Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest ndz, 23 września 2018 21:41:14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 278 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 06 lutego 2018 00:01:05 
Awatar użytkownika

Posłuchałem nagrania. Ale nadal nie umiem sobie wyobrazić słuchania tego przez cały koncert. Pięć minut - owszem interesujące (choć nie poczułem zachwytu), ale w następnym utworze oczekiwałbym wokalu i perkusji :mrgreen:
Nie no, droczę się, ale na serio nie umiem wyobrazić sobie, jak - i czy - bym umiał się w taki koncert wkręcić.

PostWysłany: śr, 28 marca 2018 16:08:12 
Awatar użytkownika

Na marginesie rozmowy, którą toczyliśmy w wątku Gerry'ego Jablonskiego, o tym, skąd się bierze gadatliwość Twoich rozmówców, chciałem dodać, że nadal jest to dla mnie rzecz niepojęta, bo na przykład czytam wywiad z opisywanym tu wyżej Szamburskim i już w PIERWSZEJ odpowiedzi (na pytanie zresztą całkowicie rozgrzewkowe niczym pytania do Dawida Kubackiego po konkursie: "Dawidzie, jak Ci się dzisiaj skakało") gość zaczyna mówić rzeczy typu:

Cytat:
są koncerty, które po prostu idą, a są takie, które nie idą i muszę się z nimi zmagać. Przekłuwanie tego wewnętrznego balona wychodzi ostatecznie na korzyść, bo staje się lekcją. (...) odebrałem energię zewnętrzną i okazało się, że, między mną a tą energią, jest jakaś blokada i zacząłem ją przebijać. Przez kolejne 3-4 utwory szukałem jakiegoś klucza by to złamać, a później wróciłem do bardzo spokojnego, minimalnego grania na klarnet sauté i wtedy odnalazłem spójność, wewnętrzny spokój i pewność, że to jest dobre i do końca już dobrze mi się grało.

I weź, to jest jakiś BARDZO wysoki stopień umiejętności autoanalizy i jeszcze więcej, bo zdania z tej autoanalizy raportu! To są wypowiedzi filozofa muzyki, a nie po prostu muzyka. I z pewnością zarówno samo pytanie, jak i jego kontekst, a także Wasza relacja, może tu pomagać - jak napisałeś:

MAQ pisze:
gadam tylko o muzyce i to też okazało się zbawienne, choć nie wynikało z jakiegokolwiek planu - po prostu nic innego mnie nie interesuje. Cudownie okazało się, że oni wszyscy właśnie na tym terenie czują się bezpiecznie, rozwijają skrzydła i naprawdę CHCĄ ROZMAWIAĆ

Ale oprócz chcenia, jeszcze trzeba umieć.
Więc myślę, że obie opcje - i z Lechem Wałęsą, i z elokwentnymi rozmówcami - są kluczem do Twojego sukcesu.

PostWysłany: śr, 28 marca 2018 16:58:36 
Awatar użytkownika

Rany boskie, dziękuję!

Akurat przypadek Szamburskiego wymaga kilku dodatkowych słów. Ja ten koncert ogromnie przeżyłem. Kilka minut nie mogłem się ruszyć z miejsca i absolutnie nie potrafiłem wydobyć z siebie głosu. Pamiętam, że w trakcie koncertu łzami (!!!) dosłownie zachlapałem sobie spodnie. I po koncercie poprosiłem Pawła, żeby dał mi trochę czasu, bo ledwo żyję, więc pomiędzy wywiadem a rozmową było coś około godziny przerwy. Co prawda i tak nie specjalnie doszedłem do siebie i nagranie z rej rozmowy brzmi dziwnie, bo mówię jakby zwolnionym, cichszym głosem i nie do końca wiem co, ale już w miarę kumałem. Podczas tego wolnego czasu myśmy już trochę o tym koncercie rozmawiali i odpowiedź na pierwsze pytanie była pewnym podsumowaniem. Chyba mu wtedy powiedziałem, że koniecznie trzeba od tego wystartować, bo on ma te myśli i emocje jeszcze w sobie, a jestem w totalnym transie z którego może jakoś w ten sposób wyjdę.

Inna rzecz - Paweł jest jedynym muzykiem jakiego znam, który zawsze się ze mną zgadza co do opinii o:

- swoich koncertach,
- czyichś koncertach,
- innych muzykach.

To jest sytuacja absulutnie nieprawdopodobna. Kiedyś mi powiedział "masz dobrego wewnętrznego słuchacza" i to były dla mnie ważne słowa. Nic więc dziwnego, że tamten koncert uważam za najlepszy na jakim byłem i do większości jego składów mam słabość.

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję, że tak poważnie podxhodzisz do tych rozmów! :) :)

PostWysłany: śr, 28 marca 2018 18:51:53 
Awatar użytkownika

Ty poważnie podchodzisz, a ja staram się wyjść temu na przeciw.
I oczywiście to samo zjawisko działa również w omawianym temacie i to w obie strony:
1) rozmawiasz z muzykami, którzy przelewają w swoją twórczość mnóstwo zaangażowania, emocji, duszy po prostu, a Ty starasz się wyjść na przeciw
2) oni widzą, jak Ty podchodzisz do ich twórczości i starają się wyjść temu na przeciw

Wysnuwając błyskotliwą analogię z Kubackim, miałem w tyle głowy kolejne dwa podpunkty zastrzeżeń, że mianowicie:
a) tak, ale... istotny jest tu kontekst Waszej relacji (o tym wspomniałem, mając na myśli, że to nie jest tak samo, jak gdyby ktokolwiek zapytał, jaki to był dla niego koncert)
b) tak, ale...
MAQ pisze:
myśmy już trochę o tym koncercie rozmawiali i odpowiedź na pierwsze pytanie była pewnym podsumowaniem

o czym nie wspomniałem, ale za to Iza zasugerowała, kiedyśmy o tym rozmawiali, zanim napisałem posta ;-)

Słuchaj, a ten najlepszy dla Ciebie koncert, to też był solo?

PostWysłany: śr, 28 marca 2018 18:59:03 
Awatar użytkownika

Tak! Ale zupełnie inny. Ostry i z efektami. Pisałem o nim tak: https://freemusicstop.com/2017/06/16/chlodna-noc/

Szlag mnie trafia, że nie ma nawet jednego nagrania...

PostWysłany: czw, 29 marca 2018 00:45:36 
Awatar użytkownika

MAQ pisze:
z efektami

np. te loopy?

PostWysłany: czw, 29 marca 2018 01:11:28 
Awatar użytkownika

O tym to aż trudno pisać, bo samo wymienianie efektów niewiele mówi... Te basowe wzmocnienia i loopy, zapętlania i wyginania można stosować na miliony sposobów - od totalnie beznadziejnych do prześwietnych, przenoszących w inny świat.

Loopy precyzyjnie pamiętam dwa - jeden wcześniej przygotowany, a jeden wykoncypowany na gorąco. Szczątkowo te rozwiązania przemykają na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=_nAJGeVNSrc&t=21m56s. Proponuję rzucić uchem na fragment, który zaczyna się około 21:55 (jakieś trzy minuty). Loop + wyładowanie elektryczne.

Edit: ustawione od tego punktu :).

PostWysłany: ndz, 03 czerwca 2018 19:39:36 
Awatar użytkownika

O dwóch koncertach Raphaela... :).

https://freemusicstop.com/2018/06/03/ps ... ginskiego/

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 278 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]