Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 13:08:25

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 20:34:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Pietruszka pisze:
Widać jak na dłoni jego metamorfozę z artysty typowo wodewilowego w stronę muzyka z zacięciem kompozytorskim jako takim, gdzie muzyka jest wartością samą w sobie


Jak się moja babcia nie zgadzała z dziadkiem i dopadała ją irytacja, to mówiła: "Dzióbek, co Ty pieprzysz?!" :)

Się mi to przypomniało w pierwszej chwili po przeczytaniu powyższego. Bo wydaje mi się, że Zappa ambicje muzyczne i kompozytorskie miał na długo przed tym jak ujawnił je na swych albumach. Nie znam tej płyty, ale na "Lost Episodes" jest, nagranie (fragment) jednej z jego pierwszych prac z orkiestrą, z 1963! Kiedyś na youtube wpadły mi też jakieś jego wczesne demówki, gdzie było sporo kompozycyjnych motywów, które wykorzystywał później.

Ale chwilę później, doczytawszy, pomyślałem, że Twoje wskazanie odniesień do wodewilu i burleski jest megaciekawe!

Tyle, że umieścił bym to w szerszym kontekście, nie że był artystą wodewilu, tylko że być może przebierał się w te ciuszki, bo go to pewnie bawiło, ale jeszcze bardziej, bo to ostrzyło jego satyrę. Bo że muzyka jest wartością samą w sobie to wiedział chyba dużo, dużo wcześniej. Moim zdaniem nie można tu mówić o metamorfozie, prędzej o zmianie strategii czy coś :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 21:04:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
Bo wydaje mi się, że Zappa ambicje muzyczne i kompozytorskie miał na długo przed tym jak ujawnił je na swych albumach. Nie znam tej płyty, ale na "Lost Episodes" jest, nagranie (fragment) jednej z jego pierwszych prac z orkiestrą, z 1963! Kiedyś na youtube wpadły mi też jakieś jego wczesne demówki, gdzie było sporo kompozycyjnych motywów, które wykorzystywał później.

Nie znam tych faktów, choć go o nie podejrzewałem i dlatego napisałem: "artysta wodewilowy, a nie np. "pajac". ;)... nie zmienia to faktu, że pierwsze płyty mają właśnie charakter stricte wodewilowy. I przez to pozbawione są uniwersalizmu, który jest cechą każdej sztuki. Wydaje mi się, że Zappa zdawał sobie z tego doskonale sprawę, że tego typu kabaret ma krótki żywot i ograniczone pole rażenia, nawet u tych, którzy go lubią, a potwierdzeniem na to są dla mnie nie tyle nagrania z orkiestrami symf., a przede wszystkim jego późniejsze łuskanie z występów swoich solowych partii gitarowych i wydawanie ich w potężnych cyklach płytowych zamiast albumów np. pod tytułem "Zappa joke about sex vol. one", "Zappa joke about politics vol. IX"... itd... itd...
Wiesz, może czegoś nie łapię istotnego i gadam głupoty, ale tak to na teraz widzę.

antiwitek pisze:
Moim zdaniem nie można tu mówić o metamorfozie, prędzej o zmianie strategii czy coś

No, ja wybrałem opcję, w moim odczuciu, bardziej życzliwą w stosunku do Franka. :)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 21:18:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...bardzo ciekawe rzeczy piszecie....choć rzucając sfobodnym okiem na Zappę najbliżej mi do tego co napisał Pietruszka
osobiście bardzo nie lubię tych jego wygłupów....wolę posłuchać jak fajnie gra na gitarze, zaryzykuję wręcz sfierdzenie ,że te wygłupy, szydery i tym podobne żarciki to strata czassu i marnowanie talentu.... :?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 21:35:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Pietruszka pisze:
No, ja wybrałem opcję, w moim odczuciu, bardziej życzliwą w stosunku do Franka.


