Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:06:15

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 698 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 17 lipca 2020 11:25:06 
Pet pisze:
(...) oczywiście przy takich Perrych, czy Tubbych to rzecz niełatwa, bo oni chyba maczali palce w co drugiej płycie nagranej w swoim czasie na Jamajce (...)


Podobnie jest ze Sly and Robbie - choć jak zauważył Sławek Gołaszewski- ich solowe dokonania są słabsze niż kolaboracje z którymkolwiek wykonawcą. Ale polecam np. wydaną przez Island: The best of Sly and Robbie "Hot you Hot"*. Typowego reggae niewiele, ale jak to u Riddim Twins - genialne rozwiązania rytmiczne, grają riddimami po prostu. W reggae można też użyć klucza jaka płyta z jakiego studia i tak np. rewelacyjne są Black Ark, i np. Channel One . Są poza tym Studio One , Tuff Gong, Dynamics, Treasure Isle (choć to raczej era ska i rocksteady) etc. Z Europejskich On U Sound. Innymi słowy brzmienia poszczególnych baz nagraniowych.

* wiem,że formuła the best of najczęściej koneserów odstrasza, ale tu można sobie darować skojarzenia związane z muzyką zdecydowanie komercyjną, choć są na tej płycie podejścia do znanych tematów z muzyki pop (Billie Jean Jacksona) czy muzyki filmowej (Mission Impossible), ale jest to bardzo inteligenty pop. Jak powiedziałem zabawa rytmem. Jeśli w ogóle chodzi o słuchanie reggae, to raczej należy porzucić schemat odbioru muzyki poprzez słuchanie riffów gitarowych (których w reggae generalnie brak, chyba,że to h/c, punky reggae), a przestawić się na pracę sekcji rytmicznej- linia bassu i perka, co jest w ogóle typowe dla Czarnej Muzyki. Mój kumpel - metalowiec - miał z tym problem - powiedział mi kiedyś -" stary... przecież ty słuchasz samego bassu i perkusji" (akurat leciała kaseta RAS Stick and Carrot). Inny metalowiec - fajne jest reggae,ale za dużo o tym
całym babilonie śpiewają (to a propos`e Biada Biada Biada Izraela). Są takie płyty ,że godzinami mogę słuchać, jeśli mam wenę na takie podejście, samego bassu i perkusji właśnie. Ułatwiają to numery i albumy dubowe.

edit: literówki i drobne rozwinięcia skrótów myślowych.


Na górę
 
PostWysłany: sob, 18 lipca 2020 11:22:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo to wszystko ciekawe, jednakże ja pozostaję wierny Marleyowi i zresztą Legend też uwielbiam. Ale przede wszystkim uważam, że lista, w której nie ma Uprising przynajmniej w pierwszej piątce, jest nieważna 8-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 lipca 2020 10:18:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Pet pisze:
zasada pisze:
Mighty Diamonds

Było już grane "Right Time", ale jakoś nic mi nie urwało. Nie to, że złe to było, ale jakimś takim przeciętnym mi się zdało. Może od niewłaściwego albumu zacząłem? Masz jakiś inny do polecenia?

W pierwszej kolejności: https://www.discogs.com/The-Mighty-Diam ... se/3873943

edit: przy okazji znalazłem na Discogs, listy płyt opisanych w Rough guide...
https://www.discogs.com/user/kraemer.ko ... s?header=1
Spojrzałem na roots i się ucieszyłem.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 20 lipca 2020 06:25:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Crazy pisze:
Ale przede wszystkim uważam, że lista, w której nie ma Uprising przynajmniej w pierwszej piątce, jest nieważna


Obrazek

Uprising ma bardzo dobre momenty - "Work", "Zion Train" (!!!!), że od Redempszyn Songu nie wspomnę, ale ma też utwory w takim stylu, przez który latami trzymałem się od rege na duży dystans. Mogę dać bardzo solidne cztery gwiazdki, ale do top 10 się nie łapie. Sorry.

