Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:40:55

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 lipca 2010 07:16:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Takie płyty można gwiazdkować tylko "zero-jedynkowo". Albo * * * * *, albo * = albo się je kocha, albo nienawidzi. Półcieni brak.

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 lipca 2010 07:57:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Swego czasu wsłuchiwałem się uważnie w dźwięki wydawane przez tego artystę i jego magiczny band (niby mogłem napisać, że słuchałem tej muzyki ale jakoś się nie mogę przemóc ;) )... Trafiłem na niego w ramach eksploracji okołoWAITSowych... Niezwykle ciekawa i intrygująca rzecz, zwłaszcza, że w wielu miejscach słychać że mistrz Tom czerpie z Byczego serca pełnymi garściami niektórzy mogliby powiedzieć że wręcz kopiuje, bo niektóre numery z Trout Mask Replica są waitsowe do bólu... Na stałe nie przypadło mi to jednak do gustu... Za bardzo to wszystko rozczochrane, za bardzo pojechane... Tom doprowadził tą formułę do perfekcji... dodał piękne melodie, rozbudował instrumentarium... jego hałasy są przy Kapitanie takie zaplanowane i ułożone... a płyty Kapitana których słuchałem na **** bez zająknięcia... Trout Mask Replica zapamiętałem jako najlepszą i pięciogwiazdkową...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 lipca 2010 18:37:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..w MM spostałem się przypadkowo z czymś takim
http://wsm.serpent.pl/sklep/albumik.php ... rt-Jim-Mor
ale nie jest to zwykła płyta.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 14 lipca 2010 18:45:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...też to widziałem w MM

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 15 lipca 2010 18:18:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
elrond pisze:
...też to widziałem w MM
i ja :D

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 lipca 2010 17:09:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
CAPTAIN BEEFHEART & HIS MAGIC BAND - STRICTLY PERSONAL 1968 ****
Obrazek
Druga płyta kapitana zaczyna się solowym popisem naszego wokalisty, który przez zaciśniete zęby dość brutalnie obchodzi się ze słuchaczem i ze swoim ciałem. Sapie , stuka i ogień z rozgrzanego brzucha mu bucha .Ufff jak goronco !!! Jest to wstęp do dość wrednego wiejskiego bluesa pod tytułem "Ah feel like ahcid". Idąc w głąb ,utwór ten coraz bardziej dziczeje a nawet zostawia kapitana samego. On wykorzystuje ten czas aby po prostu się troche poklepać. Czuć jakieś szydercze podśmiechiwania i sapanie. W końcu z tego goronca serce aż wyskakuje i łomoce na pierwszym planie. Drugi utwór zaczyna się obłędnym riffem .Kapitan wścieka się i rzęzi. Nazywa się to "Safe as milk" na cześć znakomitej pierwszej płyty .Transowe bębny i kapitalne psychodeliczne gitary. Na koniec poznajemy tajemnicze życie brzdękotka i skrzekotka .Super! Kolejny utwór to nieprzyjemny i ciężki trans pod tytułem "Trust us". Na nic się nie zgadzamy ale zostajemy porwani do jakiegoś złego tańca na tyłach warsztatu z naprawą sprzętu AGD. Pod koniec to już jakaś psychiczna burda. Kapitan rZyczy i spRazmuje. Nastepny utwór to "Son of mirror man" - brzydki blues z pokrzykiwaniem i przedklinaniem. Muzyka denerwuje i dręczy. Perkusja przepuszczona przez tak zwany fejzing. Kapitan grwdriszninguje i strasznie grdyczy. Harmonijka ustna na fuzzie. Szalejjjjjęęęę. :D Następnie "On tomorrow" czyli brzydactwo do tańczenia w sytuacjach kryzysu małżeńskiego i tak zwanych "cichych dni". Kapitan szchrycząc zapewnia ,że jutro to już na pewno weźmie sie za jakąś poważną robotę. Poćciwy chłop. Ujujuj !Coś wsysa! To jest nastepny utwór " Beattle bones 'n' smokin'stones",zaczynający się od tyłu ale zaraz przechodzi w przód. Bitelsi i stonsi podgrzewani w jadalnym kotle przez brzydkiego potwora .Ach potworze ! to ich zmoże! Po tym ludożerstwie nadchodzi "Gimme dat harp boy" Znowu harmonijka.Na złość przebrzydlaku ! Lakierku błyśnij ! Kapitan skrada się za harp bojem ale potyka sie o zasieki z zardzewiałych puszek do konserw i nie udaje się. Uwaga ! ten człowiek nie jest sympatyczny !Duś ,duś. Gitara wygrywa melodyjkę wabiąc okoliczne dziewczyny. Krew ,krew i pot się poleje a nawet łzy bojsendgerlsssss.Tłucz,tłucz. Tłuszcz. Na koniec podniosły " Kandy korn". Kapitan ubrany jak na zabawę w świetlicy mimochodem zapuszcza się w chaszcze i kreszczy. Kreszczy i wrzerczy. Patrząc na naturalnie utworzone okno w krzakach kapitan zapada się w samego siebie i odlatuje w dal. Orkiestra kończy samotnie i lirycznie. Kapitan odpowiada echem zza tej górki po prawej. Kłaniaj się cioci !!!!!
ps. Płyta brzmi strasznie brzydko .Jest to ekstremalny ,garażowo psychodeliczny blues ,który nie ma sobie równych. Kapitan jest na tej płycie zły ,ale psów nie je.
Twardzielom polecam !

