Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 03 maja 2024 02:26:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Czy artykuł zachęca Cię do bliższego poznania twórczości Czesława Niemena?
Tak 76%  76%  [ 22 ]
Nie 24%  24%  [ 7 ]
Liczba głosów : 29
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 08 czerwca 2008 16:05:54 

Rejestracja:
ndz, 02 marca 2008 12:44:46
Posty: 124
Skąd: Lublin/Krasnystaw
A jak się odnosicie do płyty "Terra Deflorata"? Znalazłam w domu ale jest to winyl i przyznam, że nie mam niestety jak jej posłuchać. Jednak mimowszystko chce znac wasza opinię.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 czerwca 2008 08:41:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Prazeodym pisze:
Ostatnio Polskie Nagrania wydały coś takiego:
http://www.polskienagrania.com.pl/pl.php?o=big&big=1006
Jako, że nie jestem specjalistą od Niemena - czy to jest składanka, czy też zapis jakiegoś koncertu?


To Niemen mniej oczywisty... Czyli taki debeściak z czasów późniejszych i mniej atrakcyjnych zarówno dla radia jak i tv.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 czerwca 2008 10:05:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Cytat:


...to ciekawsze utwory z "Terra deflorata". Osobiście tę płytę wysoko cenię, naprawdę mi się podoba, chociaż wiele osób upiera się przy sztuczności dźwięku...

Co do "Spiżowego krzyku" - jest to nieskładny wybór utworów z okresu całej twórczości Niemena. Klucz, według jakiego piosenki zostały powybierane został jasno określony - kaprysy żony. Czy "debeściak" to nie mogę powiedzieć. Znam ciekawsze utwory Niemena od tych prezentowanych, acz nie neguję, że są tutaj też takie, które po-znać po prostu trzeba.

W każdym razie, godne polecenia każdemu, kto chce mieć przekrój twórczości Czesława, żeby znaleźć coś dla siebie a potem przyjrzeć się temu bliżej.

Minusem tej płyty jest kilka utworów wybitnie nietrafionych:

- "Allilah"
- "Ptaszek"
- "Straceńcy"
- "Proroctwo Wernyhory" (nie mylić ze wspaniałą w wykonaniu Niemena "Pieśnią Wernyhory"!)
- "Jagody szaleju"

...nie w pełni rekompensowanych przez takie "giganty" jak "Cztery ściany świata", "Marionetki", "Moje zapatrzenie" czy w/w "Status mojego ja".


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 czerwca 2008 22:55:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25398
e, Ptaszek jest świetny! i tak krótki, że cóż on tam może wadzić na składance? wszak przez niego nic chyba wypaść nie mogło.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 11 czerwca 2008 08:20:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24320
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Unique pisze:
"Allilah"

O, to ta piosenka, gdzie jest "Azerbajdżan"! :D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 14 czerwca 2008 15:47:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Uwaga, uwaga!

V Zlot Miłośników Twórczości Czesława Niemena będzie miał miejsce w dniach 4-6 lipca w Kołobrzegu.
Szczegóły na głównej stronie Niemen Aerolit Wiki, a także na tamtejszym forum.

Zainteresowanych zapraszam do dyskusji na forum - zdobędziecie tam odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące organizacji i innych kwestii związanych ze zlotem.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 26 września 2008 15:13:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Krótki, bardzo progresywny utwór Niemena z jego chyba najbardziej niedocenionego albumu "Idee Fixe" (1978):

"W poszukiwaniu źródła"

- co o nim sądzicie? Jest to już kres rocka u Niemena - tu, z wyraźnym wpływem powiększającego się instrumentarium elektronicznego.


No i jeszcze kilka słów od Domina189, który przygotował zestawienie dostępnych w sieci utworów do odsłuchania:


ObrazekObrazek
"Strange is this world" i "Marionetki" (1971-1973, GRUPA NIEMEN: Skrzek, Anthimos, Piotrowski, Nadolski, Przybielski)

"Marionetki"
"Strange is this world"
"Strange is this world" (na żywo)
"Figo-Fago" (na żywo)
"Figo-Fago" (video)
"A song for the deceased"
"Z pierwszych ważniejszych odkryć"
"Com uczynił"
"Com uczynił" (wersja filmowa)

Czego trzeba posłuchać:


"Marionetki" to oczywiście "Niemen vol. 1" i "Niemen vol. 2" - z tych płyt należy wysłuchać kompozycji zespołowych: "Requiem dla van Gogha" czy "Inicjały"; imponująca od strony muzycznej i wokalnej jest też "Piosenka dla zmarłej", zamieszczona wyżej w późniejszej wersji, anglojęzycznej.


Obrazek Obrazek
"Aerolit" (1973-1975, Niemen Aerolit: Piwowar, Gazda, Nowak, Dziemski, Błędowski)

"41 Potencjometrów Pana Jana" (fragment)
"Cztery ściany świata"
"Cztery ściany świata" (na żywo)
"Pielgrzym"
"Daj mi wstążkę błękitną" (z winyla)
"Daj mi wstążkę błękitną" (na żywo)
"Smutny ktoś i biedny nikt"

Czego trzeba posłuchać:

Niemen wraz z zespołem "Aerolit" grał wiele koncertów, w tym osławione wśród słuchaczy Sopot '74, Stodoła '74 i... Riviera '73 - ten ostatni został wydany na CD jako "41 Potencjometrów...", jeszcze z Janem Błędowskim w składzie.


