Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest śr, 01 maja 2024 08:12:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna

Czy artykuł zachęca Cię do bliższego poznania twórczości Czesława Niemena?
Tak 76%  76%  [ 22 ]
Nie 24%  24%  [ 7 ]
Liczba głosów : 29
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 11 listopada 2009 22:40:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Crazy pisze:
dodatki wokalne made by Alibabki


Ha, pewnie. Mógłbym mieć tiszerta z Alibabkami :wink: .

Ale... ja nawet nie wiem czy znam wszystkie te piosenki, o których piszesz... (Poza pierwszą i dwiema - oczywiście :) - ostatnimi.)

Bo wszedłem do tego wątku, żeby napisać o ich całkowitym przeciwieństwie, drugim biegunie twórczości Niemena... O tej, wspomnianej przez Unique, KATTORNIE z JazzJamboree'72.

Bo posłuchałem sobie najpierw oryginału z Astigmatic, a potem tej półgodzinnej "wersji" grupy NIEMEN... Napisałem w cudzysłowiu bo utwór Komedy stanowi tylko punkt wyjścia dla muzyków Niemena, a i sam temat podany jest w zupełnie inny sposób. Znika dość prędko i wtedy dopiero zaczyna się jazda, po prostu free. Antymos to w ogóle gra jak walnięty, wcale się nie certoli z brzmieniem tej swojej gitary... Słuchałem ostatnio subtelnego jazzowego grania, a tutaj takie rzeczy :) . No i wplecione w środek One Hundret Years... Ja bym tego w ogóle nie rozpoznał chyba - znam i lubię bardzo wersję Sojki z Acoustic (o!) - tu mamy zupełnie inną bajkę. Do tego oczywiście sam pan Czesław - podobnie traktuje swój głos jak pan Apostolis gitarę. I reszta (wiem że nie można tak pozostałych muzyków potraktować, ale cóż pocznę na razie - nie ogarnąłem. Ogólnie jednak rzecz biorąc wciągnąłem się i fajnie było.

Choć pół godziny takiego piłowania to nie jest prosta sprawa dla słuchacza... Ale jeszcze będę wracał do tego grubego kawału improwizowanej dzikej muzy :wink: .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 11 listopada 2009 22:53:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
antiwitek pisze:
Mógłbym mieć tiszerta z Alibabkami


a ja mógłbym mieć T-shirta z przekreślonymi Alibabkami - jak dla mnie spieprzyły wszystkie piosenki Skaldów w których występują (odwrotnie niż Partita na płycie "Od wschodu do zachodu słońca")

żeby pozostać w temacie, dzisiaj ni stąd ni zowąd przypomniała mi się tytułowa piosenka którą Niemen napisał do filmu dla dzieci "Przygrywka" (chyba z młodą Młynarską), niby dla dzieci a w zwrotce taki fajny zawijas że nagle się dzieło sztuki z tego robi, taki klejnocik na marginesie popełnił :)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 11 listopada 2009 22:55:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
a znasz li to? http://www.youtube.com/watch?v=xNJOUbcmcgw

no i nie mów, że nie podobajo Ci się w Renceboksera!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 12 listopada 2009 21:59:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 02 maja 2008 00:54:29
Posty: 19
Cześc,

cieszę się, że coraz więcej z Was sięga do progresywnego Niemena... Crazy, zachęcam i Ciebie, bo jest więcej perełek, które z pewnością by Ci się spodobały! "Italiam, Italiam", "Człowiek jam niewdzięczny" (swoją drogą, świetne było jego wykonanie na Jazz Jamboree '70), tytułowe "Marionetki", "Daj mi wstążkę błękitną" a może i "Pielgrzym"?

