Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 17 października 2017 04:51:08

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 30 maja 2015 09:19:37 
Awatar użytkownika

Co racja, to racja.

PostWysłany: ndz, 28 czerwca 2015 20:02:15 
Awatar użytkownika

Książkę widziałem na stronie księgarni matras.pl, w przystępnej cenie 11 zł. :D Ze względu na taką cenę, skusiłem się na jej zakup. Zacznę czytać jak tylko dostane w kiosku ruchu.To tyle w temacie. :)

Tak dużo, tak mocno ''

PostWysłany: pn, 14 września 2015 16:08:29 

Przesłuchałem płytę Tomasza w ostatni weekend w samochodzie.
Muszę powiedzieć, że zaczyna mi wchodzić, zwłaszcza, że mam wielką słabość do jego głosu, melodii które układa, miłosnych tekstów.

Dużo zapychaczy, kilka kawałków, które mnie drażnią - głównie muzycznie - o Żydach i o zgwałconej muzułmance, natomiast jest parę kawałków do których będę wracać.

o Kuklińskim - piosenka o melodii superprzeboju, nagrana z patosem, którego Autor się nie wstydzi, a który zupełnie dobrze się nadaje.

Refren bardzo chwytliwy:
Nie wiem co czuł Jack Strong,
gdy ... zaciśniał się krąg,
gdy z żoną synami dzień i w nocy
czekał na pomoc lecz nie było pomocy.
Zdrajca dla zdrajców
zbędny kłopot
dla sojuszników
chwała Ci pułkowniku
że .... istnień uratowałeś bez liku.

Też dobry początek zwrotki, o tym, że społęczeństwo się nie budzi.

Tytułowy kawałek też podoba mi się za każdym razem coraz bardziej.

I jeszcze jeden o tematyce snów i miłości, ale nie umiem sobie przypomnieć.

Jest też kawałek Marleja z tekstem po polsku i chyba inną melodią, bo nie umiem namierzyć w myślach oryginału.

Tak, że będę do niej wracał, może nastąpi moment, że nie będę przewijał niektórych kawałków ;-)

PostWysłany: pn, 14 września 2015 20:30:41 
Awatar użytkownika

strunowiec pisze:
o Kuklińskim - piosenka o melodii superprzeboju, nagrana z patosem, którego Autor się nie wstydzi, a który zupełnie dobrze się nadaje.

..O tak!
strunowiec pisze:
Muszę powiedzieć, że zaczyna mi wchodzić

..jak kupiłem płytę, przesłuchałem raz..
strunowiec pisze:
które mnie drażnią - głównie muzycznie - o Żydach i o zgwałconej muzułmance

..i miałem identycznie.Chociaż ta o roku 68 już mi wchodzi i rozumiem. A płytę słuchałem już więcej jak 10 razy i dla mnie jest ok.

PostWysłany: wt, 15 września 2015 13:27:34 

Na spotifaju kilka razy przesłuchałem kilka kawałków może fajnie wchodzić na koncertach.
Takie "Tomkowe" granie duże akordy czyste granie w którym brakuje jakiś smaczków aranżacyjnych (nie są to hejty ale dla mnie TL najlepiej wychodzą duety kompozycyjne).

Nie jest płyta ani odkrywcza ani nie cisnąca w stronę tych rzeczy które od TL mi wchodziły jak bezy mojej mamy tj brygada czy czad komando/1 tilt.

Nic może następna płyta zrobiona bez takiego ciśnienia (płyta pierwsza od lat, 2 solowa itd) będzie lepsza, o ile wyniki sprzedaży nie zniechęcą.

PostWysłany: wt, 15 września 2015 13:27:52 

wuka pisze:
strunowiec pisze:

..O tak!

Ogólnie mam takie przemyślenie, że w PL jest mało takich utworów.
W zasadzie - poprawcie mnie, jeśli się mylę - od lat 80-tych do zerowych, w zasadzie nie było czegoś takiego.
A powinno się je trzaskać. Oczywiście bez przeginki - w stylu 10 płyt Malea o pannach wyklętych co roku ;-)

Sięgam pamięcią wstecz.

Piosenka dla córki - tutaj w wykonaniu Joan Baez po polsku https://www.youtube.com/watch?v=AgYDf-1N238
Antonina Krzysztoń z piosenkami Krylla.
Brygada Kryzys Too much hate.
Kaczmarskiego Mury są o Wałęsie ?

Ale to są utwory ogólnie o historii a nie o konkretnych bohaterach.

Do DePressu w zasadzie nic więcej nie kojarzę.

Czy ktoś z Was kojarzy np. jakąś piosenkę o Księdzu Jerzym, o rodzinie Elmów, o Pileckim ?

PostWysłany: wt, 15 września 2015 16:01:24 
Awatar użytkownika

strunowiec pisze:
Sięgam pamięcią wstecz.

..w podobnym tonie jest Dywizjon 303 Elektrycznych Gitar...Bardzo kojarzę je ze sobą.No ale to nie jest o konkretnej osobie.