Obrazek Obrazek
"Idee Fixe" (1975-1979, N.AE: Radziejewski, Kasprzyk, Dziemski)

"Sieroctwo"
"Larwa (1)"
"Laur dojrzały"
"Idącej kupić talerz pani M.
"Białe góry" (fantastyczne!)
"Moja piosnka [II]"
"Credo"
"Chłodna ironia przemijających pejzaży"
"W poszukiwaniu źródła" (fantastyczne!)
"Pieśń Wernyhory"

Czego trzeba posłuchać:

Nowy zespół Niemena to nowa muzyka - jakiej wcześniej na świecie nie grał nikt. Płyta studyjna z materiałem "Zwątpienia i wiary" wypada słabo, w porównaniu z materiałami koncertowymi. Być może już niedługo ukażą się nagrania z Jazz Jamboree '75, gdyż ten koncert brzmi fenomenalnie (zwłaszcza "Larwa" w wersji drugiej, której niestety nie znalazłem w sieci). Na płycie, oprócz wyżej wymienionych, znajduje się bardzo dynamiczny utwór instrumentalny "Twarzą do Słońca" z niesamowitymi solówkami na moogu i gitarze elektrycznej.


Co zostało pominięte:

o) Niemen Enigmatic
o) Niemen Enigmatic [II] (zwany także czerwonym albumem i "Człowiek jam niewdzięczny")
o) Ode to Venus
o) Mourner's Rhapsody
o) Katharsis

...gdyż te płyty są mniej lub więcej znane; obiecuję jednak, że "Człowiek jam niewdzięczny" oraz "Katharsis" przybliżę Wam już wkrótce.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 27 września 2008 23:31:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25398
może za jakiś czas znowu będę miał dostęp do komputera z odsłuchami, to chętnie bardzo posłucham :-(

no ale:

Unique pisze:
należy wysłuchać kompozycji zespołowych: "Requiem dla van Gogha"

na to nie dam się nabrać ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 01 listopada 2008 15:12:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Z opóźnieniem, ale zamieszczam i tutaj utwór, godny wysłuchania a nie wydany nigdy oficjalnie:

"Moja ojczyzna" - bardzo ważny dla samego Niemena utwór do słów wiersza Norwida; stanowił nieodłączny element programu koncertowego "Zwątpienie i wiara", zawartego na albumie "Idee fixe" w 1979 roku.

Niosę także dobre wieści - planowane jest wydanie archiwalnych nagrań Czesława Niemena i jego zespołów (Enigmatic, Grupa Niemen, Niemen Aerolit) z kilku edycji festiwalu Jazz Jamboree. To naprawdę wyjątkowy materiał i pozostaje na niego czekać z niecierpliwością.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 listopada 2008 00:46:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..z kolei od paru dni mam fazę na Niemena ...słuchałem Marionetek, Czy mnie jeszcze pamiętasz...dziś Sukces ,Enigmatic i Dziwny jest ten świat....i bardzo mi sie podoba !!! ( wokal !!!!!!!! ) :D chyba niebawem ogwiazdkuję całą dyskografię....

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 listopada 2008 09:30:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:14:22
Posty: 9021
Skąd: Nab. Islandzkie
Ja chyba też, u mnie ta faza trwa już kilka miesięcy :D :piwo: .


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 listopada 2008 12:34:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24320
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Chyba i ja powinienem coś więcej tu wpisać - sześć płyt znam całkiem dobrze.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 04 listopada 2008 12:40:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 14:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
Miałem parę miesięcy fazę (też znam 6 płyt) na Niemena. Teraz trochę opadło ale pod wpływem licznych wpisów narasta ochota aby znów po nie sięgnąć ...

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 30 listopada 2008 17:31:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Witam ponownie, po jakimś czasie milczenia ;)

Niemen, oprócz oblicza typowo rockowego i awangardowego (wspomniane
wyżej płyty "Marionetki", "Niemen Aerolit" i "Idee Fixe") ma jeszcze jedno oblicze, bodaj czy nie mniej znane. W roku 1973 filia CBS w Niemczech wydała jego album "Russische Lieder", z pięknymi piosenkami, które Niemen pamiętał z dzieciństwa.

Nie pozostaje nic, jak życzyć Wam miłego słuchania piosenki "Taka jesteś prosta" do wiersza Jesjenina. Może podzielicie się wrażeniami?

Mnie to poraziło i wprawiło w stan zadumy...

;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 13 grudnia 2008 23:20:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Unique pisze:
Niosę także dobre wieści - planowane jest wydanie archiwalnych nagrań Czesława Niemena i jego zespołów (Enigmatic, Grupa Niemen, Niemen Aerolit) z kilku edycji festiwalu Jazz Jamboree. To naprawdę wyjątkowy materiał i pozostaje na niego czekać z niecierpliwością.


A to mi umknęło! Skąd te wieści? Wiadomo już coś więcej na ten temat?

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 278 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group