Za to z takim "Survivalem" to już trochę inna sprawa. Można by negocjować. 8-)

Tymczasem wczoraj się upewniłem, ze z płyt z jamajszczyzną, które może nie są jeszcze do końca regałami, a dopiero jego formą larwalną w postaci rocksteady, czy tam innego ska, nieustająco uwielbiam "Sweet and Dandy" Toots & The Maytals. No każdy kawałek tam żre! Nie dziwota, że piosenki z tego albumu coverowali później The Clash, Specials, czy nawet Izzy Stardlin po tym jak pożegnał się z Gunsami.

zasada pisze:
edit: przy okazji znalazłem na Discogs, listy płyt opisanych w Rough guide...
https://www.discogs.com/user/kraemer.ko ... s?header=1
Spojrzałem na roots i się ucieszyłem.


Ha! Nawet nie wiedziałem, że takie listy są na Discogsie. :D
Dzięki! :)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 05:53:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Przeczytałem wczoraj cały wątek i mam dwie refleksje.
Primo: pisałem nieznośnie pretensjonalnie.
Secundo: nie ma nic o Steel Pulse.
Na pierwsze nic nie poradzę, w związku z drugim zacząłem szukać dokumentu Dreadtown ale znalazłem Door of no return od którego zacząłem dzień. Nie porywa, momentami nawet nuży, jest cokolwiek powierzchowny ale nie odradzam.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 06:51:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Tymczasem po kolejnych dniach nurzania się w rootsach i nie-rootsach mam następującego rodzaju konstatację:

Prince Far I - TAK!
G. Isaacs - nie.

Tak mniej więcej.

Aha!
I jeszcze: Wailing Souls - git.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 08:31:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Pet pisze:
Prince Far I - TAK!
G. Isaacs - nie.

A jeśli współwystępują?

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 08:50:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
zasada pisze:
A jeśli współwystępują?


A niech sobie współwystępują, byleby Gregory paszczy nie otwierał, bo jego quasi-barryłajtowych mruczanek nie mogę znieść. Przez jego wokal nie jestem w stanie dosłuchać żadnej jego płyty do końca, bo nawet jak niby śpiewa rootsy, to za mocno jest to loversrockiem podszyte. Może z czasem mi to minie, albo się oswoję, ale póki co nie chce mi się nawet sięgać po kolejne jego albumy.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 09:12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Pet pisze:
niech sobie współwystępują

Ale kliknąłeś, czy link Ci umknął?

Pet pisze:
jego quasi-barryłajtowych mruczanek nie mogę znieść

To nie polecam Glena Washingtona i Beresa Hammonda. Albo inaczej: Ciekawe co byś powiedział na tych dwóch wokalistów.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 09:17:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
zasada pisze:
Ale kliknąłeś, czy link Ci umknął?


Nie umknął, ale nie klikałem, bo mam w tyrce blokadę na YT. :)
Sprawdze w domu, ale wokal Isaacsa wybitnie mi nie pasi. Nie o takie rootsy nic nie robiłem! :konik

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 21 lipca 2020 17:53:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Jeden numer, trzy wykony. Małpka mówi co wie: Dave Bartholomew, Andre Williams i na koniec Jamajczyk: Denzil Thorpe.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 29 września 2020 12:12:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Nowy klip od Steel Pulse:
phpBB [video]

Obrazek straszny. Numer z jednej strony spoko i wszystko na miejscu, ale z drugiej konfekcję słyszę.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 grudnia 2020 22:07:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 802
Skąd: Marshes
Chodzi za mną cały dzień, aż przypomniało mi się, że już dawno chciałem to wrzucić. To wrzucam:
phpBB [video]

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 marca 2021 22:26:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
w innym wątku antiwitek pisze:
a ja zdecydowanie przedkładam I Roya nad U Roya

I Roya niestety nie poznałem, natomiast U Roy należy do moich zdecydowanych jamajskich faworytów. Zasada przypomina mi o obiecanej liście, ciągle nie wiem, co z nią... w każdym razie na chwilę obecną zarówno Dread In A Babylon, jak i - zwłaszcza - Natty Rebel byłyby z pewnością wysoko.