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony sob, 11 czerwca 2011 18:33:28 przez elrond, łącznie zmieniany 4 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 22 lipca 2010 21:26:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
ale czasowniki :D
elrond pisze:
grwdriszninguje
elrond pisze:
grdyczy
elrond pisze:
szchrycząc
elrond pisze:
Kreszczy i wrzerczy
elrond pisze:
rZyczy i spRazmuje
:piwo:

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 września 2010 19:06:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
koledzy - wariaci:

Obrazek

a ja, cholera, wciąż nie mogę się doczekać na płytkę Kapitana !

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 15 września 2010 21:04:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Pet pisze:
Albo * * * * *, albo * = albo się je kocha, albo nienawidzi. Półcieni brak.

...właśnie mam zamiar sie zabrać za wpis i...podchodząc do karpia smiertelnie wprost poważnie .....nie zgodzę sie z Petem

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 16 września 2010 07:15:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21339
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Będzie **** czy ***? To trzeba by wtedy znaleźć jakiś punkt odniesienia dla tej muzyki, który wyznaczałby albo ideał, który nie został osiągnięty, albo konmpletną klapę, od której jest to lepsze. Ja takiego punktu znaleźć nie potrafię za bardzo :)

Zdrówka życzę

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 06 października 2010 16:02:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
Obrazek

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 06 października 2010 16:51:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
świetne zdjęcie! - co przed kulisami, co za kulisami, reflektor, muzycy, spodnie... i dziewczyny! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 grudnia 2010 21:55:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
CAPTAIN BEEFHEART AND HIS MAGIC BAND – TROUT MASK REPLICA 1969 *****
Obrazek