Odbierając mu trochę inteligencji? :) Mi się wydaje, że oczekujesz od niego takiego jazzowego podejścia, żeby spalał się na scenie, a nie co innego, na przykład fikanie kankana. Oczywiście mój punkt wyjścia był taki sam, ale z czasem jakoś pogodziłem się z tym jaki był Frank, może też przez to, że zostawił tyle nagrań, że pomimo dużej ilości beki i tak jest czego słuchać - można powiedzieć, że zostawił cały jakiś mikrokosmos. No i polubiłem drania po prostu :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 21:39:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
w stosunku do Freak out
pilot kameleon pisze:
Ocena: ****1/5

no ja więcej niż *** jednak nie dam

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 21:44:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
Odbierając mu trochę inteligencji?

Oj nie!
antiwitek pisze:
Mi się wydaje, że oczekujesz od niego takiego jazzowego podejścia, żeby spalał się na scenie, a nie co innego, na przykład fikanie kankana.

Też nie. Ja nie oczekuję od niego niczego. Po prostu biorę to co daje i mówię co czuję.
Mnie się wydaje, że to on raczej od siebie oczekiwał czegoś więcej i to ma znaczenie. bo...

antiwitek pisze:
zostawił tyle nagrań, że pomimo dużej ilości beki i tak jest czego słuchać

:)

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 22:17:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...właśnie szejka słucham

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 22:24:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Słychać Adriana? :)

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 22:37:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O ile pamiętam wcielał się tam w Dylana, co za niedelikatność :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 22:39:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
hehe

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 22:47:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
pilot kameleon pisze:
Słychać Adriana?

...słychać (nawet jak udaje Dylana w drugim kawałku) nawet niezłe to jest :D , ale na tej płycie to i Terry Bozzio śpiewa

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 22:59:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Bozzio. Kurde, mam do niego taki ambiwalentny stosunek...

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 23:02:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
A ja jeszcze zauważyłem, że Zappa dość często pojawia się w piosenkach innych zespołów. Od razu do głowy przychodzi "Smoke On The Water", piosenka o problemach zespołu Deep Purple z Matkami w tle:

Cytat:
We all came out to Montereax,
On the Lake Geneva shoreline.
To make records with a mobile,
We didn't have much time.
But Frank Zappa and the Mothers,
Were at the best place around,
But some stupid with a flare gun,
Burned the place to the ground.


Albo "Censorshit" Ramones:

Cytat:
Ah, Tipper come on, ain't you been getting it on?
Ask Ozzie, Zappa or me.
We'll show you what it's like to be free.


Zappa jako symbol walki z cenzurą amerykańskich żon polityków, to jednak dość oczywiste.

No, ale też w Polsce, mi od razu do głowy przychodzą jakieś teksty Piotra Marka, które odświeżali Pudelsi, gdzie pojawiały się tytuły płyt, na przykład -

Cytat:
Wraca z Troi Sheik Yerbouti
Na tandecie buta kupił


- ale nie pamiętam z którego to numeru było, lecę z pamięci. Za to wiem, że w "Hożej Mojrze" było "Bongo Fury" do rymu ze zwojem tektury i jeszcze tam innymi dziwnymi rzeczami.

Pamiętam też debiut Renaty Przemyk, "Ya Hoznę". Sam tytuł został zaczerpnięty z płyty "Them Or Us" Franka (nie znam). No i był tam numer "Tortury" ewidentnie inspirowany "The Torture Never Stops". Można zanucić "Bo tortuur, bo tortuur, bo tortur nigdy dość" - jak u Zappy :D . Sławomir Nowak, który wtedy komponował Przemykowej oraz teksty jej pisał musiał być fanem Franka.

Może macie jeszcze jakieś propozycje?

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 23:16:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
pilot kameleon pisze:
Bozzio. Kurde, mam do niego taki ambiwalentny stosunek...

..a czemu ?

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 13 września 2012 23:22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
elrond pisze:
na tej płycie to i Terry Bozzio śpiewa


On też ma swoje obszerne wokalne historie na tym trzypłytowcu "Läther" - to są rzeczy z tego czasu (albo i te same) co na "Zappa in New York".

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 189 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group