Z listą jest jednak trudno. Np. obecnie studiuję rege ad. 1976 i ni diabła nie mogę się zdecydować, co lubię stąd najbardziej. Rok ten skądinąd wydaje mi się niezmiernie bogaty we wspaniałe reggae. Co tam mamy:

wspomniany więc U-Roy - Natty Rebel

Obrazek

Atutem U-Roya jest przede wszystkim świetny wokal: jednocześnie potrafi być bardzo melodyjny i uprawiać megarytmiczną nawijkę godną najlepszych raperów. No i super barwa tego głosu, a dodatkowo znienacka jakieś okrzyki, jakby krzyk ptaka :D i w ogóle sposób frazowania mi niezmiernie odpowiada, bardzo bogaty, różne emocje przekazujący.

A i piosenki zacne!

Do You Remember?

--

No ale obok mamy rzecz wcale nie gorszą (no, może dla mnie jednak ciut gorszą), mianowicie
The Gladiators - Trenchtown Mix Up

Obrazek

Pięknie buja, tylko a) brakuje tego wokalnego zadziora, który jest u U-Roya, b) mam wrażenie, że pod koniec płyty słabsze numery są.

Wspólnym mianownikiem obu płyt są wersje Soul Rebel, Wailersów. Jest to tak wyborna kompozycja, że na obu płytach wypływa jako może i najlepsza piosenka. O ile jednak na płycie Gladiators jest to taki po prostu, udany kower, o tyle wersja U-Roya wnosi coś zdecydowanie nowego (w tym równiez tytuł: Natty Rebel, zamiast Soul Rebel).

--

Sęk w tym, że nie wiadomo, czy jednak najlepszą płytą regową rocznika nie jest ulubione przez Peta i rzeczywiście cudowne War Ina Babylon - Max Romeo & The Upsetters.

Obrazek

Ci to dopiero mają wyczucie melodii! Te melodie płyną tam po wierzchu regałowych rytmów niczym po grzbietach fal :D

Stealing in the Name of Jah to nie taki killer jak Chase the Devil czy Norman the Gambler - ale też piękne!

--

Noo... ale żeby nie musiało okazać się, że najlepszą płytą rege rocznika jest, co gorsza, rzecz nie z Jamajki, tylko prosto z Londynu!

Aswad - Aswad

Obrazek

Bo przecież ta ich pierwsza płyta jest rewelacyjna! Są tam wyraźne wpływy spoza reggae, a jednocześnie równie wyraźnie jest to roots to the bone!

Kto nie słyszał i chciałby spróbować, czym to pachnie, niech po prostu zacznie od początku płyty:

I A Rebel Soul - wspaniale to się zaczyna, a potem jest nie gorzej!

--

A przecież mamy jeszcze głównych klasyków: Marley z bardzo dobrą płytą Rastaman Vibration, choć wolę inne (ale "Roots Rock Reggae" to wspaniały numer!); Peter Tosh z bardzo dobrą płytą Legalize It, choć też wolę kolejną, Equal Rights; i jeszcze Gharvey's Ghost Burning Speara, choć tu za bardzo dubowo jak dla mnie, podobnie jak u Upsetters. Pozostaję dziwnym rege fanem, który nie lubi dubu ;-)


Skoro z listą za 1976 nie mogę sobie poradzić, tym bardziej nie wiem, co zrobić z całokształtem!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 08 marca 2021 22:34:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
Crazy pisze:
Zasada przypomina mi o obiecanej liście

Ale tylko wtedy, kiedy sam wspominasz o niej w innych wątkach, więc wiesz - stalking zero.
Ja np. nie dałbym rady zrobić listy, punktów etc. wiem tylko, że mam krążki, który przeorały mnie i moje słyszenie.

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 698 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group