PostWysłany: czw, 17 września 2015 08:59:52 

wuka pisze:

Nie obiecuję wiele, myślałem wczoraj wieczorem i przypominam sobie natępujące jeszcze utwory:

Joan Baez - utwór poświęcony Księdzu Jerzemu - https://www.youtube.com/watch?v=1gQzSzTvEp0
Trompka Pompka o Przemku Czai - https://www.youtube.com/watch?v=hFzsP_-0M88
Tribute dla Przemka ze strony hip hop https://www.youtube.com/watch?v=OAqdu49UJoM

Pamiętam też kawałek regowej kapeli, która wystąpiła w OKO, ale zupełnie nie wiem kto i jak, ale leciało
"Romku Gałuszko, bez Ciebie za krótkie jest łóżko"

i Orkiestry na Zdrowie "Ojcze Popiełuszko wstaw się za Gałuszką".

no i Pami Emilia, która pokłada nadzieje w Panu Prezydencie https://www.youtube.com/watch?v=gBOHytGi6-M

PostWysłany: czw, 17 września 2015 09:02:56 

To jeszcze dopytam z ciekawości:
Czy polska kultura doczekała się utworu poświęconego Papieżowi Janowi Pawłowi ?
Chyba Rubik jakieś instrumentale tworzył, ale z bajki rock-punk-reggae-folk coś ktoś kojarzy ?

PostWysłany: czw, 17 września 2015 10:18:14 
Awatar użytkownika

U Rubika to nie były instrumentale, ale utwory z tekstami Jacka Cygana.

PostWysłany: czw, 23 lutego 2017 11:55:22 
Awatar użytkownika

W czasach gdy wydanie płyty zależało od decyzji Ważnych Ludzi z Polskich Nagrań czy Tonpressu, Tilt ratował się - jak inni - singlami.
Ten, o którym mowa zawiera:
A
"Runął już ostatni mur"
B
"Każdy się boi swojej paranoi"
"Dziwny czas"

Pierwszy utwór to znany w latach osiemdziesiątych przebój - grały go często nawet stacje typu Radiowa Jedynka, bo był stosunkowo krótki i co tu dużo mówić - mimo całego punkowego anturażu przyjemny dla ucha i wpadający weń. Słuchałem tego dużo i w końcu znudził mi się, ale niedawno odsłuchałem po dłuższej przerwie - i to ma jednak świeżość! Bardzo fajny minimalistyczny tekst, któremu przypisywano i kontekst miłosny, polityczny a nawet stricte inżyniersko-rozbiórkowy (Lipiński rozstrzygnął to kiedyś na rzecz pierwszej interpretacji). A motyw saksofonowy na początku i na końcu to bardzo udany przykład takiego logo czy plakietki - słyszy się dwusekundowy fragment i już wiadomo że to to.
"Każdy się boi..." to najbardziej agresywny przedstawiciel tego singla. Typowy przykład "lipińskiej" genialnej prostoty (a`la "Radioaktywny blok"). Bez kombinowania i udawania, że ten utwór jest czymś więcej niż jest: energetyzujące dwie minuty z krzyczano-śpiewanym tekstem (a w nim tym razem na odwrót: "Każdy buduje naokoło siebie mur").
Wreszcie "Dziwny czas", który ma w sobie najambitniejszy potencjał muzyczny i aranżacyjny, zdecydowanie dzieje się w nim najwięcej. Pamiętam teledysk, taka typowa osiemdziesiona niskim kosztem - a jednak w połączeniu z powiedzmy "proekologicznym" tekstem robił na mnie pewne wrażenie. Wpisywało się to wtedy w atmosferę zimnej wojny lat 80-tych, ale o ile inne teksty (np: "Biedna pani" Kobranocki, "Idziemy na raz, wstajemy na dwa" 1984 czy "Rock`n`rollowy robak" Sztywnego Pala Azji) lokowały swoje strachy w szeroko pojętym niebezpieczeństwie atomowym, to tu pierwszy raz wyraźnie usłyszałem te bardziej konwencjonalnie "zatrute rzeki" i "zatrute morza".
Bardzo udany singiel potwierdzający wysoką formę Tiltu w tamtym okresie.

PostWysłany: czw, 23 lutego 2017 23:58:55 
Awatar użytkownika

Kiedyś słyszałem zapis koncertu Tiltu z klubu Medyk z 1984 roku, gdzie grali dokładnie jak na tym singlu, tylko, że tam było ze dwadzieścia piosenek - łatwo więc było sobie wyobrazić jak mogłoby wtedy brzmieć ich LP. No ale jak je w końcu nagrali to poszli w pop - nawet nieźle, ale szkoda, że to punkowe wcielenie z 84/85 zostało udokumentowane tylko singlem.

PostWysłany: wt, 14 marca 2017 12:33:35 

arasek pisze:
Wpisywało się to wtedy w atmosferę zimnej wojny lat 80-tych, ale o ile inne teksty (np: "Biedna pani" Kobranocki, "Idziemy na raz, wstajemy na dwa" 1984 czy "Rock`n`rollowy robak" Sztywnego Pala Azji) lokowały swoje strachy w szeroko pojętym niebezpieczeństwie atomowym

Był też klasyk:atomowa śmierć czai się ze wszystkich stron dezertera.
albo: potencjalnie zagrożony wojną atomową trzeba ratować energią duchową izraela.

Temat zagrożenia wojną atomową był tak obecny, w odróżnieniu od dnia dzisiejszego, że opowieści o nim (w sensie etnograficznym) są fragmentem wychowywania moich dzieci.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa UTC+1godz.