Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 07 maja 2024 13:21:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 696 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 47  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 listopada 2012 22:33:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4703
Ale to jest bardzo dziwne, bo np. w "Niewalczyku" są momenty kiedy wydaje mi się, że gra automat (taki sztywny beat prosty), a potem np. w refrenach i koncowych fragmentach brzmienie się zmienia i są żywe bębny, grane w innym stylu (bardziej luźno i finezyjnie, typowy styl Janka). Ale ja nie mam ucha do takich niuansów, dopiero teraz się przysłuchałem :) Liczę na wpis Pilota w tej kwestii.
Natomiast wydaje mi się, że Jasiu nie zmarł w trakcie nagrywania, ale później, natomiast nie był obecny w czasie nagrywania całości z powodu tych swoich problemów, a praca chyba się przedłużała. Nie wiem, ta płyta jest (niezasłużenie) trochę zapomniana, więc trudno takie informacje o niej znaleźć.

A sama jej zawartość niezwykle piękna jest! Strasznie lubię te piosenki, teraz pewnie mi będą w głowie przez kilka dni siedzieć :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 listopada 2012 23:00:33 

Rejestracja:
czw, 23 czerwca 2011 10:03:09
Posty: 906
Skąd: Kraków
elrond pisze:
tylko kompletnie żem nie wiedział ,że w trakcie nagrywania tej płyty !!! ...jakoś wydawało mi się ,że nagrali ją wcześniej...

Bo tak było,płyta została nagrana w 1987 ale byla 2 lata zatrzymana przez cenzurę.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 listopada 2012 23:49:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...tylko ,że Janek zmarł według mnie w 1990

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 12 listopada 2012 23:50:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 00:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Eucalyptus pisze:
ale byla 2 lata zatrzymana przez cenzurę.

...w takie rzeczy to ja nie wierzę

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 listopada 2012 07:27:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19450
Skąd: z prowincji
elrond pisze:
Janek zmarł według mnie w 1990
Encyklopedia polskiego rocka podaje datę 31.07.1990
elrond pisze:
...w takie rzeczy to ja nie wierzę
i słusznie:
Cytat:
Grzegorz Brzozowicz & Maciej Chmiel [1990]:Na "Piosenki" czekaliśmy zbyt długo. Wiem, że ten czas oczekiwania przedłużyło zagubienie przez ZPR-y okładki płyty. Mam jednak wrażenie, że sam nie wykazałeś większego zainteresowania przyśpieszeniem wydania tego materiału.
Lech Janerka: W połowie sesji nagraniowej "Piosenek" materiał przestał mi się podobać. Miałem stres wywołany przez cenzurę. My pana pamiętamy za te "Konstytucje", to był największy błąd w naszej działalności - takimi słowami mnie przywitali. Nigdy tak się nie nabiegałem po cenzurze, jak z tekstami na "Piosenki". Nikt wówczas za mną nie stał (jak to wcześniej robił Tonpress). Na "Historii" przeszły "Konstytucje", a w tym wypadku na czternaście utworów wstępną akceptację otrzymały dwa! Osiem godzin biłem pianę z szefem tej instytucji. Nie chcę z siebie robić ofiary cenzury, bo jak coś nie poszło, to tylko na skutek mojego błędu w sztuce. Powinno to być na tyle dobre, by koleś popatrzył i powiedział: W chuja leci, ale to jest zabawne i na tyle inteligentne, że może przejść. Z drugiej strony wycięto mi takie rzeczy, jak zwrot 'zielono świecąc'! Wyrzucenie frazy 'Paramilitarne gołębie' z "Paragwaju" złamało istotę tego numeru, a do "Bez kolacji" musiałem dodać bzdurny wstęp, by zneutralizował resztę. W pewnym momencie zacząłem wstydzić się tej płyty. Po powrocie ze studia natychmiast nagrałem połowę materiału na nowy album. Żyłem już czymś innym. Potem wyjechałem do Stanów.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 listopada 2012 17:48:51 

Rejestracja:
pn, 12 kwietnia 2010 12:07:34
Posty: 329
pablak pisze:
Lech Janerka: W połowie sesji nagraniowej "Piosenek" materiał przestał mi się podobać.