"Kattorna" jest bardzo free kompozycją. Porównanie gry gitary Antymosa i głosu Niemena bardzo trafne - wszyscy tam zresztą wyczyniają 'rzeczy niestworzone' :) Wydaje mi się, że taka muzyka miała duże szanse na podbicie, lub chociaż na zdobycie uznania na Zachodzie. Zresztą - recenzje koncertów Grupy Niemen z NRF i DDR mówią za siebie :faja:

Sam Skrzek mówił, że muzyka, którą wtedy grali, była "totalnym wykręceniem do góry nogami". Polscy krytycy nie wiedzieli co myślec.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 czerwca 2011 20:16:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Wymarzony "Red Niemen" ("Człowiek jam niewdzięczny") jest u mnie od jakiegoś czasu i pomału go poznaję. Chyba miałem zbyt duże oczekiwania (o! płyta pomiędzy Enigmatic a Marionetkami!) i troche się rozczarowałem. Zwłaszcza z tekstami mam problem. Jakoś ubzdurało mi się, że to Norwidowski album, a tu raptem dwa utwory są Norwidowskie. A wśród reszty wiele nie broni się tekstami - dobrze, że głos Niemena nie jest jakoś wypchnięty przed instrumenty i jak instrument daje się traktować :) .

Gero pisze:
mógłbym mieć T-shirta z przekreślonymi Alibabkami - jak dla mnie spieprzyły wszystkie piosenki Skaldów w których występują (odwrotnie niż Partita na płycie "Od wschodu do zachodu słońca")


No, to tu masz właśnie Partitę :) . Panie są dość eksponowane i śpiewają dość dużo. Zgrzytało mi to miejscami, ale da się przyzwyczaić. Ciekawe co powiesz :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 czerwca 2011 23:15:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
antiwitek pisze:
Wymarzony "Red Niemen" ("Człowiek jam niewdzięczny")

Nadal go nie znam, niewdzięcznego. I nic nie ciągnie do niego. Bardziej "Enigmatic" chciałbym kupić, albo nową koncertówkę (ta z nagraniami 72/75). A "czerwony" wiedzie taki żywot
antiwitek pisze:
pomiędzy Enigmatic a Marionetkam

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 czerwca 2011 23:23:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Pewnie napiszę coś jeszcze o muzyce, bo to nie jest przecież zła płyta! Pippin tu powienien się odezwać :) . Ale Enigmatic jednak znaczniejszy.
A ta koncertówka - ciekawa! Wyżej są moje pierwsze wrażenia z Kattorny (czyli 72), ale z 75 jest znacznie więcej materiału. Będzie trzeba do tego wrócić :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 czerwca 2011 12:06:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
antiwitek pisze:
Pippin tu powienien się odezwać

:)
antiwitek pisze:
to nie jest przecież zła płyta! (...) Ale Enigmatic jednak znaczniejszy

Hehe, zgadzam się.
To znaczy Czerwoną bardzo lubię, na pewno bardziej niż "to nie jest zła płyta", ale Enigmatic jest kilka klas wyżej.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 czerwca 2011 12:46:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Peregrin Took pisze:
To znaczy Czerwoną bardzo lubię, na pewno bardziej niż "to nie jest zła płyta", ale Enigmatic jest kilka klas wyżej.

A relacja "Czerwony" a "Marionetki"?


No dobra, ile dajecie gwiazdek "Czerwonemu"?

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 czerwca 2011 12:49:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
pilot kameleon pisze:
A relacja "Czerwony" a "Marionetki"?

No właśnie na Czerwonym się chronologicznie moja znajomość Pana Czesława kończy...

pilot kameleon pisze:
ile dajecie gwiazdek "Czerwonemu"?

U mnie mocne cztery, może z małym ułamkiem.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 czerwca 2011 13:50:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Marionetki *****
Enigmatic **** i pół
Czerwony chyba -****, ale to wersja demo.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 czerwca 2011 20:45:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28016
Ten czerwony Niemen bardzo rockowy! Ma pazurki, werwę - to mocna strona płyty! Sporo dość ostrej gitary, jakieś sprzężenia, no i ten riff z "Muzyko moja". W ogóle słychać, że grają muzycy z inwencją, jest czego posłuchać :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 czerwca 2011 21:17:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 12:49:49
Posty: 24322
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
antiwitek pisze:
Ten czerwony Niemen bardzo rockowy!