Jakby nie patrzeć mamy tu do czynienia z czymś absolutnie wyjątkowym. Oj... nie jest to płyta pod publiczkę !!! Nie ma tu ani jednego przeboju w stylu „Sure nuff’n yes i do” czy chociażby czarodziejskiego „Abba zaba”. Co prawda nasz bohater już na dwu poprzednich płytach wydawał się być mocno nieobliczalny i gotowy na wszystko. Tu jednak , jak każdy wielki i prawdziwy artysta ,rzucił się w przepaść, mając niezachwianą wiarę ,że Bóg istnieje. Jest niezmordowanym Don Kichotem , protagonistą szalonych i nowatorskich idei. Zero jakichkolwiek kompromisów! Płyta Trout mask replica to świadectwo niezwykłej artystycznej odwagi i totalnej wyobraźni kapitana. Podjęte zostaje olbrzymie ryzyko utraty wszystkiego ,a to że zostanie się odrzuconym i uznanym za kompletnego dziwaka jest najmniej groźne .Co ciekawe jest to muzyka niezwykle precyzyjna, przemyślana i dokładnie zaaranżowana. Dominuje kubistyczne podejście do materii, gdzie obiekty widziane są jakby z różnych stron jednocześnie. Efekt jest piorunujący i sprawia ,że te matematyczne skłonności, paradoksalnie wywołują wrażenie pełnej swobody i nieokiełznania .Wszystko jest wyrwane poza jakiekolwiek ramy stylistyczne. Nie jest to jednak snobistyczne silenie się na awangardę i bezsensowne walenie w byle co .Dzieło naszego odważnego kapitana jest niebywale spójne aranżacyjnie ,choć znowu ,paradoksalnie sprawia wrażenie chaosu. Wystarczy się skupić aby usłyszeć bardzo ciekawe pomysły i niebywałą wprost wirtuozerię wszystkich muzyków. Słychać wyraźne wpływy Coltrane’a i awangardy muzyki poważnej. Dominuje jednak awangardowy i brutalny blues oraz freeazzowe zagrywki. Zaryzykuję stwierdzenie ,że kapitan starał się zaśpiewać to co John Coltrane grał na saksofonie. Brzmi to karkołomnie i karkołomna jest muzyka ,którą możemy słuchać. Jest to szalone wprost wyzwanie i wymaga olbrzymiej odwagi gdyż głos w takich rozmytych tonacjach po prostu nie brzmi. Co innego instrumenty takie jak saxofon a w szczególności fortepian. Nawet dodekafonia Weberna grana na fortepianie czy klavierstucke Stockhausena jakoś „siedzą”.Co innego z głosem . Niewtajemniczonemu wydaje się ,że to jakieś wariactwo albo po prostu robienie sobie jaj z publiki. Kapitan z niesłychanym wprost uporem prze do przodu nie oglądając się na nikogo. Ale wszystko jest tu na poważnie, choć oczywiście z właściwym sobie poczuciem humoru. Ale to nawet nie jest humor! Może z boku to tak wygląda! To jest jakaś walka na śmierć i życie. Jakieś totalne –teraz albo nigdy !!! Mnie to wzrusza po prostu. Taki stosunek do sztuki miał święty malarz Van Gogh . Kapitan śpiewa ,recytuje a nawet gra na dwóch saksofonach jednocześnie jak w utworze „Ant man bee”. Tak jak zespół, gra z matematyczną wprost precyzją ,to partie kapitana są mocno improwizowane. Niektóre utwory są kolażami motywów z różnych gatunków muzyki, tak ówczesnych przebojów jak i z fragmentów symfonii Ivesa. Ta tytaniczna praca jest ciężka jak praca górnika pod ziemią. Kapitan z całych sił wali kilofem w czarną ścianę . Krew ,pot, ślina ,grudy ....tak ! żyć to za mało !!!!! Pada i powstaje ,powstaje i pada. Albo biegnie na oślep do sobie tylko znanych horyzontów .Myślę ,że chce on za wszelką cenę przedzierzgnąć się na druga stronę ,przenicować, przeflancować siebie samego aby dotrzeć i odnaleźć, jak sam śpiewa w znakomitym pierwszym utworze „Frownland” : swój kraj rodzinny.
Podobno podczas prób, magiczny zespół przebywał parę miesięcy w wynajętym domu , żyjąc z kradzieży i żywiąc się, prawie wyłącznie soją z puszek. A soja w nadmiarze może nawet powodować spadek testosteronu !!! Producentem płyty był Frank Zappa, który musiał wykupić ów magiczny band z więzienia bo w końcu zostali aresztowani. Zresztą głos Zappy wielokrotnie słychać na płycie. Początkowo, z braku pieniędzy płyta miała być nagrywana w domu i niektóre nagrania rzeczywiście były tam zrealizowane .W końcu udało się wynająć studio i zespół nagrał 20 kawałków za pierwszym podejściem. Zappa był tym niezwykle zaskoczony. Płyta składa się z nagrań studyjnych i domowych.
Kapitan miał niezwykle oryginalne pomysły ,które z pozoru wydawały się nie do zagrania przez typowy rockowy skład . Niektóre partie instrumentalne są bardzo trudne a członkowie zespołu mówili ,że ich odegranie było torturą. Muzyka wydawać się może ciężka w odbiorze , a śmiałe dysonanse jeszcze to potęgują ,ale jest to pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego kto interesuje się współczesną muzyką poważną. Słuchanie płyty z cd może być prawdziwym wyzwaniem i pewnie co poniektórzy nie od razu dotrwają do końca. Dlatego myślę ,że lepiej słuchać jej z poczciwego analoga ,mając przerwy na...ufff.... wyjęcie drugiej płyty i położenie jej na talerzu. :D
Trout mask replica to arcydzieło sztuki XX-wieku. Nie każdy musi się w nim od razu zakochać ,ale spotkać się z tym bohaterskim kapitanem zawsze warto ....bo....

Weź moją rękę i chodź ze mną
Jeszcze nie jest dla ciebie za późno
Jeszcze nie jest za późno dla mnie
Aby znaleźć mój kraj rodzinny.

_________________
ooooorekoreeeoooo


Ostatnio zmieniony śr, 01 grudnia 2010 23:33:21 przez elrond, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 01 grudnia 2010 23:29:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
....mocna rzecz.... :D

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 02 grudnia 2010 22:01:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
nie pozostawia mnie ten opis obojętnym a nawet trochę boleśnie kłuje...
(a płytę zamierzam wreszcie pożyczyć od kumpla - przy najbliższej okazji)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group