Materiał z Piosenek przestał mi się podobać po włożeniu płyty kupionej w dniu premiery, za niemałe pieniądze jak na licealistę, do gramofonu.
Nie przeszło mi do dzisiaj. Słucham nie częściej niż raz na dwa lata.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 13 listopada 2012 22:51:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Prazeodym pisze:
Liczę na wpis Pilota w tej kwestii.

Nie jestem specjalnym znawcą tematu, ale specjalnie z tej okazji odpaliłem po sobie "Historię podwodną" i "Piosenki". Jedna po drugiej. I jeszcze nie skończyłem, bo wypada zrobić kilka takich podejść.

Zatem czy Rołt grał na "Piosenkach"? Okładka zdaje się mówić, że tak. Po włączeniu płyty natychmiast pojawiają się wątpliwości. Po pierwsze dlatego, że bębny na "Historii podwodnej" (właściwie wszędzie, gdzie ten muzyk grał) to prawdziwa poezja. Rołt zmienia, kombinuje, w najbardziej nieoczekiwanych momentach wbija jakiś akcent czy talerzyk. "Piosenki" są tego przeciwieństwem. Gra jest oszczędna, przejścia raczej przewidywalne i chyba nie wyłapałem wielu momentów, w których mógłbym powiedzieć bez cienia wątpliwości: O! Tu gra Rołt na bank. Ale jak powiedziałem opieram się tylko na moim własnym uchu.
Wracając do nazwiska na okładce. Kilka chwil temu rozmawiałem z Prazeo. Kolega zaznaczył, że w latach 80. często na okładkach pojawiało się nazwisko muzyka, który grał na bębnach, natomiast na płycie został zastąpiony przez automat. Wydaje mi się, że to uwaga jak najbardziej na miejscu. Jeszcze jeden dowód na to, że nazwisko na okładce nie daje 100% pewności o zaistnieniu Rołta na "Piosenkach".
Jak wybiorę się na następny kameralny koncert Janerki, postaram się zadać mu takie pytanie.

Teraz dalej, skoro już wbijam kilka słów od siebie. Dlaczego bardziej cenię "Piosenki"? Po pierwsze odpowiada mi ten "mniejszy", bardziej minimalistyczny skład. "Historia" jest przy tym wręcz barokowa. Do tego "Piosenki" nie są aż tak zgrane przez koncerty Lecha. Ja przynajmniej tak to odbieram.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 11 stycznia 2013 11:16:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 12:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
W najnowszej szmacie (1/2013) dwustronicowy tekst na temat "Piosenek". Wszystkie wątpliwości zostają rozwiane. Rołt nie grał na bębnach na tym albumie.

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 marca 2013 12:47:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14024
Skąd: ze wsi
Relacja ze spotkania z Lechem Janerką
2013-03-01

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 01 marca 2013 18:08:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28019
O, dzięki!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 25 maja 2013 16:02:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 14:09:14
Posty: 4703
Nie sądziłem, że to kiedyś wypłynie, ale jednak się myliłem :shock:




Jakość taka sobie, ale kurde, koncert Klausa Mitffocha z 1983...niesamowite :D

(fajnie sobie te partie gitar powymyślali!)

a najciekawszy utwór grają na końcu!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 25 maja 2013 17:21:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28019
Mocny materiał! Dzięki za linka :) .


Prazeodym pisze:
Jakość taka sobie


Jak Janerka instrumentalnie i wokalnie z przodu! Ale potem albo się przyzwyczaiłem, ale ktoś podregulował. Nieważne. I tak słychać jaka to sprawna kapela: nic się nie rozmywa, jadą twardo, tak jak sobie wymyślili!

I jak mało w tym graniu takiego tradycyjnego rocka!


Prazeodym pisze:
a najciekawszy utwór grają na końcu!


Coś dla Pablaka :D .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 25 maja 2013 17:27:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 08:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Witt - sprawdź pozostałe wideła tego użytkownika!

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 25 maja 2013 17:31:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28019
Chyba wiem co masz na myśli. Sprawdzę to, ale za chwilę, bo teraz słucham Twojego podkasta :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 25 maja 2013 17:43:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 08:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Ok, aprobuję 8-)

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 696 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 47  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 152 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group