Ze znanych mi płyt pana Czesia na pewno najbardziej.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 07 czerwca 2011 23:56:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25393
antiwitek pisze:
W ogóle słychać, że grają muzycy z inwencją, jest czego posłuchać

pod względem wykonawczym, instrumentalnym, jest to dla mnie wręcz lepsza od poprzedniczki i następniczki! Chłopaki brzmią wspaniale, kombinują, improwizują (w każdym razie tak to brzmi), lecą! Tam trochę dziwnych rozwiązań kompozycyjnych czasem jest natomiast i w efekcie czasem się przynudza.

Przeczytałem właśnie z grubsza cały wątek - tajemniczy użytkownik Unique zrobił tu niesamowitą robotę dydaktyczno-promocyjną :shock: Jam chyba akurat obiekt niewdzięczny dla jego starań, bo im bardziej awangardowo, tym bardziej mi się nudzi, ale niesamowita jest staranność i pieczołowitość jego wpisów (te wszystkie linki!!!). Znalazłem przy okazji swoje gwiazdki. Okazało się jednak, że dla Przyjdź w taką noc dałem gwiazdek 4 i 3/4, co chyba jest słuszną oceną dla pozycji, która subiektywnie ma u mnie maksa, ale tylko subiektywnie ;-)

A więc i Domek bez adresu z Pięciu Stawów szlakiem niech ma ****3/4.

Nadal nie wiem jednak czy cały top ten zmieści się w pięciu gwiazdkach... Tu jednak pytaliście o gwiazdki dla tej trójcy - u mnie chyba tak:

Enigmatic ***** , nie bardzo lubię Mów do mnie jeszcze, ale reszta tak wymiata, że nie ma wyjścia, do tego te wykonania!! Zresztą co tam wybitni instrumentaliści, i tak najlepszy jest sam Czesław (jego krzyk w Jednego serca, i to powtarzające się "aaaa" w Rapsodzie - najlepszy polski wokalista!)

Czerwony **** 1/2 , generalnie super, ale chyba przysłużyłyby mu się nożyce i klej, żeby zrobić jednak jednopłytowy album (ale to by mógł być czad!)

Marionetki nie wiem ile gwiazdek, trzeba jednak wliczyć odjęcie półtorej gwiazdki za Van Gogha, więc niewiele zostaje ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 08 czerwca 2011 00:43:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...tego żem dziś słuchał :

Enigmatic ***** -najlepsza płyta Niemena jak dla mnie
Marionetki **** (głównie za bardzo ciekawą muzykę)
Człowiek jam..***i pół
Aerolit ***

niestety ale mam duże zastrzeżenia co do prog -jazzowo-avant-elektro płyt Niemena.
Dla mnie Niemen jest PRZEDE WSZYSTKIM WOKALISTĄ !!! i to najlepszym w Polsce!
Apogeum osiągnął według mnie w okolicach płyty Enigmatic. To jest wspaniałe !!! ( we wczesnym big-bicie też jest świetny)

Następne płyty sa bardzo ciekawe muzycznie ,szczególnie Marionetki i "czerwona"...ale wokalnie....hmmmmmm....już nie za bardzo. Linie wokalne są według mnie dość średnie i nie waham sie powiedzieć -na siłę. Tekst Norwida który idealnie "siedzi" w patetycznej formie rapsodu , w jazzrockowych klimatach wprost irytuje. Kompletnie mi to ze sobą nie współgra. A im dalej tym gorzej- według mnie ...podczas aerolitu się generalnie wynudziłem...jutro też sobie coś posłucham

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 182 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group