aktorstwa, którego zwyczajnie nie lubię.
Z tego powodu głównie nie trawię np. Sariusza czy Historii pewnej miłości.

No i na koniec jeszcze te okropne, wymuszone, śmiechy.....

Ech przepraszam fanów tego utworu, ale zawsze gdy się kończy mam nietęgą minę.

- - - -

A odnośnie toptenu to faktycznie był i wyniki są chyba dwie strony wcześniej w tymże wątku :).


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 10:01:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
MAQ pisze:
Efekt był dla mnie, szczególnie na koncertach, porażający!

...ciekawe , chyba posłucham tej kattorny :D

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 10:19:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
MAQ pisze:
Wszystko dlatego, że ten pseudożart, który miał rozładować powagę poprzednich utworów (tak sądzę) mnie nie śmieszy.
Co więcej, uważam, że jest tworem sztucznym, gdyż Niemen był na każdym kroku artystą poważnym i w tym utworze też to słychać, dzięki czemu efekt jest wręcz karykaturalny.
Sztywność, tej piosenki sprawia, że mimo iż trwa minutę 8, to już po 20 sekundach mam jej dość.

Maqu, bardzo ciekawa uwaga. Nigdy nie popatrzyłem na to z tej strony.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 10:58:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
elrond pisze:
...ciekawe , chyba posłucham tej kattorny Very Happy


Kattorna nie jest zła :), choć tej energii o której pisałem jest akurat mniej :wink:
To mimo wszystko bardziej nastrojowy album na którym panowie idą w klimaty bliższe pierwszej płycie SBB.
Tzn tego niemenowskiego kręgosłupa o którym pisałem jest niewiele.

Koncertem który polecam szczególnie, i który obecnie uważam za największe dzieło polskiego rocka to Helsinki, Finlandia Hall 28.08.1972 :D

Kameleon pisze:
Maqu, bardzo ciekawa uwaga. Nigdy nie popatrzyłem na to z tej strony.


hehe cała przyjemność po mojej stronie :)


Ostatnio zmieniony czw, 16 maja 2013 11:04:50 przez MAQ, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 11:00:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...a gdzie to jest wydane ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 11:05:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 20:29:43
Posty: 6699
Napiszę Ci w priwie :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 maja 2013 11:42:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
o faktycznie, że był top ten. zupełnie go nie pamiętałem :shock: tym dziwniejsze to, że napisałem:
Cytat:
Chyba jedna z najmocniejszych dziesiątek od początku tej zabawy.
i w ogóle widzę, że zachwycałem się na całego, he he.

Sariusz jednak był trzeci...

Twoje, MAQ, uwagi odnośnie Ptaszka brzmią bardzo sensownie, może różnica polega na tym, że mnie jednak jakoś tam nie tyle śmieszy, co rozwesela, no i tyle (nawet jeżeli teoretycznie masz rację). Natomiast co do aktorstwa w wokalu się zupełnie nie zgodzimy, owszem Historia i owszem Sariusz, a i owszem wiele innych - Budzy w Przed prawem choćby, Spięty wszędzie niemal, a zwłaszcza tam, gdzie podoba mi się najbardziej, np. na Gusłach (!), a w ogóle to przede wszystkim The Trial! :-)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group