Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:23:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: covery
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 17:46:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
Zachęcony przez innych użytkowników oraz w związku z tym, że prawdopodobnie jeszcze takiego wątku nie było (a jak był to dawno temu) ale jest na niego zapotrzebowanie społeczne zaczynam…
Rzecz się tyczy coverów czyli czy pokonana Grecja pokonała zwycięzców…

Słuchając sobie dziś Franka Sinatry, lecąc po wszystkich jego hitach, doszedłem do „my way” i przypomniała mi się iście zabójcza wersja tego hitu w wykonaniu awatarowego sida…
Ogólnie branie na warsztat hitów innych artystów to plaga ostatnich czasów. Szczególnie w muzyce rozrywkowej. Często bywa tak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to już kiedyś było. Zwykle wychodzi z tego kicha ale są tez przypadki gdzie artyście coverującemu uda się przebić swoja interpretacją oryginalny kawałek. Tak jak się to udało Sidowi przez pierwsza minutę jego ”waya” bo potem się to już okropnie dłuży :wink:

Wiec proszę się dzielić opiniami spostrzeżeniami jeśli jest ochota. who’s hot & who’s not.

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 18:05:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Tak na gorąco na razie: Kazik zrobił fajne covery utworów swojego taty.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 18:50:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Większość coverów Sabbath na Nivity In Black Vol I jest bardzo udana.
Garage Inc to tez w większości bardzo dobry album.
Świetną wersją Schock The Monkey popisał się...Ozzy wrażenie totalne :wink: dla zainteresowanych http://youtube.com/watch?v=P9Wm_3Z9Ryg
Na dzień dzisiejszy chyba nic więcej nie przychodzi mi nic do głowy :wink:
Aha Rammstein scowerował Stripped Dedpszów: http://youtube.com/watch?v=MeGq4_TIB68
A Covery gorsze od Oryginałów np Dream Theater Coweruje Metallikę, żeby nie było że jestem stronniczy http://youtube.com/watch?v=3O4HOMPD-1E - wokal chyba najtragiczniejszy w muzyce Rockowej co mu się stało???
Aha Ozzy jeszcze nagrał stosunkowo niedawno płytę Under Cover ale nie słyszałem...
No i Korn grywał wszystkie Another Brick In The Wall i to mi się niezbyt podobało...

_________________
http://freemusicstop.com


Ostatnio zmieniony ndz, 15 lipca 2007 19:05:51 przez MAQ, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 18:54:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Wersja Sida fajna jest bardzo, zwłaszcza po pierwszej minucie :wink:, ale Franka mimo wszystko nie przebił. Gorszy też nie był - zrobił to po swojemu.

Z przeróbkami jak to jest każdy sam słyszy. Zdarza się, że dorówna lub nawet przewyższy pierwowzór, ale częściej Vae Victis. Jako przymusowy słuchacz RMF, Zet itd. co i rusz mam nieprzyjemność wysłuchiwać przeróżnych wersji "Every Breath You Take" spartolonych tak, że serce się kraje.

Jakoś trudno mi wyłuskać z pamięci covery nie gorsze od oryginału (tak mało ich?). Napewno jednak warto wymienić "Korowód" zbeszczeszczony przez Aptekę. Trudno również nie wspomnieć o Johnnym Cashu. Nagrał on sporo przeróbek, ze znakomitym zazwyczaj skutkiem. Ba, niektóre z nich z bija na głowę pierwowzór - "Rusty Cage", "Personal Jesus" a zwłaszcza "Hurt".

Co do plagi coverów: nagrywanie własnej wersji cudzego kawałka to jeszcze nic. Prawdziwą zbrodnią jest wyszarpanie z kawałka riffu, puszczenie go w pętli, dodanie do tego wokali i sprzedaży jako własne dzieło. Wkurza mnie to potwornie. Takiej "kreatywności" mówię stanowcze NIE.

MAQ pisze:
Świetną wersją Schock The Monkey popisał się...Ozzy wrażenie totalne Wink dla zainteresowanych http://youtube.com/watch?v=P9Wm_3Z9Ryg
Ozzy jest tam tylko na gościnnych występach. Nagrał to Coal Chamber.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 19:03:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
azbest23 pisze:
Ozzy jest tam tylko na gościnnych występach. Nagrał to Coal Chamber.

hehe może to dlatego, że Ozziego tak bardzo cenię :wink: sorry... :wink:

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 20:33:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
azbest23 pisze:
Wersja Sida fajna jest bardzo, zwłaszcza po pierwszej minucie

pokaż mi, w którym dokładnie momencie to dostaniesz pamiątkowy medal :lol:
azbest23 pisze:
Jakoś trudno mi wyłuskać z pamięci covery nie gorsze od oryginału (tak mało ich?).

nie wiem bo nie jestem aą takim znawcą ale jeśli się nie mylę to chyba ta piosenka swoim wykonaniem przebija oryginał a napewno jest od niego sławniejsza :)
Sinéad O'Connor "Nothing Compares 2 U"

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 20:56:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 21 lutego 2007 22:27:13
Posty: 906
Skąd: Warszawa
Przyłączam się do opinni,że Kult dobrze zrobił kowery Taty Kazika a także sam Kazik zajebiście w moim odczuciu odkurzył Weill'a i Waitsa.

Co do reszty to może tak wypiszę "myślnikowo",bo za dużo tego będzie by opisywać:

Bob Dylan "Master of war" by Pearl Jam
Neil Young "Keep on rockin' in the free world" by Pearl Jam
McCartney "I don't wanna be a soldier" by Mad Season
Mudhoney "The money will roll right in" by Nirvana

To tak po krótce,jak coś mi przyjdzie do głowy to napisze więcej :wink:

_________________
Moja kapela: www.youtube.com/user/poligonnr4


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 21:21:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
Kobranocka - Kombinat

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 21:44:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 21 stycznia 2006 14:34:20
Posty: 625
Skąd: 13
mam nadzieje, że się Budyń nie obrazisz ale to sie nadaje jak dla mnie do tematu "parodie", przepraszam może nie powiniem tego pisać :oops:

_________________
lol


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 15 lipca 2007 22:09:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
No co ty - najlepszy cover Slejera jaki w życiu słyszałem.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 lipca 2007 12:26:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
..bardzo ciekawy jestem jak David Bowie śpiewa "See emily play"...słyszał ktoś ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 lipca 2007 12:36:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nie. Ale słyszałem jak śpiewa "Arnold Layne". Fajnie. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 lipca 2007 14:49:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Dla mnie sztuka kowerowania, jeżeli ma być sztuką, polega na tym, żeby zmienić utwór oryginalny na swoją modłę, żeby stał się innym utworem, naznaczonym piętnem nowego wykonawcy.

Oczywiście efekt końcowy może się komuś podobać albo i bardzo nie podobać - klasyczny przykład z Cockerem kowerującym With a Little help.. ;-)
Ale na pewno Cocker wniósł coś swojego do piosenki Bitelsów i tak naprawdę są to dwie różne piosenki o tym samym tytule.

Tak samo Hendrix stworzył zupełnie inną jakość w All Along the Watchtower, Johnny Cash w Hurt, Jeff Buckley w Hallelujah albo The Soundrops z What I Have Never Seen (no i My Way z tytułu wątku).

Tu nie wystarczy zmienić instrumentarium. W takich utwórach jak wyżej wymienione zmienia się duch utworu - inaczej rozłożona jest dramaturgia, inne akcenty, inne emocje, inna interpretacja tekstu, często są zmiany rytmu i tempa.
Sama zmiana np. elektroniki na przesterowane gitary, albo akustycznej gitary na elektryczną, albo linii saksofonu na linię fletu nie czyni jeszcze nowej jakości. Może się komuś bardziej podobać, bo ktoś np. nie lubi brzmienia saksofonu, a lubi flet, ale nadal pozostaje to ten sam utwór.

Pierwszy z brzegu przykład takiego niby-koweru: Marylin Manson wykonujący Personal Jesus albo Sweet Dreams. Na pierwszy rzut oka jest zupełnie różnie od oryginałów. Ale to różnica tylko na powierzchni, w samym brzmieniu. Bo gdybym np. ja zaśpiewał komuś taki Personal Jesus, to nikt nie domysliłby się, czy próbuję śpiewać wersję Depeszów, czy Mansona.
A gdybym zaśpiewał Hallelujah, to od razu wiadomo...
(no chyba że chciałbym być oryginalny i zaśpiewałbym w "swojej" wersji, po swojemu - ale wtedy byłby to właśnie przykład kreatywnego kowera)

A The Soundrops: dla mnie kowery ichnie dzielą się na dwie kategorie: mniej czy bardziej fajne odgrywanie piosenek (najczęściej sześćdziesionowych), które niewiele wnoszą do oryginałów oraz właśnie kowery przez wielkie 'C', które wydobywają z oryginałów coś, czego byśmy się tam nie spodziewali i zostają naznaczone indywidualnym piętnem Poddasza :-)
Jakkolwiek uwielbiam i słuchać, i z Gerem wykonywać piosenki Beatlesów albo Simona i Garfunkela, to w większości przypadków uważam, że jest to zwykłe "odgrywanie", mimo że zupełnie inna aranżacja, że sama gitara akustyczna i np. djembe zamiast tradycyjnego zespołu rockowego z np. fortepianem.
Ale czasami zdarzy się tchnąć w oryginał coś niepowtarzalnego, swojego i nowego, i wtedy jest ta sztuka kowerowania, o której pisałem. Czasem udaje się coś takiego utrwalić na taśmie i tak to mamy najlepsze utwory The Soundrops, jak Narrow Way według Pink Floydów, albo wspomniane Never czy God Is The Loving według Armii.

Nie mówię, że tych "zwykłych kowerów" źle się słucha. Przeciwnie - jeżeli nowy wykonawca prezentuje estetykę, która lepiej pasuje, to właśnie bardzo dobrze się słucha. Osobiście wolę wiele sześćdziesionowych piosenek w wersjach poddaszowych niż oryginalnych. Elsea nie jest w stanie słuchać Depeszów, ale Personal Jesus Mansona jej bardzo pasuje.
Pasażera w wykonaniu Kultu stawiam w osobostym raningu na pewno wyżej od oryginału, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jest on tak naprawdę tylko odegraniem klasyka, choć może w końcówce ilość emocji, którą Kazik wpuszcza w piosenkę, zaczyna tworzyć coś nowego (pomaga mu w tym bardzo Banan wygrywając pod spodem jakże ciekawe rzeczy!).

Napisałem o wielu rzeczach jednocześnie, zgubiłem wątek, więc tymczasem kończę ;-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 lipca 2007 18:31:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Fajnie Crazy, że o tym zmienianiu na swą modłę napisałeś, dzięki! lepiej bym tego nie ujął :wink:
Przypomniał mi się w związku z tym jeszcze jeden cover, tym razem puszczeniu oryginału elektrycznego przez filtr gitary akustycznej, czyli Snowblind w wersji Zaka Wylde'a :) bardzo fajne!

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 16 lipca 2007 18:47:28 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 14:16:01
Posty: 2647
juz to kiedys zamieszczalem, ale jak dotad 2 osoby sie pofatygowaly, a mysle, ze ciekawe: http://rapidshare.com/files/33722435/De ... orever.mp3


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group